Wiadomości

"Przypnijmy kotyliony 11 listopada"

08.11.2010 03:05
Święto Niepodległości Polacy powinni uczcić przez przypięcie w tym dniu biało-czerwonych kotylionów - apeluje Bronisław Komorowski.
Posłuchaj
00'26 Dzieci - jak zrobić kotylion
00'27 Katarzyna Hall
więcej

Prezydent kilka dni temu w liście przesłanym do nauczycieli wyraził pragnienie, by również dzieci aktywnie włączyły się w obchody Święta Niepodległości, przygotowując na zajęciach szkolnych i przedszkolnych biało-czerwone kotyliony.

Według Bronisława Komorowskiego, wpięte 11 listopada w klapy płaszczy i kurtek - zarówno dzieci jak i ich rodziców - kotyliony będą doskonałym znakiem radości z wielkiego sukcesu Polaków. „Chciałbym, aby tak jak w 1918 roku towarzyszyła Polakom nie tylko podniosła atmosfera, lecz przede wszystkim radość i duma z sukcesu będącego ukoronowaniem 123 lat wysiłków i starań kilku kolejnych pokoleń” - napisał prezydent.

W poniedziałek para prezydencka odwiedziła jedną z warszawskich podstawówek i przygotowywała kotyliony z najmłodszymi uczniami.

Bronisław Komorowski pytany ostatnio przez dziennikarzy skąd ta plastyczna aktywność prezydenta odpowiadał, że wierzy iż w ten sposób uda się dotrzeć do młodego pokolenia. Obecna na spotkaniu z parą prezydencką minister edukacji narodowej Katarzyna Hall mówiła dziennikarzom, że przygotowywanie kotylionów nie będzie obowiązkową częścią zajęć plastyki.

Według instrukcji zamieszczonej na stronie internetowej prezydenta, by stworzyć kotylion niezbędne są: dwa paski papieru koloru białego i czerwonego, po jednej wstążce koloru białego i czerwonego, nożyczki oraz klej.

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska niepodległość miała wielu ojców"

W całym kraju z okazji Święta Niepodlegości odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości.

 

Centralne obchody odbyły się w Warszawie. Punktem kulminacyjnym była uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego.

"Ojczyzna to ziemia i ludzie"


Kapelan Wojska Polskiego, biskup Tadeusz Płoski, powiedział, że Europa powinna być budowana na wartościach chrześcijańskich. Biskup, który wygłosił homilię podczas mszy za Ojczyznę w warszawskiej Bazylice świętego Krzyża, podkreślił, że obrona Krzyża jest obowiązkiem chrześcijan.

Nawiązując do wyroku Trybunału w Strasburgu, nakazującego usunięcie krzyży z włoskich szkół, biskup Płoski nie wykluczył, że i w Polsce pojawią się próbu usunięcia religii z życia publicznego. Podkreślił, że odejście od wartości chrześcijańskich będzie samobójstwem Europy, a demokracja bez wartości staje się totalitaryzmem. Dodał, że usuwając Krzyż z życia publicznego, rezygnujemy z wolności, gdyż poddajemy się woli przywódców politycznych.

Biskup Płoski powiedział, że Ojczyzna to ziemia i ludzie, ale też kultura i Kościół. Przypomniał, że Polska niepodległość miała wielu ojców. Jednym z nich był Józef Piłsudski, który objął władzę 11 listopada 1918 roku.

 Zasługi dla niepodległości mieli jednak także Roman Dmowski, Wojciech Korfanty oraz Ignacy Jan Paderewski. Biskup Płoski dodał, że w okresie 20-lecia wielu polityków nie pracowało dla dobra Polski, zajmując się walką partyjną. Prawdziwą elitą byli natomiast uczeni i specjaliści, dzięki którym udało się szybko odbudować kraj. Duże zasługi dla odbudowy państwa miał też Kościół.

We mszy uczestniczyli: prezydent Lech Kaczyński, minister obrony Bogdan Klich, szef Sztabu Generalnego generał Franciszek Gągor oraz dowódcy sił zbrojnych, generałowie, kombatanci i żołnierze. Harcerze przynieśli na mszę Ogień Niepodległości z pól bitewnych Legionów na Ukrainie.

"Każdy naród potrzebuje mądrych liderów"

Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że w święto odzyskania niepodległości nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym Polska się odrodziła. Podczas mszy świętej w Katedrze na Wawelu kardynał przypomniał bohaterstwo marszałka Józefa Piłsudskiego, którego nazwał człowiekiem czynu.

Stanisław Dziwisz podczas homilii odniósł się również do współczesności. Podkreślił, że każdy naród potrzebuje mądrych liderów, którzy potrafią podejmować dobre decyzje ponad podziałami partyjnymi. Dodał, że tacy przywódcy potrafią przedłożyć dobro wspólnoty i człowieka nad dobro osobiste i swojego stronnictwa politycznego.Po zakończeniu mszy świętej na Wawelu prezydent Krakowa, przewodnicząca Rady Miasta i reprezentacje kombatanckie złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na placu, który od dziś nosi nazwę imienia Ojca Adama Studzińskiego. Był on kapelanem w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i uczestnikiem bitwy pod Monte Cassino.

W czasie II wojny światowej przedostał się do Palestyny, gdzie został kapelanem w tworzącym się wojsku polskim. Szlak wojenny zakończył we Włoszech. Pod Monte Cassino niósł duchową posługę rannym i umierającym na pierwszej linii frontu.

Po wojnie o. Studziński wrócił do Polski. Mieszkał i pracował w krakowskim klasztorze dominikanów do którego wstąpił w 1928 r. Był kapelanem i duszpasterzem harcerzy i legionistów Józefa Piłsudskiego, dla których był niekwestionowanym autorytetem. Za zasługi otrzymał wiele odznaczeń i nagród, w tym tytuł honorowego obywatela Krakowa i awans na generała brygady.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

"Musimy budować nowy patriotyzm"

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie zakończyła się uroczysta odprawa wart z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Honorowym gościem uroczystości była prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że trzeba budować nowy patriotyzm, który będzie patrzył w przyszłość, ale pozostanie zakorzeniony w pamięci. W przemówieniu, wygłoszonym podczas uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, prezydent dodał, że częścią nowego patriotyzmu jest walka o należne miejsce Polski w Europie.

 Lech Kaczyński powiedział, że Europa stoi przed eksperymentem, jakim jest wprowadzenie w życie traktatu lizbońskiego. Dodał, że Polsce odpowiada interpretacja traktatu zakładająca, iż Unia Europejska jest związkiem niepodległych państw. "Nikt w Polsce nie zgodzi się, by w szkołach nie wieszać krzyży" - podkreślił Lech Kaczyński.

Prezydent przypomniał, że naród polski nigdy nie zrezygnował z niepodległości. Nie uda się pozbawić niepodległości dużego narodu, jakim jesteśmy - powiedział prezydent. Lech Kaczyński podkreślił, że Polska odzyskała niepodległość, gdyż podjęła o nią walkę.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza dokonano uroczystej odprawy wart. Odczytano też Apel Pamięci ku czci wszystkich, którzy walczyli o niepodległość - uczestników powstań narodowych, wojny 1920 roku, żołnierzy drugiej wojny światowej, ofiar hitleryzmu i komunizmu, a także poległych uczestników misji wojskowych za granicą.

Prezydent Litwy po polsku

Honorowym gościem uroczystości była prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Pani prezydent złożyła Polakom gratulacje z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Litwy, która jest honorowym gościem głównych obchodów święta na Placu Piłsudskiego w Warszawie, oddała hołd tym, który polegli za wolność.

Dalia Grybauskaite przypomniała, że Litwa i Polska były razem w najważniejszych momentach historii. Oba kraje musiały też walczyć o wolność. Ukoronowaniem tej wspólnej drogi jest obecne strategiczne partnerstwo obu krajów. Prezydent Litwy podkreśliła, że historyczne osiągnięcia obu państw opierają się na solidarności i zaufaniu. Niech żyje nasza wolność i niepodległość - powiedziała Dalia Grybauskaite.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza dokonano uroczystej odprawy wart. Odczytano też Apel Pamięci ku czci wszystkich, którzy walczyli o niepodległość, a na płycie Grobu złożono wieńce. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Wojska Polskiego i złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

W uroczystej odprawie wart wziął udział premier Donald Tusk, ministrowie spraw zagranicznych i obrony, przedstawiciele parlamentu i korpusu dyplomatycznego, a także kombatanci i harcerze.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)