Wiadomości

Przywódca prorosyjskich separatystów na Ukrainie został aresztowany

06.03.2014 21:11
Paweł Gubariow został aresztowany w jego domu w Doniecku - informuje agencja Reutera, której dziennikarz towarzyszył siłom bezpieczeństwa podczas zatrzymania.
Prorosyjska demonstracja w Doniecku
Prorosyjska demonstracja w Doniecku Foto: EPA/PHOTOMIG
Czy Krym oderwie się od Ukrainy?
Czy Krym oderwie się od Ukrainy?

Gubariowa zatrzymano pod zarzutami, określonymi w paragrafach kodeksu karnego mówiących o naruszaniu integralności terytorialnej i niepodległości państwa, dążeniu do zmiany przemocą ładu konstytucyjnego i do przejęcia władzy. Gubariow nie stawiał oporu.

Gubariow jest biznesmenem. Stał na czele protestów, podczas których zablokowano siedzibę regionalnej administracji w Doniecku i wywieszono flagę rosyjską. Mówił o sobie, że jest - gubernatorem ludowym -, żądał od regionalnych władz zerwania więzi z Kijowem.

Ukraińska milicja wyprowadziła w czwartek ok. 70 separatystów z blokowanej przez nich siedziby administracji obwodowej w Doniecku. Władze w Kijowie przekonują, że prorosyjskie protesty w niektórych miastach kraju, np. w Doniecku, są organizowane w Moskwie, by posłużyć jako pretekst wtargnięcia na terytorium Ukrainy głębiej niż na Krym, który został już zajęty przez wojska rosyjskie.

O kryzysie na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

mc

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

06.03.2014 Wojna o Krym. UE i USA po stronie Ukrainy [relacja]

06.03.2014 21:37
Świat Zachodu potępia działania Rosji na terenie Krymu. Waszyngton i Bruksela wprowadzają restrykcje wobec Moskwy za jej działania.
Przed Białym Domem odbyła się manifestacja poparcia dla Ukrainy
Przed Białym Domem odbyła się manifestacja poparcia dla Ukrainy Foto: EPA/MICHAEL REYNOLDS
Posłuchaj
00'23 Prezydent USA Barack Obama: cieszę się z naszej jednomyślności. Zdecydowaliśmy się na wsparcie dla Kijowa. Podobne kroki wobec Rosji podjęli nasi partnerzy w Brukseli. Jestem przekonany, że wspólnie posuwamy się do przodu, zjednoczeni, by napiętnować przypadki naruszania prawa międzynarodowego i wspierać rząd oraz ludność Ukrainy (IAR)
00'21 Prezydent USA Barack Obama: planowane referendum narusza ukraińską konstytucję i prawo międzynarodowe. Każda dyskusja na temat Ukrainy musi uwzględniać stanowisko prawowitych władz. W 2014 roku nadal może dojść do przesunięcia granic państwa nad głowami demokratycznych przywódców (IAR)
więcej

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Symboliczne restrykcje wobec Rosji i fakty dokonane na Krymie [analiza]

21.30

- Ukraina stała się celem militarnej inwazji, okrutnej i agresywnej inwazji, dokonanej przez Putina. Państwowość Ukrainy jest zagrożona. W imieniu ukraińskiego narodu proszę was o działania - apelowała Julia Tymoszenko do uczestników kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Dublinie. Jej zdaniem, Kreml musi zrozumieć, że Ukraina jest państwem, a nie terytorium, że jest suwerennym krajem i może swobodnie wybrać swoją przyszłość. - Ukraina nie jest wasalem, którego stale się szantażuje. Nie jest kolonią, którą można zamknąć w klatce. Jesteśmy wolni i chcemy czegoś innego, niż Putin może nam dziś zaoferować - dodała.

20.50

Rosyjskie
Rosyjskie wojska na Krymie, autor: Ziemienowicz Adam (PAP/DPA)

20.33

- Krym to Ukraina - oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry. Podsumowując swe rzymskie rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, Kerry przyznał, że istnieje między nimi bardzo duża różnica zdań. - Jest to moment poważnej niezgody, i to bardzo istotnej - powiedział.

20.15

Amerykanie przyślą do Polski 12 myśliwców F16 i 300 żołnierzy obsługi naziemnej - poinformował szef MON Tomasz Siemoniak po spotkaniu z ambasadorem USA Stephenem Mullem.
Ambasador Mull zapewnił ministra obrony, że amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa są aktualne, a amerykańskie myśliwce pozostaną w Polsce jak długo będzie istniała taka potrzeba.

(źródło: TVN24/x-news)

19.59

Referendum, które ma być rozpisane na Krymie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji, jest całkowicie nielegalne i niezgodne z ukraińską konstytucją - oceniła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jennifer Psaki.

19.55

- Dochodzą do nas słuchy, że może dojść do aresztowania ukraińskich żołnierzy na Krymie przez Rosjan - mówił w  TVN 24 ambasador USA w Polsce Stephen Mull.

(źródło:TVN24/x-news)

19.40

- Celem sankcji przeciwko Rosji jest poniesienie przez nią kosztów za działania na Ukrainie - oświadczył prezydent Barack Obama. Wyraził przekonanie, że społeczność międzynarodowa wspólnie czyni postępy, jeśli chodzi o przyjście Ukrainie z pomocą i sprzeciwia się działaniom Rosji. Podkreślił, że na Krym powinni móc wjechać międzynarodowi obserwatorzy.
Prezydent oświadczył, że referendum ws. połączenia Krymu z Federacją Rosyjską, wyznaczone przez krymski parlament na 16 marca, byłoby naruszeniem prawa międzynarodowego. Zaakcentował, że wszelkie decyzje w sprawie Krymu powinny zapadać z udziałem rządu Ukrainy.

FOT.:
FOT.: EPA/MICHAEL REYNOLDS

Obama zapowiedział, że determinacja USA i ich sojuszników nie osłabnie, jeśli Rosja będzie nadal naruszała prawo międzynarodowe.

czytaj więcej>>>

19.26

NATO zaapelowało do Rosji, by wycofała do baz swoje siły na Krymie. - Ukraina jest cennym partnerem NATO - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.
Szef NATO spotkał się tego dnia w Brukseli z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

19.15

PAP: w godzinach nocnych z czwartku na piątek na zajętym przez Rosję Krymie może dojść do próby przejęcia przez Rosjan kontroli nad należącymi do Ukrainy jednostkami wojskowymi. PAP powołuje się na "wiarygodne źródło z kręgów dyplomatycznych" oraz mieszkającego na Krymie ukraińskiego dziennikarza. - Tak, do mnie też dochodzą takie wiadomości - powiedział w rozmowie telefonicznej.

18.55

Interpol poinformował o otrzymaniu od władz ukraińskich wniosku o wydanie listu gończego kategorii Red Notice (poszukiwanie w celu aresztowania i ekstradycji) za byłym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.
Nowe władze ukraińskie zarzucają Janukowyczowi m.in. nadużycia władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi.

czytaj więcej>>>

18.30

Unia sięgnie po sankcje wizowe i zamrażanie aktywów, jeśli Rosja nie przystanie na polityczny dialog w sprawie Ukrainy - ostrzega kanclerz Niemiec Angela Merkel.

18.10

- Osiągnęliśmy dużo więcej, niż można było się spodziewać - tak premier Donald Tusk komentuje decyzje, jakie zapały podczas unijnego szczytu w Brukseli.

czytaj więcej>>>

18.08

Przywódca najbardziej nieustępliwego ruchu separatystycznego na wschodniej Ukrainie Paweł Gubariow został aresztowany - informuje agencja Reutera, której dziennikarz towarzyszył siłom bezpieczeństwa podczas zatrzymania.
Gubariowa zatrzymano na podstawie wydanego w środę nakazu aresztowania pod zarzutami, określonymi w paragrafach kodeksu karnego mówiących o naruszaniu integralności terytorialnej i niepodległości państwa, dążeniu do zmiany przemocą ładu konstytucyjnego i do przejęcia władzy.
czytaj więcej>>>

18.07

UE podpisze polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą przed majowymi wyborami w tym kraju - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po czwartkowym szczycie Unii.

FOT.:
FOT.: EPA/JULIEN WARNAND

Zdaniem szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso ta decyzja UE "przypieczętuje stowarzyszenie UE i Ukrainy, zgodnie z życzeniem ukraińskiego narodu".

18.03

Unia Europejska zdecydowała się na symboliczne restrykcje wobec Rosji za jej działania na Krymie. To wynik nadzwyczajnego szczytu zorganizowanego w Brukseli. Liderzy 28 krajów wstrzymali negocjacje z Moskwą w sprawie porozumienia o partnerstwie, obejmującego ułatwienia handlowe, i zablokowali rozmowy o zniesieniu wiz. Zagrozili, że w przyszłości możliwe są sankcje, jeśli Rosja nie wycofa wojsk z Krymu i nie nastąpi uspokojenie sytuacji.

Beata Płomecka korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, sankcje wobec Rosji nazwała symbolicznymi.

czytaj więcej>>>

17.40

Ukraińskie wojsko na Krymie: Rosjanie próbują nas przekupić. - Za przejście na ich stronę proponują nam mieszkania w Sewastopolu i awanse - zdradził dziennikarzom pułkownik Julij Mamczur, szef Sewastopolskiej Brygady Lotnictwa Taktycznego sił zbrojnych Ukrainy, którym podlega kontrolowane dziś przez Rosjan lotnisko wojskowe w Belbeku. Sewastopol to główna baza stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
Mamczur wyjaśnił, że wcześniej Rosjanie namawiali go do przejścia na ich stronę, nie unikając przy tym otwartych gróźb. Pułkownik po raz kolejny powtórzył, że ani on, ani jego podwładni nie poddadzą się tym naciskom i pozostaną wierni przysiędze złożonej narodowi ukraińskiemu. "Jesteśmy przecież żołnierzami" - podkreślił.

17.30

Amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 przylecą na ćwiczenia do Polski - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w dwóch źródłach w centralnych instytucjach sił zbrojnych.
"Rzeczpospolita" podała, że już w poniedziałek w bazie w Łasku pojawi się 12 amerykańskich samolotów F-16 wraz z 300 żołnierzami z USA. PAP potwierdziła, że amerykańskie samoloty zadaniowe przylecą na ćwiczenia do Polski.

(żródło: TVN24/x-news)

czytaj więcej>>>

16.57

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jego kraj nie omawia członkostwa w NATO. Po rozmowach z szefem Sojuszu  Północnoatlantyckiego Andersem Foghiem Rasmussenem Jaceniuk zapewnił, że Kijów chce rozwiązać kryzys środkami pokojowymi.

16.51

- W razie wzrostu napięcia oraz wojskowej interwencji na Ukrainie podjętej przez siły zewnętrzne, rząd ukraiński i ukraińskie wojsko będą działały zgodnie z konstytucją i prawem. Jesteśmy gotowi bronić naszego kraju - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Premier
Premier Arsenij Jaceniuk nie ma wątpliwości, że w starciu z armią rosyjską ukraińskie siły zbrojne nie mają szans. FOT.: EPA/IAN LANGSDON

Przyznał jednocześnie, że jeśli dojdzie do konfrontacji zbrojnej z Moskwą, Ukraina nie będzie mieć szans z uwagi na rozmiary sił rosyjskich. - Jeśli porównamy wojskowe zdolności Ukrainy i Rosji, bilans będzie bez wątpienia niekorzystny dla Kijowa. W moim kraju zapewne mamy mniej broni, nie mamy żadnej broni nuklearnej, ale mamy ducha. Mamy ducha ukraińskiej rewolucji i ducha wolności - deklarował podczas konferencji prasowej w Brukseli.
Premier Ukrainy wezwał Rosję do tego, by wycofała swoje wojska do baz i podjęła dialog na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu.

16.44

- To dobra propozycja - tak Witold Waszczykowski (PiS) ocenia apel Donalda Tuska o jak najszybsze podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą. Jego zdaniem, nie wszystkie państwa europejskie będą jednak za przyjęciem takiego rozwiązania. - Część krajów będzie się wstrzymywała do momentu wyklarowania się sytuacji politycznej na Ukrainie. Zachód ma też problem z podejściem do Rosji. Wielu polityków uznaje, że Rosja jest agresorem, ale np. Francja sprzedaje Rosji okręty desantowe. Jest dużo schizoferenii po stronie państw zachodnich - powiedział gość radiowej Jedynki.

16.38

Prezydent Syrii Baszar el-Asad  "ogłosił w czwartek poparcie dla swego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina" w związku z jego działaniami wobec Ukrainy - podaje z Damaszku agencja EFE.
W depeszy wysłanej do sojusznika Asad wyraził mu uznanie za wysiłki "podjęte w celu przywrócenia bezpieczeństwa i stabilizacji na Ukrainie, przeciwdziałanie próbom zamachu stanu przeciwko demokracji". Asad napisał też w depeszy, że polityka Putina "jest oparta na poszanowaniu prawa międzynarodowego i celów ONZ i stanowi gwarancję dla wszystkich narodów".
Depesza Asada wyraża również "ufność", że szef państwa rosyjskiego potrafi "przywrócić rządy prawa i pokój na Ukrainie" oraz "pomóc narodowi ukraińskiemu w położeniu kresu terroryzmowi i ekstremizmowi".

16.27

OBWE potwierdza, że jej 40-osobowa misja wojskowych obserwatorów, która znajduje się już przy wjeździe na Krym nie mogła dostać się na półwysep i zawróciła w kierunku miasta Chersoń. Obserwatorzy mają tam podjąć decyzję, czy będą kontynuować misję.

16.10

- Moskwa i Waszyngton nie osiągnęły porozumienia w sprawie uregulowania kryzysu na Ukrainie - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po rozmowie z szefem dyplomacji USA Johnem Kerrym.

16.02

Rosyjska samoobrona zablokowała w Sewastopolu helikopter służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy, którym przylecieli na opanowany przez Rosjan Krym dziennikarze ukraińskich mediów z Kijowa.
Niektórzy z nich zostali pobici, gdy próbowali wejść do znajdującej się w mieście i pikietowanej przez samoobronę siedzibę dowództwa ukraińskiej marynarki wojennej.

czytaj więcej>>>

15.51

- Jeśli Krym przyłączy się do Rosji, oznaczać to będzie koniec światowego pokoju i granic państwowych - oświadczył szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.

