Wiadomości

Starcia w Kijowie. Sikorski: to nie pozostanie bez konsekwencji

18.02.2014 21:40
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnił, że polskie władze na bieżąco monitorują sytuację na Ukrainie, a on jest w kontakcie z politykami zarówno w Kijowie, jak i w Unii Europejskiej.
Na placu Niepodległości w Kijowie zebrało się ponad 20 tysięcy protestujących.
Na placu Niepodległości w Kijowie zebrało się ponad 20 tysięcy protestujących. Foto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO
Posłuchaj
01'01 UE w sprawie Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
więcej

Zdaniem Radosława Sikorskiego świat zewnętrzny ma bardzo ograniczone pole działania w sytuacji, gdy władze jakiegoś kraju decydują się na użycie siły. - To jednak nie pozostanie bez konsekwencji - podkreślił w TVN24. Dodał, że to, jakie kroki podejmie UE będzie zależało od dalszych decyzji władz w Kijowie i ich skutków.
Ocenił, że wobec wydarzeń na Ukrainie, podobnie jak w Syrii czy na Kubie, można reagować tylko politycznie. Wskazał na możliwość zastosowania przez Wspólnotę sankcji. - Od typu białoruskiego z ich ograniczonym skutkiem, aż po te podobne do nałożonych na Kubę czy Iran, które okazały się dość skuteczne - wyjaśnił.
Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>
Stwierdził, że sytuacja na Ukrainie przypomina pacyfikacje manifestacji w Polsce w latach 80. Wyraził żal, że do brutalnych zajść dochodzi w stolicy kraju, który sprawował przewodnictwo w OBWE i który jest członkiem Rady Europy.
x-news.pl, TVN24

Zaznaczył, że ostatnio na Ukrainie doszło do "pozytywnego rozwoju sytuacji, do gestu zarówno ze strony władz, jak i opozycji", jakim była deklaracja Wiktora Janukowycza o chęci przystąpienia do rozmów. - W sensie politycznym to straszliwie zmarnowana szansa - zauważył.

Pytany czy Bronisław Komorowski nie powinien podjąć inicjatywy dyplomatycznej w celu zatrzymania rozlewu krwi, Sikorski powiedział: "Być może nawet w tej chwili jest aranżowana rozmowa polskiego prezydenta z prezydentem Ukrainy".
Zamieszki w Kijowie. Są zabici i ranni! [relacja na żywo]>>>
"Nigdy nie zachowywaliśmy się biernie"
Sikorski był też dopytywany o wtorkowe wezwanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do polskich władz o podjęcie natychmiastowych działań w celu uspokojenia sytuacji w Kijowie oraz jego stwierdzenie, że Polska i Europa nie mogą zachowywać się biernie wobec dramatycznie pogarszającej się sytuacji na Ukrainie.

- Polska nigdy się nie zachowywała biernie - odparł szef MSZ. Przypomniał, że w zeszłym tygodniu nasz kraj "uzyskał zgodę wszystkich państw członkowskich UE, by powiedzieć oficjalnie, że wynegocjowania umowa stowarzyszeniowa nie będzie ostatnim krokiem Ukrainy do Unii".

Zamieszki w Kijowie

We wtorek w Kijowie doszło do starć między manifestującymi a siłami rządowymi. Rozpoczęły się one od początkowo pokojowej pikiety przed parlamentem. Wieczorem siły ukraińskiego MSW przystąpiły do szturmu na Majdan Niepodległości w Kijowie, gdzie znajduje się miasteczko namiotowe przeciwników rządu. W trakcie zajść 15 osób zginęło, ponad 150 jest rannych.
x-news.pl, TVN24

We wspólnym oświadczeniu pełniący obowiązki szefa resortu spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko i szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Aleksander Jakimienko obarczają opozycję winą za ofiary walk w ukraińskiej stolicy. Zarzucają też jej liderom sterowanie zamieszkami. "Nawet kosztem ludzkiej krwi, chcą zdobyć władzę" - piszą.

Opozycja chciała przegłosować we wtorek powrót do konstytucji z 2004 roku, która ogranicza władzę prezydenta. Przewodniczący parlamentu kategorycznie odmówił, tłumacząc się względami formalnymi.
Manifestacje na Placu Niepodległości rozpoczęły się 21 listopada ub.r., po tym, jak rząd ogłosił, że rezygnuje z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Początkowo miały one charakter wyłącznie prozachodni. Po brutalnej pacyfikacji milicji 30 listopada hasła stały się otwarcie antyrządowe.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Komentarze1
aby dodać komentarz
Weredyk2014-02-19 15:54 Zgłoś
No, jak nasz dzidzius tupnie nozka to no, no.... .

Czytaj także

19.02.2014 Majdan walczy. Jaceniuk: przed nami jedna z najbardziej dramatycznych kart w historii [relacja]

19.02.2014 05:36
Co najmniej 22 osoby zginęły w trakcie wtorkowych zamieszek - podaje opozycja. Są setki rannych. Opozycja w kilku miastach zachodniej Ukrainy zaczęła atakować budynki rządowe.
Protestujący w Kijowie
Protestujący w KijowieFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Posłuchaj
00'12 Witalij Kliczko: zwracam się do każdego z was: bądźcie na Majdanie. Nie opuszczajcie terytorium Majdanu. Proszę kobiety i dzieci by opuścili Majdan. Nie wykluczamy wariantu siłowego szturmu na Majdan (IAR)
00'19 Ołeh Tiahnybok z partii Swoboda: jesteśmy Ukraińcami i chcemy być gospodarzami naszej ziemi!Walczymy o swoje, nie chcemy cudzej ziemi. To jest nasz kraj i doprowadzimy do naszego, ukraińskiego zwycięstwa! Chwała Ukrainie! Chwała Ukrainie! (IAR)
00'22 Jedna z przemawiających na scenie ustawionej na majdanie apelowała: Europa, świecie! Spójrzcie na ten Majdan. Powiedzcie nareszcie swoje słowo, że my tu, w centrum Europy, na początku XXI wieku mamy taka krwawa dyktaturę. Nie bądźcie obojętni! Ludzie, stoimy! Władzo, opamiętaj się! (IAR)
więcej

05:36

Janukowycz zagroził, że jeśli opozycja nie zrezygnuje ze współpracy z radykalnymi siłami "rozmowa z nią będzie wyglądała zupełnie inaczej". Opozycyjni przywódcy "przekroczyli granicę, kiedy zaczęli nawoływać ludzi do użycia broni, co jest krzyczącym naruszeniem prawa. Ludzie, którzy je łamią, powinni stanąć przed sądem" - powiedział Janukowycz.

05:19

Po wielu godzinach milczenie przerwał prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który nie zabierał głosu w sprawie starć do tej pory. W oświadczeniu zamieszczonym na jego stronie napisano, że "opozycja dokonała próby przejęcia władzy, jednak jest jeszcze możliwość dialogu".

Więcej >>>

05:15

W Kijowie obecna jest misja polskiej Fundacji Otwarty Dialog. W nocy i wieczorem wolontariusze misji przebywali poza Majdanem. Jedna z uczestniczek misji,  Agnieszka Piasecka z Fundacji Otwarty Dialog, powiedziała Polskiemu Radiu, że wolontariusze są w bezpiecznym miejscu, a jednocześnie z okien widać dobrze, co dzieje się na Majdanie. - Nastroje w Kijowie są różne. Od frustracji, poprzez niepokój, do nastrojów bojowych. Impas trwał tyle tygodni, dziś przelała się czara – mówi.

05:02

Ludzie, którzy stoją za barykadami z płonących opon, rzucają w milicjantów kostką brukową. Ze sceny na Majdanie brzmią prośby o przynoszenie wszystkiego, "co się pali". Akcja w miasteczku namiotowym w samym centrum Kijowa trwa już ponad dziesięć godzin.
"Musimy wytrwać do świtu" - przemawiają znajdujący się na scenie aktywiści. Raz po raz płyną stąd słowa modlitwy, a co godzinę odśpiewywany jest hymn państwowy.

04:50

Demonstranci zatrzymali porucznika wojsk wewnętrznych.

(Wideo: Espreso TV/x-news)

04:40

Do Kijowa, mimo tego, że miasto jest zamknięte dla pojazdów z zewnątrz, dotarły m.in. minibusy ze wzmocnieniem ze Lwowa - informują działacze Majdanu.

Od północy obowiązują ograniczenia w ruchu samochodów, jadących do Kijowa. Przed miastem wystawiono posterunki milicji drogowej, która zawraca zmierzające do stolicy pojazdy. W ocenie mediów i opozycji oznacza to faktyczne wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Według części aktywistów, kolejny atak na plac Niepodległości udało się odbić.

04:15

Wszystko wskazuje na to, że rozpoczał się kolejny atak Bekrutu na kijowski Majdan. Słychać strzały i wybuchy, na przekazach na żywo w internecie widać działajace armatki wodne.

04:00

Płomienie zajęły kijowskie konserwatorium. Natomiast przez noc wypalił się doszczętnie ogień w siedzibie związków zawodowych - relacjonują ukraińskie portale.

03:54

Hymn Ukrainy na płonącym Majdanie.

(EspresoTV/x-news)

03:43

Lider Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk powiedział dziennikarzom, że Janukowycz zaproponował opozycji, by się poddała i opuściła Majdan.

-  Ale ludzie mają prawo do protestowania na placu i pozostaniemy tu z ludźmi (…). Ponieważ nie ogłoszono rozejmu i władza nie ma chęci, by to zrobić,  naprawdę jesteśmy na progu najbardziej dramatycznych kart w historii naszego kraju – powiedział Jaceniuk.

Według Jaceniuka podczas rozmów Janukowycz posunął się do groźby pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich liderów opozycji. Dodał, że Janukowycz nie ma zamiaru wycofywać sił bezpieczeństwa.

Wcześniej Witalij Kliczko powiedział, że prezydent Ukrainy nie zamierza odstąpić od szturmu na kijowski Majdan.

03:27

Departament Stanu USA ostrzegł we wtorek przed podróżami na Ukrainę. - Sytuacja na Ukrainie jest nieprzewidywalna i może zmieniać się bardzo szybko. Dalsze gwałtowne starcia policji z protestującymi są możliwe - głosi opublikowany komunikat.
- Obywatelom USA zaleca się unikanie wszelkich protestów, demonstracji i dużych skupisk. Tym, których hotele znajdują się w pobliżu protestów zaleca się ich opuszczenie lub przygotowanie się do pozostawania w nich, być może przez wiele dni - napisano.

03:22

Kijowskie metro wznowi kursowanie, gdy sytuacja w ukraińskiej stolicy uspokoi się - oświadczył szef stołecznej administracji Władimir Makiejenko. Według niego, podziemna kolejka nie będzie jeździła dopóki nie będzie pewności, ze pasażerowie są bezpieczni. Poinformował też, że od dziś przejazd środkami naziemnej komunikacji jest bezpłatny.
W Kijowie w środę zamknięte będą przedszkola i szkoły.

03:20

Majdan apeluje o posiłki.

(Wideo: Espreso TV/x-news)

03:18

Pełne ognia i przemocy obrazy, które można oglądać za pośrednictwem dwóch największych ukraińskich internetowych telewizji: hromadske.tv i espreso.tv silnie kontrastują z tym, co nadają ogólnonarodowe stacje na Ukrainie. Te w chwili historycznego przełomu raczą widzów programami kulinarnymi i serialami.

W Dwójce gościł Michał Broniatowski, współtwórca telewizji Espreso, która ma stałą kamerę na Majdanie i relacjonuje bieżące wydarzenia w internecie.

Więcej >>>

03:03

- Musimy być po stronie protestujących, a władza musi być przekazana z rąk Janukowycza do parlamentu - powiedział republikański senator USA John McCain.

Apelował o sankcje wobec władz w Kijowie i przestrzegał przed prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który traktuje Ukrainę, jakby była częścią Rosji.

Podkreślił, że Ukraina jest "europejskim krajem i większość Ukraińców chce być częścią Europy". Przypomniał też, że protesty wybuchły po tym, jak upadły, "po części z winy negocjatorów Unii Europejskiej", negocjacje ws. umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

Wezwał też prezydenta Baracka Obamę, by "pełnym głosem" opowiedział się po stronie protestujących Ukraińców, a także, aby administracja USA razem z Kongresem przygotowała "zestaw sankcji" przeciw rządowi ukraińskiemu. Zdaniem McCaina USA muszą też współpracować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i UE ws. pakietu pomocowego dla Ukrainy, "który uratuje będącą w katastrofalnym stanie gospodarkę tego kraju"

03:02

Ostatecznie odeski Berkut wyjechał do Kijowa. Miejscowy Euromajdan od popołudnia blokował wyjazd z bazy, ale działacze zostali rozpędzeni przez siły bezpieczeństwa i "tituszków" (chuliganów działających na zlecenie władz).

03:00

Na scenie Majdanu przez całą noc występują opozycyjni działacze, odmawiane są też modlitwy za Ukrainę i za ofiary śmiertelne protestów.

02:44

Poprzedni szturm odparto. Teraz jednak protestujący obawiają się nowego ataku, który według nich ma nastąpić o godzinie 4 w nocy miejscowego czasu (o godzinie 3 w nocy czasu polskiego). O tym pisze "Ukraińska Prawda".

Są też obawy przed wprowadzeniem rano stanu wyjątkowego. O takiej możliwości mieli mówić na Majdanie opozycjoniści.

02:34

Opozycja zaapelowała do ukraińskich sportowców o wycofanie się z udziału w igrzyskach olimpijskich w Soczi na znak protestu i żałoby.

02:30

Według niepotwierdzonych informacji, Ukrainę, samolotem czarterowym syna byłego premiera Mykoły Azarowa, opuściło około dwudziestu deputowanych Partii Regionów.

02:27

Szef organizacji Freedom House David Kramer powiedział w Radiu Swaboda, że prezydent Wiktor Janukowycz powinien zrezygnować z urzędu, po tym jak wydano rozkaz użycia siły przeciwko demonstrantom. Kramer uważa, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska powinny nałożyć na odpowiedzialnych za przemoc sankcje wizowe i finansowe.

Organizacja Freedom House zauważyła, że w starciach bardzo ucierpieli dziennikarze. Tylko we wtorek obrażenia odniosło 25, a od początku protestów w listopadzie – ponad 150.

02:25

Według służb Euromajdanu zajmujących się pomocą zatrzymanym, w aresztach znajduje się obecnie co najmniej 50 osób. Milicja nie informowała jeszcze na ten temat.

02:23

W Równem zwolennicy Euromajdanu zajęli bazę Berkutu:

02:21

Z płonącego budynku związków zawodowych służby ratownicze ewakuowały cztery osoby. Trwa gaszenie pożaru.

02:17

Euromajdan w Odessie blokuje wyjazd autobusów z Berkutem od wtorkowego popołudnia. Według działaczy Majdanu, walki trwają, ale póki co odeskie oddzialy nie mogą ruszyć w drogę.

01: 30

Prezydent Janukowycz odmówił powstrzymania ataku sił bezpieczeństwa i zażądał ewakuacji Majdanu - powiedział lider opozycji Witalij Kliczko po rozmowach z prezydentemUkrainy.

Więcej >>>

01:18

Działacze Euromajdanu informują, że w centrum Kijowa wyłączono prąd. Traktują to jako zapowiedź szturmu na plac Niepodległości.

01:00

We Lwowie, Iwano-Frankowsku i Tarnopolu manifestanci zajmują budynki rządowe. W Iwano-Frankowsku tłum zaatakował siedzibę delegatury MSW, a w Tarnopolu podpalono miejską komendę milicji. Według działacza partii Swoboda Ołeksanda Arońca, demonstranci wtargnęli też do siedziby prokuratury i zniszczyli akta spraw przeciwko uczestnikom protestów.

(Wideo: zajęto siedzibę lwowskiej milicji)


00:33

Wiceprezydent USA Joe Biden wzywa prezydenta Ukrainy do wycofania sił, atakujących demonstrantów w Kijowie.
W rozmowie telefonicznej z Wiktorem Janukowyczem amerykański wiceprezydent wyraził głębokie zaniepokojenie starciami w stolicy Ukrainy. Wezwał go też do "maksymalnej powściągliwości" podkreślając, że ponosi pełną odpowiedzialność za uspokojenie sytuacji. Wiceprezydent podkreślił konieczność niezwłocznego dialogu z przywódcami opozycji w celu rozpatrzenia propozycji reform politycznych - głosi oświadczenie Białego Domu. Jego autorzy dodali, że Stany Zjednoczone będą wspierać pokojowe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie w sposób oddający wolę i aspiracje narodu.

00:25

Lwowski Euromajdan zajął jednostkę wojskową. Żołnierze zgodzili się ją opuścić, skład broni opieczętowano. 


00:21

Na Majdanie płonie budynek związków zawodowych. Według protestujących, budynek zapalili milicjanci. Z najwyższych pięter unoszą się kłęby dymu. Są tam osoby, które chcą wyskakiwać przez okna. Ze sceny liderzy protestów nawołują, żeby zgromadzeni przygotowali płachtę z brezentu, która amortyzowałaby upadek.

00:19

Życiu rannego na Majdanie deputowanego partii Batkiwszczyna Ołeksandra Turczynowa nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak napisał na Twitterze, czuje się dobrze, został lekko ranny odłamkiem w twarz, kiedy przemawiał do zebranych. - Walki przemieściły się na tyle blisko, że odłamki zaczęły docierać do sceny - napisał Turczynow, były szef służby bezpieczeństwa Ukrainy.

00:13

Olga Bohomolec, lekarka i działaczka społeczna, powiedziała na antenie 5 Kanału, że szpitale w Kijowie są przepełnione, znajduje się w nich ponad tysiąc rannych. I dlatego lżej ranni nie są przyjmowani na oddziały. Według niej, w każdym szpitalu jest około stu poszkodowanych. Zaznaczyła, że lekarze nie dają sobie rady z napływem potrzebujących pomocy, ciągle przychodzą kolejne osoby. Rano rejestrowano głównie oparzenia i obrażenia od granatów, a po południu przeważają amputacje, uszkodzenia oka, uszkodzone kończyny – tak mówiła lekarka.

00:00

Demonstranci: milicja biła bez powodu

(CNN Newsource/x-news)

23:55

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że próbował skontaktować się telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. - Nie udało się, ale mam nadzieję, że to jeszcze możliwe - podkreślił prezydent.

Czytaj więcej >>>

23:51

Kateryna Pryszczepa, niezależna ukraińska dziennikarka, mieszkająca w Polsce: - "Ludzie idąc na Majdan żegnają się. Są gotowi do tego, że dziś w nocy mogą tam umrzeć. Niektórzy ludzie stwierdzili, że wolą umrzeć dzisiaj niż żyć w takim stanie jak jest dzisiaj."

23.33

Milicyjni snajperzy strzelają w kierunku sceny na Majdanie - tak twierdzą przedstawiciele opozycji. Postrzelony został były szef służby bezpieczeństwa Ukrainy, wiceszef partii Batkwiszyczna Ołeksandr Turczynow.

23:14

Regularna bitwa na Majdanie. Według przekazów telewizyjnych, dochodzi tam do gwałtownych starć między milicją a protestującymi. Milicjanci z tarczami wtargnęli w tłum, manifestanci obrzucają funkcjonariuszy różnymi przedmiotami i koktajlami mołotowa. Niewykluczone, że to początek zapowiadanego wcześniej szturmu.

Od 23:00 naszego czasu do Kijowa nie mogą wjeżdżać pojazdy, w tym środki komunikacji publicznej.

23:06

Szykuje się orędzie prezydenta Ukrainy? Jego główna doradczyni Hanna Herman poinformowała, że dojdzie do niego po spotkaniu Wiktora Janukowycza z przedstawicielami opozycji - Witalijem Kliczką i Arsenijem Jaceniukiem.

23:05

Na spotkaniem z prezydentem Ukrainy pojechał Arsenij Jaceniuk - twierdzi agencja Interfax-Ukraina.
Rzeczniczka Ołeha Tiahnyboka, opozycjonisty z partii Swoboda, powiedziała, że polityk na spotkanie z prezydentem nie pojechał i znajduje się na Majdanie.

22:39

Nie ma wciąż informacji o tym, czy Janukowycz i Kliczko rozmawiali. Współpracowniczka prezydenta Ukrainy, Hanna Herman, powiedziała wcześniej, że Janukowycz pracuje w swoim gabinecie. Dodała, że prezydent jest gotów wystąpić z orędziem do narodu.

22:34

Pojazd opancerzony, BTR, nie zdołał przedrzeć się przez linię ognia na Majdanie:

22:31

Ambasador USA w Kijowie Geoffrey Pyatt: za to co się dzieje na Ukrainie, odpowiada prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

22:30

Na Majdanie wyłączono światło - podają ukraińskie media.

22:29

Sytuację w Kijowie komentuje na Facebooku posłanka Batkiwszczyny Lesia Orobiec.  – To po prostu zły sen. Dookoła ogień, wybuchy, dym, kałuże krwi, jęki rannych, dzwony, lodowata woda, postrzały, smród benzyny, zapach palonej gumy. Nie mogę uwierzyć, że to na Majdanie, głównym placu miasta, w którym przeżyłam całe życie.

Do nas przyszła wojna. Straszna, zacięta wojna.”

Posłanka dodaje, że ludzi w Kijowie zabijają inni ludzie z paszportami ukraińskimi. Wezwała wszystkich do walki.

22:15

Zastępca szefa samoobrony Majdanu poinformował w TVP Info, że ostatni bilans zabitych w starciach w Kijowie to 21 osób, 300 rannych.

22:10

Lider opozycyjnej partii UDAR, Witalij Kliczko przyjechał na rozmowy do prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza, na ulicę Bankową. Poinformowała o tym rzeczniczka Kliczki.

22:04

Od północy ograniczony będzie wjazd samochodów do stolicy Ukrainy. Poinformował o tym rząd Ukrainy w komunikacie.

W odległości 30 km od granic miasta ustawiły się już patrole milicji drogowej, nie wiadomo jednak, jakie pojazdy będą przepuszczane, a jakie nie.

21.55

Wbrew doniesieniom ukraińskich i zagranicznych mediów dwa lotniska w Kijowie nie przerwały pracy i przyjmują oraz odprawiają przylatujące i odlatujące stąd samoloty. Informacje takie przekazało zarówno lotnisko w Boryspolu pod stolicą Ukrainy, jak i lotnisko "Kijów".

21.53

Radio Swoboda poinformowało, że po kilku godzinach walk Berkut zajął część Majdanu, po czym przerwał szturm. Kijów ma być miastem zamkniętym od godz. 23. O godz. 22 (czasu kijowskiego) miały rozpocząć się rozmowy prezydenta Wiktora Janukowycza z przywódcami protestu.
Według różnych źródeł, starciach antyrządowych demonstrantów z milicją zginęło co najmniej 15 osób, a kilkaset zostało rannych.

(źródło: Espreso TV/x-news)

21.48

Szturm na siedzibę milicji obwodu lwowskiego. Z budynku unosi się dym. Agencja Interfax-Ukraina pisze, że sytuacja pozostaje napięta, a uczestnicy protestu i milicjanci obrzucają się wyzwiskami.

21.37

Czterech milicjantów zginęło podczas protestu w Kijowie - twierdzi MSW. Łącznie rannych zostało około 100 policjantów, z czego niektórzy odnieśli ciężkie obrażenia.

21.25

Oddziały Berkutu przedostały się na Majdan od północnej strony. Milicjanci używają granatów hukowych i armatek wodnych, a także broni gładkolufowej. Na Majdanie płoną namioty ustawione wcześniej przez demonstrujących.

Szturm
Szturm Berkutowców na Majdan fot.: EPA/IGOR KOVALENKO

21.10

Zamieszki w Kijowie to temat spotkania premiera z ministrami spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych. Jutro o 9.00 w Sejmie zaplanowano wystąpienie Donalda Tuska poświęcone wydarzeniom na Ukrainie.

21.07

- Sytuacja jest tragiczna, wszystko płonie i mamy coraz więcej ofiar - mówi Andrzej Gawrow, zastępca szefa ochrony na Majdanie. Jego zdaniem, Berkut dysponuje ostrą bronią i ma pozwolenie, aby jej użyć. - Pewnie będzie coraz więcej ofiar - zakończył.

(źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news)

21.05

Kilkuset młodych ludzi wdarło się we Lwowie do siedziby władz obwodu lwowskiego - pisze agencja Interfax-Ukraina. Korespondent agencji przekazuje, że przez pewien czas demonstranci stali w hallu, skandując: "Chwała Ukrainie", "Chwała bohaterom" i "Rewolucja, rewolucja", a później rozeszli się po budynku.
Uczestnicy antyrządowego protestu wyważyli drzwi budynku i wybili kilka okien.

20.58

Ukraińska opozycyjna stacja telewizyjna "5.Kanał" poinformowała o odłączeniu jej sygnału na terytorium całego kraju. Stacja ta relacjonowała na żywo wydarzenia w Kijowie.
Redakcja "5.Kanału" uważa, że odłączenie jej sygnału jest motywowane politycznie.

20.46

- Ci ludzie od sześciu tygodni stoją na mrozie i są wściekli, także na to, że opozycja nie bardzo sobie radzi z negocjacjami z władzą. Na trasie przemarszu pod Radę Najwyższą każdy zaułek był zablokowany przez wojska wewnętrzne, za którymi stał Berkut. Musiało dojść do konfrontacji - podkreślał w audycji "Więcej świata " w radiowej Jedynce dziennikarz Paweł Reszka.

Koktajle
Koktajle Mołotowa i kostki brukowe rzucali demonstranci w kierunku milicji fot.: EPA/ALEXEY FURMAN

20.43

Zamknięto lotniska w Kijowie - podaje Euromajdan PR.

20.42

Opozycja wzywa do rozejmu do rana. Szef Batkwiszczyny Arsenij Jaceniuk wezwał władze w Ukrainy do natychmiastowego zawieszenia broni i zaoferował dalsze negocjacje

20.40

Prezydent Wiktor Janukowycz nie odbiera telefonów od kanclerz Niemiec Angeli Merkel - twierdzą ukraińskie media. Dziennikarze donoszą także, powołując się na własne źródła, że Janukowycz nie odebrał telefonu od wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

20.32

- Likwidacja Majdanu będzie mieć brzemienne skutki w relacjach z Unią Europejską - mówił w TVN 24 szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jego zdaniem, trzeba uważnie sprawdzić kto doprowadził do rozlewu krwi na Ukrainie. - Europa będzie podejmować decyzje w świetle skutków tego, co dzieje się na Majdanie - uważa minister.

/

 

 

 

 

 

20.28

Witalij Kliczko apeluje do demokratycznych państw świata o natychmiastową reakcję na wydarzenia w Kijowie. - Władze umyślnie sprowokowały wydarzenia, by siłą i krwią rozpędzić Majdan i rozprawić się z protestami oraz ich uczestnikami. Nie zwracając uwagi ani na ludzi, ani ich postulaty, władze wypowiedziały wojnę własnemu narodowi. Janukowycz stał się krwawym prezydentem - oświadczył Kliczko.

20.15

Jedna osoba zginęła podczas szturmu oddziałów MSW na Majdan. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych wtorkowych zamieszek wzrosła do 10. Protestujący od ponad godziny odpierają atak milicji, która ogłosiła, że prowadzi operację antyterrorystyczną. W stronę ludzi lecą granaty hukowe. Milicja polewa ludzi wodą. Demonstranci odpowiadają jej koktajlami Mołotowa.

19.55

- Nie odejdziemy z Majdanu! - ogłosił Witalij Kliczko, przemawiając ze sceny Majdanu Niepodległości w Kijowie, który szturmowany jest przez siły ukraińskiego MSW. Kliczko oświadczył, że milicja nie miała żadnych podstaw do ataku, którzy nie podejmowali żadnych agresywnych działań wobec milicjantów.

19.52

Euromajdan podaje, że prezydent Wiktor Janukowycz nie odbiera telefonów od światowych przywódców.

19.44

- Ten, kto odpowiada za decyzje, które prowadzą do rozlewu krwi w centrum Kijowa i innych częściach Ukrainy, musi liczyć się z tym, że Europa będzie musiała przemyśleć swoją dotychczasową wstrzemięźliwość w stosowaniu sankcji wobec osób - oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

19.40

- Zwracamy się do sił porządkowych i prezydenta Janukowycza: wycofajcie tych, którzy strzelają do demonstrantów! Tu są kobiety i dzieci! Tutaj chodzi o ludzkie życie i przyszłość kraju! - apelował Arsenij Jaceniuk ze sceny na Majdanie.

19.39

Agencja Interfax informuje o próbie przedarcia się przez jedną z barykad pojazdu opancerzonego, który ostatecznie stanął w ogniu po obrzuceniu go koktajlami Mołotowa.
Władze ogłosiły że ruch w kierunku Kijowa zostanie od północy zablokowany.

19.33

Sytuacja na Majdanie jest bardzo krytyczna - uważa Andrzej Gawrow, zastępca szefa ochrony Majdanu.

(źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news)

19.29

Na Majdanie płoną namioty. Słychać eksplozje granatów hukowych. Plac rozświetlony jest ogniem i zasnuty dymem.
Milicja uprzedziła przed atakiem, by zgromadzeni opuścili Majdan, ostrzegając, że jeśli tego nie uczynią, siły MSW rozpoczną "operację antyterrorystyczną".

19.22

Na demonstrantów ruszył transporter opancerzony, jednak został on podpalony przez demonstrantów.

(źródło: Espreso TV/x-news)

19.17

Szturm na Majdan! Doszło do zamieszek między milicją a protestującymi. Funkcjonariusze używają armatek wodnych. Opozycja twierdzi, że milicja uzbrojona jest w ostrą broń.

Czy władze postanowiły rozbić Majdan?

19.15

W związku z napięciem w Kijowie władze państwa wprowadzają ograniczenia w ruchu transportu do stolicy Ukrainy - poinformowano na oficjalnej stronie internetowej ukraińskiej Rady Ministrów. Decyzję tę media oceniły jako wprowadzenie stanu wyjątkowego.

W stolicy od kilku godzin z problemami działają telefony komórkowe i internet. Opozycyjna stacja telewizyjna "5.Kanał" oświadczyła, że odłączono jej sygnał naziemny, przez co można ją oglądać tylko za pośrednictwem satelity i w internecie.

19.10

Milicja nie użyje już broni przeciwko protestującym w Kijowie - takie zapewniły Brukselę władze Ukrainy. Komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fuele rozmawiał na temat wtorkowych zamieszek z pełniącym obowiązki premiera Ukrainy. Fuele uważa, że przyszłość kraju jest zagrożona i spełniają się czarne scenariusze.

19.05

- Pokojowo nastawieni ludzie nie powinni cierpieć w żadnym przypadku. I to powinno być głównym zadaniem władz i opozycji. Ofiary i ranni po obu stronach konfliktu podczas walk ulicznych to niedopuszczalna cena za błędy polityczne - głosi oświadczenie rzecznika Rinata Achmetowa, najbogatszego człowieka na Ukrainie.

czytaj więcej>>>

19.03

Oddziały specjalne milicji Berkut otoczyły Majdan. Centralne stacje metra wciąż zamknięte. Centrum Kijowa - sparaliżowane.

Zamieszki
Zamieszki w Kijowie Fot.: EPA/SERGEY DOLZHENKO

19.00

 

Ratusz w Kijowie i siedziba administracji obwodowej w Iwano - Frankiwsku zostały ponownie zajęte przez siły antyrządowe. Te i kilka innych budynków było do niedawna okupowanych przez protestujących, którzy opuścili je po zwolnieniu z aresztów uczestników protestów.

18.50

Ukraińska opozycja została zaproszona na rozmowy z władzą. Dziennik "Ukraińska Prawda" cytuje jednego z liderów opozycji Jurija Łucenkę , który powiedział, że rozmowy rozpoczną się jeszcze dziś o godzinie 23:00. Wcześniej przewodniczący ukraińskiego parlamentu zapowiedział, że jutro może dojść do spotkania prezydenta Wiktora Janukowycza z liderami opozycji.

18.27

Dziewięć ofiar śmiertelnych - to najnowsze dane milicji. Wśród zabitych jest dwóch milicjantów i siedmiu cywilów - informuje ukraińska milicja. Rzeczniczka milicji, na którą powołują się agencje, powiedziała, że dwaj milicjanci zginęli najpewniej od broni palnej, a z siedmiu cywilów trójka została zastrzelona.

18.25

- Polityka Rosji zmierza do tego, by Janukowycz nie ustępował opozycji i uzależniał się coraz bardziej od Kremla. To jednak może doprowadzić do rozpadu Ukrainy, co miałoby katastrofalne konsekwencje także dla UE. W związku z fatalną sytuacją ekonomiczną, chaosem można się spodziewać katastrofy humanitarnej, napływu uchodźców oraz sytuacji, w której niestabilność na Ukrainie będzie wymagać coraz większych środków od UE oraz będzie pożywką dla różnego rodzaju żywiołów radykalnych - tak sytuacje na Ukrainie ocenia europoseł Paweł Zalewski (PO).

czytaj więcej>>>

18.17

- W związku z dramatycznymi wydarzeniami w Kijowie, PiS wzywa rząd i prezydenta do podjęcia natychmiastowej inicjatywy dyplomatycznej w celu zatrzymania rozlewu krwi - głosi oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego. Według prezesa PiS, Polska i Europa nie mogą biernie przyglądać się dramatycznie pogarszającej się sytuacji na Ukrainie. - To nie jest czas na słowa. To jest czas na odważne działania - zaznaczył Kaczyński.

18.12

- Unia Europejska nie może stać z boku - mówi były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek (PO).  Jego zdaniem, Bruksela powinna bardziej zaangażować się w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

18.08

Jurij Łucenko, były szef MSW i jeden z głównych polityków opozycyjnych apeluje do milicjantów, by nie słuchali rozkazów szturmu. - Kim będziecie dla swoich dzieci, dla swoich sąsiadów, dla Boga? Mam prawo tak do was mówić, bo przez cztery lata mojego ministrowania nigdy nie rzuciłem was przeciwko własnemu narodowi! - mówił.

17.58

Biały Dom wzywa Wiktora Janukowycza do "położenia kresu eskalacji morderczej przemocy". - Potępiamy akty przemocy i użycie przesadnej siły przez obie strony. To nie rozwiąże konfliktu - oświadczyła rzeczniczka doradzającej prezydentowi USA Rady Bezpieczeństwa Narodowego Laura Lucas Magnuson.

17.45

20 tysięcy osób przyszło na Majdan - twierdzi Ukraińska Prawda. Na placu trwa miting, po kolei przemawiają politycy z ugrupowań opozycyjnych.

czytaj więcej>>>

17.39

- Ten reżim znowu zaczął strzelać do ludzi. Chcą utopić Ukrainę we krwi - mówił Arsenij Jaceniuk, jeden z liderów opozycji. Według niego, reżim prezydenta Janukowycza nie jest gotowy na ustępstwa. Jaceniuk  apelował, by protestujący nie opuszczali Majdanu. - Za nami jest cała Ukraina i ukraińska przyszłość - mówił.

źródło: Espreso TV/x-news

17.30

Opozycja wzywa kobiety i dzieci o opuszczenie Majdanu. W kierunku Placu Niepodległości sunie cała kolumna Berkutu.

17.20

- Sytuacja jest bardzo groźba. Apelujemy do wszystkich stron konfliktu na Ukrainie o dialog i rozmowę - oświadczył rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

(źródło: TVN24/x-news)

17.05

- To najbardziej krwawa pacyfikacja spośród wszystkich dotychczasowych w Kijowie. To musi wywołać ostrą reakcję świata zachodniego - mówił europoseł Paweł Kowal (Polska Razem) w radiowej Jedynce.

czytaj więcej>>>

17.01

O godzinie 18 odbędzie się manifestacja przed ukraińską placówką dyplomatyczną w Warszawie (al. Szucha 7). "Na ulice Kijowa powraca terror. Jednostki specjalne znowu stosują wobec protestujących zabronione granaty hukowo-świetlne. Jest bardzo dużo rannych. Nie możemy patrzeć bezczynnie na to, co się dzieje" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Euromajdan Warszawa.

czytaj więcej>>>

17.00

(źródło: Espreso TV/x-news)

16.56

- Władze nie omawiają wprowadzenia stanu wyjątkowego - oświadczył przewodniczący ukraińskiego parlamentu Wołodymyr Rybak. Według niego, Wiktor Janukowycz chce w środę spotkać się z przedstawicielami opozycji, by po raz kolejny omówić z nimi drogi wyjścia z kryzysu w państwie.
Doradczyni Janukowycza Hanna Herman zaprzeczyła pogłoskom, jakoby prezydenta nie było we w jego siedzibie w centrum Kijowa. Jak twierdzono w sieciach społecznościowych, miał on opuścić stolicę na pokładzie swego samolotu. - Pogłoski o jego wyjeździe są nieprawdziwe - oświadczyła.

16.53

Niemiecki MSZ apeluje do Ukraińców o zaprzestanie przemocy. W telefonicznej rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Walter Steinmaier wezwał do poszukiwania politycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.
- Powrót do przemocy nie jest sposobem, by osiągnąć porozumienie dla przyszłości kraju - mówił Steinmaier.

