Wiadomości

Dziś dekrety ws. Jana Pawła II i ks. Popiełuszki

19.12.2009 09:09
Papież Benedykt XVI ma dziś złożyć swój podpis pod dekretami: o heroiczności cnót Jana Pawła II i męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki.
Posłuchaj
01'00 posłuchaj relacji Marka Lehnerta z Rzymu
00'21 Szef KAI Marcin Przeciszewski
00'23 mówi Franciszkanin ojciec Zbigniew Świercze
więcej

W przypadku księdza Popiełuszki oznacza to zakończenie procesu beatyfikacyjnego. Pozostanie tylko do ustalenia data i miejsce ogłoszenia go błogosławionym. Co do Jana Pawła II - teraz rozpocznie się część procesu o uznanie cudu za jego wstawiennictwem. Franciszkanin ojciec Zbigniew Świercze podkreśla, że każdy z tych kapłanów powinien być być dla nas wzorem i autorytem moralnym.

Szef Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski uważa, że podpisanie przez papieża dekretów w procesach beatyfikacyjnych księdza Popiełuszki i Jana Pawła II jest wydarzeniem doniosłym.

Według spekulacji prasowych, ceremonia beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki mogłaby się odbyć w pierwszej połowie przyszłego roku w Warszawie, a beatyfikacja lub kanonizacja Jana Pawła II - w październiku w Rzymie, w 32. rocznicę jego wyboru na papieża. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkania Jana Pawła II z rodakami. Posłuchaj

2 kwietnia, mija 5. rocznica śmierci Jana Pawła II. Jego pontyfikat wywarł ogromny wpływ na losy świata i Kościoła. Ojciec Święty, jak żaden papież w historii, z dumą podkreślał swoją narodowość. Przeżycia wojny i epoki komunizmu, stanowiły dla niego cenne doświadczenia. Papież wskazywał, że przeżywane z wiarą, przynoszą dobro.

Tradycją pontyfikatu Jana Pawła II były spotkania z rodakami w Watykanie i słowa, któr-e kierował do pielgrzymów po polsku. Papieżowi Polakowi zawdzięczamy też między innymi, tradycję stawiania choinki i budowania szopki na placu św. Piotra z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Podczas audiencji w Watykanie w 2004 roku z okazji Światowego Dnia Chorego, Ojciec Święty, który od wielu już lat sam był cierpiący, zwrócił się do rodaków ze specjalnym przesłaniem:

 

Z inicjatywy papieża, Środa Popielcowa 2003 roku była dniem modlitwy w intencji pokoju na świecie. Jan Paweł II z zaangażowaniem apelował do Polaków, aby uczestniczyli w misji dla pokoju poprzez modlitwę i post: 

 

W 1983 roku, kiedy komunistyczne władze w Polsce zawiesiły stan wojenny, Jan Paweł II podkreślił podczas uroczystości Zielonych Świąt w Watykanie, potrzebę przemiany ludzkich serc, której w pełni może dokonać Duch Święty:

Jan Paweł II często podkreślał znaczenie niektórych polskich tradycji czy obchodzenia świąt. Uważał, że wnoszą bogactwo do Kościoła powszechnego, ponieważ wyrosły z głębokiej wiary i doświadczeń narodu.

O wyjątkowym charakterze uroczystości Bożego Ciała w Kościele polskim, mówił do rodaków W Watykanie w 1983 roku:

Jan Paweł II zachęcał rodaków do uczestniczenia w adwentowych roratach, a także w nabożeństwie "Gorzkie żale" odprawianym od ponad 300. lat w Polsce w okresie Wielkiego Postu.

