Kto zabił wilka w Bieszczadach? Policja ustala sprawców

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 21:25
Martwe zwierzę w niedzielę zostało odnalezione w masywie leśnym w miejscowości Żernica. W tej sprawie policjanci przesłuchali czterech mężczyzn.
Kto zabił wilka w Bieszczadach? Policja ustala sprawców
Foto: pixabay/domena publiczna

W niedzielę dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lesku odebrał zgłoszenie, o tym, że w masywie leśnym w miejscowości Żernica (gmina Baligród) kilka osób ściąga skórę z martwego wilka. Na miejscu policjanci zastali czterech mężczyzn, przy których znajdowała się tusza wilka oraz jego skóra.

Trzech z mężczyzn było myśliwymi, którzy noc z soboty na niedzielę spędzali na polowaniu w bieszczadzkich lasach.

Jak informuje Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, jeden z mężczyzn był pracownikiem Leśnictwa Średnia Wieś Nadleśnictwa Lesko.

Wezwani na miejsce policjanci najpierw zatrzymali samochód z myśliwymi z powiatu częstochowskiego, a potem auto podleśniczego, który jechał ze swoim pomocnikiem.

W samochodzie leśnika znaleźli ślady krwi. Pracownik Lasów Państwowych tłumaczył, że myśliwi zauważyli rannego wilka i zadzwonili po niego. Według jego wersji, razem podążyli za zwierzęciem, a gdy je znaleźli, było już martwe.

Leśnik zapewniał, że zdecydował się na oskórowanie wilka, bo podejrzewał, że został on postrzelony i chciał sprawdzić, czy zwierzę ma rany po kuli. 

Policjanci na miejscu wykonali oględziny, zabezpieczyli tuszę i skórę wilka oraz dwie jednostki broni myśliwskiej. Obecnie trwają czynności zmierzające do wyjaśnienia zdarzenia.

- W życiu nie słyszałem bardziej kuriozalnego tłumaczenia. Pracownik LP i myśliwy musi wiedzieć, że wilk jest gatunkiem chronionym, więc nie miał prawa nawet ruszyć martwego zwierzęcia, a co dopiero skórować i transportować bez odpowiedniej zgody. Takie tłumaczenia są niewiarygodne i budzą podejrzenia. Dlaczego od razu nie wezwał policji? – komentuje prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot Radosław Ślusarczyk.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 września 2001r. w Polsce wilk podlega ścisłej ochronie, a za jego uśmiercenie grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności do 5 lat.   

Podkarpacka Policja, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.dkkozienice.pl

Czytaj także

Podglądanie godne pochwalenia, czyli co się dzieje w lesie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 22:24
- Podglądanie może być bardzo wciągające, bo sam jego obiekt jest interesujący. Są to rybołowy, wyjątkowo rzadkie ptaki - mówi Magdalena Stępińska.
rozwiń zwiń