Wiadomości

Organizacje medialne krytycznie o planach reformy mediów publicznych w Polsce

30.12.2015 16:45
Reporterzy bez Granic, Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Europejska Federacja Dziennikarzy i Europejska Unia Nadawców ogłosiły wspólne stanowisko krytykujące planowaną w Polsce reformę mediów publicznych.
Wspólne posiedzenie komisji ds. energii i skarbu państwa oraz komisji kultury i środków przekazu ws. ustawy medialnej
Wspólne posiedzenie komisji ds. energii i skarbu państwa oraz komisji kultury i środków przekazu ws. ustawy medialnejFoto: PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
01'03 Prace nad ustawą medialną. Relacja Ksenii Maćczak (IAR)
00'43 Co zaniepokoiło organizacje medialne? Relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
więcej

Organizacje te napisały, że są „oburzone proponowanym projektem ustawy, pospiesznie zgłoszonym przez mającą większość partię (...) do natychmiastowego przyjęcia, bez jakichkolwiek konsultacji, znosząc istniejące zabezpieczenia pluralizmu i niezależności zarządzania mediami publicznymi w Polsce”.

„Wprowadzenie systemu, w którym minister może mianować i odwoływać według własnego uznania rady nadzorcze i zarządy, jest sprzeczne z podstawowymi zasadami i ustanowionymi standardami zarządzania mediami publicznymi w całej Europie. Jeśli polski parlament to zatwierdzi (...) Polska stworzy regresywny reżim, bez precedensu w jakimkolwiek innym kraju Unii Europejskiej" - napisano.

Czytaj więcej
sejm 1200.jpg
USTAWA MEDIALNA

"Uważamy, że proponowane środki będą reprezentować krok wstecz, czyniąc bardziej politycznym, a tym samym mniej niezależnym, mianowanie odpowiedzialnych za zarządzanie mediami publicznymi w Polsce" - głosi stanowisko.

"Wzywamy polskie władze do oparcia się wszelkiej pokusie zaostrzania politycznej kontroli nad mediami" - napisano w oświadczeniu, podkreślając na zakończenie, że do dziś Polska ma doskonałe notowania, jeśli chodzi o wolność mediów.

Przyjęty w środę przez Sejm projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, przygotowany przez posłów PiS, oprócz wygaśnięcia mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia z chwilą wejścia w życie zmian, zakłada m.in. zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".

Reakcja wiceministra kultury

Jak powiedział wiceminister kultury ds. reformy mediów Krzysztof Czabański, procedowane przepisy nie są sprzeczne z żadnymi regulacjami UE, ani nie odbiegają od dotychczasowego, politycznego mechanizmu wyboru władz mediów.

- Po pierwsze jest to mechanizm polityczny, który od lat jest stosowany wobec polskich mediów publicznych, niezależnie od osłon i atrap budowanych przy okazji konkursów. Przez ostatnie kilka lat zawsze wychodziło tak, że w końcowym etapie tymi poszczególnymi mediami rządzili przedstawiciele PO, PSL i SLD, jakiego byśmy nie urządzili konkursu - powiedział PAP Czabański.

Dodał też, że obecna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji jest rozwiązaniem tymczasowym, "które prowadzi do całościowych przekształceń".

- Chodzi o to, żeby władze spółek medialnych w obecnym ustroju przygotowały się do tego przekształcenia, i współpracowały przy nim. To bardzo delikatna materia i był to główny argument, który przeważył o tym pierwszym małym kroku, jakim jest ta nowelizacja - dodał Czabański.

PAP, bk

Czytaj także

Jan Dworak: istota zmian w mediach publicznych tkwi w kulturze politycznej

30.12.2015 09:20
- Media publiczne funkcjonują dobrze tam, gdzie jest konsensus polityczny, w Polsce go nie ma. Dopóki się go nie wypracuje zawsze będą wojny o Polskie Radio i Telewizję Polską - mówił w "Sygnałach dnia" przewodniczący KRRiT.
Jan Dworak
Jan DworakFoto: J. Konecki/Polskie Radio
Posłuchaj
11'35 Jan Dworak o nowelizacji ustawy o mediach publicznych (Sygnały dnia/Jedynka)
03'30 Ustawa medialna - relacja Patryka Michalskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej

Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy PiS o mediach publicznych do dalszych prac w komisjach. Wynika z niego, że KRRiT straci swoje kompetencje na rzecz ministerstwa skarbu państwa w zakresie wyboru władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Nowelizacja ma też przygotować media publiczne do kolejnego etapu reformy jakim jest ustanowienie systemu mediów narodowych.

Jan Dworak tłumaczył, że mamy media narodowe, bo trudno o bardziej narodową nazwę niż np. Polskie Radio. Jego zdaniem ważniejszy od nazewnictwa jest jednak sposób postępowania. - Od kilku miesięcy czytam wypowiedzi polityków PiS, które są ze sobą sprzeczne. Była mowa o tym, że stworzy się media w postaci instytucji kultury, potem o państwowej osobie prawnej, następnie opublikowano na Facebooku pierwszą stronę jakiegoś aktu prawnego. Jest w tym sporo bałaganu. Mała nowelizacja wydaje się być wynikiem odwrócenia logicznego myślenia - powiedział Dworak.

Jego zdaniem aby naprawić media publiczne potrzebny jest nowy sposób ich finansowania - składka audiowizualna. - O jej stworzeniu mówiło PiS, ale już o tym nie mówi. Według mnie to jest pierwszy krok - mówił Dworak. Drugi krokiem, jak zaznaczył, jest zastanowienie się jak media publiczne odpowiadają na współczesne wyzwania społeczne i technologiczne, a dopiero trzecim wybór władz do nowych mediów. - Tu stawia się przysłowiowo wóz przed koniem i nagle wybiera się nowe władze mediów. Widać gołym okiem, że chodzi o przejęcie nad nimi władzy przez partię, która zdobyła większość w wyborach - powiedział Dworak.

Czytaj także >>>
media tv 1200 free.jpg
Mała ustawa medialna. Najważniejsze zmiany

Przewodniczący KRRiT skierował pismo do marszałka Sejmu ws. nieprocedowania ustawy o mediach publicznych. - KRRiT jest organem konstytucyjnym z którym z natury rzeczy powinno się ją  konsultować. Nie wiedzieliśmy o tym akcie nic. Nie słyszałem też, żeby był konsultowany społecznie - podkreślił Dworak. Przypomniał również, że osoby odpowiadające za ustawę powołują się na głosy swoich wyborców. - Tylko, że są to głosy jednej partii. A media publiczne mają służyć wszystkim Polakom - podsumował Dworak.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jan Dworak (przewodniczący KRRiT)

Data emisji: 30.12.2015

Godzina emisji: 7.40

tj

>>>Zapis całej rozmowy