Śląsk: pionierskie zabiegi u chorych na jaskrę oporną na leki

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 18:58
Pionierskie zabiegi ultradźwiękowej plastyki ciała rzęskowego, stosowane w jaskrze opornej na leczenie farmakologiczne, przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Edwarda Wylęgały w Katowicach – podał w czwartek Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Romaset

Zabiegi przeprowadzono w oddziale klinicznym okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczącym się w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

Ultradźwiękową plastykę ciała rzęskowego stosuje się w jaskrze opornej na leczenie farmakologiczne. To innowacyjna procedura, wykorzystująca energię ultradźwięków do zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Zadaniem chirurga jest precyzyjne ustawienie przetwornika emitującego ultradźwięki na oku. Po przyssaniu plastikowego interfejsu za pomocą mikropompy chirurg kontroluje proces leczenia. Wiązka lecznicza jest aplikowana na sześć sektorów twardówki, pod którą znajduje się ciało rzęskowe.

Zabieg trwa mniej niż pięć minut; ze względu na precyzję i innowacyjność powikłania są rzadkie i łagodne. Wymaga jednak wielu precyzyjnych pomiarów przy kwalifikacji do zabiegu.

Jaskra to zespół schorzeń okulistycznych o różnej patogenezie, o postępującym, powolnym zaniku komórek zwojowych siatkówki i nerwu wzrokowego. Pacjenci przyjmują leki – krople do oczu, a w sytuacjach awaryjnych - wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego - krótkoterminowo leki doustne. Dla wielu najlepszym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne.

dad

Zobacz więcej na temat: NAUKA POLSKA medycyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiana w orzecznictwie o śmierci mózgu. Wiążąca opinia dwóch, a nie trzech lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:25
O śmierci mózgu będzie orzekać dwóch lekarzy specjalistów, a nie trzech jak obecnie - wynika z nowelizacji, którą w piątek uchwalił Sejm. Dwóch lekarzy będzie także stwierdzać nieodwracalne zatrzymanie krążenia, jeśli od zmarłego mają być pobrane narządy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znany grzyb może pomóc w leczeniu raka szyjki macicy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 10:29
Często występujący na drzewach grzyb rozkładający drewno może się okazać pomocny w leczeniu raka szyjki macicy. Znajdujący się w nim enzym był dotąd szczególnie przydatny w przemyśle. Naukowcy z Lublina wykazali zaś jego właściwości przeciwnowotworowe i antywirusowe.
rozwiń zwiń