Przywódca prorosyjskich separatystów na Ukrainie został aresztowany

PAP
Michał Chodurski 06.03.2014
Prorosyjska demonstracja w Doniecku
Prorosyjska demonstracja w Doniecku , foto: EPA/PHOTOMIG

Paweł Gubariow został aresztowany w jego domu w Doniecku - informuje agencja Reutera, której dziennikarz towarzyszył siłom bezpieczeństwa podczas zatrzymania.

Gubariowa zatrzymano pod zarzutami, określonymi w paragrafach kodeksu karnego mówiących o naruszaniu integralności terytorialnej i niepodległości państwa, dążeniu do zmiany przemocą ładu konstytucyjnego i do przejęcia władzy. Gubariow nie stawiał oporu.

Gubariow jest biznesmenem. Stał na czele protestów, podczas których zablokowano siedzibę regionalnej administracji w Doniecku i wywieszono flagę rosyjską. Mówił o sobie, że jest - gubernatorem ludowym -, żądał od regionalnych władz zerwania więzi z Kijowem.

Ukraińska milicja wyprowadziła w czwartek ok. 70 separatystów z blokowanej przez nich siedziby administracji obwodowej w Doniecku. Władze w Kijowie przekonują, że prorosyjskie protesty w niektórych miastach kraju, np. w Doniecku, są organizowane w Moskwie, by posłużyć jako pretekst wtargnięcia na terytorium Ukrainy głębiej niż na Krym, który został już zajęty przez wojska rosyjskie.

O kryzysie na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

mc

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Prezes Fundacji Panoptykon: brak nowego GIODO niepokoi

Prezes Fundacji Panoptykon: brak nowego GIODO niepokoi

Stanowisko Generalnego Inspektora Danych Osobowych (GIODO) pozostaje nieobsadzone od grudnia, a wokół tego tematu robi się coraz większe zamieszanie. - Uważamy, że może to się negatywnie przełożyć na funkcjonowanie urzędu - powiedziała w Jedynce Katarzyna Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon.

Kto stanie na czele instytucji chroniącej dane osobowe?

Kto stanie na czele instytucji chroniącej dane osobowe?

- Patrzymy z zainteresowaniem, kto będzie Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Jesteśmy merytorycznie przygotowani do pracy z każdą wybraną na to stanowisko osobą - mówił w Jedynce Andrzej Lewiński, zastępca GIODO.

Bądź z nami w kontakcie: