Wiadomości

Czy Ukraińcy lubią Polskę? Najnowszy sondaż opinii społecznej

13.01.2016 17:50
Polska stała się krajem, do którego Ukraińcy odnoszą się z największą sympatią.
Polskę lubi aż 58 proc. Ukraińców, z czego 15 proc.  bardzo lubi.
Polskę lubi aż 58 proc. Ukraińców, z czego 15 proc. – bardzo lubi.Foto: Ivan Bandura/flickr/CC BY 2.0
Posłuchaj
00'46 Na Ukrainie Polska cieszy się największą sympatią. Relacja Pawła Buszki (IAR)
więcej

Tak wskazują wyniki sondażu opublikowanego w środę przez kijowską grupę socjologiczną Rejtynh. W badaniu na ostatnim miejscu znalazła się Rosja.

Ciepłe odczucia wobec Polski żywi 58 procent respondentów - 13 proc. traktuje ją "bardzo ciepło", a 45 proc. "ciepło". Neutralny stosunek wobec Polski ma 35 proc. badanych, "chłodny" i "bardzo chłodny" - odpowiednio 4 i 1 proc. uczestników sondażu. 3 procent nie potrafiło się określić.

Tuż za Polską w rankingu sympatii Ukraińców uplasowała się Białoruś. Ciepły stosunek wobec tego kraju zadeklarowało ogółem 53 proc. badanych, neutralny 40 proc., a chłodny 5 proc.

Kolejne miejsca zajęły: Unia Europejska, Gruzja, Litwa, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone i Mołdawia. Ostatnie miejsce przypadło Rosji, z którą Ukraina jest w konflikcie w związku z aneksją Krymu i wojną ze wspieranymi przez Moskwę separatystami w obwodach donieckim i ługańskim.

Ciepły stosunek wobec Rosji wskazało 16 proc. respondentów, neutralny - 21 proc., a chłodny 59 proc.

Grupa Rejtynh zadała także pytanie o stosunek do wymienionych krajów mieszkańcom kontrolowanych przez Ukrainę terenów Donbasu. Tutaj pierwsze miejsce zajęła Białoruś, a na drugim znalazła się Rosja. Polsce przypadło czwarte miejsce, tuż za Gruzją. Na ostatnim miejscu wskazano Stany Zjednoczone.

iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najnowszy sondaż. Mniej euroentuzjastów na Ukrainie

20.06.2015 11:25
Na Ukrainie ubywa zwolenników integracji z Unią Europejską. Wejście tego kraju do Wspólnoty popiera obecnie 51 procent Ukraińców, podczas gdy w poprzednim, wrześniowym sondażu opowiadało się za tym 59 procent respondentów. Badania w tej sprawie przeprowadziła socjologiczna grupa "Rejtynh".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: av.coe.int
Posłuchaj
00'45 Mniej euroentuzjastów na Ukrainie. Korespondencja Pawła Buszko (IAR)
więcej

Przyłączenia do Unii Celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem chce natomiast 16 procent Ukraińców. Odsetek ten nie zmienił się od września. Pozostali nie chcą wstępować ani do Unii Europejskiej, ani do Unii Celnej, albo nie mają zdania.

Mniej niż połowa, 40 procent respondentów, widziałoby Ukrainę w strukturach NATO, a 32 procent jest temu przeciwnych. Od listopada 2014 roku liczba zwolenników przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego spadła o 11 procent.

KRYZYS UKRAIŃSKI: SERWIS SPECJALNY >>>

Tradycyjnie najwięcej zwolenników eurointegracji jest na zachodzie kraju i w jego centralnych okręgach. Zależy to również od wieku, poziomu wykształcenia i dochodów. Prozachodni kierunek rozwoju swego kraju wybierają młodsi, lepiej wykształceni i dobrze zarabiający Ukraińcy.

IAR/aj