Julian Assange o decyzji szwedzkiej prokuratury: to dzień zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 20:08
Dzień zwycięstwa - tak Jullian Assange, twórca portalu Wikileaks, określił umorzenie przeciwko niemu śledztwa przez szwedzką prokuraturę. Szwedzi chcieli ekstradycji Assange'a w związku z podejrzeniami o gwałt i molestestowanie seksualne. Dziś ogłosili, że wycofują Europejski Nakaz Aresztowania.
Audio
  • Assange: dzisiaj jest ważny dzień zwycięstwa. Dla mnie i dla systemu praw człowieka ONZ. Ale w żadnym wypadku nie przekreśla on siedmiu lat przetrzymywania mnie bez zarzutów (IAR)
  • Julian Assange: mimo, że ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości słychać było groźne uwagi, ja zawsze z chęcią zaangażuję się w dialog na temat tego, co się wydarzyło (IAR)
Julian Assange nie krył zadowolenia z decyzji szwedzkiej prokuratury
Julian Assange nie krył zadowolenia z decyzji szwedzkiej prokuraturyFoto: PAP/ EPA/ANDY RAIN

Assange, który od pięciu lat chronił się przed ekstradycją do Szwecji na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie, wyszedł na balkon placówki i podkreślił, że satysfakcja miesza się u niego z rozgoryczeniem.

- To ważny dzień zwycięstwa. Dla mnie i dla systemu praw człowieka ONZ - powiedział. - Ale w żadnym wypadku nie przekreśla on siedmiu lat przetrzymywania mnie bez zarzutów. W więzieniu, w areszcie domowym, a potem przez niemal pięć lat w tej ambasadzie, bez kontaktu ze światłem słonecznym. W tym czasie moje dzieci dorastały beze mnie. To nie jest coś, o czym mogę zapomnieć. To nie jest coś, o czym mogę zapomnieć - zaznaczył Julian Assange.

Przebywa on w ambasadzie Ekwadoru, gdyż jak twierdzi - gdyby zgodził się na postępowanie przed szwedzkim sądem, mógłby zostać wydany Stanom Zjednoczonym, które chcą oskarżyć go w związku z ujawnieniem przez Wikileaks tajnych dokumentów. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.dkkozienice.pl

Czytaj także

Szwedzka prokuratura umorzyła dochodzenie wobec Juliana Assange'a

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:47
Założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks w Szwecji zarzucano gwałt i molestowanie seksualne. Dochodzenie w tej sprawie toczyło się siedem lat.
rozwiń zwiń