Wiadomości

Balcerowicz chce zdemaskować "nierzetelną propagandę rządu ws. OFE"

15.03.2011 08:50
Leszek Balcerowicz zarzucił rządowi nierzetelną propagandę w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Posłuchaj
00'24 Leszek Balcerowicz: jest to naczelny chwyt propagandowy rządu w tej sprawie
więcej

Profesor Balcerowicz powiedział na specjalnej konferencji prasowej, że będzie demaskował te posunięcia. Balcerowicz zaprzeczył jakoby to wpłaty do OFE były główną przyczyną narastania długu publicznego. Jest to naczelny chwyt propagandowy rządu w tej sprawie - powiedział.

Zdaniem Leszka Balcerowicza, gdyby wydatki na administrację rządową były niższe o jakąś część, to zrównoważyłyby wydatki na OFE. Profesor podkreślił, że przyrosty wydatków na administrację są dużo większe niż przyrosty wpłat do OFE.

- Dlaczego wybiera się jedną pozycję, wpłatę do OFE, która na dodatek ma charakter inwestycji, bo daje w przyszłości korzyści, a pomija się milczeniem wydatki, które nie maja charakteru inwestycji, to znaczy wydatki na administrację publiczną, które są wielokrotnie większe - pytał Balcerowicz. Rząd chce obniżyć wysokość składki do OFE z 7,3 do 2,3 procent.

Czytaj więcej >>>

IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata w sprawie OFE. Wśród ekspertów: Balcerowicz, Rostowski i Boni

Debatę z udziałem Bronisława Komorowskiego prowadzą: prezydencka minister Irena Wóycicka i doradca prezydenta profesor Jerzy Osiatyński.
Posłuchaj
00'19 Irena Wóycicka o debacie
00'50 W Belwederze trwa debata ekspertów na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych - relacja Tomasza Majki
więcej

W debacie eksperckiej na temat zmian w OFE stronę rządową reprezentują: minister finansów Jacek Rostowski i minister w kancelarii premiera Michał Boni.

W spotkaniu, które rozpoczęło się w południe, uczestniczą też eksperci: prof. Leszek Balcerowicz - były prezes NBP, b. wicepremier i minister finansów oraz Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze.

Do debaty zaproszeni zostali również: Andrzej Bratkowski (b. wiceprezes NBP i członek Rady Polityki Pieniężnej), Agnieszka Chłoń-Domińczak (b. wiceminister pracy i polityki społecznej), prof. Marek Góra (współautor reformy systemu emerytalnego rządu Jerzego Buzka), prof. Stanisława Golinowska (Instytut Pracy i Spraw Socjalnych) i Bogusław Grabowski (ekonomista, b. członek RPP).

W Belwederze są także: Jerzy Hausner (b. wicepremier, autor planu naprawy finansów publicznych), ekonomiści: Janusz Jankowiak i Piotr Kuczyński, prof. Witold Orłowski, b. minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, prof. Barbara Wagner, b. wiceminister pracy oraz b. prezes ZUS Aleksandra Wiktorow.

Uczestnicy spotkania rozmawiają o przyjętym przez rząd we wtorek projekcie zmian w OFE. Zakłada on, że składka trafiająca do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem jednak będzie stopniowo wzrastać, by docelowo w 2017 r. osiągnąć poziom 3,5 proc.

Celem proponowanych przez rząd zmian jest ograniczenie przyrostu deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego. Podzieleni w opiniach o projekcie są zarówno politycy, pracodawcy, ekonomiści, jak i związkowcy.

Według Wóycickiej, prezydent chce się dowiedzieć od zaproszonych gości, jaki wpływ będzie miała proponowana przez rząd zmiana na wysokość przyszłych emerytur, na finanse publiczne oraz jakie są alternatywy. Bronisław Komorowski będzie chciał dowiedzieć się także, co zrobić w systemie emerytalnym, by w przyszłości emerytury były wyższe niż te zakładane w symulacjach.

Jak zapowiada marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, pierwsze czytanie projektu w Sejmie ma się odbyć 16 marca, a głosowanie na dodatkowym posiedzeniu - 25 marca. Projekt zakłada 30-dniowe vacatio legis, ale rządowi zależy, aby zmiany weszły w życie 1 maja.

IAR,PAP,kk

Czytaj także

Rząd poniesie konsekwencje za OFE

13.03.2011 15:16
Witold Orłowski (ekonomista): Rząd kupuje sobie spokój finansowy na rok, dwa, a problem pozostaje nierozwiązany.
Witold Orłowski
Witold OrłowskiFoto: fot. PAP
Posłuchaj
17'51 Potrzebna dyskusja
więcej

Ekonomista Witold Orłowski przewiduje, że rząd poniesie polityczne konsekwencje za reformę OFE. Ale przestrzega przed bezkrytycznym ufaniem argumentom przeciwników zmian.

Podczas dyskusji o Otwartych Funduszach Emerytalnych, która odbyła się u prezydenta, u osób zajmujących skrajne stanowiska nie było nawet woli słuchania argumentów strony przeciwnej. Więc porozumienia między nimi nigdy nie będzie.

- Minister Rostowski też ma skrajne poglądy, ale nie można go krytykować, nie biorąc pod uwagę okoliczności - ocenia profesor Witold Orłowski. Jego zdaniem, dla trzech czwartych uczestników dyskusji, łącznie z panem prezydentem, ta dyskusja miała sens. Dla jednej czwartej nie miała, ale oni nie przyszli słuchać

Zdaniem profesora, dyskusja w Pałacu Prezydenckim była potrzebna, ale czy będzie miała wpływ na ostateczny kształt ustawy to o tym ekonomista nie jest już przekonany.

- Nie mogę zaakceptować twierdzenia profesora Balcerowicza, że reformę OFE trzeba było zrobić inaczej, a ten rząd robi coś złego - mówi gość magazynu "W samo południe". Zwraca uwagę, że od 12 lat, czyli od wprowadzenia OFE rządziły wszystkie główne siły polityczne i żadna nic nie zrobiła, żeby zreformować OFE.

Profesor uważa, że ekonomiści powinni krzyczeć już dawno w sprawie OFE. Bo od początku założenia reformy emerytalnej nie realizowano jej założeń, choćby takiego, że będzie wspierana środkami z prywatyzacji. - Inna sprawa, że nawet gdyby środki z prywatyzacji przekazywać na reformę, to były one niewystarczające - ocenia ekonomista. Jednak gdyby założenia były realizowane, to nie mielibyśmy dziś takiego kłopotu.

Witold Orłowski uważa, że jest czas na spokojne naprawienie systemu OFE, a gospodarka nie powinna ponieść szkody, ani nie powinna spowolnić. Jest też krytyczny wobec zapowiedzianej debaty Balcerowicz-Rostowski. Bo dla nieekonomistów będzie niezrozumiała. - Obaj pokażą teoretyczne modele ekonomiczne i na tym się skończy - prognozuje. W tej sprawie nawet ekonomiści nie są w stanie zająć jednego stanowiska.

Rozmawiał Wojciech Mazowiecki.

(ag)

Żeby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Potrzebna dyskusja" w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Magazynu "W samo południe" można słuchać w każdą niedzielę po godz. 12:10

Czytaj także

Znamy termin debaty Rostowski-Balcerowicz na temat OFE. Tylko w telewizji?

Wstępnie uzgodniono, że debata ministra finansów Jacka Rostowskiego i prof. Leszka Balcerowicza odbędzie się 21 marca
Posłuchaj
00'24 Leszek Balcerowicz apeluje do rządu
00'23 Donald Tusk o debacie ministra Jacka Rostowskiego z profesorem Leszkiem Balcerowiczem na temat reformy OFE
więcej

Poinformował o tym zastępca dyrektora biura ministra finansów Szymon Milczanowski.

"Nie ma jeszcze decyzji, w której redakcji odbędzie się debata" - powiedział Milczanowski. Dodał, że w grę wchodzą raczej redakcje telewizyjne.

W ostatni czwartek prof. Leszek Balcerowicz poinformował, że chciałby, by rząd wskazał swego przedstawiciela w debacie telewizyjnej nt. zmian w OFE. "Nie mam nic przeciwko temu, aby był to Jacek Rostowski" - napisał Balcerowicz w oświadczeniu fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Minister Rostowski powiedział dziennikarzom w reakcji na oświadczenie Balcerowicza, że bardzo się cieszy z jego decyzji. Do debaty wzywał Balcerowicza już na początku lutego.

W ubiegły wtorek rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, zgodnie z którym składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji. Rząd chce, by zmiany weszły w życie od 1 maja.

mch

Czytaj także

Balcerowicz krytykuje rząd

Leszek Balcerowicz zarzucił rządowi nierzetelną propagandę w sprawie OFE. Podkreśla, że wydatki na administrację rządową w latach 2000-2010 były osiem razy wyższe niż wpłaty do OFE.
Posłuchaj
00'24 Balcerowicz o przyczynach narastania długów
00'29 Balcerowicz o OFE i administracji publicznej
więcej

Profesor Balcerowicz na specjalnej konferencji prasowej powiedział, że będzie demaskował posunięcia rządu. Balcerowicz zaprzeczył jakoby to wpłaty do OFE były główną przyczyną narastania długu publicznego. Jest to naczelny chwyt propagandowy rządu w tej sprawie – powiedział.

Gdyby wydatki na administrację rządową były niższe o jakąś część, to zrównoważyłyby wydatki na OFE - powiedział Balcerowicz.

Debata ministra finansów Jacka Rostowskiego i byłego szefa tego resortu w trzech rządach Leszka Balcerowicza odbędzie się 21 marca. Termin ten potwierdził prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju. Andrzej Krajewski zaznaczył, że debata odbędzie się w jednej ze stacji telewizyjnych, ma nie być "telewizyjnym show", a polegać na wymianie merytorycznych argumentów.


Rządowy projekt zmian w OFE zakłada, że składka odprowadzana z naszych wynagrodzeń do OFE zostanie obniżona z obecnych 7,3 procent do 2,3 procent. Pozostałe 5 procent będzie trafiać do ZUS i będzie wydane na wypłatę świadczeń obecnym emerytom. Od 2017 roku do OFE ma być odprowadzane 3,5 procent składki.

 

IAR/ab