Radiolodzy ogłosili pogotowie strajkowe

IAR
Katarzyna Karaś 15.11.2010
Radiolog przy pracy
Radiolog przy pracy, foto: fot. Wikimedia Commons

Technicy radiologii ogłosili ogólnopolskie pogotowie strajkowe. Nie zgadzają się na wydłużenie czasu pracy z 5 godzin do 7 godzin i 35 minut.

Decyzję o ogłoszeniu pogotowia strajkowego podjęto podczas nadwyczajnego zjazdu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii w Kudowie Zdroju.

Na zjeździe podjęto również uchwałę o wchodzeniu w spory zbiorowe przez zakładowe organizacje związkowe, co jest niezbędnym etapem wejścia w procedury strajkowe.

- Jest to nasze zabezpieczenie. W tym momencie nie mamy zagwarantowanych żadnych praw, nie idą za tym żadne osłony socjalne. Jeżeli ktoś zostanie zwolniony w wyniku wejścia w życie ustawy wydłużającej czas pracy to koniec, kropka - mówi Mirosław Soja, wiceprzewodniczący związku.

Sprzęt z lat 50.

W pakiecie zdrowotnym w ustawie o działalności leczniczej planowane jest wydłużenie czasu pracy techników radiologów z 5 godzin do 7 godzin i 35 minut.

Technicy nie zgadzają się na wydłużenie czasu pracy w sytuacji, gdy szpitale nie są w stanie zagwarantować im bezpiecznych warunków pracy.

- Sprzęt, na którym pracujemy jest stary i w znacznym stopniu wyeksploatowany. Ja sam, u siebie mogę naliczyć przynajmniej trzy aparaty wyprodukowane w latach 50. - mówi Soja.

Wydłużenie czasu pracy techników radiologii w praktyce skutkuje także 30-procentową redukcją zatrudnienia w tej grupie zawodowej.

kk

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Drugi obieg wydawniczy

Powiedzieli w Polskim Radiu

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Wysłanie 75 instruktorów wojskowych na Ukrainę zapowiedziała Wielka Brytania. Amerykanie mają wysłać do Kijowa kilkudziesięciu wojskowych specjalistów. Także Polska rozważa wysłanie instruktorów, którzy będą szkolili ukraińskich podoficerów.

Rewolucyjny wynalazek. Polacy stworzyli "zabójcę spalin"

Rewolucyjny wynalazek. Polacy stworzyli zabójcę spalin

Trójka wynalazców z Opola zbudowała prototyp urządzenia, które - zamontowane przy silniku spalinowym np. samochodu - zmniejsza emisję spalin i zużycie paliwa. Prof. Jarosław Mamala z Politechniki Opolskiej tłumaczył w radiowej Jedynce jak działa SmogKiller.

Rok 2014 nie zapisze się jako dobry dla rolnictwa

Rok 2014 nie zapisze się jako dobry dla rolnictwa

Niemal na całym świecie producenci żywności odnotowali straty, jednak tylko w Polsce rolnicy tak gwałtownie protestują - mówił w radiowej Jedynce dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa Andrzej Kowalski.

Bądź z nami w kontakcie: