Bauman uhonorowany medalem Gloria Victis

IAR
Katarzyna Karaś 19.11.2010

Profesor Zygmunt Bauman odebrał w dniu swoich 85. urodzin Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

Medal wybitnemu socjologowi i filozofowi wręczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Profesor Zygmunt Bauman dziękując za wyróżnienie powiedział, że jest zarówno wdzięczny jak i wzruszony.

- Trudno mi sobie wyobrazić wyróżnienie mogące większej radości mi przysporzyć niż uznanie dla mojej służby dla kultury, bo jej przecież większość mojego karygodnie długiego życia usiłowałem poświęcić. Z jakim powodzeniem? Jeśli z jakimkolwiek, nie mnie tu sądy ferować - mówił.

- Jako że jestem z natury dziwolągiem, a mianowicie stworzeniem wielce zarozumiałym a zarazem krytycznym, uważam, że wiem lepiej niż moi krytycy ile w mojej pracy dziur, białych plam, a co gorsza twierdzeń, o których prawdzie jestem przeświadczony, ale których prawdy dowieść bym nie potrafił ani innym, ani sobie - dodał profesor.

Podczas uroczystosci odczytano list z gratulacjami od byłego prezydenta Czech - Vaclava Havla, który nie mógł przyjechać do Polski z powodów zdrowotnych.

Prof. Zygmunt Bauman

Profesor Bauman jest światowej sławy socjologiem, filozofem i teoretykiem postmodernizmu. W 1968 roku, z powodu antysemickiej nagonki, został wyrzucony z Uniwersytetu Warszawskiego, co zdecydowało o jego emigracji z Polski. Od 1971 do 1990 roku kierował Katedrą Socjologii na Uniwersytecie w Leeds.

Przed miesiącem prof. Bauman odebrał w Oviedo w północnej Hiszpanii prestiżową nagrodę Księcia Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych, zwaną też hiszpańskim Noblem.

Nagroda Księcia Asturii to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie. Wśród dotychczasowych laureatów są m. in. Nelson Mandela, Umberto Eco, Vaclav Havel, Ryszard Kapuściński i Krzysztof Penderecki.

kk

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Drugi obieg wydawniczy

Powiedzieli w Polskim Radiu

Wybory prezydenckie oczami "Sterniczek"

Wybory prezydenckie oczami Sterniczek

10 maja odbędą się wybory prezydenckie. Do tej pory chęć kandydowania zadeklarowało 20 osób, wśród nich jest pięć kobiet: Magdalena Ogórek, Wanda Nowicka, Anna Grodzka, Iwona Piątek i Balli Marzec.

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Wysłanie 75 instruktorów wojskowych na Ukrainę zapowiedziała Wielka Brytania. Amerykanie mają wysłać do Kijowa kilkudziesięciu wojskowych specjalistów. Także Polska rozważa wysłanie instruktorów, którzy będą szkolili ukraińskich podoficerów.

Bądź z nami w kontakcie: