Wiadomości

Mechanik winny katastrofy Concorda

06.12.2010 07:50
Francuski sąd w Pontoise uznał linie lotnicze Continental Airlines za winne nieumyślnego spowodowania śmierci 113 osób.

Francuski sąd w Pontoise uznał linie lotnicze Continental Airlines za winne nieumyślnego spowodowania śmierci 113 osób. Według sądu, to te linie są odpowiedzialne za katastrofę samolotu Concorde, który rozbił się prawie 10 lat temu pod Paryżem. Jednocześnie sąd uniewinnił trzech urzędników francuskich władz lotniczych.

Według prokuratora, należący do Continental Airlines samolot zgubił na pasie startowym metalowy element, na który najechał startujący po nim Concorde. Z tego powodu pękła opona samolotu, co z kolei spowodowało uszkodzenie zbiornika paliwa i - w konsekwencji - tragiczną katastrofę. Obrońcy twierdzili z kolei, że ten scenariusz nie jest wcale pewny. Ich zdaniem, to Air France, czyli właściciel Concorde'a, ponosi pełną odpowiedzialność za katastrofę. Mechanik Continental Airlines został skazany na 15 miesięcy więzienia w zawieszeniu, a same linie - na grzywnę w wysokości 200 tysięcy euro. Do tej stosunkowo skromnej sumy dojdą zapewne wkrótce wielomilionowe odszkodowania dla Air France i dla rodzin ofiar katastrofy.

Do katastrofy samolotu ponaddźwiękowego Concorde doszło 25 lipca 2000 roku. Zginęło w niej 113 osób, w tym dwie młode Polki. Pracowały one w hotelu, na który spadł płonący samolot.

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń