Radiolodzy ogłosili pogotowie strajkowe

IAR
Katarzyna Karaś 15.11.2010
Radiolog przy pracy
Radiolog przy pracy, foto: fot. Wikimedia Commons

Technicy radiologii ogłosili ogólnopolskie pogotowie strajkowe. Nie zgadzają się na wydłużenie czasu pracy z 5 godzin do 7 godzin i 35 minut.

Decyzję o ogłoszeniu pogotowia strajkowego podjęto podczas nadwyczajnego zjazdu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii w Kudowie Zdroju.

Na zjeździe podjęto również uchwałę o wchodzeniu w spory zbiorowe przez zakładowe organizacje związkowe, co jest niezbędnym etapem wejścia w procedury strajkowe.

- Jest to nasze zabezpieczenie. W tym momencie nie mamy zagwarantowanych żadnych praw, nie idą za tym żadne osłony socjalne. Jeżeli ktoś zostanie zwolniony w wyniku wejścia w życie ustawy wydłużającej czas pracy to koniec, kropka - mówi Mirosław Soja, wiceprzewodniczący związku.

Sprzęt z lat 50.

W pakiecie zdrowotnym w ustawie o działalności leczniczej planowane jest wydłużenie czasu pracy techników radiologów z 5 godzin do 7 godzin i 35 minut.

Technicy nie zgadzają się na wydłużenie czasu pracy w sytuacji, gdy szpitale nie są w stanie zagwarantować im bezpiecznych warunków pracy.

- Sprzęt, na którym pracujemy jest stary i w znacznym stopniu wyeksploatowany. Ja sam, u siebie mogę naliczyć przynajmniej trzy aparaty wyprodukowane w latach 50. - mówi Soja.

Wydłużenie czasu pracy techników radiologii w praktyce skutkuje także 30-procentową redukcją zatrudnienia w tej grupie zawodowej.

kk

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Krytyka pod adresem PKW. "To uśpiona instytucja"

Krytyka pod adresem PKW. To uśpiona instytucja

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ws. "poważnych nieprawidłowości" w przetargu Krajowego Biura Wyborczego na organizację wyborów samorządowych. Według NIK przetarg stwarzał ryzyko korupcji.

Półrocze rządu Ewy Kopacz. Bilans zysków i strat

Półrocze rządu Ewy Kopacz. Bilans zysków i strat

Ewa Kopacz jest premierem od 22 września 2014 roku; 1 października wygłosiła expose, tego samego dnia jej gabinet uzyskał w Sejmie wotum zaufania. - Największym sukcesem rządu jest to, że trwa – mówi w radiowej Jedynce prof. Jacek Raciborski.

Koniec systemu kwot mlecznych. Wraca wolny rynek

Koniec systemu kwot mlecznych. Wraca wolny rynek

- Martwimy co będzie, czy po zniesieniu kwot mlecznych - przyznał w Jedynce prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Zastrzegł, że podobne obawy były przed wejściem do UE, a jednak Polacy doskonale się rozwinęli i z importerów stali eksporterami żywności.

Bądź z nami w kontakcie: