Wiadomości

Powstaje "Wielka Księga Kanonizacyjna". Napisz do Jana Pawła II

06.04.2014 09:34
Napisz do Jana Pawła II - zachęcają stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Właśnie powstaje "Wielka Księga Kanonizacyjna", w której Polacy zamieszczają swoje podziękowania, prośby i postanowienia.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Leja/CC/Wikipedia
Posłuchaj
00'30 Ksiądz Jan Drob o "Wielkiej Księdze Kanonizacyjnej" (IAR)
więcej

Kanonizacja Jana Pawła II - czytaj więcej >>>

- W dniu kanonizacji papieża-Polaka (27 kwietnia) księga trafi do Watykanu - zapowiedział przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ksiądz Jan Drob.

Duchowny zachęca rodziców, aby zawierzali swoje dzieci Bogu przez wstawiennictwo Jana Pawła II. - Pamiętajmy też o chorych w szpitalach i tych, którzy ich leczą - dodał ksiądz Drob. W rozmowie z IAR zwrócił uwagę na fakt, że bardzo wiele spośród już dokonanych wpisów to podziękowania za potomstwo.

Prośby, podziękowania i postanowienia można przesyłać między innymi przez stronę internetową www.iskramilosierdzia.pl, emailem na adres iskra@dzielo.pl i tradycyjnym listem na adres Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", Skwer Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, z dopiskiem: KSIĘGA lub SMS-em na numer 70040. Jego koszt to 0, 61 groszy z VAT.

Szczegółowe informacje o tym, jak można dokonać wpisu - na stronie internetowej: www.iskramilosierdzia.pl/ksiega.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała 14 lat temu. Upamiętnia pontyfikat Jana Pawła II. Od lat prowadzi duży program stypendialny dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Obecnie ma pod swoją opieką ponad dwa tysiące stypendystów.

mr, IAR

Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Weredyk2014-04-06 16:31 Zgłoś
Użytkownik Oberek napisał
Użytkownik Weredyk napisał
Napisz do Jana Pawla i zanies mu osobiscie.
Weredyku niewierny, nie kumasz o co chodzi. Błogosławiony Jan Paweł II słyszy, jak do niego mówisz, to właśnie świętych obcowanie i to on zaniesie nasze prośby i pragnienia do Samego Szefa. A jak go znam, to poprosi o wsparcie Niezawodnej Pani, która chętnie się w to włączy, bo sercem obejmuje nas wszystkich, wydała na świat Baranka Ofiarnego, więc współuczestniczyła w ofierze. Z miłości.
JAKI Jan Pawel? Zazdroszcze Ci Oberek patrzenia na te sprawy z klapami na oczach.
Oberek2014-04-06 12:44 Zgłoś
Użytkownik Weredyk napisał
Napisz do Jana Pawla i zanies mu osobiscie.
Weredyku niewierny, nie kumasz o co chodzi. Błogosławiony Jan Paweł II słyszy, jak do niego mówisz, to właśnie świętych obcowanie i to on zaniesie nasze prośby i pragnienia do Samego Szefa. A jak go znam, to poprosi o wsparcie Niezawodnej Pani, która chętnie się w to włączy, bo sercem obejmuje nas wszystkich, wydała na świat Baranka Ofiarnego, więc współuczestniczyła w ofierze. Z miłości.
Weredyk2014-04-06 11:19 Zgłoś
Napisz do Jana Pawla i zanies mu osobiscie.

Czytaj także

9 lat bez Jana Pawła II. Co nam pozostało?

02.04.2014 07:29
Tłumy na ulicach miast. Ludzie zapłakani. Kwiaty, znicze. I to wszechobecne poczucie osamotnienia. Pytanie: co z nami będzie, kiedy Jego nie ma już wśród nas. To w największym skrócie wspomnienie nocy 2 kwietnia 2005 roku.
27 kwietnia papież Jan Paweł II zostanie kanonizowany
27 kwietnia papież Jan Paweł II zostanie kanonizowanyFoto: PAP/Grzegorz Momot
Posłuchaj
10'33 Ksiądz Witold Kawecki o dacie kanonizacji Jana Pawła II (Popołudnie z Jedynką)
więcej
Obejrzyj
Ks. Krzysztof Ołdakowski z redakcji programów katolickich Polskiego Radia o 9 rocznicy Jana Pawła II

- To była chwila łaski - tak duchowni mówią o tym, co wydarzyło się dziewięć lat temu. Wspominają, że na oczach całego świata odchodził Jan Paweł II. - Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie - to ostatnie słowa, jakie miał wypowiedzieć papież Polak.

Godzina 21.37. W oknie papieskiego apartamentu gaśnie światło. Do tłumu zgromadzonego na Placu św. Piotra w Watykanie wychodzi arcybiskup Leonardo Sandri, zastępca watykańskiego sekretarza stanu. - Ojciec Święty powrócił do domu Ojca - mówi przez łzy.

Był przytomny do końca. Przy łożu umierającego papieża zgromadzili się jego najbliżsi polscy przyjaciele i współpracownicy. Wśród nich był jego wieloletni sekretarz - kardynał Stanisław Dziwisz.

Na wieść o śmierci papieża ludzie zgromadzeni przed bazyliką świętego Piotra zaczęli płakać. Świat pogrążył się w żałobie.

- W ludziach zrodził się spontaniczny odruch modlitwy. Coś popychało ich do tego, by być razem, by zebrać się w kościele, by się modlić - mówi ks. Krzysztof Ołdakowski z redakcji programów katolickich Polskiego Radia.

Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II

W Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły, tłum zgromadzony na głównym rynku - ukląkł. W Warszawie na chwilę zatrzymał się ruch uliczny. We wszystkich kościołach w całej Polsce - zaczęły bić dzwony. Ludzie zaczęli wychodzić z domów. Ulice się zapełniły. Telewizje, radia przerwały swoje normalne programy.

W wielu krajach ogłoszono żałoby narodowe. W Polsce na mocy decyzji ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego żałoba trwała kilka dni. Do dnia pogrzebu papieża, który się odbył 8 kwietnia. - Odeszła od nas osoba niezwykła, jeden z największych twórców współczesności. Człowiek, który poruszył niebo i ziemię - wspominał zmarłego prezydent.

"Santo subito"! "Sano subito"! Skandował tłum, który uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych papieża. Następca Jana Pawła II Benedykt XVI rozpoczął procedurę kanonizacyjną Jana Pawła II z pominięciem pięcioletniego okresu oczekiwania po śmierci kandydata na ołtarze.

Karol Wojtyła urodził się w roku 1920. W 1978 roku 16 października został wybrany na papieża. - Wezwano mnie z dalekiego kraju. Nie wiem, czy będę umiał się wysłowić w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie - mówił nowo wybrany zwierzchnik Kościoła katolickiego. Od XVI wieku był pierwszym papieżem spoza Włoch.

(YouTube)

Kościołem katolickim kierował przez 26 lat.

Był jednym z najwybitniejszych przywódców światowych XX wieku. Historycy uważają, że bez niego nie byłoby wolnej Polski. Niewątpliwie wywarł wpływ zarówno na ówczesną komunistyczną władzę w Polsce, jak i na opozycję. Zawsze apelował o pokój i poszanowanie godności drugiego człowieka. Wzywał do międzyludzkiej solidarności i umiejętności rozumienia potrzeb drugiego człowieka.

Pokojowy sprzeciw wobec sowieckiego komunizmu doprowadził do niemal bezkrwawego rozkładu radzieckiego bloku.

27 kwietnia, czyli tydzień po Niedzieli Wielkanocnej papież Jan Paweł II zostanie oficjalnie ogłoszony świętym.

asop

Czytaj także

Jan Paweł II. Zmarł 9 lat temu, wkrótce zostanie świętym

02.04.2014 08:40
Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, a postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. 9 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 zmarł Jan Paweł II.
Wierni z transparentem w oczekiwaniu na mszę beatyfikacyjna Jana Pawła II (30.04.2011)
Wierni z transparentem w oczekiwaniu na mszę beatyfikacyjna Jana Pawła II (30.04.2011)Foto: PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
04'15 Wspomnienie o Jane Pawle II (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej

Paweł Zuchniewicz, autor książek o Janie Pawle II podkreśla, że papież- Polak był wszechstronnie uzdolniony. - Miał wielki talent do języków, miał fantastyczna pamięć, miał podzielność uwagi, fantastyczny głos - mówi.
Łukasz Kobeszko z Centrum Myśli Jana Pawła II wspomina, że odchodzenie papieża trwało bardzo długo. Już od 2000 roku byliśmy świadkami, jak tracił siły. Podkreśla, że cały jego pontyfikat cechowała skromność. - Od 1979 roku aż po ostatnie lata życia papieża w jego testamencie, który zaczął pisać zaraz po wyborze, przewija się gotowość na to, co przyniesie los - mówi.
Po śmierci Jana Pawła II na palcu Świętego Piotra w Watykanie  wśród modlących się wiernych zaczęto wznosić transparenty z hasłem "Santo subito", czyli apelem o jego natychmiastową kanonizację. Kanonizacja dokona się 27 kwietnia. Tego dnia świętym zostanie również papież Jan XXIII.

Przygotowała Ewa Syta.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(ag/tj)

Czytaj także

Po 500 latach na Wawelu zawiśnie ostatni dzwon. Upamiętni Jana Pawła II

04.04.2014 18:17
Jan Paweł II - taką nazwę ma nowy dzwon, który zostanie zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu. W piątek został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.
Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława przy Zamku na Wawelu w Krakowie.
Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława przy Zamku na Wawelu w Krakowie.Foto: Lestat (Jan Mehlich)/wikipedia
Posłuchaj
00'17 Ludwisarz Piotr Olszewski: to musiał być wielki patron, godny katedry na Wawelu i musiał być odpowiedni moment (IAR)
00'17 Pracownicy ludwisarni o pracy nad nowym dzwonem (IAR)
więcej

Miejsce pod dzwon zostało przygotowane już 500 lat temu, ale członkowie kapituły nie mogli wybrać kandydata do upamiętnienia. Dopiero teraz zdecydowano, że ostatni dzwon na Wawelu poświęcony będzie pamięci Papieża Polaka.
500-kilogramowy dzwon zabrzmi po raz pierwszy raz podczas kanonizacji Jana Pawła II 27 kwietnia.

Odlewanie, zgodnie z wielowiekową tradycją ludwisarską, rozpoczęło się o godz. 15, w godzinę śmierci Chrystusa na krzyżu.

Kanonizacja Jana Pawła II - czytaj więcej >>>
- Chcemy upamiętnić Jana Pawła II, który przed objęciem Stolicy Apostolskiej był biskupem krakowskim i kapłanem tej diecezji. Katedra na Wawelu miała dla niego szczególne znaczenie - powiedział proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu, ks. prałat Zdzisław Sochacki.
W Katedrze na Wawelu, w krypcie św. Leonarda, Karol Wojtyła po otrzymaniu święceń kapłańskich odprawił 2 listopada 1946 r. swoją mszę prymicyjną. Tutaj otrzymał sakrę biskupią w 1958 r., a w 1967 r. na Wawelu odbył się ingres kardynalski Wojtyły. W katedrze do dziś stoi konfesjonał, w którym młody Wojtyła spowiadał się 1 września 1939 r. Podczas każdej wizyty w Krakowie Jan Paweł II odwiedzał Wawel i modlił się w katedrze.
Obecny właściciel pracowni ludwisarskiej, prawnuk Jana Felczyńskiego Piotr Olszewski powiedział, że zlecenie jest dla jego firmy "ogromnym zaszczytem i ogromną odpowiedzialnością". - Na Wawelu miejsce na ten dzwon czekało 500 lat - ocenił.
Wykonany z brązu dzwon ma 93 cm średnicy. - Będzie wyróżniał się charakterem brzmienia, gdyż częstotliwość uderzeń w trakcie kołysania wynosi 60 na minutę. Natomiast dźwięk ma odznaczać się głębokim rezonansem dającym wyraźny ton podstawowy oraz szeroką gamę tonów pobocznych. Będzie miał długi czas wybrzmiewania, co stawia go na czołowym miejscu wśród dzwonów - zaznaczył Olszewski.
W dzwon wtopiono podarowany przez kard. Stanisława Dziwisza złoty medal wybity na pamiątkę 50-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły. - To też jest wyjątkowa okoliczność, takie sytuacje zdarzają się raz na bardzo wiele, wiele lat - podkreślił właściciel pracowni. Zapewnił, że wtopiony medal "nie będzie miał wpływu na parametry muzyczne dzwonu".
Na dzwonie umieszczone zostały: herb Jana Pawła II i - po łacinie - myśl przewodnia jego pontyfikatu: "Nolite timere!" ("Nie lękajcie się!"). Są też herb Krakowskiej Kapituły Katedralnej, która ufundowała dzwon, herb kard. Dziwisza oraz emblematy wykonawców: pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego i firmy Rduch.
Ważący pół tony dzwon Jan Paweł II zawiśnie w Wieży Srebrnych Dzwonów nad trzema znajdującymi się tam obecnie dzwonami: Herman (z 1271 r.), Zbyszko (z 1423 r.) i Maciek (z 1669 r.)
- Na wieży jest jedno wolne miejsce, znajdująca się tam konstrukcja nie wymaga żadnych przeróbek - mówił ks. Sochacki.
Nowy dzwon zostanie przywieziony do Krakowa w środę 16 kwietnia, a poświęcony będzie w Wielką Niedzielę 20 kwietnia. Przez kilka tygodni dzwon będzie umieszczony na specjalnej konstrukcji na dziedzińcu przed katedrą, obok pomnika Jana Pawła II.
Po zawieszeniu na wieży dzwon będzie bił codziennie - razem z pozostałymi, które można usłyszeć rano, w południe i wieczorem.
Pomysłodawcą wykonania nowego dzwonu jest jeden z wawelskich dzwonników Andrzej Bochnak, a fundatorem - Krakowska Kapituła Katedralna.
Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego rocznie wykonuje ok. 100 dzwonów; niektóre ważą nawet 10 ton. Przemyska pracownia jest kontynuatorką firmy założonej w 1808 r. przez Jana Felczyńskiego, a jej właściciel jest jego prawnukiem.

PAP, IAR, PR Rzeszów, bk