Wiadomości

Wandale zniszczyli pomnik żołnierzy UPA na Podkarpaciu

10.03.2016 15:22
Prezes Związku Ukraińców w Polsce powiedział, że pomnik stoi od 2002 r. i nie wywoływał do tej pory żadnych kontrowersji.
Uszkodzony pomnik poświęcony żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii i mieszkańcom Mołodycza na dawnym greckokatolickim cmentarzu w Mołodyczu
Uszkodzony pomnik poświęcony żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii i mieszkańcom Mołodycza na dawnym greckokatolickim cmentarzu w Mołodyczu Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Nieznani wandale rozbili jedną z dwóch tablic pomnika poświęconego żołnierzom UPA i mieszkańcom Mołodycza na Podkarpaciu. Pomnik znajduje się na dawnym greckokatolickim cmentarzu w tej miejscowości.

Zdaniem Piotra Tymy, prezesa Związku Ukraińców w Polsce zniszczenie pomnika w Mołodyczu to nie „chuligański wybryk, ale klasyczna prowokacja”. Przypomniał, że w ub. r. zniszczone zostały podobne pomniki m.in. w Radrużu, Hruszowicach i Wierzbicy.

- Wszystkie te akty wandalizmu zostały nagrane i krótkie filmy można znaleźć w internecie, m.in. na stronie novorossia.today, są one też sygnowane przez Obóz Wielkiej Polski. Sądzę, że są to czyny inspirowane z Rosji, które mają wywołać reakcję na Ukrainie. Te wszystkie działania są prowadzone na korzyść Rosji, która chce skłócić Polaków i Ukraińców - podkreślił Tyma.

Pomnik w Mołodyczu składa się z dwóch tablic, z których jedna upamiętnia „żołnierzy UPA poległych w latach 1945-1947” i ta została rozbita. Druga tablica upamiętnia parafian cerkwi w Mołodyczu, którzy tragicznie zmarli w latach 1945-1947. Fotoreporter PAP, który był w czwartek na miejscu, powiedział, że ta tablica nie została zniszczona.

Podkarpacka policja nie otrzymała dotychczas zawiadomienia o zniszczeniu pomnika.

Prezes ZUwP zaznaczył, że kwestia pomników i upamiętnień jest to „sztucznie podsycany temat”. Zapowiedział, że jeszcze w czwartek skieruje do ministra spraw wewnętrznych list, w którym zaapeluje o „większą skuteczność policji”.

- Dotychczas w żadnym przypadku zniszczenia pomnika nie wykryto sprawców. Patrząc na skalę tego typu działań i powagę sprawy dziwię się, że nie ma żadnych efektów pracy policji. Dziwi mnie to lekceważenie. Może takimi sprawami nie powinna zajmować się lokalna policji tylko wyższego szczebla - powiedział Tyma.

W liście do MSWiA zawarte też mają być zdjęcia oraz inne dowody, które dokumentować mają zniszczenia pomników.

Tyma zapowiedział również, że będzie chciał zwołania w tej sprawie sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

PAP, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wandale zdewastowali Stary Cmentarz Podgórski w Krakowie. Zniszczono pomnik bohatera narodowego

03.03.2016 16:37
Zniszczono pięć nagrobków., w tym m.in. pomnik na zabytkowym grobowcu Edwarda Dembowskiego, organizatora i faktycznego przywódcy powstania krakowskiego 1846 roku.
rozwiń zwiń