W 2004 roku w Watykanie Ojciec Swięty podkreślił, że rozważania podczas "Gorzkich Żalów", pomagają odnaleźć sens męki i śmierci Chrystusa a dzięki temu - każdego cierpienia:

Z okazji święta 3 maja, kiedy obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji oraz uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, papież spotkał się w 1983 roku z rodakami w Watykanie.
W ten szczególny dla Polaków dzień, Jan Paweł II powiedział, że Konstytucja 3 Maja była niezwykłym dokumentem, a w trudnych czasach stała się symbolem dążeń narodu:

W październiku 1982 roku Ojciec Święty w bardzo osobisty sposób mówił do Polaków o modlitwie różańcowej:

Jan Paweł II wprowadził w 1982 roku zwyczaj ustawiania choinki oraz szopki bożonarodzeniowej na placu przed Bazyliką Watykańską. Co roku drzewko pochodzi z innego kraju. W 1997 roku przywieźli je górale z Zakopanego. Papież z radością zauważył, że na placu Świętego Piotra już można odczuć świąteczny klimat:

Papież Benedykt XVI przejął po swym poprzedniku zwyczaj stawiania drzewka bożonarodzeniowego i budowania szopki. W ubiegłym roku choinkę Ojcu Świętemu przywieziono z Belgii.

Obecny papież zwraca się też po polsku do wiernych, którzy przybywają na plac Świętego Piotra z okazji różnych uroczystości.

mch, Informacyjna Agencja Radiowa(IAR), E.Porycka, E.Leo

Czytaj także

"L'Osservatore Romano" wspomina Jana Pawła II

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" wspomina polskiego papieża w wielkopiątkowym wydaniu.

Określa go jako jednego z wielkich protagonistów ostatnich 20-tu lat XX wieku oraz tego, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie.

Watykański dziennik podkreśla zaangażowanie polskiego papieża w dążenie do jedności chrześcijan, w czym wspierał go obecny papież - wtedy kardynał Joseph Ratzinger.
Piąta rocznica śmierci Jana Pawła II przypada w "najświętszych dniach kalendarza chrześcijaństwa", co podkreśla podobieństwo ostatnich dni jego życia do męki Chrystusa, pisze naczelny redaktor "L'Osservatore Romano"

Giovanni Maria Vian. Wybrany na stolicę Piotrową w stosunkowo młodym wieku, słowiański papież stał na czele Kościoła w okresie jego prześladowań, niebezpieczeństwa wojny atomowej i upadku komunizmu. Żywa pamięć o Janie Pawle II, w Kościele i poza nim, związana jest z siłą i uporem, jakie nie opuszczały go do końca i sprawiły, że stał się - jak powiedział w poniedziałek Benedykt XVI - "towarzyszem podróży współczesnego człowieka". Szczególny wyraz znalazło to w jego licznych zagranicznych pielgrzymkach, zauważa watykański dziennik.

rrCzytaj także

"Il Giornale": beatyfikacja Jana Pawła II się opóźni?

Beatyfikacja polskiego papieża może się opóźnić z powodu braku jednomyślności lekarzy, mających wydać opinię na temat cudu przypisywanemu wstawiennictwu Jana Pawła II. Pisze o tym na łamach mediolańskiego "Il Giornale" znany włoski watykanista.

Andrea Tornielli zwraca uwagę, że wbrew oczekiwaniom nie ustalono jeszcze daty posiedzenia komisji lekarzy przy Kongregacji spraw kanonizacyjnych, która miała się zebrać zaraz po świętach. Przyczyną zwłoki ma być różnica stanowisk dwóch ekspertów, których zadaniem jest przygotowanie materiału do dyskusji w siedmioosobowym gronie.

Jeden nie ma zastrzeżeń do cudu przypisywanego Janowi Pawłowi II, drugi nie jest o nim do końca przekonany, ponieważ lekarz zajmujący się francuską zakonnicą, której cud miałby dotyczyć, nie wyklucza, że mógł postawić mylną diagnozę. Siostra Marie Simon-Pierre miała cierpieć na chorobę Parkinsona - tę samą, co papież. Powołany w związku z tym trzeci specjalista jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Nie wyklucza się, że w tej sytuacji postulator procesu beatyfikacyjnego, ksiądz Sławomir Oder, zostanie poproszony o przedstawienie innego przypadku. Sam wcześniej mówił o ponad dwustu cudownych uzdrowieniach.

to, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Zobacz więcej na temat: IAR Jan Paweł II

Czytaj także

Wierni modlą się o beatyfikację papieża

W parafiach będą odprawiane dziś msze św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. W tym roku bowiem - 2 kwietnia, czyli dzień piątej rocznicy śmierci papieża-Polaka, przypadał w Wielki Piątek, a to jedyny dzień w roku, kiedy nie są odprawiane msze św.

Decyzję o przeniesieniu liturgicznych obchodów rocznicy śmierci Jana Pawła II na sobotę, poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia Bożego podjęła Konferencja Episkopatu Polski. Episkopat zalecił, aby tego dnia we wszystkich parafiach zostały odprawione msze św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II".

W niedzielę 11 kwietnia rozpocznie się ogólnopolskie duchowe przygotowanie do wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze. Przez dziewięć miesięcy w każdą drugą niedzielę miesiąca media będą przypo

Proces beatyfikacyjny

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II wkroczył w ostatnią fazę w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - postępowanie kanoniczne w sprawie wybranego przypadku domniemanego cudu uzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej, raptownie postępującej choroby Parkinsona. Prace potrwają co najmniej kilka miesięcy. Niemal pewne jest, że do beatyfikacji nie dojdzie w tym roku.

Istotna część procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka zakończyła się po czterech i pół roku 19 grudnia 2009 r., gdy Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności jego cnót.

Dochodzenie w sprawie przypadku nagłego wyzdrowienia francuskiej zakonnicy, przypisywanego wstawiennictwu Jana Pawła II, otoczone jest tajemnicą. Zaangażowane w nie osoby mają zakaz kontaktów z mediami i informowania o jego przebiegu; stąd na temat postępów prac wiadomo tylko nieoficjalnie.

Lekarze podzieleni ws. cudu

Pierwsi sprawą siostry z Francji zajęli się współpracujący z kongregacją lekarze, poproszeni o przedstawienie swych opinii. Mieli przedstawić je do końca marca, by zaraz po Wielkanocy mogło się odbyć posiedzenie komisji lekarskiej, która jako pierwsze gremium do zbadania cudu wypowie się w głosowaniu na ten temat.

Jednak, jak poinformowało w czwartek "Il Giornale", do tej pory nie wyznaczono daty posiedzenia komisji lekarzy, gdyż dwóch z nich nie złożyło jeszcze swych ekspertyz. Według włoskiej gazety jedna z ekspertyz, która nie została jeszcze złożona, jest negatywna, to znaczy, że jej autor nie sądzi, aby wyleczenie zakonnicy było niewytłumaczalne z punktu widzenia medycyny. Właśnie z tego powodu - ujawnił dziennik - kongregacja powołała trzeciego eksperta, który musi przedstawić swą opinię.

Ale negatywna opinia na tym etapie postępowania w sprawie cudu nie jest niczym nowym, gdyż w tej fazie liczyć się będzie stanowisko 7-osobowej komisji lekarskiej, na której czele stoi osobisty lekarz Benedykta XVI, kardiolog Patrizio Polisca.

Dziennik twierdzi, że powodem trudności nie jest tylko problem postawienia z absolutną pewnością diagnozy co do tej choroby, lecz deklaracja jednego z lekarzy zakonnicy, który najpierw stwierdził postępującą chorobę Parkinsona, a potem, po jej wyzdrowieniu, oświadczył: "Jeśli objawy zniknęły, to znaczy to, iż pomyliłem się w diagnozie". Ale są inni neurolodzy, którzy potwierdzili, że to była choroba Parkinsona - podkreślono w artykule.

Nie jest zatem wykluczone, że kiedy komisja się zbierze, zatwierdzi ten przypadek. Ale możliwe jest i to, że poprosi postulatora procesu, księdza Sławomira Odera, o przedstawienie innego przypadku. Według informacji uzyskanych w źródłach kościelnych, nie wiadomo, kiedy lekarze złożą ekspertyzy, gdyż nie wyznaczono im żadnego terminu, w jakim mają to zrobić.

Jeżeli komisja lekarska uzna, że wybranego do beatyfikacji przypadku nie można wyjaśnić z punktu widzenia medycyny, odbędzie się drugi etap prac, czyli posiedzenie komisji teologów. Na zakończenie dokumentacją zajmą kardynałowie, a potem wniosek o uznanie cudu zostanie przedłożony Benedyktowi XVI.

Gdy wszystkie te etapy zostaną pozytywnie zakończone, istnieje wciąż niewielka szansa na to, że papież podpisze dekret o uznaniu cudu w lipcu, czyli przed wakacyjną przerwą.

ag, PAP

Czytaj także

Papież: media stosują „perwersyjne” mechanizmy

Papież bardzo ostro skrytykował środki masowego przekazu za treści, które przekazują odbiorcom „Wmawiają nam, że jesteśmy widzami, jakby zło nas nie dotyczyło” - mówił Benedykt XVI na Placu Hiszpańskim.

Papież prowadził spotkanie z wiernymi na Placu Hiszpańskim w Rzymie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Ku zaskoczeniu wielu słuchaczy, Benedykt XVI wspomniał o wydarzeniu, które wstrząsnęło Wiecznym Miastem kilka tygodni temu - skandalu, jakim było ujawnienie kontaktów przewodniczącego regionu Lacjum ze środowiskiem brazylijskich transseksualistów. "Wiadomości na ten temat przynosiły prasa, radio i telewizja, przyzwyczajając odbiorców do rzeczy najobrzydliwszych" - powiedział papież.

"Wyzyskiwani, dopóki przyciągają uwagę"

Benedykt XVI przypomniał, że "w mieście żyją - lub starają się przeżyć - osoby niewidzialne, które od czasu do czasu trafiają na pierwsze strony gazet czy na ekrany telewizyjne i wyzyskiwane są tak długo, jak długo przyciągają uwagę. Miasto najpierw je ukrywa, a potem wystawia na widok publiczny. Bez litości bądź z fałszywą litością. To perwersyjny mechanizm, któremu niestety trudno się oprzeć".

W tej sytuacji" - dodał papież - "na uznanie zasługują osoby starające się bez rozgłosu realizować ewangeliczne prawo miłości, dzięki któremu ten świat idzie naprzód".

Wmawiają nam, że jesteśmy zawsze widzami

Papież dodał, że "media mają tendencję do wmawiania nam, że jesteśmy zawsze widzami, jak gdyby zło dotyczyło wyłącznie innych, a pewne rzeczy nie mogły się nam nigdy przydarzyć. -"Tymczasem wszyscy jesteśmy aktorami, i tak w dobrym, jak i w złym, postępowanie nasze ma wpływ na innych" - mówił Benedykt XVI ostrzegając następnie przed "zanieczyszczaniem ducha".

Media włoskie żyły kilka tygodni temu aferą związaną z przewodniczącym władz regionu Lacjum, Piero Marrazzo. Został on zmuszony do dymisji, skompromitowany kontaktami z transseksualnymi prostytutkami z Brazylii. Kobiety te udzielały wywiadów, były zapraszane m.in. do telewizji RAI. Jedna z nich zmarła w tajemniczych okolicznościach, prawdopodobnie w wyniku porachunków półświatka.

Czytaj także

Watykan porządkuje szeregi po serii skandali

Benedykt XVI przyjął rezygnację złożoną przez biskupa Limerick w Irlandii Donala Brendana Murraya - poinformował Watykan. Rezygnacja biskupa to rezultat ujawnionego niedawno skandalu pedofilii w Kościele katolickim w Irlandii.

W ogłaszającym dymisję komunikacie watykańskiego biura prasowego przywołany został paragraf prawa kanonicznego, stwierdzający, że "usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację". To oznacza, że bp Murray został do rezygnacji zmuszony.

To pierwsza z całej serii dymisji, spodziewanych w związku z tą sprawą. Z urzędów mają odejść biskupi, którzy w ostatnich dekadach przyczynili się do tuszowania przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci ze strony księży.

Watykan usunął ze stanu duchownego także afrykańskiego biskupa-skandalistę Emmanuela Milingo. Emerytowany arcybiskup Lusaki w Zambii jest znanym egzorcystą i uzdrowicielem. Ożenił się w sekcie Moona i bez zgody papieża wyświęcał na biskupów żonatych księży, czym naraził się na ekskomunikę.

W watykańskim komunikacie wyliczone zostały wykroczenia, popełnione przez afrykańskiego hierarchę: Są wśród nich: ślub zawarty w 2001 roku, za co Milingo został zawieszony w posłudze kapłańskiej, następnie przyłączenie się do organizacji księży domagających się zniesienia celibatu, po wyświęcenie czterech z nich na biskupów.

Watykan ostrzega wiernych przed udziałem w organizowanych przez byłego biskupa inicjatywach.

Czytaj także

Papież zachęca do ewangelizacji w sieci

Do duszpasterstwa w Internecie zachęca Benedykt XVI księży w ogłoszonym w Watykanie orędziu na 44. światowy dzień środków masowego przekazu. Obchodzony on będzie w tym roku - w większości krajów w maju, w Polsce we wrześniu - pod hasłem "Kapłan i duszpasterstwo w świecie cyfrowym: nowe media w służbie Słowa".

Temat ten związany jest z trwającym w Kościele Rokiem Kapłańskim. Papież przypomina, że współczesne środki przekazu należą od dawna do narzędzi, którymi posługują się kapłani. Co więcej, są oni odpowiedzialni także za to, co dzieje się w tej wirtualnej przestrzeni. Kapłani muszą pamiętać, że ich zadaniem nie jest zajęcie jej i sama obecność, lecz wnoszenie tam ewangelicznego orędzia. To okazja do ewangelizacji, a także do dialogu z wyznawcami innych religii i z ludźmi niewierzącymi. Także w Internecie, podkreśla papież, kapłani muszą walczyć o "prawa obywatelskie" Boga i głosić swoim współczesnym "dobrą nowinę".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

Benedykt XVI w podróży śladami Jana Pawła II

Benedykt XVI rozpoczyna dzisiaj czterodniową wizytę w Portugalii.

To kolejna podróż papieża śladami Jana Pawła II: jej głównym celem jest sanktuarium maryjne w Fatimie i udział w obchodach 10. rocznicy beatyfikowania przez niego dwojga pastuszków, Franciszka i Hiacynty, którym 13 maja 1917 roku ukazać się miała tam Matka Boska.

Dziesięć lat temu, podczas wizyty Jana Pawła II, zapowiedziano ogłoszenie tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej, która - jak ujawnił ówczesny sekretarz stanu, kardynał Angelo Sodano - związana była z zamachem na Placu św. Piotra 13 maja 1981 roku. Kiedy półtora miesiąca później ukazał się drukiem tekst tajemnicy, opatrzono go komentarzem teologicznym, którego autorem był kardynał Joseph Ratzinger.

Zanim Benedykt XVI przybędzie do Fatimy, zatrzyma się w Lizbonie, gdzie spotka się z przedstawicielami najwyższych władz - prezydentem i premierem - oraz ze światem kultury.
Przed powrotem do Rzymu, w piątek 14 maja, papież odwiedzi jeszcze Porto, drugie co do wielkości miasto Portugalii.

to, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

"Il Giornale": Powstanie rada ds. nowej ewangelizacji

Benedykt XVI powoła nową instytucję, która zajmie się ponowną ewangelizacją Zachodu. Ujawnił to mediolański dziennik "Il Giornale", który przypomina, że określenia tego - nowa ewangelizacja - użył po raz pierwszy Jan Paweł II w Nowej Hucie 9 czerwca 1979 roku.

Jak twierdzi watykanista mediolańskiego dziennika Andrea Tornielli, powstanie rady do spraw nowej ewangelizacji będzie największą nowością pontyfikatu Benedykta XVI. Inicjatywa powołania tego urzędu wyszła od patriarchy Wenecji, kardynała Angelo Scoli.

Rada zajmie się ewangelizacją tej części świata, która dawno przyjęła chrześcijaństwo, teraz zaś niebezpiecznie oddala się od niego. Chodzi tu o Europę, Stany Zjednoczone i Amerykę Łacińską.

Na czele rady stanąć ma Włoch, arcybiskup Rino Fisichella, dotychczasowy przewodniczący watykańskiej Akademii Życia i rektor Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Opuści on oba te stanowiska, zachowa natomiast funkcję kapelana włoskiego Parlamentu.

to, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)