Wiadomości

Wiesław Gołas kończy 80 lat

04.10.2010 05:34
Warto wiedzieć, że 4 października to tylko "oficjalny" dzień urodzin artysty.
Posłuchaj
00'30 Wiesław Gołas śpiewa: "W Polskę idziemy", utwór autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.
00'29 Fragment skeczu "Hydraulik" kabaretu Dudek
więcej

Osiemdziesięciolecie świętuje Wiesław Gołas, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej lubianych polskich artystów sceny.

Urodziny oficjalne i rzeczywiste

Według akt Wiesław Gołas urodził się 4 października 1930 roku w Kielcach. Jak mówi sam aktor, jest to data "oficjalna, urzędowa", która została omyłkowo wpisana do metryki i tak już zostało". W rzeczywistości urodził się 9 października.

Komedie, seriale...

Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi. Zagrał w niemal 100 filmach, w tym: "Żona dla Australijczyka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Kapitan Sowa na tropie", "Brunet wieczorową porą", "Zabicie ciotki", "Szabla od komendanta", i kilkunastu serialach, jak: "Czterej pancerni i pies", "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4".

Kabarety "Koń i Dudek"

Aktor jest związany z teatrami warszawskimi - w latach 1955-1985 występował na deskach Teatru Dramatycznego, a do 1992 roku - Teatru Polskiego. Był również współtwórcą kabaretu "Koń" i członkiem kabaretu "Dudek". Jest wykonawcą głośnej piosenki "W Polskę idziemy", autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. W ubiegłym roku Wiesław Gołas został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wojna i teatr

Gdy wybuchła II wojna światowa, wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Armii Krajowej. Miał pseudonim Wilk. Przez pół roku siedział w niemieckim więzieniu w Kielcach.

W 1954 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Od 1955 roku występuje w Warszawie.

Wiesław Gołas jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 1966 roku otrzymał Srebrną Maskę, a w 2002 roku - statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej", wręczoną z okazji 50-lecia TVP "za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji". W 2000 roku podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. Gołas został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju" i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2008 roku nakładem Wydawnictwa Świat Książki ukazały się wspomnienia aktora "Na Gołasa", spisane przez jego córkę Agnieszkę Gołas-Ners.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przegląd Kabaretów PAKA

W tym roku już po raz 26. w dniach 12-16 maja spotkają się w krakowskiej Rotundzie wielbiciele kabaretu i jego twórcy na kolejnym Przeglądzie Kabaretów PAKA.

Czeka nas wiele godzin obcowania z satyrą w najlepszym wydaniu, bowiem, oprócz najbardziej obiecujących młodych adeptów sztuki kabaretowej, wyłonionych drogą  ogólnopolskich eliminacji,  wystąpią gwiazdy polskiego kabaretu, które swoją karierę rozpoczęły również na PACE. Finał Przeglądu poprzedzą  półfinały, w dniach 25-28 marca podczas których, z 20 kabaretów dopuszczonych w eliminacjach, komisja wybierze 7 do głównego konkursu i 4 do Wieczoru Ostatniej Szansy, podczas którego, publiczność wybierze 8 kabaret do finału.

W gronie gwiazd znajdą się: Kabaret Moralnego Niepokoju, Ani Mru - Mru, Grupa Mo Carta, Ireneusz Krosny, Grupa Rafała Kmity, Hrabi, Limo, Dno, Tomasz Jachimek, Kabaret Młodych Panów i wielu innych.  Do Jury zaprosiliśmy Jacka Fedorowicza, Jerzego Stuhra, Stanisława Tyma, Rafała Kmitę, Roberta Górskiego, Zenona Laskowika i Jacka Popiela.
Oprócz konkursu młodych twórców, zobaczymy premiery w wykonaniu uznanych zespołów, koncerty autorskie, rozmowy i występy improwizowane, wystawę, a nawet mecz piłki nożnej między artystami kabaretowymi, a artystami Krakowa.

Zapraszamy na święto kabaretu i satyry,
zapraszamy na Przegląd Kabaretów PAKA!

Czytaj także

„Kabaretowe numery i klimaty” – Bohdan Łazuka

Autorki audycji – Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka – zaprosiły do studia znanego aktora, by wspólnie w roku jubileuszu 85-lecia Polskiego Radia powspominać dawne programy kabaretowo-rozrywkowe

Jeremi Przybora powiedział o nim: Łazuka obdarzony został talentem, który przeszedł jego najśmielsze wyobrażenia.

Autorki audycji – Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka – zaprosiły do studia znanego aktora, by wspólnie w roku jubileuszu 85-lecia Polskiego Radia powspominać dawne programy kabaretowo-rozrywkowe. Bohdan Łazuka – aktor teatralny i filmowy, uczeń Ludwika Sempolińskiego i Kazimierza Rudzkiego, piosenkarz, najbardziej dał się poznać publiczności polskiej (choć też i za granicą) z występów estradowych. Znamy go również z kabaretu „Szpak” Zenona Wiktorczyka, z „Podwieczorku przy mikrofonie” czy z telewizyjnego „Kabaretu Starszych Panów”.  Przez lata występował także w radiowych audycjach rozrywkowych w Programie III:  w Ilustrowanym Tygodniku Rozrywkowym i w Ilustrowanym Magazynie Autorów, w których się na dobre „rozśpiewał”. Znane i przypominane do dziś przez wielu słuchaczy powiedzonka: „Serwus, jestem nerwus” czy „Dzień dobry, jestem z kobry” pochodzą  z tych właśnie audycji. Te przezabawne dialogi, pióra Marii Czubaszek, prowadził najczęściej z Jerzym Dobrowolskim, zdarzało się także, iż z Wojciechem Pokorą. Jako bohater tekstów Marii Czubaszek, z wyspami Hula-Gula w tle, występował obok Ireny Kwiatkowskiej w roli Kazia.  Do dziś nucone są niektóre piosenki Boghdana Łazuki – w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wielkie szlagiery – np. „Dzisiaj, jutro, zawsze”, „Bogdan,trzymaj się!”, „W siną dal”  (z Igą Cembrzyńską) czy „Przeklnę cię”  (z Barbarą Krafftówną). W audycji znajdzie się, dzięki radiowemu archiwum, wiele fragmentów nagrań z tamtych lat.


27 marca (sobota), godz. 12:00


Czytaj także

Sławomir Mrożek w 'Kabaretowych numerach i klimatach'

29 czerwca Sławomir Mrożek kończy 80 lat. W najbliższą sobotę przypomnimy słynne "Mrożki" z radiowych Podwieczorków

29 czerwca Sławomir Mrożek kończy 80 lat.  Zapraszamy na audycję Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki, w której autorki wspólnie z gościem – Romanem Dziewońskim – przypomną początki prozatorskie Sławomira Mrożka. W latach 1960-65 szacowny Jubilat pisał regularnie monologi  dla aktorów występujących w Podwieczorku przy mikrofonie. Wykonywali je: Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz, Saturnin Żórawski, Aleksander Dzwonkowski, ale najczęściej – po mistrzowsku – Edward Dziewoński. Owe „mrożki”, przywołując, wydawałoby się, realne sytuacje  z życia pewnej społeczności małego miasteczka, pokazują absurdy ówczesnej peerelowskiej rzeczywistości...


26 czerwca (sobota), godz. 12.00