Wiadomości

Kosmiczny spacer skrócony z powodu usterki w hełmie astronauty

15.01.2016 20:50
Spacer dwóch astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (IS) trwał dwie godziny krócej niż planowano.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja KosmicznaFoto: Wikipedia/NASA

Jeden z nich zgłosił, że w hełmie zaczyna mu się zbierać woda - poinformowała NASA.

W Kosmos wyszli Amerykanin Tim Kopra oraz Tim Peake - pierwszy Brytyjczyk w otwartej przestrzeni kosmicznej. Problem z wodą w hełmie wystąpił u Amerykanina.

NASA podkreśla, że astronautom nie groziło żadne niebezpieczeństwo, a skrócenie ich kosmicznego spaceru było środkiem ostrożności.

Kopra był w otwartej przestrzeni kosmicznej już po raz trzeci. Tym razem wraz z Brytyjczykiem wymieniał uszkodzony regulator napięcia w układzie zasilania ISS. Problem z wodą w hełmie pojawił się już po wykonaniu tego zadania.

Reuters odnotowuje, że NASA zaostrzyła zasady bezpieczeństwa kosmicznych spacerów, aby nie doszło ponownie do wypadku, jaki miał miejsce w lipcu 2013 roku, kiedy włoski astronauta Luca Parmitano omal nie zginął, gdy do jego hełmu zaczęła się dostawać woda wyciekająca z układu chłodzenia skafandra.

PAP/iz

Zobacz więcej na temat: kosmos NASA nauka USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Osiem godzin w przestrzeni kosmicznej. Astronauci z ISS naprawili system chłodzenia

07.11.2015 09:17
Dwaj astronauci z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędzili w piątek 8 godzin w przestrzeni kosmicznej naprawiając system chłodzenia stacji - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Naprawa zakończyła się sukcesem.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja KosmicznaFoto: Wikipedia/NASA

System był nieczynny od 2012 r. z powodu nieszczelności powodującej wyciek amoniaku pełniącego rolę chłodziwa. Od tego czasu stacja była chłodzona systemem zapasowym. Podejmowane kilkakrotnie próby usunięcia awarii nie przynosiły rezultatów.

Dopiero w maju 2013 r. poprzednicy obecnej załogi stacji zainstalowali nową pompę tłoczącą amoniak, co rozwiązało problem.

W piątek astronauci Scott Kelly i Kjell Lindgren napełnili amoniakiem główny system chłodzenia stacji i uruchomili go. Wyłączyli jednocześnie system zapasowy. Był to jeden z najdłuższych pobytów w otwartej przestrzeni kosmicznej astronautów z ISS.

Rzecznik NASA Dan Huot oświadczył, że nie planuje się już na bieżący rok dalszych "spacerów kosmicznych".

W styczniu przyszłego roku astronauci przystąpią do instalacji nowych węzłów cumowniczych przystosowanych do przyjmowania nowych statków kosmicznych opracowywanych przez koncern Boeing i firmę Space Exploration Technologies. Nowe statki mają m.in. odbywać loty komercyjne na orbitę okołoziemską.

Źródło: Ruptly TV/YouTube

mr

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos NASA nauka