Mechanik winny katastrofy Concorda

IAR
Tomasz Owsiński 06.12.2010
Akcja ratunkowa po wypadku Concorda
Akcja ratunkowa po wypadku Concorda, foto: (fot. EPA/MAX POULPIQUET)

Francuski sąd w Pontoise uznał linie lotnicze Continental Airlines za winne nieumyślnego spowodowania śmierci 113 osób.

Francuski sąd w Pontoise uznał linie lotnicze Continental Airlines za winne nieumyślnego spowodowania śmierci 113 osób. Według sądu, to te linie są odpowiedzialne za katastrofę samolotu Concorde, który rozbił się prawie 10 lat temu pod Paryżem. Jednocześnie sąd uniewinnił trzech urzędników francuskich władz lotniczych.

Według prokuratora, należący do Continental Airlines samolot zgubił na pasie startowym metalowy element, na który najechał startujący po nim Concorde. Z tego powodu pękła opona samolotu, co z kolei spowodowało uszkodzenie zbiornika paliwa i - w konsekwencji - tragiczną katastrofę. Obrońcy twierdzili z kolei, że ten scenariusz nie jest wcale pewny. Ich zdaniem, to Air France, czyli właściciel Concorde'a, ponosi pełną odpowiedzialność za katastrofę. Mechanik Continental Airlines został skazany na 15 miesięcy więzienia w zawieszeniu, a same linie - na grzywnę w wysokości 200 tysięcy euro. Do tej stosunkowo skromnej sumy dojdą zapewne wkrótce wielomilionowe odszkodowania dla Air France i dla rodzin ofiar katastrofy.

Do katastrofy samolotu ponaddźwiękowego Concorde doszło 25 lipca 2000 roku. Zginęło w niej 113 osób, w tym dwie młode Polki. Pracowały one w hotelu, na który spadł płonący samolot.

to

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Powiedzieli w Polskim Radiu

Eksperci: Polska to jeden z podstawowych sojuszników USA

Eksperci: Polska to jeden z podstawowych sojuszników USA

- To istotny fakt w relacjach polsko-amerykańskich - tak decyzję USA o sprzedaży Polsce pocisków samosterujących komentuje w radiowej Trójce Michał Kobosko z Atlantic Council. - Musimy nadrabiać nasze zaniechania - dodaje Zbigniew Pisarki z Fundacji Pułaskiego.

Wylali Ciechana. Tochman: to protest przeciwko mowie nienawiści

Wylali Ciechana. Tochman: to protest przeciwko mowie nienawiści

- Nie będziemy sprzedawać piwa Ciechan, bo nie chcemy wspierać człowieka, który publicznie gardzi innymi ludźmi - powiedział Wojciech Tochman, który w klubokawiarni Wrzenie Świata ostentacyjnie wylał Ciechana, odpowiadając tym samym na słowa prezesa tego browaru Marka Jakubiaka.

Bądź z nami w kontakcie: