Wiadomości

Maratończyk z Polski biegnie do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II

15.03.2014 15:48
Piotr Kuryło z Pruski Wielkiej koło Augustowa (Podlaskie) rozpoczął swoją wyprawę do Watykanu. Ma przebiec ponad 2 tysiące kilometrów.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Leja/CC/Wikipedia

Kuryło wyruszył po południu ze Studzienicznej, gdzie Jan Paweł II był podczas swojej pielgrzymki w 1999 roku. W tej miejscowości,obok Sanktuarium Maryjnego stoi pomnik papieża.
Maratończyk ma przebiec codziennie około 70 kilometrów. Będzie zaczynał o godzinie 7, a kończył bieg około 19. Sportowiec skonstruował specjalny wózek, który przypina do siebie podczas biegu. Trzyma tam ubrania, prowiant i najpotrzebniejsze rzeczy. Ma w nim także nocować. Wózek waży 70 kilogramów.
Mężczyzna będzie biegł przez Białystok i Nowy Sącz. Polską granicę przekroczy w Piwnicznej Zdrój, by kontynuować swój bieg przez Słowację, Austrię i Włochy. Do Watykanu ma dotrzeć 27 kwietnia w dniu kanonizacji Jana Pawła II.
- Kiedy usłyszałem, że nasz papież ma być kanonizowany, ogłoszony świętym, to wiedziałem od razu, że tam pobiegnę. Studzieniczna to symboliczne miejsce, bo papież tu bywał na spływach kajakowych za swojej młodości, a później przyjechał jako papież - powiedział Kuryło.
41-letni maratończyk ma na swoim koncie kilkanaście różnych wypraw, m.in. roczny bieg dookoła świata, który nazwał biegiem dla pokoju. Wyprawa trwała od 7 sierpnia 2010 roku do 6 sierpnia 2011. Oceany pokonywał samolotami.

PAP/iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzym zarobi na milionach pielgrzymów, którzy przyjadą na kanonizację

07.01.2014 11:52
Władze Rzymu trzymają się liczby pięciu milionów pielgrzymów i turystów, którzy zechcą wziąć udział w kanonizacji dwóch papieży, Jana Pawła II i Jana XXIII, 27 kwietnia tego roku.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Leja/CC/Wikipedia
Posłuchaj
01'02 Rzym zarobi na milionach pielgrzymów - relacja Marka Lehnerta (IAR)
więcej

Wielkie nadzieje wiąże z nimi asesor do spraw handlu i turystyki na rzymskim ratuszu Marta Leonori. W wywiadzie dla stołecznego dziennika “La Repubblica” zapowiada, że myśli się o specjalnej ofercie dla pielgrzymów. Na przykład o przygotowaniu dla nich specjalnej “karty dwóch papieży”, która upoważniałaby do poruszania się środkami komunikacji miejskiej i wstępu do rzymskich muzeów. Obecnie, podobna trzydniowa karta dla turystów, kosztuje 34 euro.
Pani asesor chciałaby, aby pielgrzymi mieli również zapewniony wolny wstęp do Muzeów Watykańskich. A przede wszystkim, żeby pozostawili w Wiecznym Mieście możliwie jak najwięcej pieniędzy.

"Już się do tego szykujemy"

Burmistrz Rzymu poinformował w grudniu, że już ruszyła machina organizacyjna przed Mszą świętą, która odbędzie się 27 kwietnia w Watykanie.

Ignazio Marino powiedział, że jeśli chodzi o rok 2014 to jednym z priorytetów władz jest przygotowanie miasta na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. - Trzeba przygotować Wieczne Miasto na przyjęcie ogromnej liczby wiernych, już się do tego szykujemy - podkreślił.

<<<Burmistrz Rzymu: przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II to priorytet>>>

Ze względu na wysoką spodziewaną liczbę wiernych z Polski w przygotowaniach do kanonizacji, koordynowanych przez władze Rzymu i włoską Obronę Cywilną, będą uczestniczyć również przedstawiciele władz konsularnych RP.

Na uroczystości związane z kanonizacją wybiera się prezydent Bronisław Komorowski. Także premier Donald Tusk mówił o tym, że chciałby być wtedy w Rzymie . Podkreślił jednak, że udział w tej uroczystości powinien być motywowany "potrzebą serca".

- Pewnie każdy Polak pragnąłby być - ja też, ale jestem bardzo powściągliwy, jeśli chodzi o państwowe delegacje z okazji uroczystości religijnych. Zrobię wszystko, żeby umożliwić i pomóc tym wszystkim, którzy będą chcieli tego dnia być w Rzymie, żeby to stało się możliwe. Natomiast czy to będzie delegacja państwowa - tego typu obyczaju nie ma - powiedział premier.

Wyjątkowe okoliczności

Zwraca się uwagę na to, że świętymi ogłoszeni zostaną dwaj wielcy papieże XX wieku. W obu przypadkach ich procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. Franciszek uczynił bowiem istotny wyjątek. Zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji Dobrego Papieża w 2000 roku.

Droga Jana Pawła II do świętości

Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Zaczęła się ona w rekordowo błyskawiczny sposób: Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci.
Tym samym niemiecki papież uchylił wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. Tak Joseph Ratzinger odpowiedział na hasła "Santo subito"( święty natychmiast) widniejące na transparentach przyniesionych przez działaczy włoskich ruchów katolickich na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, którym przewodniczył. Ale była to również odpowiedź na petycję dużej grupy kardynałów, którzy jeszcze przed kwietniowym konklawe wystosowali prośbę do przyszłego papieża o jak najszybsze wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.
Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka rozpoczął się uroczyście na Lateranie 28 czerwca 2005 roku. Postulatorem procesu, a więc osobą odpowiedzialną za przebieg jego prac, został polski ksiądz z wikariatu Rzymu Sławomir Oder.

Zebrano dokumentację dotyczącą życia i heroiczności cnót Jana Pawła II. W ramach tych prac przed trybunałem w Rzymie i dodatkowo powołanym w Krakowie przesłuchano ponad 100 świadków kolejnych etapów życia Karola Wojtyły - przyjaciół, hierarchów kościelnych, najbliższych współpracowników z Watykanu, polityków z wielu krajów, byłych prezydentów.

Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>

Wkrótce potem rozpoczęło się dochodzenie w sprawie potrzebnego do beatyfikacji cudu za wstawiennictwem papieża, do jakiego doszło już po jego śmierci. Spośród ogromnej liczby sygnałów o doznanych łaskach wybrany został przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia urodzonej w 1961 roku francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona; tej samej, na którą cierpiał papież.
Do uzdrowienia tego doszło w czerwcu 2005 roku, dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II. Cała wspólnota zakonna siostry Marie modliła się wtedy o jej uzdrowienie.
Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego zakończył się w bazylice świętego Jana na Lateranie 2 kwietnia 2007 roku, w drugą rocznicę śmierci papieża. W ceremonii uczestniczył ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński.
Kilka miesięcy później w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych rozpoczął się drugi, watykański etap procesu. W jego trakcie powstało tzw. positio, czyli dokument stanowiący podsumowanie wszystkich prac wraz z opracowaniem sylwetki Sługi Bożego i zeznań świadków, zebranych w trakcie dochodzenia kanonicznego.
16 listopada 2009 roku w kongregacji odbyło się posiedzenie komisji kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Obrady komisji zakończyło głosowanie, w którym podjęto decyzję o skierowaniu do Benedykta XVI prośby o ogłoszenie jego poprzednika błogosławionym.

19 grudnia 2009 r. Benedykt XVI zatwierdził dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, co zamknęło zasadniczą część procesu beatyfikacyjnego.

Czytaj<<<Burmistrz Rzymu: 100 światowych przywódców na kanonizacji Jana Pawła II>>>

IAR,kh

''

Czytaj także

Franciszek: kanonizacja Jana Pawła II napełnia nasze serca radością

06.02.2014 14:33
Papież poinformował, że jego poprzednik będzie patronem Światowego Dnia Młodzieży, który w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, będzie obchodzony na szczeblu diecezjalnym.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
Posłuchaj
01'03 Jan Paweł II patronem Światowego Dnia Młodzieży. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
więcej

W orędziu ogłoszonym w czwartek, w związku z XXIX Światowym Dniem Młodzieży, którego hasłem są słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie", Franciszek podkreślił, że ludzie potrzebują nawrócenia.
- Święci to ci, którzy mogą nam najbardziej pomóc zrozumieć głęboki sens błogosławieństw. Dlatego kanonizacja Jana Pawła II, w drugą niedzielę wielkanocną, 27 kwietnia, jest wydarzeniem, które napełnia nasze serca radością. Będzie on wielkim patronem Światowego Dnia Młodzieży, którego był inicjatorem i promotorem. A we wspólnocie świętych nadal będzie on dla was wszystkich ojcem i przyjacielem - wskazał papież.
Nawiązał też do przypadającej w kwietniu 30. rocznicy przekazania młodzieży Krzyża Jubileuszu Odkupienia. Właśnie od tego symbolicznego aktu Jana Pawła II rozpoczęła się "wielka pielgrzymka młodzieżowa" po pięciu kontynentach. - Następny etap międzykontynentalnej pielgrzymki młodzieży będzie w Krakowie w roku 2016 - przypomniał Franciszek.
"Trzeba dążyć do tego, co wielkie"
Jak zaznaczył, trzeba sprawić, "aby nad logiką posiadania więcej przeważała logika bycia bardziej". - W logice tego świata ci, których Jezus nazywa błogosławionymi są uważani za przegranych, za słabych. Gloryfikuje się natomiast sukces za wszelką cenę, dobrobyt, arogancję władzy, autoafirmację kosztem innych - ocenił.

Franciszek przestrzegł młodzież przed licznymi pozorami szczęścia i zadowalaniem się "byle czym". Trzeba, wskazał, dążyć do tego, co wielkie i mieć odwagę iść pod prąd. - Kiedy poszukujemy sukcesu, przyjemności, egoistycznego posiadania i czynimy z tego bożki, to możemy wprawdzie doświadczać chwil upojenia, fałszywego poczucia zaspokojenia, ale w końcu stajemy się niewolnikami, nigdy nie jesteśmy zadowoleni, jesteśmy pobudzani, by szukać coraz bardziej - ostrzegł.
Wezwał młodych katolików, by sprzeciwiali się temu, co tymczasowe i powierzchowne oraz kulturze odrzucenia, konsumpcji. Radził: "Przede wszystkim starajcie się być wolni wobec rzeczy".
Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>

Droga Jana Pawła II do świętości

Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Zaczęła się ona w rekordowo błyskawiczny sposób: Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci.
Tym samym niemiecki papież uchylił wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. Tak Joseph Ratzinger odpowiedział na hasła "Santo subito"( święty natychmiast) widniejące na transparentach przyniesionych przez działaczy włoskich ruchów katolickich na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, którym przewodniczył. Ale była to również odpowiedź na petycję dużej grupy kardynałów, którzy jeszcze przed kwietniowym konklawe wystosowali prośbę do przyszłego papieża o jak najszybsze wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.
Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka rozpoczął się uroczyście na Lateranie 28 czerwca 2005 roku. Postulatorem procesu, a więc osobą odpowiedzialną za przebieg jego prac, został polski ksiądz z wikariatu Rzymu Sławomir Oder.
Zebrano dokumentację dotyczącą życia i heroiczności cnót Jana Pawła II. W ramach tych prac przed trybunałem w Rzymie i dodatkowo powołanym w Krakowie przesłuchano ponad 100 świadków kolejnych etapów życia Karola Wojtyły - przyjaciół, hierarchów kościelnych, najbliższych współpracowników z Watykanu, polityków z wielu krajów, byłych prezydentów.
Wkrótce potem rozpoczęło się dochodzenie w sprawie potrzebnego do beatyfikacji cudu za wstawiennictwem papieża, do jakiego doszło już po jego śmierci. Spośród ogromnej liczby sygnałów o doznanych łaskach wybrany został przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia urodzonej w 1961 roku francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona; tej samej, na którą cierpiał papież.
Do uzdrowienia tego doszło w czerwcu 2005 roku, dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II. Cała wspólnota zakonna siostry Marie modliła się wtedy o jej uzdrowienie.
Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego zakończył się w bazylice świętego Jana na Lateranie 2 kwietnia 2007 roku, w drugą rocznicę śmierci papieża. W ceremonii uczestniczył ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński.
Kilka miesięcy później w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych rozpoczął się drugi, watykański etap procesu. W jego trakcie powstało tzw. positio, czyli dokument stanowiący podsumowanie wszystkich prac wraz z opracowaniem sylwetki Sługi Bożego i zeznań świadków, zebranych w trakcie dochodzenia kanonicznego.
16 listopada 2009 roku w kongregacji odbyło się posiedzenie komisji kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Obrady komisji zakończyło głosowanie, w którym podjęto decyzję o skierowaniu do Benedykta XVI prośby o ogłoszenie jego poprzednika błogosławionym.
19 grudnia 2009 r. Benedykt XVI zatwierdził dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, co zamknęło zasadniczą część procesu beatyfikacyjnego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''

Czytaj także

Zabraknie pieniędzy na kanonizację Jana Pawła II?

27.02.2014 15:35
Tak twierdzi burmistrz Rzymu Ignazio Marino, w związku z ciężkim kryzysem finansów w Wiecznym Mieście. W kasie brakuje około pół miliarda euro.
Premier Włoch Matteo Renzi, podczas głosowania we włoskim parlamencie
Premier Włoch Matteo Renzi, podczas głosowania we włoskim parlamencieFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Posłuchaj
00'56 Nie będzie pieniędzy na kanonizację JP2?. Z Rzymu Marek Lehnert (IAR)
więcej

Zagroził, że od niedzieli stolica Włoch może zostać sparaliżowana i jak dodał, może też zabraknąć pieniędzy na mające się odbyć 27 kwietnia, uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II i Jana XXIII.

Kanonizacja dwóch papieży>>>

Alarm podniesiono po tym, gdy nowy włoski rząd Matteo Renziego wycofał z parlamentu projekt dekretu "Ratowanie Rzymu", który przewidywał przekazanie kasie miejskiej pieniędzy z budżetu na najpilniejsze potrzeby. Gabinet zapowiedział prace nad nowym rozporządzeniem. Wcześniejsza ustawa, przygotowana przez rząd Enrico Letty, została ostro skrytykowana przez opozycję.
Ignazio Marino nie kryjąc irytacji z powodu zaistniałej sytuacji oświadczył: - Powiedzmy to jasno; w marcu nie będzie pieniędzy dla 25 tysięcy pracowników, na paliwo do autobusów, na przedszkola i wywóz śmieci, a także na organizację kanonizacji dwóch papieży, czyli wydarzenie o zasięgu planetarnym - podkreślił.
- Politycy mają szczęście, bo dysponują samochodami z szoferami, ale rzymianie nie będą mieli czym jeździć. Ludzie będą musieli sami sobie dać radę - stwierdził centrolewicowy burmistrz.

Marino znalazł się w jawnym konflikcie z liderem swej macierzystej Partii Demokratycznej, nowym premierem Matteo Renzim, który do tej pory był burmistrzem Florencji.

Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony Janowi Pawłowi II>>>

mc

''

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II: głosy sprzeciwu potraktowano z powagą

12.03.2014 10:14
- Nie było głosów sprzeciwu zbyt wiele, ale były obecne w procesie. Podnosiły je dwa środowiska związane z myślami o charakterze lewicowym i prawicowym w Kościele - powiedział w Jedynce ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II.
1 maja 2011 w Mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II  uczestniczyło ok. 1,5 miliona osób. Papież Polak zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 w Watykanie.
1 maja 2011 w Mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II uczestniczyło ok. 1,5 miliona osób. Papież Polak zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 w Watykanie.Foto: PAP/Darek Delmanowicz
Posłuchaj
12'02 Ks. Sławomir Oder o procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej

W "Sygnałach dnia" wyjaśnił, że głosy sprzeciwu należały z jednej strony do teologów, którzy bardziej radykalnie podchodzą do ustaleń Soboru Watykańskiego II i "z większą sympatią" patrzą na kwestie kapłaństwa kobiet czy zniesienia celibatu. - Ich wątpliwości dotyczyły nie tyle osobistej świętości Jana Pawła II, ale reprezentowanej przez niego linii teologicznej - powiedział w radiowej Jedynce ks. Sławomir Oder.

Z drugiej strony sprzeciwiali się lefebryści, czyli środowiska prawicowe, które kontestują dialog międzyreligijny i otwarcie ekumeniczne Papieża Polaka.

Ks. Sławomir Oder jako postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II zaprzysiężony został w 2005 roku. - Czas tych 9 lat przeżyłem przede wszystkim jako misję. Zadaniem postulatora jest doprowadzenie do tego momentu, w którym Kościół może uznać człowieka, którego za życia uważano za świętego, rzeczywiście za błogosławionego, a potem za świętego - powiedział.

Serwis specjalny poświęcony osobie i życiu Jana Pawła II >>>

Proces kanonizacyjny Papieża Polaka jest jednym z krótszych w najnowszej historii Kościoła. Wpływ na to miała decyzja papieża Benedykta XVI, by odstąpić od 5-letniego okresu oczekiwania, w którym zwykle weryfikuje się opinię świętości. - Najbardziej tę decyzję potwierdziły tłumy ludzi pielgrzymujących, od dnia pogrzebu aż do beatyfikacji, do grobu Jana Pawła II. Dobrze się też stało, że proces został skierowany na drogę normalną, a nie ogłoszono jego świętości przez aklamację "Santo Subito" - dodał.

Jak powiedział w procesie, na różnych jego etapach, uczestniczyło ponad 150 świadków.

Jan Paweł II - audycje i wypowiedzi z archiwum RWE >>

Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 w Watykanie. Razem z nim kanonizowany zostanie również bł. Jan XXIII.

>>>Zapis całej rozmowy z ks. Oderem

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/ag)

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. Rzym szykuje się na najazd turystów

12.03.2014 14:00
Już nie 5 milionów osób, ale 7 milionów spodziewają się władze Rzymu w dniach od Wielkiego Tygodnia do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Przewiduje się, że na mszę kanonizacyjną 27 kwietnia przyjedzie około 300 tysięcy Polaków.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Leja/CC/Wikipedia
Posłuchaj
00'54 Burmistrz Rzymu o przygotowaniach do kanonizacji JPII - relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
więcej

Według prognoz władz Wiecznego Miasta, o których pisze w środę dziennik "La Repubblica", masowy napływ pielgrzymów rozpocznie się w Wielki Piątek 18 kwietnia. Wierni z całego świata przyjadą na Drogę Krzyżową w Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka. Wielu pozostanie na następne uroczystości Triduum Paschalnego i Wielkanocy w Watykanie.
W zarządzie włoskiej stolicy prowadzone są intensywne przygotowania, by przyjąć najwyższą od lat liczbę pielgrzymów i turystów. Największym wyzwaniem będzie kanonizacja dwóch papieży i to na tym wydarzeniu koncentrują się prowadzone już działania.
Wiadomo, że ze względu na to, iż na samym placu Świętego Piotra zmieści się około 200 tysięcy wiernych, trzeba przygotować kilka innych punktów w mieście, gdzie będą oni mogli się zgromadzić i obserwować ceremonię. Wielkie telebimy zostaną ustawione na Piazza del Popolo, koło Koloseum i koło bazyliki Matki Bożej Większej.
W nocy z 26 na 27 kwietnia otwartych będzie wiele rzymskich kościołów, w których odbędą się czuwania modlitewne.
Jak wynika z najnowszych danych branży turystycznej w Rzymie zarezerwowano już 85 procent miejsc w rzymskich hotelach, pensjonatach, domach pielgrzyma i w schroniskach na kanonizację dwóch papieży.

W Rzymie moc atrakcji

Wystawa "Od Solidarności do Okrągłego Stołu", spotkanie z kobietą z Kostaryki, której uzdrowienie uznano za cud za wstawiennictwem Jana Pawła II, prezentacje książek - to kilka z uroczystości, jakie odbędą się w Rzymie z okazji kanonizacji papieża 27 kwietnia.
Pierwsza duża uroczystość, zorganizowana przez stronę polską, odbędzie się 28 marca. Połączy ona przygotowania do kanonizacji z obchodami rocznicy Okrągłego Stołu oraz pierwszych, częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.
W rzymskim Instytucie Sturzo otwarta zostanie wystawa "Od Solidarności do Okrągłego Stołu". Uroczystości tej towarzyszyć będzie prezentacją książki włoskiego historyka i przedstawiciela Wspólnoty Świętego Idziego Massimiliano Signifrediego "Jan Paweł II i koniec komunizmu". O inicjatywie tej poinformowała ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej.
W czwartek 24 kwietnia w sali przy polskim kościele pod wezwaniem świętego Stanisława w Wiecznym Mieście odbędzie się spotkanie z Floribeth Morą Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie - niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia - wybrano jako przypadek cudu do kanonizacji Jana Pawła II. Kobieta po ciężkim udarze miała tętniaka mózgu, a lekarze uznali jej stan za beznadziejny. Objawy choroby ustąpiły 1 maja 2011 roku, czyli w dniu, w którym kobieta oglądała transmisję z beatyfikacji polskiego papieża. W trakcie spotkania z uzdrowioną kobietą odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego o niej. Wcześniej mszę św. w polskim kościele odprawi postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder.
26 kwietnia w kościele przy ulicy Corso Vittorio w centrum włoskiej stolicy, znanym jako Chiesa Nuova, Stanisław Sojka zaprezentuje "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II.
Na kwiecień zapowiedziano też premierę wspólnej emisji znaczków Poczty Polskiej i Biura Filatelistycznego wydanych z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Przedstawiona zostanie książka wspomnień kardynała Stanisława Dziwisza "U boku świętego", spisanych przez włoskiego dziennikarza Gian Franco Svidercoschiego.
Planowanych jest kilka koncertów w rzymskich bazylikach. Ich program jest obecnie opracowywany.

PAP, bk