Obama w Watykanie. "To cudowne, że mogliśmy się spotkać"

IAR / PAP
Katarzyna Karaś 27.03.2014
Papież Franciszek rozmawia z prezydentem Barackiem Obamą
Papież Franciszek rozmawia z prezydentem Barackiem Obamą, foto: PAP/EPA/GABRIEL BOUYS

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie Baracka Obamę. To pierwsze spotkanie amerykańskiego przywódcy z Ojcem Świętym.

"Witam, panie prezydencie" - powiedział Franciszek po angielsku do Baracka Obamy, przyjmując go w Pałacu Apostolskim. Prezydent USA podziękował za słowa powitania i podkreślił: "To cudowne, że mogliśmy się spotkać". Następnie razem weszli do papieskiej biblioteki, gdzie zasiedli przy biurku i rozpoczęli prywatną rozmowę. Trwała ona 52 minuty.
Przywódca USA podarował Franciszkowi skórzaną szkatułkę z nasionami owoców i warzyw pochodzącymi z ogródka w Białym Domu. - Część nasion jest dla Waszej Świątobliwości. Druga część zostanie podarowana w akcie dobroczynnym na cześć Waszej Świątobliwości - wyjaśnił prezydent. Dodał, że kiedy papież odwiedzi Biały Dom, będzie mógł zobaczyć także tamtejszy ogródek warzywny. - Czemu nie? - odpowiedział Franciszek.
Obama poprosił też papieża, by modlił się za niego i za jego rodzinę.
x-news.pl, CNN
Przed spotkaniem Biały Dom zapowiedział, że prezydent Stanów Zjednoczonych podziękuje Franciszkowi za wysiłki na rzecz pokoju na świecie. Sam Obama, w wywiadzie dla włoskiej gazety “Corriere della Sera”,  przyznał, że czeka z niecierpliwością na - jak to nazwał - "wyzwanie papieża". - Jadę do Rzymu, by go słuchać - stwierdził. - By zrozumieć, jak pokonać skrajne ubóstwo i zmniejszyć nierówności między ludźmi - dodał.
Amerykański przywódca wyznał, że papież "zainspirował go swym zaangażowaniem na rzecz sprawiedliwości społecznej oraz przesłaniem miłości i współczucia". Według niego, Franciszek "nie ogranicza się do głoszenia Ewangelii, on nią żyje". - Jesteśmy wszyscy wzruszeni jego pokorą oraz aktami miłosierdzia - oświadczył. Zapewnił, że pod wpływem słów Ojca Świętego obiecał, iż Stany Zjednoczone będą współpracować ze swymi partnerami na świecie, by wykorzenić skrajne ubóstwo w ciągu najbliższych 20 lat.
Barack Obama przybył do Wiecznego Miasta w środę. Z prezydentem przyleciało do Rzymu 26 opancerzonych limuzyn i kilkuset ochroniarzy. Włosi dodali dalszych tysiąc osób. Prezydent zakończy swoją wizytę we Włoszech w piątek.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

''

sortuj
liczba komentarzy: 3
 1. Oberek
  2014-03-27 18:39
  Użytkownik Weredyk napisał
  Dwoch najwiekszych kretaczy na tej planecie. Jeden w sukience (choc nieswiadomie wmanewrowany) drugi z nagroda pokojowa (?!) Nobla.
  Jeśli Papież jest krętaczem, to nikomu na tym świecie wierzyć nie można, również Weredykowi. Zatem jak by na to nie patrzył, nie masz racji Weredyku.
 2. Weredyk
  2014-03-27 17:18
  Dwoch najwiekszych kretaczy na tej planecie. Jeden w sukience (choc nieswiadomie wmanewrowany) drugi z nagroda pokojowa (?!) Nobla.
 3. Oberek
  2014-03-27 13:16
  Ciekawe, czy cokolwiek dotarło, czy jak grochem o ścianę...

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: