Wykopano niemiecki czołg z II wojny światowej. Teraz trafi do muzeum

IAR / PAP
Tomasz Owsiński 20.04.2011
Wykopano niemiecki czołg z II wojny światowej. Teraz trafi do muzeum
foto: (fot. muzeum.kolobrzeg.pl)

Na terenie lotniska Kluczewo pod Stargardem znaleziono wrak czołgu Panzer IV. Niemiecki czołg z czasów II wojny światowej był zakopany na głębokości 7 metrów.

W środę rano, po kilkunastogodzinnej akcji wydobycia, wrak trafił do Rogowa. Tam po oczyszczeniu zostanie zrekonstruowany. Zachowała się większość elementów czołgu.

Odkrywcą wraku jest Jarosław Żejmo. Kilka dni temu mężczyzna zauważył w skupie złomu fragmenty pojazdu wojskowego. Po rozmowach z miejscowymi zbieraczami złomu trafił on na miejsce, gdzie leżał zakopany czołg. W akcji wydobycia uczestniczyło Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, gdzie ostatecznie trafi znalezisko.

Czołg Wehrmachtu i Waffen SS

Panzerkampfwagen IV z armatą 75 mm był podstawowym czołgiem dywizji pancernych Wehrmachtu i Waffen SS we wszystkich operacjach II wojny swiatowej. Według Iana Baxtera, autora książki "Wojska pancerne Hitlera", Niemcy zbudowali łącznie 8 472 egzemplarze PzKpfw.IV. Pojazd był budowany w kilku wersjach, które różniły się uzbrojeniem oraz opancerzeniem.

Pierwsze wersje czołgu Ausf A. wyposażano w krótkolufowe działa kalibru 75 mm KwK L/24. Natomiast od wersji F. pojazdy uzbrajano w długolufowe 75-milimetrowe armaty KwK 40 L/43 i KwK 40 L/48.

Ze wstępnych oględzin znalezionego w Kluczewie czołgu wynika, że jest to KzKpfw. IV Ausf. J. Był to ostatni wariant tego pojazdu. Wozy te wprowadzono do jednostek Panzerwaffen w marcu 1944 r. Według Iana Baxtera na front wysłano 2 292 takie pojazdy.

Ochrona granic

Po II wojnie światowej PzKpfw.IV służyły w liniowych jednostkach wojskowych m.in. Hiszpanii, Turcji, Bułgarii, gdzie były nieruchomymi punktami ogniowymi mającymi chronić granice tych krajów.

(źr.
(źr. muzeum.kolobrzeg.pl)

Ostatni raz bojowo PzKpfw. IV zostały użyte w 1967 r. podczas "wojny sześciodniowej". Wojska syryjskie wykorzystały je do obrony Wzgórz Golan przed atakiem Izraelczyków.
W muzeach broni pancernej na świecie znajduje się obecnie kilkadziesiąt egzemplarzy PzKpfw.IV.

Na razie nie wiadomo, z której niemieckiej jednostki pochodził czołg znaleziony w Kluczewie. W lutym 1945 r. znajdowało się tutaj stanowisko dowodzenia 10. Dywizji Pancernej Waffen SS Frundsberg. Jednostka ta miała na wyposażeniu czołgi PzKpfw.IV.

IAR, to, sm

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: