Wiesław Gołas kończy 80 lat

IAR
Agnieszka Kamińska 04.10.2010
Wiesław Gołas podczas jubileuszu 45-lecia pracy scenicznej.
Wiesław Gołas podczas jubileuszu 45-lecia pracy scenicznej., foto: fot. PAP

Warto wiedzieć, że 4 października to tylko "oficjalny" dzień urodzin artysty.

Osiemdziesięciolecie świętuje Wiesław Gołas, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej lubianych polskich artystów sceny.

Urodziny oficjalne i rzeczywiste

Według akt Wiesław Gołas urodził się 4 października 1930 roku w Kielcach. Jak mówi sam aktor, jest to data "oficjalna, urzędowa", która została omyłkowo wpisana do metryki i tak już zostało". W rzeczywistości urodził się 9 października.

Komedie, seriale...

Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi. Zagrał w niemal 100 filmach, w tym: "Żona dla Australijczyka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Kapitan Sowa na tropie", "Brunet wieczorową porą", "Zabicie ciotki", "Szabla od komendanta", i kilkunastu serialach, jak: "Czterej pancerni i pies", "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4".

Kabarety "Koń i Dudek"

Aktor jest związany z teatrami warszawskimi - w latach 1955-1985 występował na deskach Teatru Dramatycznego, a do 1992 roku - Teatru Polskiego. Był również współtwórcą kabaretu "Koń" i członkiem kabaretu "Dudek". Jest wykonawcą głośnej piosenki "W Polskę idziemy", autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. W ubiegłym roku Wiesław Gołas został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wojna i teatr

Gdy wybuchła II wojna światowa, wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Armii Krajowej. Miał pseudonim Wilk. Przez pół roku siedział w niemieckim więzieniu w Kielcach.

W 1954 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Od 1955 roku występuje w Warszawie.

Wiesław Gołas jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 1966 roku otrzymał Srebrną Maskę, a w 2002 roku - statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej", wręczoną z okazji 50-lecia TVP "za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji". W 2000 roku podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. Gołas został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju" i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2008 roku nakładem Wydawnictwa Świat Książki ukazały się wspomnienia aktora "Na Gołasa", spisane przez jego córkę Agnieszkę Gołas-Ners.

agkm

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

Kryzys ukraiński
serwis specjalny o I wojnie światowej

Powiedzieli w Polskim Radiu

Dziennikarze na wojnie. "Tego nie robi się dla pieniędzy"

Dziennikarze na wojnie. Tego nie robi się dla pieniędzy

Świat zachodni wstrząśnięty jest okrutną egzekucją amerykańskiego dziennikarza. James Foley zginął z rąk dżihadysty w północnym Iraku. - Bez dziennikarzy, którzy jeżdżą w rejony ogarnięte wojną świat nie dowiedziałby się co się tam dzieje - mówił w Jedynce Jakub Kamiński, fotoreporter PAP.

Elsner: szanse na wspólne listy TR i SLD znikome

Elsner: szanse na wspólne listy TR i SLD znikome

Tydzień temu przewodniczący SLD Leszek Miller ogłosił inicjatywę stworzenia koalicji SLD-Lewica Razem na wybory samorządowe. Zostało to odebrane jako sygnał fiaska rozmów Sojuszu z Twoim Ruchem na temat współpracy.