Wiadomości

"Mówić poprawnie, lecz swobodnie". Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21.02.2016 08:59
Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.
Najpopularniejszym językiem świata jest język angielski
Najpopularniejszym językiem świata jest język angielskiFoto: Depositphotos
Posłuchaj
00'32 Za mało dbamy o poprawność językową - mówi prof. Jerzy Bralczyk (IAR)
00'31 Prof. Sławomir Ratajski o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego (IAR)
więcej

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, z 1952 r. Zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 11 lat temu. Tegoroczne hasło święta brzmi: "Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne". Podkreśla ono znaczenie języka ojczystego dla jakości edukacji i różnorodności językowej oraz realizacji nowej Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

- Stąd musimy dbać o nauczanie języka, nauczenie w konkretnym języku, tym najbliższym każdemu człowiekowi, po to, żeby dać mu możliwość zdobycia na tyle wysokiej edukacji, wiedzy i umiejętności, aby w pełni uczestniczyć w rozwoju społecznym - wyjaśnia sekretarz generalny Polskiego Komitetu do spraw UNESCO prof. Sławomir Ratajski.

Prof. Ratajski tłumaczy, że chronimy języki po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej.

Dbać o poprawność językową

- To bardzo ważne święto - podkreśla z kolei prof. Jerzy Bralczyk. Językoznawca dodaje, że byłoby najlepiej, aby była to kwestia codzienności, że język jest dla nas bardzo ważny i dbamy o niego.

- Mówić poprawnie, lecz swobodnie - tak kiedyś zatytułowała jeden ze swoich artykułów prof. Halina Kurkowska i to mi cały czas przyświeca - zaznacza prof. Bralczyk.

Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się 6-7 tys. Dokładne ustalenie ich liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców co do klasyfikacji niektórych języków jako odrębnych.

Przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej. Najwięcej ludzi - ponad 1,7 miliarda - posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński, którego obecnie używa około 1,4 mld ludzi.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński.

Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 mln ludzi na świecie.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uniwersalny język - dlaczego wciąż nie istnieje?

29.01.2016 15:20
W historii kilkakrotnie próbowano stworzyć język, którym posługiwaliby się wszyscy ludzie. Ostatnio miało być to Esperanto.
Rozmowa to źródło wspaniałych historii
Rozmowa to źródło wspaniałych historiiFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
04'08 Dlaczego wciąż nie udało się człowiekowi stworzyć języka uniwersalnego? (Nawiedzeni/Czwórka)
więcej

- Stworzenie języka uniwersalnego to jedno z odwiecznych marzeń ludzkości. Problem stanowi fakt, że wszystkie dotychczasowe "języki uniwersalne" tworzno sztucznie - mówił dr Mateusz Hohol, filozof i neurokognitywista z PAN. Opowiadał, że idea wspólnego alfabetu dla całej ludzkości wywodzi się od filozofa, prawnika Gottfrieda Wilhelma Leibniza. - Stwierdził on, że skoro ludzie na całym świecie mówią różnymi językami, a mimo to się porozumiewają, muszą istnieć jakieś uniwersalia, słowa klucze, dzięki którym myślimy podobnie - tłumaczył dr Mateusz Hohol.

Ekspert mówił także o "minijęzyku", czyli słowach, które na całym świecie brzmią niemal identycznie. Tłumaczył też m.in., jaki wkład w tworzenie języka uniwersalnego miało amazońskie plemię Pirahã.

***

Autor materiału: Kaja Zemła

Data emisji: 29.01.2016

Godzina emisji: 11.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Nawiedzeni".

kd/kul