15.36

Decyzja o wejściu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej obowiązuje od chwili jej przyjęcia, a referendum potrzebne jest jedynie dla jej potwierdzenia - twierdzi wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew.

15.22

Ukraiński rząd w Kijowie musi być stroną w każdej decyzji na temat przyszłości Krymu - podały w amerykańskie źródła rządowe, cytowane przez Reutera.
Wysoki przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział agencji Reutera, że wszelkie działania Rosji na wschodzie Ukrainy mogą eskalować sytuację. Stany Zjednoczone są gotowe podjąć dodatkowe działania.

15.19

Bruksela: jest porozumienie pięciu państw w sprawie sankcji dyplomatycznych wobec Rosji za jej działania na Krymie. Poinformowali o tym unijni dyplomaci.
Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy uzgodniły, że należy wstrzymać negocjacje z Rosją w sprawie porozumienia o współpracy i zablokować rozmowy o zniesieniu wiz dla Rosjan podróżujących do Unii. Teraz trwa przekonywanie pozostałych państw.

czytaj więcej>>>

15.15

Arsenij Jaceniuk: UE i Ukraina są gotowe do podpisania umowy stowarzyszeniowej. Jego zdaniem byłoby to korzystne dla ukraińskiej gospodarki, bo otwory europejskie rynki na towary z tego kraju.

15.14

Rosyjscy parlamentarzyści chcą, aby MSZ przestało rozmawiać z Zachodem. Komisja Dumy Państwowej do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw rekomendowała dyplomatom, aby nie brali udziału w spotkaniach, których tematem jest rola Rosji w kryzysie ukraińskim.

14.53

Nieuznawane przez Kijów władze Autonomii Krymskiej twierdzą, że decyzja parlamentu o wejściu Krymu w granice Federacji Rosyjskiej nabrała już mocy prawnej. W związku z tym na Krymie mają obowiązywać przepisy zgodne z prawodawstwem rosyjskim.

14.47

screen:
screen: Twitter.com

14.40

Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotkał się w Rzymie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. To kolejne spotkanie polityków w ostatnich dwóch dniach. W środę Kerry i Ławrow widzieli się w Paryżu. Nie udało im się dojść do porozumienia w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na Krymie.

14.36

Krym może przyjąć rosyjskiego rubla jako swoją walutę, a ukraińska własność państwowa na półwyspie będzie znacjonalizowana - takie zmiany zapowiada wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew. - Wszystkie państwowe przedsiębiorstwa Ukrainy zostaną znacjonalizowane i przejdą na własność autonomii krymskiej - oświadczył Temirgalijew na konferencji prasowej w Symferopolu.

Zapowiedział też, że własność prywatnych przedsiębiorców, w tym ziemia i przedsiębiorstwa, zostaną przerejestrowane zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem.  - Jesteśmy gotowi, żeby wejść do strefy rubla - dodał.

14.20

Prezydent USA Barack Obama nakazał zamrozić amerykańskie aktywa Rosjan i Ukraińców odpowiedzialnych za rosyjską interwencję zbrojną na ukraińskim Krymie.

14.17

Będzie odpowiedź Kremla na ewentualne sankcje Unii Europejskiej. Rosyjskie MSZ grozi adekwatną reakcją, w przypadku gdyby Bruksela zdecydowała się na zaostrzenie polityki wizowej z Moskwą.
Rosyjskie władze nie pojmują dlaczego Unia Europejska miałaby wprowadzać sankcje, w związku z kryzysem ukraińskim. Taką opinię przekazał dziennikarzom rzecznik resortu spraw zagranicznych Aleksandr Łukaszewicz. Według dyplomaty - Moskwa zareaguje ostro na ewentualne sankcje wizowe. Kreml przygotowuje się również do reakcji na zapowiadane sankcje gospodarcze. Deputowani Dumy Państwowej pracują nad projektem ustawy, która pozwoli na przejmowanie majątków zachodnich firm działających w Rosji.

14.10

Tatarzy apelują o bojkot referendum na Krymie. - Medżlis narodu tatarskiego nie uznaje tego referendum. W związku z tym apeluje do wszystkich mieszkańców Krymu niezależnie od narodowości, by całkowicie zbojkotowali wszystkie etapy przygotowania, a także głosowanie w dzień referendum - tłumaczył w telewizji ATR przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow.

- W sytuacji, gdy na ulicach są wojska, gdy mamy całkowitą próżnię prawną oraz brak ustawodawstwa, ogłaszanie jakiegokolwiek referendum jest działaniem na rzecz dalszej destabilizacji sytuacji na Krymie - dodał.

czytaj więcej>>>

13:55

O przyszłości Krymu może przesądzić tylko ogólnoukraińskie referendum - oświadczył szef stałego przedstawicielstwa UE w Kijowie Jan Tombiński.
Podkreślił, że kwestie dotyczące ewentualnej zmiany granic terytorialnych lub oderwania się jakiegoś terytorium określa art. 73 konstytucji Ukrainy ; tam zaś zapisano, że "jedyną możliwością jest ogólnoukraińskie referendum, referendum narodowe".
- A więc jest całkowicie jasne, że referendum w jednej części Ukrainy nie jest drogą do rozwiązania tej kwestii - zaznaczył Tombiński.

13:53

Prezydent USA wprowadził sankcje na osoby i instytucje odpowiedzialne za podważanie instytucji demokratycznych na Ukrainie - poinformował w czwartek Biały Dom. Zakazy wizowe dotyczą zarówno ukraińskich, jak i rosyjskich wysokich rangą urzędników i innych osób.

13:42

Decyzje krymskiego parlamentu są nielegalne - oświadczył pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Dodał, że tamtejsze samozwańcze władze są sterowane z Moskwy.
- Władze Krymu są całkowicie nielegalne, zarówno parlament, jak i rząd . Są zmuszone do podejmowania takich, a nie innych decyzji, bo są trzymani przez Moskwę na muszce - powiedział Turczynow, którego cytuje jego rzeczniczka.
Krym jest już rosyjski - twierdzi tymczasem samozwańczy wicepremier Autonomii Krymskiej. Rustam Temirgaliew powiedział, że zaplanowane na 16 marca referendum będzie tylko formalnością, potwierdzającą zaistniały fakt.

13:30

Solidarność z Władimirem Putinem wyraził prezydent Syrii. Baszar al-Assad poparł jego stanowisko w sprawie Ukrainy.

Syryjski prezydent wysłał do prezydenta Władimira Putina telegram. Wyraził w nim poparcie dla prób "przywrócenia bezpieczeństwa i stabilizacji na Ukrainie, w obliczu prób zamachu na demokrację w wykonaniu radykalnych terrorystów".

13:30

Wideo: ukraińska milicja pilnuje siedziby lokalnej administracji

(TVN24/x-news)


13:24

Decyzja parlamentu Krymu o wejściu półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej oznacza, że Rosja w konflikcie ukraińskim tworzy fakty dokonane, i że wobec braku odzewu na wschodzie Ukrainy chce ona teraz osiągnąć maksymalne korzyści - mówi PAP Rafał Sadowski z OSW.

Ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich skomentował w ten sposób czwartkowe wydarzenia na Krymie. Tamtejszy parlament opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i za wyznaczeniem na 16 marca referendum z dwoma pytaniami, z których jedno brzmi: "czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR?".

13:20

40-osobowa misja wojskowych obserwatorów OBWE, która znajduje się już przy wjeździe na Krym, na razie nie może dostać się na półwysep - poinformował agencję Interfax-Ukraina przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy.

13:17

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że w świetle prawa ukraińskiego referendum na Półwyspie Krymskim nie ma mocy obowiązującej. Jak podkreślił, w kwestii referendum należy zapoznać się przede wszystkim z uwarunkowaniami formalnoprawnymi.
Komorowski, przebywający z dwudniową wizytą w Turcji, odniósł się do czwartkowej decyzji parlamentu Krymu, który opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i za wyznaczeniem na 16 marca referendum z dwoma pytaniami, z których jedno brzmi: "czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR?".

13:01

Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu już zwróciła się do Putina z pytaniem, czy Rosja jest gotowa przyjąć Krym.Na razie prezydent nie odpowiedział, ale zwołał nadzwyczajne posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, w całości poświęcone wydarzeniom na Ukrainie. Tymczasem bardziej rozmowni są rosyjscy parlamentarzyści. Wiceszef komisji bezpieczeństwa Dumy Państwowej Dmitrij Gorowcow oświadczył, że izba będzie gotowa na podjęcie takiej decyzji 14 marca.

Według niego, wszystkie dokumenty już są w Dumie i w przyszłym tygodniu odbędą się głosowania nad poprawkami do ustawy, umożliwiającymi podjęcie takiej decyzji.

12:59

- Sytuacja na Krymie jest napięta, ale nie stwierdzono faktów ograniczania tam praw mniejszości - podkreślili na konferencji prasowej w Kijowie obserwatorzy OBWE po wizycie w Autonomicznej Republice Krymu. Wysłannik OBWE Tim Guldiman zaznaczył, że wciąż rośnie tam liczebność "samoobrony Krymu".
- Próbowaliśmy spotkać się z panem Aksjonowem (nieuznawanym przez władze w Kijowie szefem lokalnego rządu Siergiejem Aksjonowem ), ale nic z tego nie wyszło- dodał.

Deputowany o planowanym referendum (TVN24/x-news)


12:55

Dziesięć kłamstw Putina. Departament Stanu USA zamieścił na swojej stronie internetowej dziesięć wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina usprawiedliwiających rosyjską agresję na Ukrainie ; jednocześnie przytoczono fakty, które im przeczą.
Przypomniano m.in., iż Putin powiedział, że rosyjskie siły na Krymie działają tylko w obronie rosyjskich obiektów wojskowych, natomiast "grupy obywatelskiej samoobrony", a nie wojska rosyjskie zajęły obiekty wojskowe i infrastrukturalne na Krymie.

Jak napisano, istnieją mocne dowody, iż członkowie rosyjskich służb bezpieczeństwa znajdują się w centrum dobrze zorganizowanych antyukraińskich sił na Krymie. Choć oddziały te noszą nieoznakowane mundury, to poruszają się pojazdami z tablicami rejestracyjnymi rosyjskiej armii i swobodnie identyfikują się jako rosyjskie siły bezpieczeństwa, gdy pytani są o to przez międzynarodowe media i ukraińską armię. Ponadto ludzie ci uzbrojeni są w broń niedostępną dla cywilów.

12:20

Rada Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej omówiła w czwartek sytuację na Ukrainie, z uwzględnieniem decyzji podjętych w tym dniu przez parlament Autonomicznej Republiki Krymu - poinformował sekretarz prasowy prezydenta FR Dmitrij Pieskow.
Wcześniej agencja RIA-Nowosti poinformowała, że krymska Rada Najwyższa jednomyślnie opowiedziała się za przyłączeniem półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Z kolei Agencja Interfax-Ukraina podała, że parlament w Symferopolu zwrócił się do prezydenta i parlamentu FR z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jako jej podmiotu.

12:00

Ukraińska administracja kontroluje sytuację w Doniecku . W mieście przebywają delegacje z Danii i Szwecji - poinformował IAR polski konsul generalny w Doniecku. Jakub Wołąsiewicz podkreśla, że po wczorajszych starciach dwóch demonstracji: prorosyjskiej i opowiadającej się za jednością Ukrainy, panuje względny spokój. W nocy władze obwodu donieckiego i siły porządkowe opanowały sytuację Jak podaje polski konsul - grupa separatystów pod przewodnictwem Pawło Hubariowa wczoraj (w środę 5.03) dwukrotnie opanowała siedzibę władz obwodowych i umieściła na budynku rosyjskie flagi. Ale w nocy napastnicy zostali wyprowadzeni z gmachu administracji sam Gubariew został zatrzymany. Teraz na dachu administracji obwodowej jest Ukraińska flaga .

11:30

Rozpoczął się nadzwyczajny szczyt w Brukseli, poświęcony problemom Ukrainy. Ma zapaść decyzja w sprawie sankcji.

(Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk: Rosja stara się zwiększyć napięcie na Krymie; źr. CNN Newsource/x-news)


11:45

Prezydent Rosji Władimir Putin już wie o decyzji krymskiego parlamentu. Poinformował o tym rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow. Deputowani Autonomicznej Republiki Krymu przyjęli uchwałę o przyłączeniu się do Federacji Rosyjskiej i wyznaczyli w tej sprawie referendum na 16 marca. Jednocześnie deputowani poprosili rosyjskich parlamentarzystów, aby już przygotowali procedurę włączenia Krymu do Federacji.

11:19

Do 100 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych starć przeciwników poprzednich władz Ukrainy z milicją - poinformowało ministerstwo zdrowia Ukrainy.
- W kijowskiej klinice miejskiej nr 12 zmarł 5 marca 2014 roku człowiek, który był leczony od 28 lutego - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej resortu.

11:09

Władze Krymu zwróciły się do prezydenta Władimira Putina i rosyjskiego parlamentu o sprawdzenie prawnych możliwości przyłączenia półwyspu do Rosji . Jednocześnie lokalny parlament Krymu opowiedział się za takim rozwiązaniem - pisze rosyjska agencja RIA Nowosti.
Wcześniej ta sama agencja podała, że referendum na Krymie zostało przyspieszone o dwa tygodnie i odbędzie się 16 marca.

Referendum na Krymie zostało przyspieszone o dwa tygodnie i odbędzie się 16 marca. Tak przynajmniej informuje agencja RIA Nowosti, powołując się na wicepremiera tamtejszego rządu.
Według jego słów, obywatele mają zdecydować, czy Krym pozostanie częścią Ukrainy, czy przyłączy się do Rosji. Do tej pory mówiło się o tym, że referendum ma zdecydować o poszerzeniu autonomii Krymu.

10:54

Moskwa nie wierzy, że Ukraina kiedykolwiek wejdzie do NATO. Przekonany jest o tym wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Wasilij Niebienzja. W ten sposób rosyjska dyplomacja reaguje na deklaracje współpracy wyrażane przez państwa Paktu Północnoatlantyckiego w stosunku do Kijowa.
Wiceszef rosyjskiej dyplomacji Wasilij Niebienzja twierdzi, że takie opinie panują również wśród zachodnich polityków. - Nie tylko my, ale i Zachód rozumie co oznaczałoby dla Rosji wstąpienie Ukrainy do NATO - cytuje wypowiedź dyplomaty agencja Interfax.
Moskwa od dawna torpeduje zbliżenie Ukrainy i Gruzji z Sojuszem. Do ostrych napięć na tym tle doszło w 2008 roku, w trakcie szczytu NATO, w Bukareszcie. Wtedy osobiście poleciał do Rumunii interweniować prezydent Władimir Putin. Trzy miesiące później wybuchła rosyjsko - gruzińska wojna. Teraz, gdy wojska rosyjskie zajmują Krym Władimir Putin przekonuje, że ukraińscy żołnierze nigdy nie wystąpią przeciwko Rosji. W opinii niezależnych ekspertów ukraiński kryzys spowodowany jest przede wszystkim zbliżeniem Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO, co oznacza wyłączenie Kijowa ze strefy wpływów Moskwy.

10:50

Premier Donald Tusk przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie szefów państw i rządów UE, poświęconym sytuacji na Ukrainie i rosyjskim działaniom militarnym na Półwyspie Krymskim. Tusk weźmie udział w posiedzeniu przedstawicieli państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej. Następnie odbędzie się spotkanie szefów państw i rządów z udziałem ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka.
Przed rozpoczęciem spotkania Tusk będzie rozmawiał z liderami Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Niemiec - krajami, które w środę spotkały się w Paryżu i starają się o odnowienie dialogu ukraińsko-rosyjskiego.

Decyzja o zwołaniu nadzwyczajnego szczytu zapadła w poniedziałek. Unijni ministrowie spraw zagranicznych na nadzwyczajnym spotkaniu potępili wówczas agresję Rosji na Krymie, zażądali wycofania rosyjskich sił do baz i zagrozili zamrożeniem rozmów z Rosją o liberalizacji wizowej i o nowej umowie UE-Rosja, a także wprowadzeniem sankcji wizowych oraz finansowych wobec osób odpowiedzialnych za akty agresji wobec Ukrainy. Zapadła też decyzja o wstrzymaniu przez kraje UE przygotowań do szczytu G8, planowanego na czerwiec w rosyjskim Soczi.

10:45

Hillary Clinton: działania Rosjan przypominają taktykę nazistów

(Wideo: CNN Newsource/x-news)


10:43

A merykanie wzmacniają obecność na wschodzie Europy. Na Litwę ma dotrzeć 6 myśliwców F-16 i samolot-cysterna. Ambasador USA w Polsce Stephen Mull napisał na swoim profilu na Twitterze, że samoloty już dotarły do miejsca przeznaczenia, ale Juozas Olekas, szef litewskiego MON, pytany przez media, nie potwierdził ten informacji.
Samoloty wzmocnią NATO-wską misję patrolową nad Bałtykiem. Od stycznia do kwietnia szefują jej - w ramach rotacyjnego dowództwa - Stany Zjednoczone. Do tej pory służyły w niej 4 myśliwce.

Ambasador Mull dodał, że trwają rozmowy z polskim MON na temat "powiększeniu amerykańskiego wkładu" do wspólnych ćwiczeń wojskowych w tym miesiącu.

10:28

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Rosja upraszcza procedury przyznawania obywatelstwa mieszkańcom Rosji lub byłego Związku Radzieckiego, dla których rosyjski jest językiem ojczystym.
- Podejmiemy kolejny krok w tym kierunku, omówimy projekt prawa federalnego, aby ułatwić uzyskiwanie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej cudzoziemcom lub bezpaństwowcom, których językiem ojczystym jest rosyjski - powiedział Miedwiediew, cytowany przez agencję Interfax, na posiedzeniu rządu.
Na Ukrainie, szczególnie na Krymie i na wschodzie kraju, mieszka dużo etnicznych Rosjan, a także osób, dla których rosyjski jest pierwszym językiem.

10:09

Rosja zatopiła dwa swoje okręty, by zablokować tor wodny Ukraińcom. Miało do tego dojść do tego pod osłoną nocy, na najgłębszym jeziorze na Krymie.

Na jeziorze Donuzław Rosjanie zatopili jednostki należące do ich Floty Czarnomorskiej: "Oczakowo" - służącą do zwalczania okrętów podwodnych, oraz okręt ratowniczy "Szachtar". Taką informację podał na Facebooku Dmitry Tymczuk, szef ukraińskiego Centrum Studiów Wojskowo-Politycznych. Dzięki tej operacji Rosjanie zablokowali Ukraińcom tory wodne w kierunku Odessy.
Jak relacjonuje Tymczuk, obie jednostki sprowadzono na miejsce specjalnie po to, by je tam zatopić. Okręt Oczakowo został doholowany prosto ze stoczni remontowej w Sewastopolu, mimo nieukończonego jeszcze remontu. Zatopione okręty mają 41 i 29 lat.

10:08

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili powiedział w czwartek dziennikowi "Corriere della Sera", że wobec postępowania przywódcy Rosji Władimira Putina w sprawie Ukrainy Zachód popełnia ten sam błąd, co w 1938 roku w stosunku do Adolfa Hitlera .

10:05

Wśród 28 krajów Unii Europejskiej nie ma zgody co do wprowadzenia przeciwko Rosji sankcji w odpowiedzi na jej działania militarne na Krymie - zauważa w czwartek "Niezawisimaja Gazieta".

10:01

Prorosyjskie władze Krymu ogłosiły, że do 10 marca  wzmocnią oddziały samoobrony w dwóch punktach kontrolnych - perekopskim i czonharskim - na granicy z sąsiednimi ukraińskimi obwodami, aby zapobiec przedostawaniu się na półwysep "ewentualnych prowokatorów".

Według niego obecnie na obu przejściach są oddziały lokalnej samoobrony i sił specjalnych milicji Berkut w liczbie około tysiąca ludzi. - Siłami ochotników i specnazowców została zorganizowana kontrola transportu samochodowego i kolejowego - oświadczył rozmówca ITAR-TASS.
Przesmyk Perekopski na północy Krymu i Półwysep Czonharski wchodzący w skład obwodu chersońskiego łączą Krym ze stałym lądem.

09:40

Bez incydentów minęła noc ze środy na czwartek w bazie Sewastopolskiej Brygady Lotnictwa Taktycznego w Belbeku na Krymie. Do oczekiwanego ataku rosyjskiej samoobrony na ukraińską jednostkę nie doszło.
Żołnierze i ich dyżurujące przy bazie matki i żony twierdzą, że separatyści nie atakują, gdyż nie chcą, by widzieli to obecni na miejscu dziennikarze.
Ukraińscy wojskowi przez całą noc patrolowali teren jednostki z latarkami i bronią w ręku. Teren przed bazą i w jej okolicach obserwowały ich rodziny.
- Dyżurujemy przy oknie w kuchni całą noc, na zmianę. Patrzymy, czy nikt się nie zbliża. Żyjemy w tym naszym bloku jak w oblężonej twierdzy. Cały czas z telefonem, żeby w razie czego dać znać naszym chłopcom w koszarach - powiedziała Oksana, która przygotowuje herbatę i kanapki dla żołnierzy w rozbitym w bazie namiocie polowym.

09:31

Przedstawiciele niemieckiego rządu z powodów politycznych zrezygnowali z udziału w paraolimpiadzie w Soczi - poinformowała w czwartek pełnomocniczka rządu do spraw osób niepełnosprawnych Verena Bentele. - To bardzo wyraźny sygnał polityczny pod adresem Rosji - powiedziała Bentele telewizji ZDF. Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowało, że cała delegacja pozostanie w domu - wyjaśniła pełnomocniczka.

Prezes Związku Sportowców Niepełnosprawnych Julius Beucher poparł decyzję o nieobecności polityków w Soczi. J eszcze w środę przedstawiciele rządu zapewniali, że będą obecni na otwarciu paraolimpiady. Protest skierowany jest przeciwko polityce Rosji wobec Ukrainy. Więcej >>>

09:27

Prezydent Bronisław Komorowski zachęca do porozumienia sił politycznych wschodniej i zachodniej Ukrainy. W rozmowie z radiową Jedynką podkreślał, że to jedyna droga do naprawienia sytuacji u naszego wschodniego sąsiada.

08:57

Rozpoczęła się misja OBWE na Ukrainie - powiedział IAR rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Jacek Sońta. MON nie ma informacji, czy misja już dotarła na Krym.

Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia uczestnicy misji na razie są jeszcze w Odessie.

08:37

Problem powinien zostać rozwiązany z poszanowaniem integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy - prezydent Turcji Abdullah Gül o kryzysie krymskim, w rozmowie z radiową Jedynką. Więcej >>>

08:29

MSZ Rosji poinformowało w czwartek, że 4 kwietnia w Moskwie odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw.

Przekazało również, że wcześniej może dość do osobnego spotkania dyplomatów Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.

08:27

Wciąż są szanse na porozumienie - tak konflikt na linii Kijów-Moskwa ocenia zastępca sekretarza generalnego ONZ. Jan Eliasson przebywa w stolicy Ukrainy, gdzie spotkał się z tamtejszymi władzami

W porannym, telefonicznym wywiadzie dla szwedzkiego radia publicznego dyplomata podkreślił, że wszyscy są świadomi, jak wysoka jest stawka w tej grze. - Emocje są bardzo silne po obu stronach, co czasem prowadzi do zaostrzenia sytuacji. Najważniejsze jednak, że jednak pod tą powierzchnią odbywa się dialog. W moim najgłębszym przekonaniu, wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że militarna konfrontacja byłaby bardzo, bardzo niebezpieczna dla wszystkich stron - oświadczył Jan Eliasson.

08:22

Ponad 50 jednostek sprzętu bojowego oraz ok. 500 rosyjskich żołnierzy przybyło do Sewastopola na okrętach Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej - poinformowała sewastopolska gazeta internetowa "Grażdanskaja Oborona".
Żołnierze wojsk powietrznodesantowych, którzy przypłynęli m.in. na pokładzie wielkiego okrętu desantowego "Azow", rozlokowali się na terenie bazy rosyjskiej piechoty morskiej.
Jak podaje "Grażdanskaja Oborona", żołnierze ci - sądząc po wyglądzie - należą do mniejszości narodowych zamieszkujących Federację Rosyjską. Według eksperta wojskowego, na którego powołuje się gazeta, fakt ten utrudni Rosji dalsze twierdzenie, że na Krymie nie ma rosyjskich żołnierzy, a tylko przedstawiciele samoobrony.

07:55

Ukraińska milicja odbiła zajęty przez prorosyjskich separatystów budynek administracji obwodowej w Doniecku. Według serwisu "Nowosti Donbassa", zatrzymano 70 aktywistów, w tym ich lidera, Pawło Hubariowa. Prorosyjski lider Pawło Hubariow jest oskarżony o zachęcanie do działań mających na celu zmianę granic Ukrainy. Wcześniej ogłosił się on gubernatorem obwodu donieckiego i wzywał prezydenta Rosji do wprowadzenia tam wojsk.
Nad budynkiem znów powiewa ukraińska flaga - w środę separatyści powiesili tam rosyjską. Symbole sąsiedniego państwa usunięto także z pobliskiego placu.
Wieczorem doszło tam do bójki. Prorosyjscy separatyści napadli na uczestników manifestacji poparcia dla jedności kraju. Okrążyli plac i zaczęli rzucać w tłum świece dymne.
W nocy separatyści próbowali przejąć też kontrolę nad lokalnym kanałem telewizyjnym Donbass, należącym do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa. (Więcej >>>)

(Wideo: TVN24/x-news: Tak wyglądała sytuacja w środę wieczorem)


07:40

Sytuacja na Krymie w dalszym ciągu napięta . Żołnierze w rosyjskich mundurach nadal blokują większość ukraińskich obiektów wojskowych na półwyspie. Coraz większą aktywność przejawiają też członkowie prorosyjskich drużyn samoobrony Krymu.

Jak donosi z Symferopola specjalny wysłannik Polskiego Radia Krzysztof Renik , to właśnie ludzie z drużyn samoobrony nie dopuścili ostatniej nocy do spotkania ambasadorów Litwy i Łotwy z dowództwem zablokowanego od kilku dni sztabu ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu. W wyniku ich interwencji ambasadorowie musieli opuścić okolice ukraińskiego obiektu wojskowego.

W ostatnich godzinach część zadań, które do tej pory wykonywali żołnierze rosyjskich mundurach, przejęli członkowie krymskiej samoobrony. Część obserwatorów uważa, że Rosja chce w ten sposób pokazać, iż to nie jej wojska działają obecnie na Krymie. Jednocześnie jednak za plecami ludzi samooobrony zawsze stoją - teraz już bardziej w ciemu - żołnierze rosyjscy. Dla części społeczeństwa Krymu obecność rosyjskich wojskowych jest szokująca. Według źródeł ukraińskich, na Krymie przebywa obecnie ponad 16 tysięcy rosyjskich wojskowych, w tym żołnierze z jednostek stacjonujących w Czeczenii, Krasnodarze i Uljanowsku.

07:38

Kolejna prezenterka rosyjskie j telewizji Russia Today, nazywanej tubą propagandową Kremla , ogłosiła swoją rezygnację na antenie. Liz Wahl zaprotestowała przeciwko operacji Rosji na Ukrainie.
Wahl powiedziała w programie na żywo, że nie może wspierać działań Moskwy. Choćby dlatego, że jej dziadkowie uciekli przed radziecką armią do Stanów Zjednoczonych po węgierskim powstaniu w 1956 roku. - I dlatego osobiście nie mogę być częścią sieci finansowanej przez rząd rosyjski, która wybiela działania Putina. Jestem dumna z bycia Amerykanką i wierzę w upowszechnianie prawdy i dlatego po tych wiadomościach zgłoszę rezygnację - powiedziała Liz Wahl. To kolejny protest na antenie Russia Today.

07:29

Biuro prasowe premiera Stevena Harpera poinformowało, że w środę szef rządu Kanady rozmawiał ze swoim polskim odpowiednikiem Donaldem Tuskiem na temat sytuacji na Ukrainie. Jak przekazano w komunikacie, politycy zgodzili się, że terytorialna integralność Ukrainy musi być zachowana , a jakiekolwiek naruszenie suwerenności tego państwa jest nie do przyjęcia.
Harper i Tusk zdecydowanie potępili wojskową interwencję Rosji na Ukrainie , podkreślając, że deeskalacja napięcia leży w interesie całej społeczności międzynarodowej.

07:28

Również Kanada zamroziła aktywa członków władz byłego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, na wniosek prokuratora generalnego Ukrainy. Poinformował o tym kanadyjski premier Stephen Harper. Oświadczenie nie precyzuje, o jakie aktywa chodzi i których osób dotyczą decyzje kanadyjskiego rządu.

Harper poinformował, że na prośbę Ukrainy Kanada będzie uczestniczyć w misji wojskowych obserwatorów, przygotowanej przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Kanadyjski premier podkreślił, że " inwazja Rosji na Ukrainie to jawne pogwałcenie prawa międzynarodowego " i w związku z tym jego kraj zawiesił swój udział w międzyrządowej komisji ekonomicznej Kanada-Rosja, której celem ma być rozwijanie gospodarczych kontaktów między tymi krajami.

Sytuacja na Ukrainie jest w Kanadzie obserwowana z dużym zainteresowaniem. Na 35 mln mieszkańców tego kraju ponad 1,2 mln ma ukraińskie korzenie, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia co do liczebności na świecie, po Ukrainie i Rosji, grupa osób ukraińskiego pochodzenia.

07:00

Na Ukrainie swoją pracę ma kontynuować misja obserwatorów wojskowych OBWE - nie wiadomo jednak, czy zostali wpuszczeni na Krym.
Wiadomość, że misja nie została wpuszczona na terytorium półwyspu, podał w środę minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius. Tymczasem przedstawiciel biura koordynatora projektów OBWE na Ukrainie powiedział, że misja już rozpoczęła pracę.

06:33

Były prezydent Wiktor Janukowycz otwiera listę osób objętych unijnymi sankcjami . Pojawiła się ona nad ranem w dzienniku urzędowym UE, co oznacza, że sankcje właśnie weszły w życie. W sumie 18. przedstawicieli byłych ukraińskich władz, winnych defraudacji publicznych pieniędzy, zostało wpisanych na czarną, unijną listę.

Pieniądze tych osób ulokowane na kontach w europejskich bankach zostały zamrożone. Wbrew zapowiedziom Wspólnota nie zdecydowała się na sankcje wizowe.

Oprócz Wiktora Janukowycza na liście jest także dwóch jego synów, były premier, były minister spraw wewnętrznych, były prokurator generalny i była minister sprawiedliwości.

06:28

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius nie wykluczają, że decyzja w sprawie sankcji dla Rosji (w związku z agresją na Krym), zapadnie już na czwartkowym nadzwyczajnym szczycie UE.

Jednak aby tak się stało, potrzebna jest jednomyślność wszystkich 28 krajów Unii, dlatego może się to okazać trudne do zrealizowania ze względu na bliskie relacje gospodarcze, jakie łączą niektóre państwa unijne z Rosją.

06:27

Dziś nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Europejscy liderzy mają zatwierdzić pakiet finansowy dla Kijowa i rozmawiać o rosyjskich działaniach na Krymie.

- Po raz pierwszy od wielu lat czujemy w Europie prawdziwe zagrożenie dla naszej stabilności, a nawet dla pokoju na kontynencie - powiedział w środę szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Pakiet pomocy dla Kijowa przewiduje kwotę 11 mld euro, rozłożoną na kilka lat.

06: 20: USA zaczną eksport gazu do Europy

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Krym, Stany Zjednoczone chcą przyspieszyć eksport amerykańskiego gazu do Europy. Jak pisze dziennik ”New York Times”, decyzja ta ma zmniejszyć uzależnienie sojuszników USA od Kremla.

- Kryzys na Krymie zapowiada nową erę amerykańskiej dyplomacji energetycznej - pisze ”New York Times”. Gazeta podkreśla, że w tej chwili Europa jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskich źródeł energii. Na przykład Ukraina importuje z Rosji 60 procent gazu naturalnego. W ostatnich dniach amerykański departament stanu przyspieszył prace nad zniesieniem zakazu eksportu gazu naturalnego z USA. Propozycję tę wspierają republikanie oraz amerykańskie koncerny energetyczne takie jak ExxonMobil.

Jeszcze w 2007 roku Ameryka miała niedobory gazu naturalnego, a George Bush rozważał import tego surowca z Rosji. Wydobycie gazu z łupków diametralnie zmieniło sytuację. Obecnie USA produkują więcej energii we własnym kraju, niż importują. ”New York Times” twierdzi, że choć Rosja jest w tej chwili największym eksporterem gazu, to największym producentem tego surowca są Stany Zjednoczone. Amerykanie liczą na to, że eksport gazu zmieni układ sił w Europie i podważy wpływy Władimira Putina.

06:00

Ministrowie też mają oszczędzać

Władze Ukrainy spróbują rozpocząć oszczędności od siebie. W najbliższym czasie ma być sprzedanych 1500 samochodów należących do ministerstw i innych organów władz centralnych. Na jeden resort ma teraz przypadać jedno auto - donoszą media. Jak relacjonuje się, minister finansów Ołeksandr Szłapak podkreśla, że to nie jedyne oszczędności dotyczące instytucji państwowych: rząd zabronił urzędnikom kupowania ubrań, samochodów, telefonów i opłacania za nie rachunków, laptopów, robienia remontów, płacenia za chartery, tworzenia nowych instytucji państwowych i zwiększania liczby pracowników.
Przykład oszczędzania dał sam premier Arsenij Jaceniuk, który na szczyt do Brukseli poleciał rejsowym samolotem, w klasie ekonomicznej.

PAP/IAR/agkm/asop

Czytaj także

Donieck: zatrzymano separatystów okupujących budynek administracji

06.03.2014 10:18
Ukraińska milicja wyprowadziła w czwartek ok. 70 separatystów z siedziby administracji obwodowej w Doniecku, zajętej przez nich dzień wcześniej.
Prorosyjscy demonstranci okupują budynek administracji obwodowej w Doniecku
Prorosyjscy demonstranci okupują budynek administracji obwodowej w Doniecku Foto: EPA/PHOTOMIG
Posłuchaj
00'49 W Doniecku zatrzymano separatystów - relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
00'13 Polski konsul generalny w Doniecku Jakub Wołąsiewicz: grupa separatystów została wyprowadzona z gmachu administracji (IAR)
więcej

"Siedziba donieckiej administracji obwodowej oraz budynek Skarbu Państwa zostały uwolnione od separatystów. Wciągnięto flagi państwowe. Organy ochrony prawa strzegą budynku z wykorzystaniem sprzętu specjalnego, służby komunalne porządkują teren" - podaje portal "Nowosti Donbasa".
Wcześniej niewymienione z nazwiska źródło w organach ochrony prawa powiedziało portalowi, że zatrzymany został także lider separatystów Paweł Gubariow, przeciwko któremu wydano w środę nakaz aresztowania. Jednakże na jego stronie na Facebooku pojawiła się wkrótce informacja zaprzeczająca tym doniesieniom. "Nie aresztowano mnie, żyję, jestem zdrowy" - głosi oświadczenie.

Nad budynkiem zawisła z powrotem ukraińska flaga, zamieniona w środę na rosyjską. Symbole sąsiedniego państwa usunięto także z pobliskiego placu.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Wieczorem doszło tam do bójki. Prorosyjscy separatyści napadli na uczestników manifestacji poparcia dla jedności kraju. Okrążyli plac i zaczęli rzucać w tłum świece dymne, a także wyciągać z niego swoich przeciwników, bić ich i opluwać. Milicji nie udało się opanować sytuacji. Obawiając się dalszych bójek, funkcjonariusze pomagali niektórym demonstrantom, w tym ochraniającym patriotyczną manifestację "ultrasom", w dotarciu do domów. Kibice byli rozwożeni więźniarkami, aby uchronić ich przed agresywnymi prorosyjskimi działaczami.

TVN24/x-news

W nocy separatyści próbowali przejąć też kontrolę nad lokalnym kanałem telewizyjnym Donbass, należącym do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa.

Unia Europejska uratuje Ukrainę? [relacja] >>>
Zatrzymany przez milicję prorosyjski lider Pawło Hubariow jest oskarżony o zachęcanie do działań mających na celu zmianę granic Ukrainy. Wcześniej ogłosił się on gubernatorem obwodu donieckiego i wzywał prezydenta Rosji do wprowadzenia tam wojsk.

Według ukraińskich mediów i organów ścigania, prorosyjskie demonstracje są koordynowane z Moskwy i biorą w nich udział osoby specjalnie przywożone z Rosji.

Polski konsul generalny w Doniecku Jakub Wołąsiewicz zapewnia, że ukraińska administracja kontroluje już sytuację w tym mieście. Przebywają tam obecnie delegacje z Danii i Szwecji z ministrami spraw zagranicznych obu państw.
Jak podkreśla konsul, w samym Doniecku życie codzienne toczy się normalnie. Nie ma problemów z wypłatą emerytur, ponieważ nie ma takich braków finansowych jak w innych regionach wschodniej Ukrainy.
Wołąsiewicz poinformował, że w środę w Ługańsku samospalenia dokonał emeryt, który od wielu miesięcy nie otrzymywał swojego świadczenia. Przed samobójstwem napisał list, w którym poinformował że oskarża o to byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

IAR, PAP, bk

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Ukraina

Czytaj także

Parlament za przyłączeniem się do Rosji. Referendum ws. przyszłości Krymu 16 marca

06.03.2014 16:26
Prezydent Rosji Władimir Putin już wie o decyzji krymskiego parlamentu. Poinformował o tym rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow
Mężczyzna z rosyjską flagą przed ukraińską jednostką wojskową
Mężczyzna z rosyjską flagą przed ukraińską jednostką wojskowąFoto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Posłuchaj
00'43 Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): parlament Krymu za przyłączeniem się do Rosji
więcej

Unia Europejska uratuje Ukrainę? Pomoc dla Kijowa, kary dla Kremla za agresję na Krymie [relacja]

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Deputowani Autonomicznej Republiki Krymu przyjęli uchwałę o przyłączeniu się do Federacji Rosyjskiej i wyznaczyli w tej sprawie referendum na 16 marca. Jednocześnie deputowani poprosili rosyjskich parlamentarzystów, aby już przygotowali procedurę włączenia Krymu do Federacji.
Działania samozwańczych władz półwyspu nie są przypadkowe. W czwartek w Moskwie ma dojść do spotkania samozwańczego premiera autonomii Siergieja Aksjonowa z deputowanymi Dumy Państwowej. Wcześniej obie izby rosyjskiego parlamentu opowiedziały się za uproszczeniem procedury włączania nowych ziem w granice Rosji.

Deputowany o referendum (TVN24/x-news)


Referendum ma zawierać dwa pytania, z których jedno brzmi: "czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR?". Drugie z pytań ma mieć postać "czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?". Parlament stwierdził, że ten z wariantów, który poprze większość głosujących, będzie uznany za bezpośrednie wyrażenie woli mieszkańców Krymu.
Urodzeni na Krymie mieszkańcy Moskwy przekonują, że półwysep powinien stać się suwerennym państwem. Tymczasem w Rosji od wielu dni władze organizują marsze poparcia dla przyłączenia Krymu do Rosji. Tym, którzy mają inne zdanie, nie pozwala się demonstrować swoich poglądów.
Przedstawiciel ukraińskiego rządu przypomniał, że referendum na Krymie będzie niezgodne z prawem, więc jego wyniki nie będą mogły zostać uznane przez społeczność międzynarodową.

Dawne konstytucje Krymu

W 1992 roku parlament Krymu uchwalił konstytucję, która mówiła o pełnej samodzielności Krymu, prowadzeniu przez półwysep samodzielnej polityki zagranicznej, zawieraniu umów międzypaństwowych, podwójnym obywatelstwie krymsko-ukraińskim mieszkańców Krymu oraz regulowaniu stosunków między Symferopolem i Kijowem wyłącznie na zasadzie umów międzypaństwowych. Dokument ten został anulowany przez Radę Najwyższą (parlament) Ukrainy.
W 1994 roku krymski parlament podjął decyzję o przywróceniu tej konstytucji. Następnie ówczesny prezydent Ukrainy Leonid Kuczma wydał dekret znoszący ponad 40 krymskich aktów prawnych niezgodnych z ukraińskim prawodawstwem.

IAR/PAP/agkm

Czytaj także

Ukraina chce ścigania Janukowycza przez Interpol

06.03.2014 20:28
Interpol poinformował o otrzymaniu poprzedniego dnia od władz ukraińskich wniosku o wydanie listu gończego kategorii Red Notice (poszukiwanie w celu aresztowania i ekstradycji) za b. prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.
Wiktor Janukowycz
Wiktor JanukowyczFoto: president.gov.ua

Nowe władze ukraińskie zarzucają Janukowyczowi m.in. nadużycia władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi.

Dyplomatyczna wojna nerwów [relacja]

Interpol wydał oświadczenie, w którym powiadomił, że sprawdza ukraiński wniosek pod kątem zgodności ze swymi zasadami.

Janukowycz uciekł do Rosji po starciach demonstrantów z milicją, w których zginęło ponad 80 osób, ale twierdzi, że nadal jest prawowitym prezydentem Ukrainy. Parlament ukraiński pozbawił go władzy i 23 lutego powołał Ołeksandra Turczynowa na p.o. prezydenta.
Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała o wszczęciu postępowania karnego wobec Janukowycza za działania w roku 2010 "skierowane na zagarnięcie władzy".
Prokuratura utrzymuje, że Janukowycz w roku 2010 "w sposób niezgodny z konstytucją zmienił ustawę zasadniczą Ukrainy i w ten sposób zagarnął władzę w państwie".
W 2010 roku, gdy do władzy doszedł Janukowycz, Trybunał Konstytucyjny Ukrainy uznał, że zmiany ograniczające władzę prezydenta na rzecz parlamentu zostały uchwalone w 2004 roku wbrew procedurom. Trybunał orzekł wówczas, że przywraca się konstytucję z 1996 roku; Ukraina przekształciła się tym samym z powrotem w państwo z systemem prezydencko-parlamentarnym.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

PAP, to

''