Wiadomości

15-latek śmiertelnie zatruł się czadem

15.12.2010 01:00
Powodem zaczadzenia był niesprawny piecyk gazowy - podała straż pożarna.

Chłopiec zatruł się tlenkiem węgla w jednym z mieszkań w Krakowie. 15-latek w nocy z wtorku na środę stracił przytomność podczas kąpieli.

- Zaniepokojony jego długą nieobecnością, starszy brat wszedł do łazienki i próbował go ratować. Bezskuteczni" - powiedziała Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Efektu nie przyniosła też 1,5 godzinna reanimacja prowadzona przez lekarzy.
W mieszkaniu były jeszcze mama i babcia chłopców. Pozostali członkowie rodziny nie ucierpieli.

Powodem większości zaczadzeń, do których dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń. Straż pożarna apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatrucie czadem w Żarnowcu: dwie osoby nie żyją

Tlenek węgla znów zbiera śmiertelne żniwo. W miejscowości Żarnowiec w województwie podkarpackim na skutek zaczadzenia zmarły dwie osoby - powiedział IAR kapitan Piotr Cholajda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Ofiary to 62 letnia kobieta i 86-letni mężczyzna. Do tragedii doprowadził najprawdopodobniej wadliwie działający piecyk, z którego wydostawał się tlenek węgla.

46 zmarłych przez "cichego zabójcę"

Tej zimy od początku grudnia śmierć na skutek zaczadzenia poniosło już 46 osób. 681 osób uległo podtruciu. Kapitan Cholajda zaznaczył, że tych tragedii udałoby się uniknąć, gdyby dbano o należyty stan piecyków gazowych, kominków, pieców kaflowych.

Warto zamontować czujniki

Ważne jest również dokonywanie okresowych kontroli przewodów spalinowych i wentylacyjnych. "Wielu nieszczęśc udałoby się uniknąć dzięki zamontowaniu czujników tlenku węgla" - podkreśla Piotr Cholajda. Takie czujniki wykrywają stężenie tlenku węgla w powietrzu i skutecznie alarmują o tym poprzez uruchomienie sygnału dżwiękowego. Koszt czujnika to 50, 60 do 160 złotych. Nalezy pamiętać, by nie kupować czujników bez atestu

Przy piecykach gazowych czy piecach kaflowych takie czujniki są niezbędne. Silnie trujący gaz jakim jest tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny i sami zagrożenia nie wykryjemy.

ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Zobacz więcej na temat: Czad IAR wypadek zatrucie

Czytaj także

Polka i Włoch zatruli się tlenkiem węgla

02.10.2010 02:00
Para zmarła w wyniku zatrucia się tlenkiem węgla w domu w Mediolanie.
Tysiące nauczycieli we Włoszech pracuje tylko dorywczo
Tysiące nauczycieli we Włoszech pracuje tylko dorywczoFoto: fot. SXC

Objawy zatrucia stwierdzono u pięciu innych mieszkańców tej samej kamienicy.

Według pierwszych ustaleń tlenek węgla wydobywał się z uszkodzonego przewodu dymowego pieca, wspólnego dla całej kamienicy w mediolańskiej dzielnicy Citta Studi.

Włoska agencja Ansa podała, że pomoc wezwała para, która później zmarła w wyniku zatrucia. Zdążyli jeszcze zadzwonić na pogotowie uskarżając się na silne bóle brzucha. Następnie oboje stracili przytomność i zmarli. Tlenek węgla przeniknął do kilku mieszkań.

Ewakuowano cały budynek, w którym mieszka kilkanaście rodzin.

kh

Czytaj także

Wojewoda apeluje: uwaga na tlenek węgla

- Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera w naszym województwie kilkadziesiąt osób - mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
Posłuchaj
00'26 Gustaw Mikołajczyk o przeciwdziałaniu ulatniania się tlenku węgla
00'15 Jaromir Grabowski o obowiązku przeglądu instalacji
00'21 Ivetta Biały o dyżurze specjalistów w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim
więcej

Wojewoda zaapelował do starostów, burmistrzów i wójtów o dokonanie przeglądu wszystkich noclegowni dla bezdomnych oraz miejsc, gdzie przebywają grupy ludzi. Chodzi o sprawdzenie czy są przestrzegane przepisy przeciwpożarowe ze szczególnym uwzględnieniem problemu zatrucia czadem.

- Bardzo często zatrucie czadem nie ma związku z powstawaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń i instalacji grzewczych - przypomina wojewoda.

Bezwonny zabójca

- Tlenek węgla jest bezwonny i bardzo niebezpieczny - tłumaczy mazowiecki wojewódzki komendant Państwowej Straży Pożarnej Gustaw Mikołajczyk.

- Chcemy uczulić wszystkich na to, aby zwracali uwagę na drożność przewodów wentylacyjnych i na odpowiedni stan przewodów kominowych. By sprawdzili jak mają zabezpieczone swoje obiekty wszędzie tam, gdzie dochodzi do procesu spalania, czyli tam gdzie mamy piecyki gazowe, kominki i piece centralnego ogrzewania - dodaje. 

- Każdy zarządca lub właściciel nieruchomości ma obowiązek raz w roku dokonać przeglądu instalacji - przypomina Jaromir Grabowski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

- Dodatkowym zabezpieczeniem może być zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt domowego detektora wynosi ok. 100 zł, a może uratować nasze życie – mówi Mikołajczyk.

Zatrucie tlenkiem węgla objawia się: bólem i zawrotami głowy, uciskiem w skroniach, szumem w uszach, wymiotami, ociężałością oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Gdy dawka CO jest duża, następuje porażenie ośrodka oddechowego, bezdech i utrata przytomności, które prowadzą do szybkiej śmierci.

W razie zatrucia czadem należy wynieść poszkodowanego na świeże powietrze, okryć kocem i nie pozwolić mu zasnąć.

Masz pytanie? Zadzwoń!

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim we wtorek (16 listopada) każdy może uzyskać poradę jak odpowiednio przygotować się do sezonu zimowego.

Eksperci dyżurują pod numerami telefonów 22 695 66 46 (straż pożarna), 22 695 65 18 (inspektor nadzoru budowlanego) oraz 22 695 65 74 (ratownik medyczny).

kk/mazowsze.uw.gov.pl

Zobacz więcej na temat: Czad zatrucie

Czytaj także

Matka i jej 4-letni syn zatruli się czadem

Dwie osoby - 31-letnia matka i jej 4-letni syn - zatruły się śmiertelnie tlenkiem węgla czadem w jednym z mieszkań w warszawskim Ursusie.

Trzecia osoba, około 30-letni mężczyzna, z objawami zatrucia trafił do szpitala.

- Straż pożarna oraz pogotowie zostało wezwane do mieszkania na parterze w pięciopiętrowym bloku przy ul. Walerego Sławka. Na razie nie wiadomo co było przyczyną zaczadzenia - mówi st. asp. Grzegorz Trzeciak.

Bezwonny zabójca

Powodem większości zaczadzeń, do których dochodzi szczególnie w okresie jesienno-zimowym, są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń - przypomina straż pożarna i apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.

Tlenek węgla jest gazem bezzapachowym. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa warto wyposażyć mieszkanie w czujkę pożarową alarmującą o pojawieniu się dymu. Zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi urządzenia grzewczego i stosować się do jej zaleceń. W przypadku wątpliwości co do stanu technicznego piecyków nie należy ich używać.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

kk