16.52

O godzinie 17.00 kończy się ultimatum, jakie przedstawiciele sił bezpieczeństwa wystosowali wobec protestujących na ulicach Kijowa. Opozycja za pośrednictwem mediów społecznościowych alarmuje, że oddziały specjalne milicji - Berkut, zostały wyposażone w kałasznikowy.

Transport w Kijowie został sparaliżowany. Zamknięte zostały wszystkie stacje metra. Ograniczono też wjazd samochodów do stolicy.

16.50

- Zostańcie na Majdanie! Nie wychodźcie poza Plac Niepodległości - apeluje do protestujących Witalij Kliczko, jeden z liderów opozycji.

16.47

- Moim zdaniem, wina rozkłada się na obie strony konfliktu - mówi premier Donald Tusk. Według niego, Polska nie jest zwolennikiem sankcji wobec władz Ukrainy i nie będzie do takiego rozwiązania namawiała UE. - Sankcje to byłaby ostateczność. Nie mamy już innych, dalej idących argumentów - dodał szef rządu.

(źródło: TVN24/x-news)

16.43

Szefowa unijnej dyplomacji potępiła przemoc na Ukrainie. Catherine Ashton wezwała władze, by zażegnały kryzys. Polityczne decyzje powinny zapaść w parlamencie - podkreśliła. Według niej, rozwiązaniem kryzysowej sytuacji powinno być utworzenie nowego rządu, reformy konstytucyjne, przygotowanie do uczciwych i demokratycznych wyborów prezydenckich. Oświadczenie Ashton kończy się stwierdzeniem, że Unia Europejska jest gotowa pomóc Ukrainie w tym procesie.

czytaj więcej>>>

16.33

Na scenie kijowskiego Majdanu wciąż nadawane są apele o dołączenie do protestu. Demonstranci obawiają się milicyjnego szturmu. - Jesteśmy Ukraińcami i chcemy być gospodarzami naszej ziemi! Walczymy o swoje, nie chcemy cudzej ziemi. To jest nasz kraj i doprowadzimy do naszego, ukraińskiego zwycięstwa! Chwała Ukrainie! Chwała Ukrainie! - mówił Ołeh Tiahnybok z partii Swoboda.

16.32

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie jest gotów do żadnych ustępstw wobec opozycji i wydaje się, że zdecydował się na rozwiązanie siłowe - ocenił europoseł Jacek-Saryusz Wolski (PO). Jego zdaniem, jeśli skala przemocy będzie się nasiać, UE wprowadzi sankcje dla przedstawicieli władz.

16.22

Ograniczono wjazd samochodów do stolicy. Wcześniej do sformowania kolumny tak zwanego Auto-Majdanu wzywali między innymi opozycyjni aktywiści ze Lwowa. Zapowiadali, że jeszcze dziś kilkadziesiąt samochodów pojedzie do Kijowa.

czytaj więcej>>>

Tysiące policjantów okrążyło dzielnicę rządową, włączając kompleks administracji prezydenckiej, parlament oraz gabinet ministrów.

16.05

Lider opozycyjnej partii Udar Witalij Kliczko apeluje do prezydenta o ogłoszenie przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. - To obniży napięcie. To będzie wyjście z patu i odważny uczynek - mówił Kliczko.

(źródło: ENEX/x-news)

16.00

Dziesiątki rannych cywilów i milicjantów leżą na chodnikach w centrum Kijowa. Korespondent Interfax-Ukraina donosi, że rannym udzielana jest pierwsza pomoc medyczna. Większość z leżących ma obrażenia głowy.

15.56

Zastępca ambasadora Ukrainy w Polsce został wezwany "natychmiast" do MSZ. Poinformował o tym na Twitterze rzecznik ministerstwa Marcin Wojciechowski. Ambasador Markijan Malski jest na Ukrainie.

czytaj więcej>>>

15.53

Pięciu cywilów zginęło w trakcie zamieszek - podaje ukraińska milicja.

15.48

Metro przestaje jeździć. Mieszkańcy Kijowa mogą tylko opuścić podziemną kolejkę - wejścia na stacje są zablokowane.
Opozycja ocenia, że metro zamknięto, by nie pozwolić mieszkańcom Kijowa dotrzeć do centrum i na Majdan Niepodległości, pod którego barykady podeszły liczne oddziały sił MSW.

15.42

Zobacz, co się dzieje na ulicach Kijowa>>>

15.26

Rozpoczyna się atak oddziałów specjalnych ukraińskiej milicji Berkut na Majdan. Używając broni gładkolufowej funkcjonariusze podchodzą pod główne barykady. Milicjanci pokonali już barykadę na ul. Hruszewskiego i atakują umocnienia od południowej strony placu.
Samoobrona Majdanu ogłosiła mobilizację.

Władza
Władza daje demonstrantom czas do godz. 17 (polskiego czasu) na opuszczenie ulic Kijowa EPA/SERGEY DOLZHENKO

15.20

Według ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych, nie żyje pracownik biura rządzącej Partii Regionów. Najpewniej zginął w trakcie zamieszek przed siedzibą partii.

15.10

Pełniący obowiązki szefów MSW i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) dali uczestnikom zamieszek antyrządowych w Kijowie termin do godz. 17 (czasu polskiego) na opuszczenie ulic i zaprzestanie starć z siłami milicyjnymi.
MSW i SBU zaapelowały do liderów opozycji, by uspokoili protestujących i wrócili do rozmów z władzami.

14.40

Pełniący obowiązki szefa MSZ Ukrainy Leonid Kożara wzywa wspólnotę międzynarodową do potępienia działań "radykalnych sił" w związku z trwającymi w Kijowie starciami przeciwników władz z milicją.
- Tak zwani demonstranci dokonują zbrojnych napaści na budynki władz państwowych, podpalają je, ranią milicjantów, używają broni palnej i nawołują do tego współobywateli - oświadczył Kożara. Apelujemy do państw i organizacji międzynarodowych o obiektywną ocenę sytuacji na Ukrainie i oczekujemy jednoznacznego potępienia bezprawnych działań radykalnych sił - czytamy w komunikacie rozpowszechnionym przez MSZ.

14.35

- Obecne wydarzenia są rezultatem polityki pobłażania ze strony tych polityków zachodnich, którzy od samego początku kryzysu przymykają oczy na agresywne działania radykalnych sił na Ukrainie i tym samym zachęcają je do eskalacji i do prowokacji wobec legalnych władz - głosi komunikat rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

czytaj więcej>>>

14.01

Według lekarzy wspierających demonstrantów w Kijowie w czasie zamieszek zginęły trzy osoby. Ponad 100 osób zostało rannych.

czytaj więcej>>>

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>

IAR/PAP/inne/asop,  agkm

Czytaj także

Starcia w Kijowie. Manifestacja przed ambasadą Ukrainy w Warszawie

18.02.2014 21:15
Uczestnicy manifestacji złożyli w placówce dyplomatycznej list skierowany do władz Ukrainy z apelem o rozpoczęcie pokojowych rozmów z opozycją.
Ukraińcy, Białorusini i Polacy protestują przed ambasadą Ukrainy w Warszawie przeciw wydarzeniom, które mają miejsce w Kijowie.
Ukraińcy, Białorusini i Polacy protestują przed ambasadą Ukrainy w Warszawie przeciw wydarzeniom, które mają miejsce w Kijowie.Foto: PAP/Jakub Kamiński
Posłuchaj
00'27 Były opozycjonista Adam Borowski o sytuacji na Ukrainie (IAR)
więcej

W demonstracji, która rozpoczęła się o godz. 18, wzięło udział około stu osób - Ukraińców mieszkających w Polsce, a także Polaków. Protestujący trzymali flagi Ukrainy i transparent w kolorze niebiesko-żółtym z napisem "Wsparcie polskich serc owocuje wdzięcznością Ukrainy". Niektóre osoby miały na sobie białe worki pomalowane czerwoną farbą.
- Protestujemy przeciwko użyciu siły, bo przemoc w żadnym wypadku nie prowadzi do rozwiązania problemów. Chcemy wyrazić swój pogląd wobec postępowania władz Ukrainy. Działania podejmowane przez władze dowodzą, że deklaracje o europejskich aspiracjach i europejskim prawie są tylko deklaracjami - powiedział prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma.
Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>
Jego zdaniem brak rozwiązań dotyczących kryzysu na Ukrainie może mieć negatywne skutki także dla Polski. - Polskie władze powinny jasno skrytykować te działania władz Ukrainy, które kończą się przemocą na ulicach, kończą się brakiem rozwiązań sytuacji kryzysowych - stwierdził. - Bez sankcji wobec osób, które dopuszczają się przemocy, bez jednoznacznego potępienia na arenie międzynarodowej ze strony instytucji europejskich, nie jest możliwe rozwiązanie tego problemu - ocenił.
Protestujący złożyli w ambasadzie list skierowany do prezydenta Ukrainy, szefa parlamentu i p.o. premiera Ukrainy z apelem o zaprzestanie stosowania przemocy wobec protestujących i rozpoczęcie pokojowych negocjacji z opozycją.
Zamieszki w Kijowie

We wtorek w Kijowie doszło do starć między manifestującymi a siłami rządowymi. Rozpoczęły się one od początkowo pokojowej pikiety przed parlamentem. 15 osób zginęło - poinformowała ukraińska milicja. Według źródeł medycznych jest też ok. 150 rannych, w tym kilku ciężko.

Zamieszki w Kijowie. Są zabici i ranni! [relacja na żywo]>>>

Oddziały specjalne milicji nacierają na Majdan. Berkut sforsował barykadę na ulicy Hruszewskiego i znajduje się już na Placu Europejskim. Również od strony ulicy Chreszczatyk siły specjalne milicji stoją już przy barykadzie oddzielającej Majdan. Milicja używa broni gładkolufowej i granatów hukowych. Położone wokół placu stacje metra zostały zamknięte. Samoobrona Majdanu ogłosiła pełną mobilizację.
We wspólnym oświadczeniu pełniący obowiązki szefa resortu spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko i szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Aleksander Jakimienko obarczają opozycję winą za ofiary walk w ukraińskiej stolicy. Zarzucają też jej liderom sterowanie zamieszkami. "Nawet kosztem ludzkiej krwi, chcą zdobyć władzę" - piszą.
Opozycja chciała przegłosować we wtorek powrót do konstytucji z 2004 roku, która ogranicza władzę prezydenta. Przewodniczący parlamentu kategorycznie odmówił, tłumacząc się względami formalnymi.
Manifestacje na Placu Niepodległości rozpoczęły się 21 listopada ub.r., po tym, jak rząd ogłosił, że rezygnuje z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Początkowo miały one charakter wyłącznie prozachodni. Po brutalnej pacyfikacji milicji 30 listopada hasła stały się otwarcie antyrządowe.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Czytaj także

Zastępca szefa ochrony Majdanu: 15 zabitych w walkach w Kijowie

18.02.2014 20:45
Informacje o kolejnych ofiarach podał zastępca szefa ochrony Majdanu. Według niego osoby te zginęły wieczorem podczas szturmu oddziałów MSW na przeciwników rządu zgromadzonych za barykadami na Placu Niepodległości.
Kijów: milicjanci z bronią gładkolufową
Kijów: milicjanci z bronią gładkolufową Foto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO
Posłuchaj
00'42 Starcia na Majdanie. Relacja z Kijowa Pawła Buszki (IAR)
więcej

Wśród zabitych jest najprawdopodobniej 12 demonstrantów, dwóch milicjantów i urzędnik prezydenckiej Partii Regionów.

Zgromadzeni na Majdanie ludzie od 18-tej czasu polskiego odpierają ataki milicji, która ogłosiła, że prowadzi operację antyterrorystyczną. W stronę ludzi lecą granaty hukowe. Milicja strzela z broni gładkolufowej i polewa ludzi wodą. Demonstranci odpowiadają jej koktajlami Mołotowa.

Szef opozycyjnej Batkwiszczyny Arsenij Jaceniuk wezwał władze Ukrainy do natychmiastowego zawieszenia broni i zaoferował dalsze negocjacje. Na razie nie wiadomo, czy zapowiadane na czwartek rozmowy liderów opozycji z prezydentem Wiktorem Janukowyczem odbędą się.

Władze ogłosiły że ruch w kierunku Kijowa zostanie od północy zablokowany. Opozycja o blokadach informuje już od kilku godzin. W mieście ograniczono transport publiczny. Nie działa metro i lotniska, władze Kijowa wezwały, by nie podróżować do centrum miasta.

Krwawe starcia na Ukrainie - zobacz więcej>>>

mc

Zobacz więcej na temat: Kijów Rosja Ukraina