Legalny narkotyk, mefedron, zabił dwóch chłopców

Polskie Radio
migrator migrator 17.03.2010

Brytyjska policja potwierdziła, że dwóch nastolatków zmarło w wyniku zażycia mefedronu – narkotyku zwanego także MC, 4MMC, miau-miau albo "odżywką dla roślin".

Ofiary to 18-letni Louis Wainwright i 19-letni Nicholas Smith, policja w związku z ich śmiercią aresztowała trzy osoby. Chłopcy zasłabli w domu po nocy spędzonej poza domem, podczas której spożywali m.in. alkohol. Policja ustaliła, że do ich śmierci przyczynił się mefedron.

W związku z tą tragedią Związek Dyrektorów Szkół w Wielkiej Brytanii wystąpił z postulatem, żeby rząd zakazał rozpowszechniania tej substancji. Według nich używki należy zakazać natychmiast.
Mefedron to biały lub żółty proszek, które może być wciągany przez nos, wystepuje też w postaci kapsułek i tabletek. Sprzedaje się go czasem jako "odżywki dla roślin".

Mefedron – jak pisze BBC – stał się bardzo popularny ostatnio w brytyjskich klubach, działa podobnie jak ecstasy i amfetamina. Wywołuje takie objawy uboczne jak palpitacje, pieczenie w gardle, krwawienie z nosa, bezsenność, psychozy.

Substancja jest łatwo dostępna na Wyspach przez Internet, legalnie, nawet za 4 funty. Wytwarzana jest w większości w Chinach. Strony internetowe, któe sprzedają mefedron reklamują go jako "środek do roślin", załączają nawet opinie "ogrodników", w stylu "kwiatki tańczyły mi przed oczami".

Substancja jest w Wielkiej Brytanii całkowicie legalna. Nie ma jej także na liście kontrolowanych substancji odurzających w Polsce. Mefedron zakazany jest w Niemczech, Finlandii, Norwegii.

ag, BBC News

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Podziemne Radio Solidarność

Bądź z nami w kontakcie: