Mechanik winny katastrofy Concorda

IAR
Tomasz Owsiński 06.12.2010
Mechanik winny katastrofy Concorda
Akcja ratunkowa po wypadku Concorda, foto: (fot. EPA/MAX POULPIQUET)

Francuski sąd w Pontoise uznał linie lotnicze Continental Airlines za winne nieumyślnego spowodowania śmierci 113 osób.

Francuski sąd w Pontoise uznał linie lotnicze Continental Airlines za winne nieumyślnego spowodowania śmierci 113 osób. Według sądu, to te linie są odpowiedzialne za katastrofę samolotu Concorde, który rozbił się prawie 10 lat temu pod Paryżem. Jednocześnie sąd uniewinnił trzech urzędników francuskich władz lotniczych.

Według prokuratora, należący do Continental Airlines samolot zgubił na pasie startowym metalowy element, na który najechał startujący po nim Concorde. Z tego powodu pękła opona samolotu, co z kolei spowodowało uszkodzenie zbiornika paliwa i - w konsekwencji - tragiczną katastrofę. Obrońcy twierdzili z kolei, że ten scenariusz nie jest wcale pewny. Ich zdaniem, to Air France, czyli właściciel Concorde'a, ponosi pełną odpowiedzialność za katastrofę. Mechanik Continental Airlines został skazany na 15 miesięcy więzienia w zawieszeniu, a same linie - na grzywnę w wysokości 200 tysięcy euro. Do tej stosunkowo skromnej sumy dojdą zapewne wkrótce wielomilionowe odszkodowania dla Air France i dla rodzin ofiar katastrofy.

Do katastrofy samolotu ponaddźwiękowego Concorde doszło 25 lipca 2000 roku. Zginęło w niej 113 osób, w tym dwie młode Polki. Pracowały one w hotelu, na który spadł płonący samolot.

to

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

Kryzys ukraiński
serwis specjalny o I wojnie światowej

Powiedzieli w Polskim Radiu

Sawicki: nie spodziewam się zbyt wiele po Prokuratorze Generalnym

Andrzej Seremet przedstawi dziś w Sejmie informację na temat przeszukań u szefa klubu PSL. Marek Sawicki, poseł Stronnictwa, mówi w radiowej Jedynce, że prokuratorzy prowadzący śledztwo działają na własną rękę, dlatego wystąpienie ich szefa nie będzie przełomowe.