Wiadomości

Awans Polski w rankingu rozwoju społecznego

04.11.2010 21:52
Polska znalazła się na 41 miejscu rankingu na 169 ocenianych państw. Pod względem wskaźnika rozwoju społecznego, tak zwanego HDI zrównaliśmy się z Portugalią.

Nasz kraj znalazł się w gronie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego - wynika z opublikowanego, jubileuszowego raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Awans Polski do grupy państw o najwyższym poziomie rozwoju społecznego wynika między innymi ze zmiany w sposobie liczenia wskaźnika HDI. Najważniejszymi danymi branymi pod uwagę w jego obliczaniu były: długość życia, narodowy dochód brutto oraz poziom edukacji. Tu nasz kraj zrobił olbrzymie postępny w ciągu ostatnich lat. Jesteśmy podawani jako przykład jeśli chodzi o zrównanie szans edukacyjnych pomiedzy dużymi ośrodkami akademickimi w miastach a terenami wiejskimi. Ma to związek z oddaniem szkół w "ręce" samorządów i instytucji lokalnych, które przed laty podjęły słuszne decyzje - zauważają autorzy raportu.

Listę państw o wysokim poziomie rozwoju społecznego otwierają Norwegia, Australia i Nowa Zelandia. Tu obywatelom żyje się najlepiej. Z kolei najsłabiej rozwinięte kraje to: Mozambik, Niger, Burundi, Zimbabwe oraz Demokratyczna Republika Konga.
Opublikowany dziś Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju porównuje między innymi ścieżki rozwoju państw od lat 70-tych. Z porównań tych wynika, że ludzie na całym świecie generalnie są zdrowsi, lepiej wyedukowani i bogatsi.

Raport opisuje również kraje, które dokonały najszybszego rozwoju pod względem społecznym. Autorzy dokumentu jako przykład takich krajów wymieniają Chiny, Oman, Laos, Arabię Saudyjską czy Tunezję. Rozwój tych państw przejawia się pod wzgledem wzrostu PKB. Nie oznacza to jednak, że poziom wskaźnika HDI jest równie wysoki. Raport zwraca uwage, że dochód brutto i wskaźnik HDI najczęściej nie idą w parze.

"Pieniądze nie dają szczęścia" - konkludują autorzy jubileuszowego raportu. Zaprezentowany raport UNDP oparty jest w większości o dane sprzed dwóch lat. Kolejny będzie już uwzględniał kryzys gospodarczy.

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska w czołówce rankingu inwestycyjnego ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych dała Polsce bardzo wysokie noty pod względem atrakcyjność inwestycyjnej.
Posłuchaj
00'21 Polska w czołówce rankingu inwestycyjnego ONZ
więcej

Rosną notowania Polski wśród zagranicznych inwestorów. Opublikowany właśnie przez UNCTAD, agendę ONZ ds. handlu i rozwoju, raport umieścił Polskę na wysokim, 12. miejscu - informuje "Rzeczpospolita". To awans o jedną lokatę w porównaniu do ubiegłego roku.

W pierwszej dwudziestce rankingu sporządzonego w oparciu o ankiety z 236 międzynarodowych korporacji i 116 agencji promocji inwestycji nie zmieścili się nasi najwięksi regionalni konkurenci: Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia.

"Potwierdza się to, co pokazywały wszystkie poważne rankingi gdzieś od połowy światowego kryzysu - w jego wyniku atrakcyjność Polski wzrosła" - twierdzi prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

A na jakie inwestycje my możemy liczyć? "Zdaniem ekspertów, na pewno na firmy motoryzacyjne, które będą inwestować w produkcję części i komponentów. Ale inwestować będą też inne sektory. PAIiIZ spodziewa się dużej dynamiki wzrostu inwestycji w sektorze informatyczno-telekomunikacyjnym oraz w centra usług dla biznesu. Pojawią się także kolejni inwestorzy z branży elektronicznej, choć ci już obecni w Polsce mocno odczuli kryzys" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

tk

Czytaj także

Co 6 sekund jedno dziecko umiera z głodu

Prawie 925 milionów ludzi na świecie cierpi z głodu.
Posłuchaj
00'23 Piotr Sasin z PAH
więcej

Według raportu FAO - organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa - w 2010 roku co 7 mieszkaniec ziemi nie ma wystarczającej ilości pożywienia żeby zaspokoić fizyczny głód i prowadzić normalne życie. 98 procent ludzi głodujących żyje w krajach rozwijających się.

W sobotę przypada ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Żywności, wiele organizacji społecznych obchodzi go jako Dzień Walki z Głodem.

Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła kampanię społeczną "Świat bez głodu", pod patronatem "Pajacyka", akcji, która do tej pory skierowana była na wspieranie dożywiania polskich dzieci.

Piotr Sasin z PAH powiedział, że dożywianie w polskich szkołach będzie kontynuowane, ale program trzeba rozszerzyć na kraje Afryki wschodniej, gdzie dzieci umierają z powodu chronicznego, skrajnego niedożywienia. Programy PAH mają polegać na żywieniu terapeutycznym dzieci, które mają objawy chorób wywołanych chronicznym głodem i na dożywianiu dzieci w szkołach, tak jak dzieje się to w Polsce, dzięki programowi "Pajacyk".

Dostęp do żywności mają najsilniejsi

Jak podkreśla przedstawiciel PAH, głód w Afryce dotyka głównie dzieci i kobiet, ponieważ w najuboższych społeczeństwach dostęp do żywności mają najsilniejsi, którzy mają większe szanse na przetrwanie. Z reguły są to mężczyźni, później zdrowe kobiety. Słabsze kobiety i dzieci dostają żywność w ostatniej kolejności - jak mówi przedstawiciele PAH - jest to niehumanitarna strategia przetrwania społeczeństwa. Takie organizacje jak Polska Akcja Humanitarna starają się ją zmienić dostarczając żywność, która trafia przede wszystkim do kobiet karmiących i małych dzieci, do 5 roku życia.

Więcej informacji na temat programu Polskiej Akcji Humanitarnej "Świat bez głodu" znajdziemy na stronie internetowej PAH www.pah.org.pl

kh