Wiadomości

Polska Razem czarnym koniem? Mocne słowa Gowina

12.04.2014 14:03
Jarosław Gowin przekonuje, że od sukcesu wyborczego Polski Razem zależy, czy Polacy uwierzą w alternatywę wobec PO i PiS.
Polska Razem czarnym koniem? Mocne słowa Gowina
Foto: PAP/Jakub Kamiński
Posłuchaj
00'31 Jarosław Gowin o wyborach do Parlamentu Europejskiego (IAR)
więcej

Podczas konwencji wyborczej ugrupowania w Warszawie jego lider mówił, że wybory do Parlamentu Europejskiego mają pokazać, iż polska polityka to nie tylko dwie największe partie. - W tych wyborach nie chodzi o to, jak chciałby Jarosław Kaczyński, żeby we francuskiej telewizji Polska miała godne miejsce w prognozie pogody. I nie chodzi o to, jak straszy Donald Tusk, czy polskie dzieci 1 września pójdą do szkoły - mówił Gowin. Dodał, że chodzi o to, czy po tych wyborach Tusk i Kaczyński odejdą na zasłużoną emeryturę.

Jarosław Gowin mówił też o najważniejszych wyzwaniach - między innymi budowie silnej gospodarki. Nawiązał przy tym do jabłka, które znajduje się w logo Polski Razem. - To jest symbol zadania, które przed nami stoi, bo Polska może być liderem w świecie nie tylko jeśli chodzi o produkcję jabłek - zaznaczył lider Polski Razem. Podkreślił, że nasz kraj może stać się prawdziwym gospodarczym czempionem. - My wiemy, że to jest możliwe i mamy plan jak to zrobić - zapowiedział Gowin.

W trakcie konwencji Polski Razem do zgromadzonych z telebimu przemówił główny kandydat do zwycięstwa w wyborach prezydenckich na Ukrainie - Petro Poroszenko. Głos zabrali także między innymi Paweł Kowal i Marek Migalski.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-04-12 17:25 Zgłoś
Pan Godson jest fajny gościu, ale jakoś tak nijak nie pasuje do polskiej historii. Nie mieliśmy kolonii, Murzyni nie walczyli w obronie Rzeczypospolitej, są całkowicie inni. Ja, przy całym szacunku do człowieka, nie potrafię się z nim utożsamiać. Gdybym ja zamieszkał w Togo, czy gdzieś tam, to na pewno bym się nie pchał w ichniejsze sprawy. No, gdzie!

Czytaj także

Liderem listy partii Gowina w wyborach do PE na Mazowszu będzie polityk Samoobrony

20.03.2014 14:41
"Jedynką" na mazowieckiej liście ugrupowania Polska Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie były europoseł partii Andrzeja Leppera - Marek Czarnecki - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
Liderem listy partii Gowina w wyborach do PE na Mazowszu będzie polityk Samoobrony
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'21 Jarosław Gowin o Samoobronie (IAR)
więcej

Podczas konferencji prasowej w Siedlcach prezes Polski Razem, Jarosław Gowin, powiedział, że Samoobrona była ruchem autentycznego buntu przeciwko niesprawiedliwości. Zastrzegł, że choć nie zgadzał się z wieloma punktami programu tej partii, ma wiele szacunku dla jej działaczy i zwolenników.

Marek Czarnecki był eurodeputowanym Samoobrony w latach 2004-2009. Później kandydował z listy komitetu CentroLewica. Mimo to zapewnia, że dobrze czuje się na listach centroprawicowej Polski Razem. Jak stwierdził, jego poglądy są centrowe, co nie znaczy, że nie będą ewoluowały. W przeszłości Czarnecki był także m.in. wojewodą bialskopodlaskim z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność.
W kampanię Polski Razem na Mazowszu zaangażował się także były wiceprzewodniczący Samoobrony Krzysztof Filipek, który ocenił, że w programie partii Gowina znajduje punkty wspólne z programem dawnej Samoobrony. Wymienił wśród nich zmianę sposobu opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych.
"Tonąca Polska Razem Filipka się chwyta"
Dr Wojciech Jabłoński z Uniwersytetu Warszawskiego ocenił ten ruch jako akt politycznej desperacji. - Tonąca Polska Razem Filipka się chwyta - skomentował. Dodał, że nie należy tego wyboru odczytywać jako wnoszenie nowych wartości do Polski Razem, ale jako próbę zapełnienia listy wyborczej.
Jabłoński zauważył, że Polska Razem nie potrafi jasno sprecyzować, do jakiej grupy wyborców kieruje swoją ofertę. Według politologa, Gowin kieruje swoją ofertę zarówno do mieszkańców dużych miast, jak i wsi. - Polska Razem choruje na polityczną schizofrenię. To jest wybitna rozrzutność i fantazja - podkreślił.
25 maja Polacy wybiorą 51 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą ubiegać się o mandat z 13 okręgów wyborczych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

Czytaj także

Górski do Brukseli. Poseł kandyduje mimo nowotworu

12.04.2014 12:19
PiS wystawia do europarlamentu chorego na białaczkę Artura Górskiego. On sam zapewnia, że będzie aktywny w kampanii - pisze "Rzeczpospolita".
Górski do Brukseli. Poseł kandyduje mimo nowotworu
Foto: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski (archiwum)

Jak czytamy w gazecie, poseł w czwartek przeszedł przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. Przez kilkanaście dni będzie niedostępny dla mediów. "Rz" udało się z nim porozmawiać jeszcze przed zabiegiem. - W ostatniej chwili trafiłem na dziewiąte miejsce w okręgu warszawskim, by wzmocnić listy PiS, bo nie było tam żadnego posła. Będzie to nietypowa kampania, bo prowadzona ze szpitala przez ciężko chorego kandydata, który jednak umierać nie zamierza. Chcę powalczyć i zrobić jak najlepszy wynik - mówi "Rzeczpospolitej" Artur Górski.

- Chcemy pokazać, że jesteśmy z nim w tej trudnej sytuacji i w żaden sposób nie dyskryminujemy. W procesie leczenia dużą rolę odgrywa psychika - tak decyzję o wystawieniu chorego posła tłumaczy poseł PiS Marek Suski. Podkreśla zarazem, że przeważył o tym duży dorobek Górskiego.

15 kwietnia o północy upłynie termin zgłaszania list kandydatów na europosłów. 25 maja Polacy będą wybierać 51 posłów do Parlamentu Europejskiego, kandydaci będą się ubiegać o mandat w 13 okręgach wyborczych.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/"Rzeczpospolita"/aj

Czytaj także

Wybory parlamentarne. Sondaż: rośnie przewaga PO nad PiS

12.04.2014 12:42
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie kwietnia wygrałaby je Platforma Obywatelska.
Wybory parlamentarne. Sondaż: rośnie przewaga PO nad PiS
Foto: arinas74/sxc.hu/CC

33 proc. badanych zadeklarowało, że zamierza oddać głos na tę partię. Na PiS chce zagłosować 29 proc. respondentów. Na trzecim miejscu znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej (14 proc.). Polskie Stronnictwo Ludowe może liczyć na poparcie na granicy progu wyborczego (6 proc.).
Pod kreską znalazła się Polska Razem Jarosława Gowina i Kongres Nowej Prawicy (po 5 proc.). W kolejnym już sondażu wynik poniżej progu uzyskuje Twój Ruch (4 proc.) oraz Solidarna Polska (2 proc.). Sondaż zamyka Ruch Narodowy (1 proc. poparcia).

Newsweek.pl publikuje też, na podstawie sondażu, symulację podziału mandatów do europarlamentu. PO miałaby 19 eurodeputowanych, PiS - 17, SLD - ośmiu, PSL - trzech, a PRJG i KNP - po dwóch.
Badanie przeprowadzono 10 i 11 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1207 dorosłych osób, metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały na jaki komitet wyborczy będą głosować.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk