Wiadomości

Nieznane zdjęcia Jana Pawła II z archiwum kardynała Dziwisza

22.04.2011 06:30
"Rzeczpospolita" dostała niepublikowane dotąd fotografie Jana Pawła II i jego list napisany do żony uwięzionego.
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł II

Sześć lat po śmierci Jana Pawła II, po zakończeniu procesu beatyfikacyjnego, wydaniu tysięcy książek o papieżu, z których wiele reklamowano jako publikacje zawierające nieznane wspomnienia i dokumenty, wydawać by się mogło, że wszystko już o nim wiemy. Nieznane zdjęcia Jana Pawła II z archiwum kardynała Stanisława Dziwisza i list papieża do Ewy Bednarkiewicz, które otrzymała redakcja "Rzeczpospolitej" pokazują, że tak nie jest.

"Przeżyjemy jeszcze niejedną niespodziankę" - mówi biograf Jana Pawła II Janusz Poniewierski. "Papież, który był niezwykle bogatą, wielostronną osobowością, miał bardzo dużo bardzo dobrych znajomych. Nie każdy z nich od razu ośmielił się to ujawnić, nie chcąc sprzedawać swojej przyjaźni, zbanalizować jej. Myślę, że po zakończeniu kanonizacji pojawią się kolejne, interesujące świadectwa" - dodaje.

rk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nicolas Sarkozy rozmyślił się, nie pojedzie na beatyfikację do Watykanu

Według "Le Figaro", prezydent Francji zmienił zdanie, gdyż obawia się, że jego wizyta w Rzymie byłaby odebrana w kraju przywiązanym do ścisłego rozdziału religii od państwa, jako swoisty "zamach" na świeckość państwa.

Ponadto beatyfikacja przypada 1 maja, a więc w Święto Pracy, które - jak tłumaczy "Le Figaro" - jest nad Sekwaną "specjalnym dniem w kalendarzu społecznym i republikańskim".

Współpracownicy szefa państwa mieli więc odradzać Sarkozy'emu udział w uroczystościach, zwłaszcza że prezydent był ostatnio wielokrotnie krytykowany przez zagorzałych zwolenników laickości państwa. Zamiast prezydenta do Rzymu ma pojechać szef rządu.

Lewicowa opozycja zarzucała wiele razy szefowi państwa, że nie przestrzega zasady rozdziału Kościoła i państwa. Jako przykład podawano m.in. listopadową wizytę Sarkozy'ego w Watykanie i jego spotkanie z papieżem Benedyktem XVI, kiedy francuski prezydent wziął udział w modlitwie w bazylice św. Piotra. Obrońcom laickości nie spodobało się też przypominanie wówczas przez Sarkozy'ego o "chrześcijańskich korzeniach" Francji.

Według agencji AFP, powołującej się na źródła związane z Pałacem Elizejskim, jedynymi głowami państwa mającymi wziąć udział w beatyfikacji Jana Pawła II mają być prezydenci Polski i Włoch, Bronisław Komorowski i Giorgio Napolitano.

/

Czytaj więcej w specjalnym serwisie: Beatyfikacja Jana Pawła II>>>

PAP,kk

Czytaj także

Zuchniewicz: "Jan Paweł II zabronił Ratzingerowi iść na emeryturę"

Gość radiowej Trójki przypomina współpracę papieża Polaka i kardynała Josepha Ratzingera i mówi o wadze i jednoznaczności papieskiego nauczania.
Posłuchaj
00'17 Paweł Zuchniewicz - Jan Paweł II nie chciał odejścia biskupa Ratzingera na emeryturę
00'15 Paweł Zuchniewicz - czym jest beatyfikacja
więcej

Jan Paweł II "otwierał ludzkie serca, a Benedykt XVI je napełnia" - mówi Paweł Zuchniewicz, autor publikacji o papieżu Polaku, cytując jednego z księży.

Gość radiowej Trójki poświęcił wiele miejsca współpracy Jana Pawła II i kardynała Josepha Ratzingera. Przypomniał też, że to właśnie papież Polak powstrzymywał przyszłego  Benedykta XVI przed przejściem na emeryturę, prosząc, by kardynał Ratzinger był przy nim "do końca".

Nauczanie papieskie

Dziennikarz podkreśla, że służba słowem, nauczanie było dla Papieża niezmiernie ważne. Podkreślił on, że Jan Paweł II wciąż ma nam wiele do powiedzenia, ale często traktujemy jego nauczanie selektywnie. Zaznaczył, że papież musi być traktowany całościowo - "mamy jednego papieża i jeden przekaz". Paweł Zuchniewicz tłumaczył też, co w kategoriach teologicznych oznacza beatyfikacja.

Jan Paweł II będzie beatyfikowany w Rzymie 1 maja.

Zapraszamy do serwisu Polskiego Radia poświęconego beatyfikacji i życiu Jana Pawła II

gs

 

  Czytaj także

Łódź: różańce i błogosławieństwa w klubach na beatyfikację papieża

W ośmiu łódzkich klubach 1 maja odbędą się imprezy pod nazwą "Blessed night", poświęcone beatyfikacji Jana Pawła II.

Punktualnie o 20 w klubach Futurysta, Fever, Siódemki, Lordi's, Lizard King, Czekolada, Piwnica Plastyków, Czekolada i Ambasador ruszy organizowana przez Diakonię Ewangelizacji impreza "papieska". - Chcemy nie tylko świętować beatyfikację, ale również pokazać młodzieży drogę jak zostać błogosławionym - reklamuje "Blessed night" (Błogosławiony wieczór) organizator ksiądz Michał Misiak.

Kupując tego wieczoru bilet za dziesięć złotych dostać się będzie można na wszystkie osiem "papieskich" imprez. - Oczywiście do zabawy zaproszeni są wszyscy, którzy w ten sposób będą chcieli świętować beatyfikację. Będzie to okazja, aby bez żadnych wspomagaczy przeżyć doskonałą zabawę w rytmach najnowszych hitów - zapowiadają organizatorzy. Pieniądzę z biletów trafią do Diakonii i przeznaczone będą na organizację festiwalu "Łódź for Trinity".

Organizatorzy planują całą serię atrakcji związanych z Karolem Wojtyłą. W każdej z dyskotek zapoznać będzie się można z jednym błogosławionym, wywieszonym na plakatach w środku. - Zaliczając wszystkie kluby poznamy osiem błogosławieństw zawartych w Biblii - zachęca ksiądź Misiak. Na każdej z imprez na gości czekać będzie kapłan, który zajmie się m.in. pokazem papieskiego wystąpienia o północy, a także podaruje każdemu różaniec.

Diakonia zorganizowała również chrześcijańską szkołę tańca.

sg