Wiadomości

Radiolodzy ogłosili pogotowie strajkowe

15.11.2010 13:18
Technicy radiologii ogłosili ogólnopolskie pogotowie strajkowe. Nie zgadzają się na wydłużenie czasu pracy z 5 godzin do 7 godzin i 35 minut.
Posłuchaj
00'15 Mirosław Soja o decyzjach nadzwyczajnego zjazdu
00'17 Mirosław Soja o stanie sprzętu radiologicznego
więcej

Decyzję o ogłoszeniu pogotowia strajkowego podjęto podczas nadwyczajnego zjazdu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii w Kudowie Zdroju.

Na zjeździe podjęto również uchwałę o wchodzeniu w spory zbiorowe przez zakładowe organizacje związkowe, co jest niezbędnym etapem wejścia w procedury strajkowe.

- Jest to nasze zabezpieczenie. W tym momencie nie mamy zagwarantowanych żadnych praw, nie idą za tym żadne osłony socjalne. Jeżeli ktoś zostanie zwolniony w wyniku wejścia w życie ustawy wydłużającej czas pracy to koniec, kropka - mówi Mirosław Soja, wiceprzewodniczący związku. 

Sprzęt z lat 50.

W pakiecie zdrowotnym w ustawie o działalności leczniczej planowane jest wydłużenie czasu pracy techników radiologów z 5 godzin do 7 godzin i 35 minut.

Technicy nie zgadzają się na wydłużenie czasu pracy w sytuacji, gdy szpitale nie są w stanie zagwarantować im bezpiecznych warunków pracy.

- Sprzęt, na którym pracujemy jest stary i w znacznym stopniu wyeksploatowany. Ja sam, u siebie mogę naliczyć przynajmniej trzy aparaty wyprodukowane w latach 50. - mówi Soja.

Wydłużenie czasu pracy techników radiologii w praktyce skutkuje także 30-procentową redukcją zatrudnienia w tej grupie zawodowej.

kk

Zobacz więcej na temat: medycyna zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radiolodzy protestują w całej Polsce

Technicy radiolodzy z całej Polski protestują przeciwko planowanemu wydłużeniu czasu pracy z pięciu do siedmiu godzin 35 minut.
Posłuchaj
00'20 Marek Twardowski o proteście radiologów
00'18 Cezary Staroń o proteście radiologów
więcej

Technicy radiolodzy przyjmują pacjentów, ale są ubrani na czarno. Protestują w ten sposób przeciwko wydłużeniu czasu pracy o ponad 150 procent.

Przedstawiciele związku zawodowego techników radiologów pojawili się w środę w Sejmie, gdzie odbywa się czytanie ustaw zdrowotnych.

Pięć godzin to za mało

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski uważa, że pięciogodzinny dzień pracy techników radiologów nie ma wytłumaczenia. Według niego aparaty, które obsługują technicy, są nowoczesne i bezpieczne.

Twardowski twierdzi, że resort dysponuje ekspertyzami, które wskazują, że czas pracy techników radiologów można wydłużyć.

Sprzęt nie spełnia norm

Cezary Staroń - przewodniczący Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii twierdzi, że 88 procent aparatów nie spełnia norm promieniowania i norm bezpieczeństwa.

Powołał się na raport Najwyższej Izby Kontroli z 2008 roku. Według raportu, ponad 20 procent aparatów jest sprzed 1997 roku a w szpitalach zdarza się też sprzęt radiologiczny sprzed 30-40 lat.

10 listopada odbędzie się nadzwyczajny zjazd związku zawodowego techników radiologów, na którym zapadną decyzje dotyczące dalszych działań protestacyjnych.

Protesty w całym kraju

Na Pomorzu protestuje ok. stu radiologów. W ich pracowniach rozwieszono plakaty związkowe. Protest nie powinien być uciążliwy dla pacjentów, zdjęcia rentgenowskie i tomograficzne będą wykonywane tak jak w każdy inny dzień.

Szef związku techników elektroradiologii na Pomorzu, Stefan Pieńkowski powiedział, że wydłużenie czasu pracy naraża zdrowie radiologów, którzy bezpośrednio stykają się z promieniowaniem jonizującym.

Na Lubelszczyźnie placówki służby zdrowia zostały oplakatowane i oflagowane, a pracownicy są w czarnych strojach lub w żółtych koszulkach związkowych. Pacjenci są przyjmowani normalnie.

Do ogólnopolskiego protestu elektroradiologów zamierzają przyłączyć się również technicy pracujący w łódzkich szpitalach i przychodniach.

- Akcja planowana jest między innymi w szpitalach im. Jonschera, im. Marii Konopnickiej w Łodzi, a także w Bełchatowie i pabianickim PabianMedzie oraz w Skierniewicach - mówi Beata Modrzejewska-Oset przewodnicząca zarządu regionu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.

kk