Wiadomości

Przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców Jean-Paul Philippot: przyszłość radia jest cyfrowa

05.04.2015 10:45
- Jest bardzo prawdopodobne, że jeśli nie wdrożymy w Europie naziemnego nadawania radiowego w technologii cyfrowej, to w ciągu 20 lat radio może w ogóle zniknąć - mówił Jean-Paul Philippot, dyrektor generalny belgijskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego RTBF i przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców (EBU) przed Komisją Kultury i Komunikacji Senatu Francji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Jean-Paul Philippot przekonywał, że w tej sytuacji  "konieczny jest wspólny europejski standard, bowiem część odbioru radiowego dokonuje się w urządzeniach mobilnych i w odbiornikach samochodowych". - Należy zaproponować rozwiązanie hybrydowe, które połączy naziemne nadawanie cyfrowe z internetem - podkreślił.

Jean-Paul
Jean-Paul Philippot. FOTO: RTBF

- Digitalizacja to dla radia ostatnia deska ratunku. Albo radio przestawi się na nadawanie cyfrowe, albo skończy w rękach zagranicznych agregatorów, jak Spotify lub YouTube. Przeciwnikami naziemnego nadawania cyfrowego są operatorzy, którzy chcieliby zachować oligopol na rynku. To oni stoją za wypowiedziami sceptyków. We Francji działają bardzo profesjonalne prywatne grupy radiowe, ale to nie ułatwia wdrożenia nadawania cyfrowego. Lecz droga do świata cyfrowego nie jest zamknięta - uważa przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union - EBU), której obecnie przewodniczy Philippot, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne stacje radiowe i telewizyjne. Jej celem jest wymiana programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. Do EBU należą rozgłośnie radiowe i telewizyjne z 56 krajów. Polskie Radio S.A. oraz Telewizja Polska S.A. są członkami EBU od 1993 roku.

Prezes Polskiego Radia po raz kolejny w zarządzie Europejskiej Unii Nadawców>>>

Polskie Radio także stawia na cyfryzację. W systemie DAB+ dostępne są wszystkie Programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy oraz, osiągalne tylko w ofercie cyfrowej, informacyjne Polskie Radio 24 a także Polskie Radio Rytm o profilu muzyczno-informacyjnym. Cyfrowo nadają również rozgłośnie regionalne Polskiego Radia – Radio Wrocław, Polskie Radio Szczecin, Polskie Radio Katowice, mazowieckie Radio dla Ciebie, Radio Łódź i Radio Opole. Od pierwszego kwietnia Polskie Radio uruchomiło kolejne nadajniki pokrywające zasięgiem: Białystok, Koszalin, Lublin, Olsztyn, Rzeszów i Zielona Góra. w czerwcu do tego grona ma dołączyć Bydgoszcz.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach - bez uszczerbku dla jakości przekazu.

Do tej pory jeden tradycyjny nadajnik analogowy służył do emisji jednego programu. Teraz, jeden nadajnik może emitować 12 programów stereofonicznych, do nawet ponad dwudziestu monofonicznych. Dodatkowo można przesyłać wiele innych sygnałów, co nie było możliwe przy radiofonii analogowej, zdjęcia, strony internetowe i wiele innych.

Łączny zasięg emisji DAB+ w Polsce obejmuje 93,5 tys. km2 (30 proc.) terytorium oraz 19,8 mln (51,2 proc.) populacji kraju.

asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziś Dzień Radia. "Cyfryzacja to jedyna droga, którą radio będzie podążało"

11.04.2014 08:04
11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Święto to upamiętnia, jak dużą wartość w naszym życiu odgrywa radio.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk
Posłuchaj
00'16 Jan Dworak o cyfryzacji radia (IAR)
00'27 Henryk Cichecki o cyfryzacji radia (IAR)
00'34 Jan Dworak i Henryk Cichecki składają życzenia w Dniu Radia (IAR)
więcej

Cyfryzacja Polskiego Radia >>>

Piątkowe święto zbiegło się z zakończoną w Poznaniu dwudniową konferencją na temat przyszłości mediów. Wniosek z niej płynie wyraźny - przyszłość radiofonii w Polsce i na świecie to radio cyfrowe.

- Cyfryzacja to jest jedyna droga, którą radio będzie podążało. Cel jest znany. Musimy jako radio do tego świata cyfrowego wkroczyć, bo cała rzeczywistość medialna już jest cyfrowa - podkreśla przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.

O słuszności i konieczności cyfryzacji przekonane jest Polskie Radio, które w październiku ubiegłego roku rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej w Warszawie i na Śląsku. Do końca 2020 roku sygnał cyfrowy ma być dostępny w całej Polsce. - W obecnych warunkach nadawanie naziemne w technologii DAB+ jest największą gwarancją, że Polskie Radio dostarczy w sposób skuteczny, tani i niezawodny podwojoną ofertę programową dla wszystkich Polaków - mówi wiceprezes Polskiego Radia, Henryk Cichecki.

A życzenia z okazji Dnia Radia? Jan Dworak niezależnie od technologii życzy Polskiemu Radiu, by - tak jak do tej pory - było radiem mądrym, dobrze opisującym świat, Polskę i życie słuchaczom. Henryk Cichecki dodaje, że to ważny dzień dla wszystkich radiowców i życzy im satysfakcji z własnej pracy i uznania u słuchaczy.

Oficjalną datą powstania polskiej radiofonii jest 18 kwietnia 1926 roku. Ważnym posunięciem do jej rozwoju było uchwalenie w dniu 11 kwietnia 1923 roku, przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich (SRP), dokumentu "Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej". W czerwcu tego samego roku wpłynął do Sejmu RP projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów, a 3 czerwca 1924 ustawa została podpisana.

mr