Pożar zabytkowej katedry w centrum Gorzowa Wielkopolskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 21:52
28 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem. Z dachu na wieży gotyckiej świątyni unoszą się kłęby dymu - poinformował oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej.
Audio
  • Brygadier Bartłomiej Mądry o pożarze gorzowskiej katedry (IAR)
Strażacy walczą z pożarem katedry w Gorzowie Wielkopolskim
Strażacy walczą z pożarem katedry w Gorzowie WielkopolskimFoto: PAP/Lech Muszyński

Zgłoszenie o pożarze straż otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Z kościoła wyniesiono część wyposażenia. Teren wokół został zabezpieczony, trwa akcja gaśnicza. Przygląda się jej wielu mieszkańców miasta.

Jak powiedział brygadier Bartłomiej Mądry, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie, katedra "jest trudna konstrukcyjnie", jednak znana strażakom, bo wcześniej mieli w niej ćwiczenia.

Według rzecznika Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim Dariusza Szymury wieża katedry nie grozi zawaleniem.

Symbol miasta

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Kościół katedralny jest najstarszym budynkiem w mieście. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany został jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki.

Katedra jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem przez turystów przyjeżdżających do Gorzowa Wielkopolskiego. W jej wnętrzu zachowało się wiele zabytkowych przedmiotów. Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy w jej wieży, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta.

kk

Komentarze1
aby dodać komentarz
fdfrychwald2017-07-01 21:46 Zgłoś
Straty będą,ale ludzie pomogą zebrać finanse! W dzisiejszych trudnych czasach,gdy niektórzy ludzie wrogo odnoszą się do Kościoła,możemy też podejrzewać czyjś diabelski podstęp! Katedrę ochraniał monitoring ,więc policja już szuka łotra!