15 maja zakończy się budowa Gazociągu Północnego na dnie Bałtyku

IAR
Gabriela Skonieczna 26.04.2011
Schematyczna trasa Gazociągu Północnego
Schematyczna trasa Gazociągu Północnego, foto: źr. Wikipedia.pl

Władimir Putin oświadczył, że jego kraj jest gotowy, jeszcze w tym roku, zwiększyć dostawy gazu ziemnego i ropy naftowej do Europy i Azji.

Rosyjski premier, przebywający z wizytą w Danii uważa, że w ten sposób będzie można zrównoważyć straty jakie ponoszą niektóre kraje w związku z libijskim kryzysem oraz trzęsieniem ziemi i tsunami w Japonii.

Władimir Putin potwierdził, że już w lipcu Gazociągiem Północnym omijającym Polskę i Białoruś popłynie gaz technologiczny, a pierwsze normalne dostawy rozpoczną się w październiku.

"Gazociąg Północny ustabilizuje sytuację energetyczną"

Nord Stream ma długość 1220 kilometrów i biegnąc po dnie Bałtyku łączy rosyjski Wyborg z niemieckim Greisfwaldem. Według premiera Rosji, nowa trasa rozszerza możliwość przesyłu błękitnego paliwa i powinna pozwolić na stabilizację sytuacji energetycznej w Europie Zachodniej.

- Wiem, że w Europie ogranicza się prace nad energetyką jądrową, a wydarzenia na Bliskim Wschodzie też nie poprawiają sytuacji w światowej energetyce - stwierdził Władimir Putin. Zadeklarował, że Rosja może w każdej chwili, jeśli zajdzie taka konieczność, zwiększyć dostawy gazu i ropy dla krajów Unii Europejskiej.

gs

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Kryzys ukraiński

Powiedzieli w Polskim Radiu

Dziennikarze: komisja śledcza ds. WSI to tylko polityczna gra

Dziennikarze: komisja śledcza ds. WSI to tylko polityczna gra

Nie powinno się podejmować działań mających na celu badanie polskich służb specjalnych, wywiadu i kontrwywiadu przy tak napiętej sytuacji na Ukrainie - mówił w Trójce Paweł Lisicki. Roman Imielski ocenił, że PO chodzi o wykorzystanie postaci Antoniego Macierewicza w kampanii wyborczej.

Bądź z nami w kontakcie: