Wiadomości

Największy samolot pasażerski świata Airbus A380 na warszawskim Okęciu

19.03.2011 23:50
Dwupiętrowy, mieszczący w standardowej wersji 525 pasażerów kolos zawitał do Polski.
Posłuchaj
01'03 Warszawiacy o lądowaniu Airbusa
więcej
Airbus A380 wylądował na Okęciu
Airbus A380 wylądował na Okęciu
Airbus A380 od środka
Airbus A380 od środka

Na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował największy samolot pasażerski Airbus A380. Samolot przyleciał o godzinie 7.40.

Mimo, że informację o przybyciu kolosa podawały media, na lotnisku wiele osób narzekało, że nie można było obejrzeć jego lądowania.

- Wszyscy tutaj biegają, nie mam żadnej informacji. Wczoraj w prasie był podany adres Wirażowa jako najlepszy do obserwacji, a ta ulica jest zamknięta - powiedział jeden z rozżalonych obserwatorów.

Jednak nie wszyscy pasjonaci lotnictwa byli zawiedzeni lądowaniem Airbusa. Na profilu facebook'owym lotniska Okęcie możemy znaleźć m.in takie wpisy: - A380 dziękujemy za wrażenia - napisał Mariusz.

- Niesamowite wrażenie, kolos nad kolosami, ale za to bardzo cichy - wtórował mu Krzysztof.

 

Airbus A380 oprócz komfortowych warunków dla podrózujących zapewnia niższe zuzycie paliwa w przeliczeniu na miejsce - co pozwala liniom lotniczym na znaczne zmniejszenie emisji CO2. Równocześnie jest najcichszym obecnie samolotem długodystansowym.

"Super Jumbo” ma promować loty z Warszawy do Nowego Jorku i San Francisco z przesiadką we Frankfurcie.

Nigdy wcześniej maszyna tego typu nie lądowała na lotnisku Chopina.

Artur Jaryczewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Silniki Airbusów A380 do wymiany

Rolls Royce będzie musiał wymienić ok. 40 silników zamontowanych w samolotach Airbus A380 - twierdzi rzecznik australijskiego towarzystwa lotniczego Qantas.

Samoloty Airbus A380 z silnikami Trent 900 produkcji Rolls Royce'a, są obecnie największymi maszynami pasażerskimi na świecie. Latają w barwach trzech przewoźników - Qantas, Singapore Airlines i niemieckiej Lufthansy.

Pozostałe Airbusy A380 napędzane są silnikami produkcji amerykańskiego koncernu General Electric.

Qantas przerwał eksploatację wszystkich swoich sześciu Airbusów A380 po poważnej awarii jednego z silników Trent 900 w maszynie tego typu 4 listopada br. Wkrótce po starcie z lotniska w Singapurze silnik stanął w płomieniach i rozpadł się. Pilotom udało się zawrócić na lotnisko i bezpiecznie wylądować.

Po dokładnym przeglądzie wszystkich sześciu maszyn inżynierowie Qantas zakwalifikowali trzy brytyjskie silniki do wymiany. W silnikach tych wykryto wycieki oleju.

Singapore Airlines i Lufthansa na krótko przerwały eksploatację swoich Airbusów A380. Jednak po przeglądach, większość maszyn zakwalifikowano ponownie do lotów.

kk

Zobacz więcej na temat: airbus Singapur

Czytaj także

Qantas wznawia loty Airbusów A380

Australijskie linie lotnicze Qantas wznawiają loty Airbusów A380. Wcześniej przewoźnik uziemił całą flotę maszyn tego typu ze względu na wadliwe silniki.
Posłuchaj
00'47 Qantas wznawia loty Airbusów A380 - relacja Rafała Motriuka
więcej

Pierwsze problemy pojawiły się trzy tygodnie temu, gdy podczas lotu w Airbusie eksplodował jeden z silników. Maszyna wylądowała awaryjnie w Singapurze. Natychmiast wstrzymano loty wszystkich sześciu Airbusów A380 linii Qantas.

- W silnikach wykryto drobne usterki, ale teraz wszystko działa już dobrze - zapewnia szef linii Qantas, Alan Joyce. - Po dokładnej analizie zdecydowaliśmy, że Airbusy A380 mogą znowu zacząć latać. Wznawiamy rejsy w ten weekend.

Jako pierwsze polecą w sobotę dwie maszyny na trasie Sydney - Londyn.

Linie Qantas uważane są za jedne z najbezpieczniejszych na świecie. Modele samolotów A 380 zwanych super jumbojetami są produkowane przez europejski koncern Airbus, ich największą konkurencją są amerykańskie Boeingi.

kk