Wiadomości

Ukraina: uprowadzony dziennikarz znaleziony martwy

05.04.2014 20:15
Dziennikarz oraz zwolennik Majdanu z Czerkasów Wasyl Serhijenko został znaleziony martwy - powiadomił szef miejscowego oddziału nacjonalistycznej partii Swoboda Jurij Botnar.
Ukraina: uprowadzony dziennikarz znaleziony martwy
Foto: google maps

Według Botnara Serhijenko został znaleziony w lesie "z torbą na głowie, z ranami zadanymi nożem i w kajdankach na rękach".

Rosja atakuje gospodarkę Ukrainy [relacja] >>>

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Swoboda informowała wcześniej, że w piątek wieczorem Serhijenko został w piątek brutalnie napadnięty na podwórku własnego domu i uprowadzony w nieznanym kierunku. Partia wiązała ten fakt z jego działalnością dziennikarską, a w szczególności z artykułami na temat miejscowego bogacza, przedstawiciela Partii Regionów Hennadija Bobowa.
Bobow ogłosił, że wyznacza nagrodę 50 tys. hrywien (13 tys. zł) za informację, która pozwoli znaleźć Serhijenkę. Wyraził też przekonanie, że jego uprowadzenie ma "cele polityczne".

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

PAP, to

''

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-04-05 22:53 Zgłoś
Свобода смердіть.

Czytaj także

Wypuszczono ukraińskich dziennikarzy zatrzymanych w Rosji

02.04.2014 17:23
Odnaleźli się zaginieni przez kilka godzin ukraińscy dziennikarze. Rosjanie zatrzymali ich tuż po przekroczeniu granicy.
Ukraiński czołg podczas manewrów 100 km od Kijowa
Ukraiński czołg podczas manewrów 100 km od Kijowa Foto: EPA/ANDREY SINITSYN
Posłuchaj
00'20 Anders Fogh Rasmussen, szef NATO: gdyby Rosja zdecydowała się na dalszą inwazję na Ukrainę, nie wahałbym się nazwać tego "historycznym błędem". To doprowadziłoby do dalszej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Miałoby to daleko idące konsekwencje dla relacji Rosji z Zachodem.
więcej

Na pogranicze ukraińsko-rosyjskie reporter stacji Ołeh Krisztopa, operator Orest Pona i kierowca Taras Szewczenko przyjechali około południa. Chcieli sfilmować czołgi zgrupowane po stronie rosyjskiej.

Rosyjscy pogranicznicy zatrzymali ich i odbyli z nimi rozmowę, podczas której wyjaśnili im, że są niepożądani na terytorium Rosji.

Żelazna kurtyna znów podzieli Europę? [relacja] >>>
Przez kilka godzin z reporterem stacji, operatorem kamery i kierowcą nie było kontaktu. Na razie nie wiadomo, dlaczego Rosjanie zwlekali z ich wypuszczeniem.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

Autor niedoszłego materiału, Ołeh Krisztopa już wcześniej miał kłopoty. Pod koniec stycznia, w czasie wydarzeń na Majdanie, ekipa wynajętych przez poprzednie władze "tituszków" spaliła mu samochód.

Rasmussen ostrzega Rosję

Inwazja Rosji na Ukrainę byłaby historycznym błędem - ostrzegł w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Wcześniej dowódca wojskowy Sojuszu w Europie informował, że Rosja ma teraz przy granicy wszelkie siły i środki, by dokonać inwazji na tereny Ukrainy. Zdaniem generała Philipa Breedlove’a, gdyby do tego doszło, Moskwa osiągnęłaby swoje cele w ciągu 3-5 dni.
Po zakończeniu dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu, sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do uspokojenia sytuacji i przestrzegł przed skutkami pochopnych decyzji. - Gdyby Rosja zdecydowała się na dalszą inwazję na Ukrainę, nie wahałbym się nazwać tego "historycznym błędem". To doprowadziłoby do dalszej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Miałoby to daleko idące konsekwencje dla relacji Rosji z Zachodem - oświadczył Rasmussen.
Zdaniem sekretarza generalnego NATO, zachowanie Rosji w sprawie Ukrainy świadczy o tym, że Moskwa chce stworzyć w byłych republikach ZSRR poczucie strachu przed swoimi wpływami. Anders Fogh Rasmussen raz jeszcze wezwał Rosję do rozpoczęcia rozmów z władzami w Kijowie.
We wtorek ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO dali wojskowym zielone światło na przygotowanie planów wzmocnienia obecności Sojuszu w Europie Wschodniej, w tym prawdopodobnie także w Polsce. Chodzi zarówno o przerzucenie dodatkowych wojsk, jak i o nowe ćwiczenia oraz misje lotnicze i obserwacyjne. Planiści mają opracować szczegóły do połowy kwietnia

IAR, bk

Zobacz więcej na temat: Krym media Rosja Ukraina

Czytaj także

Ukraińcy rozbroili grupę dywersyjną przy granicy z Rosją

05.04.2014 16:05
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w obwodzie ługańskim graniczącym z Rosją uzbrojoną 15-osobową grupę dywersyjną, która planowała przejęcie władzy w obwodzie.
Ukraińcy rozbroili grupę dywersyjną przy granicy z Rosją
Foto: google maps
Posłuchaj
00'58 SBU zatrzymała w obwodzie ługańskim grupę dywersantów. Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
więcej

- SBU w obwodzie ługańskim zatrzymała i rozbroiła głęboko zakonspirowaną grupę dywersyjną. Grupa przestępców planowała dokonanie 10 kwietnia zbrojnego przechwycenia władzy w obwodzie ługańskim z zastraszeniem pokojowych mieszkańców oraz użyciem broni i ładunku wybuchowego - poinformowano w biurze prasowym agencję Interfax.
W wyniku zakrojonej na szeroką skalę operacji SBU zatrzymała 15 członków grupy dywersyjnej, skonfiskowała m.in. 300 automatów, jeden granatnik przeciwczołgowy oraz 5 pistoletów - informuje SBU.
Jak dodano, wszczęto w śledztwo w tej sprawie. Zatrzymania i rewizje trwają.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

IAR, to

''

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Ukraina