Wiadomości

Podziękowanie dla Jana Pawła II. Wielki portret ze zdjęć wiernych

26.03.2011 00:30
1 maja na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej zawiśnie największy na świecie portert - wizerunek Jana Pawła II.
Posłuchaj
00'18 Piotr Gaweł
więcej

Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł powiedział w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że wizerunek, o wymiarach 42 na 22 metry, ma być podziękowaniem dla Jana Pawła Drugiego.

Każdy może nadesłać swoje zdjęcie ze strony internetowej www.portretjp2.pl. Zdjęcia można przysyłać mailem i MMS-em, można też wysyłać tradycyjne fotografie. Piotr Gaweł zaapelował do wszystkich, którzy sprawnie posługują się nowoczesnymi technologiami, aby pomogli wysłać zdjęcia chętnym, szczególnie ludziom starszym.

Specjalny program komputerowy ułoży ze zdjęć mozaikę - portret polskiego papieża. Zostanie on przetworzony na portet, który zostanie odsłonięty podczas uroczystości beatyfikacyjnej w Rzymie, i 1 maja pojawi się na fasadzie Świątyni Opatrzności. Piotr Gaweł zaprosił wszystkich na świętowanie beatyfikacji Jana Pawła II na Polach Wilanowskich. 1 maja o 9 przed Świątynią Opatrzności Bożej zostanie odprawiona msza święta. Od 10 będzie można oglądać na telebimie transmisję uroczystości beatyfikacyjnej z Rzymu. Szczególne atrakcje przygotowano dla dzieci. Będzie to Miasteczko Papieskie i Ciuchcia Papieska. Jej stacje będą symbolizować miasta, z którymi był związany Jan Paweł Drugi. Dorośli będą mogli obejrzeć filmy o polskim papieżu.

rr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Watykan uruchomił profil Jana Pawła II na Facebooku i YouTube

To inicjatywa watykańskich mediów w porozumieniu z Papieską Radą ds. Środków Społecznego Przekazu.
Posłuchaj
00'53 Watykan uruchomił profil Jana Pawła II na Facebooku i YouTube. Relacja Marka Lehnerta
więcej
W nocie wydanej z okazji założenia profilu przez watykańskie biuro prasowe podkreślono, że jest to element przygotowań do uroczystości beatyfikacyjnych polskiego papieża, a do jego realizacji wykorzystano bogate zasoby archiwum, między innymi Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego.

Na stronach www.facebook.com/vatican.johnpaul2 i www.youtube.com.giovannipaoloii będą pojawiać się sukcesywnie kolejne nagrania filmowe oraz wypowiedzi polskiego papieża w różnych językach i w różnych sytuacjach, a także najświeższe informacje dotyczące samej beatyfikacji.

Jako swój cel Watykan wskazał możliwie najszersze rozpowszechnienie tej inicjatywy.

Również serwis duchowy.pl zamieszcza nauczanie Ojca Świętego na portalu społecznościowym Facebook w profilu "Drogowskazy Jana Pawła II">>>

PAP/kkCzytaj także

Ukazał się zapis rozmów Jana Pawła II z dziennikarzami

"Towarzysze podróży. Wywiady podczas lotu z Janem Pawłem II" - książka pod takim tytułem ukazała się we Włoszech.

To zapis rozmów polskiego papieża z dziennikarzami na pokładzie samolotu podczas jego zagranicznych podróży. Autorką zbioru jest włoska watykanistka Angela Ambrogetti. Zamieściła ona między innymi wspomnienie papieskiego sekretarza, kardynała Stanisława Dziwisza, które przedrukował katolicki dziennik "Avvenire".

Metropolita krakowski przywołał pierwszą zagraniczną pielgrzymkę Jana Pawła II do Meksyku: - Kiedy 25 stycznia 1979 roku nowy papież wyruszał w swoją pierwszą podróż, wiele było niewiadomych. Liczni, także w Watykanie, odradzali papieżowi wyjazd. On jednak postanowił, że jest to jego obowiązek.

- Dlatego, gdy zapadła decyzja o podróży, wszystko było nowe. Wszystko działo się po raz pierwszy. Także spotkanie z dziennikarzami. Ojciec Święty myślał, że to coś najzwyklejszego w świecie wejść do kabiny dziennikarzy, by ich pozdrowić, podziękować im za pracę, która ich czekała. Kiedy jednak szedł w stronę klasy ekonomicznej, myślał, że na tym się skończy, na pozdrowieniu, podziękowaniu. Nigdy, ale to przenigdy nie wyobraziłby sobie, co się wydarzy. Jeden z dziennikarzy, łamiąc umowę, zadał mu pytanie - napisał kardynał Dziwisz.

Wywiad na wysokościach

- A on, jak gdyby było to coś najzwyklejszego w świecie, odpowiedział mu wprost. Coś całkowicie niesłychanego: głowa Kościoła, która udzielała wywiadu na wysokości 10 tysięcy metrów - podkreślił.

Jan Paweł II szukał człowieka, gdziekolwiek by nie był. Z czasem podróże papieża nabrały jedynego w swoim rodzaju i szczególnego znaczenia, stały się częścią posługi Piotrowej, do tego stopnia, że nie można sobie dziś wyobrazić papieża, który nie składałby wizyt w różnych stronach świata. Rok po roku zarysowywał się głęboki sens papieskich podróży, którym towarzyszyły wielkie celebracje i spotkania z głowami państw bądź przywódcami religijnymi. Wydarzenia o zasadniczym znaczeniu dla lokalnych Kościołów, które pozostałyby jednak nieznane, gdyby w orszaku papieskim nie było dziennikarzy - zauważył metropolita krakowski.

Wskazał jednocześnie: Dziennikarze, którzy towarzyszyli papieżowi w jego podróżach, niekoniecznie byli ludźmi wierzącymi czy przyjaciółmi papieża i Kościoła. Wymagano od nich, aby byli profesjonalistami, papież zaś oczekiwał, że przekazywać będą prawdę o tym, co widzieli towarzysząc mu w wielkich miastach czy w najbardziej zagubionych wioskach. Byli towarzyszami podróży.

- Wielu z nich z upływem lat zżyło się z Janem Pawłem II, dzielili momenty szczęśliwe i momenty trudne. Dla wszystkich papież znajdował czas, by coś powiedzieć, odpowiedzieć na pytanie, wysłuchać refleksji. Od pierwszych chwil swego pontyfikatu papież postanowił nawiązać pakt z mediami - przypomniał kardynał Dziwisz.

sm