Wiesław Gołas kończy 80 lat

IAR
Agnieszka Kamińska 04.10.2010
Wiesław Gołas podczas jubileuszu 45-lecia pracy scenicznej.
Wiesław Gołas podczas jubileuszu 45-lecia pracy scenicznej., foto: fot. PAP

Warto wiedzieć, że 4 października to tylko "oficjalny" dzień urodzin artysty.

Osiemdziesięciolecie świętuje Wiesław Gołas, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej lubianych polskich artystów sceny.

Urodziny oficjalne i rzeczywiste

Według akt Wiesław Gołas urodził się 4 października 1930 roku w Kielcach. Jak mówi sam aktor, jest to data "oficjalna, urzędowa", która została omyłkowo wpisana do metryki i tak już zostało". W rzeczywistości urodził się 9 października.

Komedie, seriale...

Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi. Zagrał w niemal 100 filmach, w tym: "Żona dla Australijczyka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Kapitan Sowa na tropie", "Brunet wieczorową porą", "Zabicie ciotki", "Szabla od komendanta", i kilkunastu serialach, jak: "Czterej pancerni i pies", "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4".

Kabarety "Koń i Dudek"

Aktor jest związany z teatrami warszawskimi - w latach 1955-1985 występował na deskach Teatru Dramatycznego, a do 1992 roku - Teatru Polskiego. Był również współtwórcą kabaretu "Koń" i członkiem kabaretu "Dudek". Jest wykonawcą głośnej piosenki "W Polskę idziemy", autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. W ubiegłym roku Wiesław Gołas został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wojna i teatr

Gdy wybuchła II wojna światowa, wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Armii Krajowej. Miał pseudonim Wilk. Przez pół roku siedział w niemieckim więzieniu w Kielcach.

W 1954 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Od 1955 roku występuje w Warszawie.

Wiesław Gołas jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 1966 roku otrzymał Srebrną Maskę, a w 2002 roku - statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej", wręczoną z okazji 50-lecia TVP "za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji". W 2000 roku podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. Gołas został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju" i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2008 roku nakładem Wydawnictwa Świat Książki ukazały się wspomnienia aktora "Na Gołasa", spisane przez jego córkę Agnieszkę Gołas-Ners.

agkm

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: