Wiadomości

Premier Danii: kontrole paszportowe na granicy z Niemcami są coraz bardziej prawdopodobne

02.01.2016 10:10
- Nie chcemy znowu widzieć migrantów i uchodźców na naszych autostradach - powiedział w Lars Lokke Rasmussen. - Chcemy zapewnić spokój i porządek w naszym kraju – dodał.
Według najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) od początku bieżącego roku do 27 grudnia z Turcji przedostało się przez Morze Egejskie do Grecji 840 839 uchodźców, przy czym 57 proc. z nich pochodziło z Syrii
Według najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) od początku bieżącego roku do 27 grudnia z Turcji przedostało się przez Morze Egejskie do Grecji 840 839 uchodźców, przy czym 57 proc. z nich pochodziło z SyriiFoto: PAP/EPA/ALEXANDROS VLACHOS
Posłuchaj
00'59 Unia Europejska będzie w tym roku szukać pieniędzy dla imigrantów. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
więcej

Od najbliższego poniedziałku kontrolę dokumentów na granicy z Danią wprowadza Szwecja. Reagując na olbrzymią falę migracji do Szwecji rząd tego kraju częściowo zawiesił obowiązywanie porozumienia z Schengen o swobodzie ruchu osobowego w Unii Europejskiej i nakazał sprawdzanie tożsamości pasażerów wszystkich docierających do Szwecji środków transportu publicznego.

- Może być taka sytuacja, że będziemy musieli wprowadzić kontrole na granicy z Niemcami, jeśli tylko uznamy, że jest to najlepsze rozwiązania dla Danii - powiedział Lars Lokke Rasmussen.

Fala imigrantów nie zmniejsza się

Tymczasem napływ uchodźców z Turcji do Grecji nie zmniejsza się; we wtorek rano do portu w Pireusie w pobliżu Aten dowieziono promem około tysiąca migrantów, a dalsze 1500 dotarło tam po południu innym promem.

SERWIS SPECJALNY
imigrani 1200
Imigranci w Europie

Jak poinformowała straż przybrzeżna, większość tych ludzi wylądowała wcześniej na położonych niedaleko Turcji greckich wyspach Lesbos, Chios i Samos.

Według najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) od początku bieżącego roku do 27 grudnia z Turcji przedostało się przez Morze Egejskie do Grecji 840 839 uchodźców, przy czym 57 proc. z nich pochodziło z Syrii. Exodus ten najbardziej obciążył wyspę Lesbos, gdzie zarejestrowano ponad 490 tys. migrantów.

Znaczny ruch panuje także nadal na omijającym Węgry słoweńskim odcinku tzw. szlaku bałkańskiego, którym uchodźcy zmierzają do Austrii i Niemiec. Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Słowenii Bosztjan Szefic, we wtorek tylko do południa odnotowano przybycie z Chorwacji 2 tys. nowych migrantów. W poniedziałek napłynęło ich 4200, a w bożonarodzeniowy weekend blisko 11 tys.

Po zablokowaniu przez Węgry w połowie października ich granicy dla uchodźców kierują się oni obecnie do Słowenii. Z tranzytu przez jej terytorium skorzystało już 372 tys. ludzi.

Wiedeń odsyła imigrantów

Austria w ciągu ostatnich trzech dni odesłała do Słowenii setki migrantów, gdyż kłamali w sprawie swej narodowości, chcąc zwiększyć szanse na uzyskanie azylu - poinformował kilka dni temu rzecznik tamtejszej policji.

Od lata setki tysięcy migrantów przemierzyły Austrię na tzw. szlaku bałkańskim do Niemiec, głównego celu większości uchodźców.

FILM: Pomysł powołania straży granicznej UE, która w sytuacjach zagrożenia dla funkcjonowania strefy Schengen mogłaby być rozmieszczana nawet bez zgody państwa członkowskiego jest zły i może potęgować antyunijne nastroje - uważa dyrektor Open Europe w Brukseli Pieter Cleppe.

PAP

W punktach kontrolnych w południowej Karyntii, dokąd przybywają dziennie trzy tysiące migrantów, policja i tłumacze zanotowali rosnącą liczbę niezarejestrowanych ludzi, którzy bardzo słabo znali język kraju, z którego mieli jakoby pochodzić - dodał rzecznik austriackiej policji.

W 2014 roku azyl przyznawano o wiele większej liczbie uchodźców z Syrii i Afganistanu niż z innych krajów. Rzecznik odmówił podania informacji, skąd byli migranci, których odesłano do Słowenii.

7 grudnia strona austriacka rozpoczęła budowę krótkiego ogrodzenia na granicy ze Słowenią w rejonie wykorzystywanego przez licznych uchodźców przejścia granicznego.

Przez słoweńsko-austriackie przejście Szpilje-Spielfeld każdego dnia przechodziło w listopadzie od 6 do 8 tys. uchodźców. Większość z nich szlakiem przez Grecję i Turcję przybyła na Bałkany, a następnie przez Austrię kieruje się do Niemiec.

Źródło: Cihan News Agency/x-news

pp/PAP/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skąd pieniądze dla uchodźców? KE sprawdzi wykorzystanie funduszy

01.01.2016 21:30
Unia Europejska będzie w tym roku szukać pieniędzy dla uchodźców, na celowniku mogą znaleźć się fundusze ze wspólnej kasy.
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski krytykuje plan utworzenia Europejskiej Straży Granicznej
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski krytykuje plan utworzenia Europejskiej Straży GranicznejFoto: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU
Posłuchaj
00'59 UE w poszukiwaniu pieniędzy dla uchodźców. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
więcej

Okazją będzie przegląd wydatków w unijnym budżecie uzgodnionym do 2020 roku. Kraje, które korzystają z europejskich funduszy, w tym Polska, będą musiały się mieć na baczności.

Serwis specjalny
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Państwa Europy Zachodniej, które godzą się na przyjmowanie uchodźców, zwierają szeregi i mobilizują siły chcą, by pieniądze dla migrantów pochodziły przede wszystkim z unijnego budżetu, a konkretnie z polityki spójności. Pieniędzy już raz przyznanych oczywiście odebrać nie można, ale chodzi o pulę niewykorzystanych, czy źle wydanych funduszy. Do tej pory Komisja Europejska pomagała unijnym krajom nadrabiać zaległości, teraz żadnej taryfy ulgowej stosować nie będzie.

Europoseł Jan Olbrycht przyznaje w rozmowie z Polskim Radiem, że coraz częściej słychać takie głosy - Ci, którzy nie wydają na czas, powinni pieniądze tracić, żeby rzeczywiście wyciągnąć wszelkie możliwe konsekwencje wobec tych, którzy pieniądze wydają nieprawidłowo -mówi.

Nie będzie więc pomocnej dłoni Komisji Europejskiej. I - jak można usłyszeć w kuluarach - Bruksela sprawdzając wykorzystywanie unijnych funduszy, będzie szczególnie przyglądała się tym krajom, które nie akceptują jej planów i nie chcą się zgodzić na obowiązkowe przyjmowanie uchodźców.

Źródło: Cihan News Agency/x-news

IAR, to