Polacy zdobyli 13 medali na olimpiadzie w Moskwie

PAP
Sylwia Mróz 02.07.2010

Aż 13 medali - 3 złote, 4 srebrne i 6 brązowych - zdobyli polscy uczestnicy olimpiady dla dzieci z chorobami nowotworowymi, która odbyła się w czerwcu w Moskwie. W piątek olimpijczyków w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przyjął wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz.

Wicewojewoda podjął dzieci słodyczami i oprowadził je po zabytkowym gmachu. - 13 medali to wielki sukces. Nawet komentarz dzieci był taki, żeby nasza kadra olimpijska, jak będzie nas za dwa lata reprezentowała w Londynie, też tyle medali przywiozła - tego im życzymy. A tak naprawdę to każde z tych dzieci powinno dostać platynowy medal za to, że parę lat temu podjęło walkę na najdłuższym dystansie o swoje pragnienia, marzenia - powiedziała Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji Iskierka, której podopieczni wyjechali do Moskwy.

Wyjazd, który daje siłę

W Międzynarodowych Igrzyskach Zwycięzców wzięło udział 21 polskich dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Każdemu towarzyszył rodzic, zapewniono też opiekę rehabilitanta i lekarza. Na stadionie Locomotive w Moskwie dzieci rywalizowały w takich dyscyplinach jak lekkoatletyka, piłka nożna, tenis stołowy, szachy, pływanie i strzelanie. Przygotowano także wiele dodatkowych atrakcji: koncerty rosyjskich gwiazd, wizytę w cyrku, wycieczkę objazdową po Moskwie oraz imprezę integracyjną dla uczestników z różnych krajów.

To pierwsze takie wydarzenie poza granicami Polski. Dotychczasowe dwie międzynarodowe olimpiady, współorganizowane przez Fundację Orimari, miały miejsce w Warszawie w latach 2007 i 2008. Uczestniczyły w nich ekipy m.in. z Rosji. Dzieci i ich opiekunowie zafascynowani klimatem imprezy postanowili zorganizować podobną w swoim kraju. Podjęła się tego rosyjska Fundacja Podaruj życie (Podari Żizn).

10-letnia Julia zdobyła srebrny medal w pływaniu na grzbiecie. - Najfajniejsze było zwiedzanie Placu Czerwonego. Podobały mi się kolorowe budynki i mauzoleum Lenina - powiedziała. Złotej medalistce w pływaniu na grzbiecie, 12-letniej Magdzie, najbardziej podobała się "adrenalina przed startem", a 15-letniemu Przemkowi - pierwszy świadomy lot samolotem. - Poprzedniego nie pamiętam, bo byłem wtedy mały - wyznał.

- Taki wyjazd daje siłę walki, wolę przeżycia, dużo optymizmu dla dzieci, ale i dla rodzin. Dziecko onkologiczne musi mieć też silną rodzinę, bo bez jej wsparcia efekty terapii byłyby gorsze - powiedziała dr Grażyna Sobol z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

sm

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

SLD: prezes JSW zerwał porozumienie społeczne

SLD: prezes JSW zerwał porozumienie społeczne

W czterech kopalniach JSW trwa strajk polegający na wstrzymaniu wydobycia węgla. Dołączyć ma także piąta spółka. Związkowcy domagają się m.in. odstąpienia od planu oszczędnościowego a także rezygnacji ze zwolnienia 9. liderów związków. Górników popiera SLD i domaga się od premier Ewy Kopacz odwołania zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Goście "Pulsu Trójki" spierali się, kto ma rację w tym sporze.

Prezes Fundacji Panoptykon: brak nowego GIODO niepokoi

Prezes Fundacji Panoptykon: brak nowego GIODO niepokoi

Stanowisko Generalnego Inspektora Danych Osobowych (GIODO) pozostaje nieobsadzone od grudnia, a wokół tego tematu robi się coraz większe zamieszanie. - Uważamy, że może to się negatywnie przełożyć na funkcjonowanie urzędu - powiedziała w Jedynce Katarzyna Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon.

Kto stanie na czele instytucji chroniącej dane osobowe?

Kto stanie na czele instytucji chroniącej dane osobowe?

- Patrzymy z zainteresowaniem, kto będzie Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Jesteśmy merytorycznie przygotowani do pracy z każdą wybraną na to stanowisko osobą - mówił w Jedynce Andrzej Lewiński, zastępca GIODO.

Bądź z nami w kontakcie: