Pensja dla rodziców niepełnosprawnych dzieci w 2015 lub 2016. Rodzice protestują

IAR / PAP
Beata Krowicka 21.03.2014
Piątek jest kolejnym dniem protestu rodziców i opiekunów niepełnosprawnych dzieci, którzy domagają się m.in. tego, by ich całodobowa opieka nad dziećmi była traktowana jako zawód
Piątek jest kolejnym dniem protestu rodziców i opiekunów niepełnosprawnych dzieci, którzy domagają się m.in. tego, by ich całodobowa opieka nad dziećmi była traktowana jako zawód, foto: PAP/Paweł Supernak

Rodzice niepełnosprawnych dzieci będą nadal protestować w Sejmie. Nie satysfakcjonują ich propozycje przedstawione przez ministra pracy i polityki społecznej.

Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych i Ewą Kopacz w Sejmie powiedział, że spełnienie żądań protestujących rodziców będzie możliwe nie wcześniej niż w 2015 lub 2016 roku. Rodzice niepełnosprawnych dzieci domagają się natychmiastowej podwyżki ich świadczeń do wysokości najniższego wynagrodzenia, czyli 1680 złotych miesięcznie i zapowiadają „okupację” Sejmu do skutku. Denerwują się, że niektóre zmiany w prawie są wprowadzane w ciągu kilku dni, a ich postulaty mogą być zrealizowane dopiero za parę lat. Protestujący domagają się również spotkania z premierem Donaldem Tuskiem.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że we wtorek rząd rozpatrzy projekt dotyczący rekompensat dla opiekunów starszych osób niepełnosprawnych. Osoby te odzyskają zasiłki wstrzymane w lipcu ubiegłego roku. Opiekunowie dostaną również rekompensatę za okres, kiedy nie dostawali środków.

W ciągu najbliższych "kilku, kilkunastu dni" gotowy ma być projekt o gwarancji dochodzenia do minimalnego wynagrodzenia dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych. - Chcemy to zrobić w najbliższych latach i jak najszybciej - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że projekt w tej sprawie był już gotowy, ale w lutym został zakwestionowany m.in. przez protestującą teraz w Sejmie grupę, gdyż przewidywał różnicowanie świadczenia ze względu na stopień zaangażowania w opiekę nad dzieckiem. - Dlatego daliśmy sobie czas na znajdywanie najlepszych możliwych rozwiązań - powiedział Kosiniak-Kamysz.

TVN24/x-news

Zdaniem Ewy Kopacz ustawa będzie kosztowała "jeśli nie setki milionów, to miliardy" złotych. - Wobec tego musi być projekt ustawy, który pokazywałby harmonogram - powiedziała marszałek.

Bez spotkania

Rodzice niepełnosprawnych dzieci nie przyjęli zaproszenia dla przedstawicieli swojej grupy do rozmów z Ewą Kopacz i Władysławem Kosiniak-Kamyszem. Proponowali spotkanie przed kamerami, w miejscu gdzie trwa ich sejmowy protest.

- My chcemy, żeby ta ustawa była dla nas gotowa już w poniedziałek, wtorek i podpisana - powiedziała po konferencji ministra jedna z protestujących matek, Maja Szulc. - Jest taka możliwość, skoro możliwe jest natychmiastowe procedowanie projektu o świadczeniach pielęgnacyjnych, to dlaczego dla nas nie ma takiej możliwości - dodała.
- Zostajemy w Sejmie do skutku. Nie wyjdziemy stąd, dopóki nie będzie decyzji o płacy minimalnej dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych i dopóki nie przyjdzie do nas pan premier Tusk. My czekamy na niego i mam nadzieję, że dzisiaj po konferencji z ministrem zdrowia przyjedzie tutaj - zajmie mu to 5, maksymalnie 10 minut. I porozmawia z nami i zrobi wszystko, żeby ta ustawa jak najszybciej weszła w życie - zadeklarowała.

Protestujący domagają się natychmiastowego spełnienia obietnic szefa rządu w kwestii podwyżki świadczeń opiekuńczych na dzieci, przeważnie niepełnosprawne od urodzenia.

Obecnie jest im wypłacane 620 złotych z 200-złotowym dodatkiem. Rodzice domagają się wyrównania wysokości świadczenia z płacą minimalną. Żądają około 1680 złotych, łącznie z opłatami za ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Oznaczałoby to uznanie ich opieki nad dziećmi za pracę zawodową.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych wraz z dziećmi protestują w Sejmie od środy.

Wsparcie dla rodziców
W piątek "pełne poparcie" dla protestujących wyraziło OPZZ. - Nie zgadzamy się z tym, aby dla matek i ojców niepełnosprawnych dzieci, dla cichych, bezimiennych bohaterów brakowało pieniędzy w budżecie, podczas gdy nie brakuje ich na luksusy i przywileje rządzących, milionowe odprawy dla prezesów spółek Skarbu Państwa czy bizantyjskie rozpasanie wydatków publicznych na biurokrację - oświadczył związek.
Szef klubu PiS zwrócił się z prośbą o "jasną deklarację" klubów sejmowych ws. poparcia dla projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Został on złożony przez PiS do laski marszałkowskiej w lipcu 2013 r. Zakłada uchylenie przepisów wprowadzających kwotę kryterium dochodowego, od którego można ubiegać się o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego. Projekt wprowadza przepis, zgodnie z którym specjalny zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnymi członkami rodzin.

IAR, PAP, bk

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Drugi obieg wydawniczy

Powiedzieli w Polskim Radiu

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Wysłanie 75 instruktorów wojskowych na Ukrainę zapowiedziała Wielka Brytania. Amerykanie mają wysłać do Kijowa kilkudziesięciu wojskowych specjalistów. Także Polska rozważa wysłanie instruktorów, którzy będą szkolili ukraińskich podoficerów.

Rewolucyjny wynalazek. Polacy stworzyli "zabójcę spalin"

Rewolucyjny wynalazek. Polacy stworzyli zabójcę spalin

Trójka wynalazców z Opola zbudowała prototyp urządzenia, które - zamontowane przy silniku spalinowym np. samochodu - zmniejsza emisję spalin i zużycie paliwa. Prof. Jarosław Mamala z Politechniki Opolskiej tłumaczył w radiowej Jedynce jak działa SmogKiller.

Rok 2014 nie zapisze się jako dobry dla rolnictwa

Rok 2014 nie zapisze się jako dobry dla rolnictwa

Niemal na całym świecie producenci żywności odnotowali straty, jednak tylko w Polsce rolnicy tak gwałtownie protestują - mówił w radiowej Jedynce dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa Andrzej Kowalski.

Bądź z nami w kontakcie: