Wiadomości

Podnosi się stan wody w polskich rzekach

15.01.2011 11:31
IMGiW przypomina o niebezpieczeństwie przebywania nad brzegami rzek, możliwością podtopienia terenów oraz utrudnieniach w prowadzeniu prac hydrotechnicznych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed dynamicznie zmieniającą się sytuacją hydrologiczną w Polsce. Utrzymująca się pokrywa lodowa, spływająca z górnych partii woda oraz kra mogą doprowadzić do licznych podtopień.

W dorzeczu Wisły stan alarmowy przekroczony jest w 27 punktach pomiaru poziomu wody, maksymalnie w Wyszogrodzie o 165 centymetrów - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak powiedział hydrolog IMiGW, w dorzeczu Odry stan alarmowy przekroczony jest na 89 stacjach wodowskazowych, najwyższy poziom wody odnotowano na Warcie we Wronkach, stan alarmowy przekroczony jest o 164 centymetry.

Hydrolog IMiGW Grzegorz Walijewski zaznaczył, że w dorzeczu Wisły najbardziej dynamicznie sytuacja rozwija się w okolicach Kępy Polskiej i Wyszogrodu na Mazowszu. Na to składa się wezbranie wód wskutek spływy z górnych części dorzecza, a także zalegająca na rzekach pokrywa lodowa, co powoduje zatory. Wezbrana woda dotrze w najbliższych godzinach do okolic Włocławka.

Stroźreby podtopione

W powiecie płockim podtopiona została miejscowość Staroźreby. Rano z brzegów wystąpiła mała rzeczka Płonka - prawy dopływ Wkry. W Płocku obowiązuje alarm powodziowy.

Równie groźnie jest w zlewni Narwi i Bugu. Zalegająca tam pokrywa lodowa może doprowadzić do lokalnych podtopień.

Bug w województwie lubelskim najwyżej płynie w Dorohusku, gdzie przekracza stan alarmowy o ponad pół metra. Poza tym wysoki poziom rzeki jest także we Włodawie, Krzyczewie i Krasnymstawie. Ponad stanem ostrzegawczym Bug płynie w Strzyżowie. We wszystkich punktach pomiarowych rzeka przybrała nie więcej niż 10 centymetrów.

Stan alarmowy przekraczają też Krzna w Malowej Górze i Tyśmienica w Tchórzewie. Odcięci od świata są mieszkańcy Kolonii Ostrów w gminie Michów na Lubelszczyźnie. Mieszkańcom pomaga wojsko, które skierowało do wsi amfibie.

IMiGW ostrzega również przed podtopieniami w dorzeczu Odry. W miejscowości Gozdowice w Zachodniopomorskiem poziom wód wynosi 102 centymetry, sytuacja jest groźna, ponieważ rzeką spływa kra. Podobna sytuacja panuje w dolnym odcinku Noteci i Warty, gdzie również utrzymuje się pokrywa lodowa i mogą powstawać zatory.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi prognozuje przekroczenie stanu alarmowego na Warcie w Działoszynie i Sieradzu oraz na Widawce w Podgórzu. Stan alarmowy utrzymuje się na Warcie w Osjakowie, na Grabi w Łasku oraz na Oleśnicy w Niechmirowie. Eksperci przewidują, że niżej położone tereny mogą zostać podtopione.

568 cm na Warcie

568 centymetrów osiągnęła rano Warta w Poznaniu. Przyrost od piątku wyniósł niemal pół metra. Podobne wzrosty odnotowano na tej rzece w Śremie oraz Wronkach i Obornikach.

W samym Poznaniu największy przyrost miał miejsce o 6 rano. W ciągu pół godziny na wodowskazie na Moście Rocha odnotowano aż 13-centymetrowy przyrost. Od godz. 10 poziom rzeki opada.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 11 ostrzeżeń hydrologicznych, z czego cztery są trzeciego, najwyższego stopnia. Wszystkie ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego i wielkopolskiego na Odrze oraz łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego na Wiśle.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń