Wiadomości

PKP: prezes Intercity nie został odwołany

11.01.2011 10:43
Informacji branżowych portali kolejowych o tym, że odwołano jednego z prezesów spółek PKP, Grzegorza Mędzę, nie potwierdza rzecznik grupy PKP S.A.

Rzecznik grupy Łukasz Kurpiewski poinformował w rozmowie z portalem polskieradio.pl, że sprawdzał tę informację, prezes spółki PKP Intercity Grzegorz Mędza pozostaje na stanowisku.

O tym, że Mędzę ma zastąpić Jacek Prześluga, pisze m.in. "Rynek Kolejowy". Prześluga sprawował już funkcję prezesa przewoźnika w latach 2005-2006, od 18 grudnia 2009 r. sprawuje funkcję członka zarządu PKP SA ds. rewitalizacji dworców kolejowych.

agkm

Zobacz więcej na temat: PKP PKP Intercity
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PKP: "za utrudnienia przepraszamy"

Podczas powrotów z sylwestrowego weekendu na kolei znów doszło do dantejskich scen.
Posłuchaj
00'39 Pasażerowie o sytuacji na dworcach
00'22 Beata Czamerajda
00'15 Beata Czamerajda o reklamacjach
00'17 Tomasz Tomczykiewicz
więcej

Pociągi były tak przepełnione, że aby wywalczyć sobie miejsce często jedynym wyjściem było wskakiwanie do przedziału przez okno. Wielu pasażerów nie mogło liczyć nawet na podróż na tak zwanego "stojaka".

- Jadę drugi raz w życiu PKP i mam dosyć. Następnym razem wezmę samolot, koniec świata. Chaos na peronach, nikt nic nie wie, spóźnienia. Dużo osób stoi na korytarzach, ciężko się podróżuje - mówią zdenerwowani pasażerowie.

Beata Czamerajda z PKP Intercity tłumaczy, że kolejne już weekendowe zamieszanie było efektem kumulacji powrotów.

- Wszystkie wagony jakie posiadamy były w niedzielę na trasach. Tam gdzie było to możliwe dostawialiśmy dodatkowe. Pamiętajmy o tym, że 2 stycznia był dniem kumulacji wszystkich przewozów. Pasażerowie wybierali połączenia popołudniowe, a my wykonujemy usługę każdego dnia - mówi pracowniczka PKP.

Można złożyć reklamację

Przypomina także, że pasażerowie którzy nie wykupują biletu z miejscówką mogą jej później nie mieć.

- Wybierając pociąg PKP Intercity, czy EuroCity z biletem kupujemy miejscówkę. Wtedy mamy gwarantowane miejsce, wsiadamy do pociągu i jedziemy. Kupując bilet na połączenie TLK, kupujemy bilet na relacje, a nie miejsce siedzące. Nie kupujemy biletu na przykład na 12.15, tylko na 2 stycznia - tłumaczy Beata Czamerajda z PKP.

Dodaje, że jeśli pasażerowie są niezadowoleni mogą zawsze złożyć reklamację. Każda będzie rozpatrzona w ciągu 30 dni.

- Pracowaliśmy nad tym, żeby wszyscy dotarli na miejsce przeznaczenia. Oczywiście za wszelkie utrudnienia pasażerów przepraszamy. Każdy pasażer może złożyć reklamację, będziemy je rozpatrywać. Zapewniamy, że cały czas pracujemy nad naszą ofertą i nad tym, żeby była jeszcze lepsza - zapewnia pracowniczka PKP.

"Stan kolei bedzie się poprawiał"

W ostatnim czasie premier Donald Tusk zapowiedział porządki na kolej. Posadę stracił już wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej i prezes głównej spółki PKP.

Tymczasem Szef klubu PO jest przekonany, że stan kolei będzie się poprawiał. Tomasz Tomczykiewicz dodał, że należy dać trochę czasu nowo mianowanemu wiceministrowi infrastruktury odpowiedzialnemu w resorcie za kolej.

We wtorek odbędzie się debata nad wnioskiem o odwołanie ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Jego odejścia żąda opozycja, obarczając go odpowiedzialnością za stan kolei i chaos związany z wprowadzaniem w grudniu rozkładu jazdy pociągów. Kolejnym zarzutem jest znaczące obcięcie programu budowy dróg, ogłoszone po wyborach samorządowych.

to

Czytaj także

Będą korekty w rozkładzie jazdy PKP

PKP Intercity zamierza zaradzić obecnej sytuacji na kolei m.in. poprzez przyspieszenie remontu czekających na to wagonów oraz skorygowanie rozkładu jazdy.
Posłuchaj
00'18 Grzegorz Mędza o zmianach na kolei
więcej

Taką deklarację złożył prezes spółki Grzegorz Mędza. Poinformował, że przygotowywany jest plan większych zmian strukturalnych, który ma być gotowy na wiosnę.

Od 1 marca jednak, dla poprawy sytuacji, Intercity zamierza zmniejszyć liczbę połączeń, a poprawić ich jakość. Chodzi o "rozsądne" korekty rozkładu jazdy - podkreśla prezes.

Prezes Grzegorz Mędza tłumaczył, że są to działania krótkookresowe, ale należy oczekiwać większych zmian. Jego zdaniem, nakłady finansowe potrzebne do takich zmian na kolei "by było to odczuwalne dla pasażera", to około dwóch miliardów złotych.

kk

Zobacz więcej na temat: PKP PKP Intercity

Czytaj także

Zerwana trakcja PKP Wrocław-Warszawa

Samochód ciężarowy zerwał wczesnym rankiem trakcję kolejową na przejeździe kolejowym na wrocławskich Sołtysowicach.
Posłuchaj
00'09 Oskar Olejnik z PKP
więcej

Ruch pociągów między stacjami Wrocław - Psie Pole i Wrocław - Nadodrze został całkowicie wstrzymany. 

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału PKP PLK Mirosław Siemieniec, przejeżdżająca z podniesioną skrzynią ciężarówka zerwała trakcję z siedmiu słupów i w efekcie całkowicie uniemożliwiła przejazd pociągom pomiędzy stacjami Wrocław - Psie Pole i Wrocław - Nadodrze. 

- Wprowadziliśmy już komunikację zastępczą pomiędzy tymi dwiema stacjami, ale wystąpiły utrudnienia w połączeniach z Wrocławia do Oleśnicy, Kluczborka i Krotoszyna. Jeden z pociągów dalekobieżnych wyruszył w trasę objazdem - powiedział Siemieniec. 

Naprawa trakcji może potrwać od dwóch do czterech dni. Obecnie trwa usuwanie zniszczonej trakcji, aby umożliwić przejazd lokomotywie spalinowej, która na czas remontu będzie zapewniała połączenie pomiędzy stacjami.

rk