Wiadomości

Warszawa: wielki portret Jana Pawła II ze zdjęć ludzi odsłonięty

01.05.2011 15:30
Na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie rozwinięty został w niedzielę wielki portret beatyfikacyjny Jana Pawła II, złożony ze 105 tys. zdjęć Polaków.
Posłuchaj
00'40 Odsłonięcie portretu Jana Pawła II
więcej

Mozaika odwzorowuje portret odsłonięty tego dnia w Watykanie. Portret o rozmiarach 55 na 26 metrów, waży 600 kg. To największy portret beatyfikacyjny na świecie. Został wykonany na specjalnym, perforowanym materiale przepuszczającym wiatr. Do wydruku zastosowano tusz lateksowy, który gwarantuje możliwość długotrwałej ekspozycji grafiki w każdych warunkach atmosferycznych. Rozwinięcie portretu zebrani przed świątynią powitali oklaskami.

W zbieraniu zdjęć do portretu udział miał także portal polskieradio.pl.

Portret odwzorowuje zdjęcie Jana Pawła II ubranego w czerwony płaszcz, wykonane przez fotografika Grzegorza Gałązkę w 1989 r. podczas wizyty papieża w jednej z rzymskich parafii. Mozaika ma pozostać na Świątyni Opatrzności Bożej do 16 października - dnia, w którym w 1978 r. ogłoszono decyzję o powołaniu Karola Wojtyły na stolicę piotrową. Jak poinformował dyrektor wilanowskiego Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, fotografie nadal są przyjmowane. Staną się one częścią multimedialnego portretu papieża, który znajdzie się na dużym elektronicznym ekranie w powstającym obecnie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

/

Szczegóły na temat procedury związanej z przesłaniem własnego zdjęcia można znaleźć na stronie  www.portretjp2.pl.  W niedzielę, w rozstawionym w Wilanowie namiocie, muzeum prowadzi zbiórkę eksponatów. Jak powiedział PAP dyrektor muzeum Paweł Skibiński, placówce szczególnie zależy na osobistych pamiątkach związanych z papieżem, z którymi wiązać będzie się osobista historia darczyńców. Jad dodał, dotychczas ludzie przynieśli m.in. gazety i wejściówki na msze papieskie odprawiane podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

W Wilanowie działa też przygotowane dla najmłodszych miasteczko papieskie. Jadąc "papieską ciuchcią" dzieci mogą "zwiedzić" miasta związane życiem Karola Wojtyły: Wadowice, Kraków, Rzym i Warszawę oraz poznać historię życia i świętości Jana Pawła II, a także rozwiązywać quizy i zagadki dotyczące życia papieża. Na placu przed świątynią można z kolei oglądać zrekonstruowany papamobile z 1979 r., który wcześniej stał na pl. Piłsudskiego. Zwiedzać można też panteon sławnych Polaków w podziemiach świątyni, gdzie pochowani są m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który zginął w katastrofie smoleńskiej oraz poeta ks. Jan Twardowski.

/

rr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy nadesłali już 10 tys. zdjęć do stworzenia portretu Jana Pawła II

Nietypowy portret, przygotowany w związku z beatyfikacją Jana Pawła II, zostanie odsłonięty 1 maja. Organizatorzy przypominają, że jeszcze można nadsyłać zdjęcia.
Posłuchaj
00'30 Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł o inicjatywie
więcej

Wizerunek papieża-Polaka złożony ze zdjęć zostanie umieszczony na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystość odsłonięcia portretu zaplanowano na 1 maja na godz. 15, po uroczystościach beatyfikacyjnych w Watykanie. Portret będzie miał rozmiary ok. 50 metrów na 26 metrów.

Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł informuje, że nadesłano już ponad 10 tys. zdjęć. Przypomina, że ciągle można nadsyłać fotografie, które będą wykorzystane przy tworzeniu portretu Jana Pawła II.

W tym celu należy najpierw wysłać SMS o treści "P" jak "Portret" na numer 72551, a następnie przesłać swoje zdjęcie za pośrednictwem strony www.portretjp2.pl. Organizatorzy proszą o udzielanie pomocy ludziom starszym, pragnącym wysłać swoje fotografie.

Zdaniem proboszcza parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie, księdza Krzysztofa Mindewicza, portret Jana Pawła II stworzony z nadsyłanych zdjęć to symbol zjednoczenia Polaków z osobą Ojca Świętego.

Odsłonięcie portretu będzie jednym z wielu przedsięwzięć przygotowanych w związku z beatyfikacją. Uroczystości w Wilanowie rozpoczną się o godzinie 9 mszą świętą. Następnie przewidziano wspólne oglądanie transmisji z Watykanu.

Zaplanowano również atrakcje dla dzieci, między innymi podróże "Ciuchcią Papieską". Organizatorzy zapowiadają, że podczas uroczystości beatyfikacyjnych można też będzie zobaczyć słynny papamobile, którym podróżował Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

Czytaj więcej w specjalnym serwisie: Beatyfikacja Jana Pawła II>>>

fot.
fot. PAP/Tomasz Gzell

"Niepapieski" film na rocznicę śmierci Jana Pawła II

1 kwietnia na ekrany polskich kin wchodzi nowy film Macieja Ślesickiego. W głównych rolach zobaczymy Bogusława Lindę, Pawła Królikowskiego i Krzysztofa Stroińskiego.

9 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w bezprecedensowym geście jedności miliony Polaków wyłączyły na trzy minuty światła w swoich domach, by oddać hołd zmarłemu tydzień wcześniej Janowi Pawłowi II. Jednocześnie wyzwoliła się energia emocjonalna o niespotykanym potencjale. W tamtym momencie mógł się wydarzyć każdy ziemski cud.

Te trzy minuty stanowią punkt zwrotny w życiu bohaterów filmu. Wrażliwy chłopak, który nie potrafi pogodzić się z otaczającą go agresją i sam sięga po przemoc; reżyser, który nie chce już robić filmów i zamiast wykorzystać szansę na wielką międzynarodową produkcję, zakochuje się w swojej nauczycielce angielskiego; malarz uwięziony w sytuacji bez wyjścia; ojciec, który stara się chronić synka przed swoją przeszłością. Losy ich wszystkich splotą się w czasie trzech minut.

Więcej o filmie czytaj tu>>>

IAR,kk

Czytaj także

Rozpoczął się montaż konstrukcji wielkiego portretu Jana Pawła II

Portret, który zawiśnie na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie, zostanie odsłonięty 1 maja w dniu beatyfikacji Jana Pawła II.

Największy na świecie portret Jana Pawła II będzie się składał z setek tysięcy fotografii Polaków - jego wymiary to 55 x 26 metrów. Będzie wierną kopią portretu beatyfikacyjnego, który zawiśnie na Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Odpowiedzialny za realizację projektu inż. Rafał Bykowski poinformował, że w tym tygodniu rozpoczęły się pierwsze prace nad montażem konstrukcji nośnej. Ze względu na wielkość i ciężar grafiki (ok. 600 kg) oraz jej ekspozycję na różne warunki atmosferyczne jest to zadanie szczególnie trudne, wymagające wykorzystania najnowocześniejszej techniki.

- Do tej pory nadesłano już 50 tys. zdjęć, z których powstanie wielki portret. Znajdą się na nim m.in. znane twarze - np. muzyka Stanisława Soyki, aktora filmowego i teatralnego Tadeusza Chudeckiego i lidera zespołu "Leszcze" Macieja Miecznikowskiego - poinformował prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł. 

Zdjęcia można przesyłać do 18 kwietnia. Aby stać się częścią wielkiego portretu, trzeba wysłać SMS o treści P jak Portret na numer 72551 (2 zł netto), a następnie przesłać swoje zdjęcie za pośrednictwem strony www.portretjp2.pl lub MMS-em na numer: 664 400 100 (cena według stawek operatorów). Ze wszystkich nadesłanych zdjęć zostanie wygenerowany Wielki Portret Jana Pawła II.

Portret ma pozostać na Świątyni Opatrzności Bożej przynajmniej do Święta Dziękczynienia, 5 czerwca.

/

Czytaj więcej w specjalnym serwisie: Beatyfikacja Jana Pawła II>>>

Zobacz serwis specjalny: Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny>>>

PAP,kk

Czytaj także

120 tysięcy pielgrzymów w Sanktuarium w Łagiewnikach

Na pięciu telebimach, które rozstawiono na terenie łagiewnickiego sanktuarium, wierni mogli obserwować mszę beatyfikacyjną prosto z Rzymu.
Posłuchaj
00'51 Pielgrzymi w Łagiewnikach
więcej

Po wysłuchaniu homilii rozpoczęła się "polska" część tego wydarzenia. Biskup Jan Zając poprowadził procesję z bazyliki w stronę ołtarza polowego. To na nim złożone zostały relikwie Jana Pawła II. Dla wiernych była to pierwsza okazja publicznego uczczenia relikwii błogosławionego Jana Pawła.

Relikwie to ampułka z krwią papieża, która została umieszczona w relikwiarzu w kształcie monstrancji, przekazanym kustoszowi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przez kardynała Stanisława Dziwisza. Nie wiadomo jeszcze, czy relikwiarz zostanie w Łagiewnikach. - Jeśli ks. kardynał zażyczy sobie, żeby go oddać, będę bronił - mówił wczoraj biskup Jan Zając.

O 15.00 rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie przewodniczył w łagiewnickiej bazylice Godzinie Miłosierdzia. Do wieczora przy obrazu polowym, w bazylice i kaplicy klasztornej odprawiane będą msze.

rk

Czytaj także

Setki tysięcy wiernych oddają cześć papieżowi. Uroczystości w całym kraju

W wielu miejscach wierni za pośrednictwem telewizji mogli uczestniczyć w Mszy świętej z Watykanu. W kościołach odprawiano Msze dziękczynne, zorganizowano okolicznościowe koncerty.
Posłuchaj
01'04 Relacja z Placu Piłsudskiego w Warszawie
więcej

Po raz pierwszy wystawiono też relikwie nowego błogosławionego. 120 tysięcy pielgrzymów modliło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Od godz. 10.00, dzieki pięciu telebimom, które rozstawiono na terenie sanktuarium, wierni mogli uczestniczyć duchowo w Mszy beatyfikacyjnej w Rzymie. Po wysłuchaniu homilii rozpoczęła się "polska" część tego wydarzenia. Biskup Jan Zając poprowadził procesję z bazyliki w stronę ołtarza polowego. To na nim złożone zostały relikwie Jana Pawła II. Dla wiernych była to pierwsza możliwość publicznego uczczenia relikwi błogosławionego Jana Pawła.

Relikwie to ampułka z krwią papieża, która została umieszczona w relikwiarzu w kształcie monstrancji, przekazanym kustoszowi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przez kardynała Stanisława Dziwisza. Nie wiadomo jeszcze, czy relikwiarz zostanie w Łagiewnikach. Od godz. 15.00 rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył w łagiewnickiej bazylice Godzinie Miłosierdzia.

Ok. godz. 20.00 na krakowskim rynku rozpoczął się koncert w hołdzie papieżowi ,,Wracam do Was. Błogosławiony Jan Paweł II".

"Poczuć wspólnotę modlitwy"

W Warszawie na Plac Piłsudskiego przybyło około trzech i pół tysiąca wiernych, którzy poprzez transmisję telewizyjną z Rzymu włączyli się w uroczystości beatyfikacyjne. Ci, którzy co nie mogli być tego wyjątkowego dnia w Rzymie, tłumaczyli wzruszeni, że również w stolicy chcieli poczuć wspólnotę modlitwy.

W południe na Placu Piłsudskiego odprawiono Mszę dziękczynną za beatyfikację papieża. Z kolei o godz. 21.00 w tym samym miejscu rozpocznie się specjalny koncert z okazji beatyfikacji papieża - Polaka. Wykonana zostanie między innymi inspirowana twórczością Karola Wojtyły kantata jazzowa "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Celem koncertu jest nie tylko złożenie hołdu beatyfikowanemu papieżowi, ale też przybliżenie postaci Jana Pawła II. Także w stolicy, w kościele środowisk twórczych, odsłonięto ołtarz Jana Pawła II, który został podarowany przez stołeczne Duszpasterswo Środowisk Twórczych. Zdobi go portret Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Kardynała Wyszyńskiego. Ołtarz jest pierwszym tego typu w Polsce, stanął w nawie kościoła. W ten sposób artyści podziękowali Ojcu Świętemu za uwagę i troskę, jaką darzył ich środowisko. Wkrótce w środku znajdą się relikwie związane papieżem - a dokładnie szkaplerz.

Uroczystości odbyły się także w będącej wciąż w budowie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Fasada świątyni została przykryta ogromnym, mierzącym blisko 1500 metrów kwadratowych portretem błogosławionego Jana Pawła II. Portret o wymiarach 55 na 26 metrów składa się ze 105 tysięcy zdjęć, nadesłanych pocztą elektroniczną z Polski i z zagranicy. odbędą się również projekcje filmów poświęconych Janowi Pawłowi II. O godz. 15.00 przed Świątynią Opatrzności Bożej zmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Modlitwy dziękczynne w Wadowicach

Mieszkancy Wadowic i pielgrzymi tłumnie zgromadzili się na rynku rodzinnego miasta Karola Wojtyły. Po transmisji z Watykanu odprawiona została msza święta. W wadowickich uroczystościach uczestniczył premier Donald Tusk wraz z małżonką.
Modlitwy dziękczynne trwały przez cały dzień w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie.

Szczególna modlitwa zanoszona będzie o 21.00 podczas Apelu Jasnogórskiego.
Poświęcenie kaplicy Ojca Świętego oraz olbrzymi portret Jana Pawła II na frontonie bazyliki - to najważniejsze punkty trwających od wczoraj w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu uroczystości z okazji beatyfikacji papieża Polaka. Do bazyliki trafiły elementy szat papieskich, w których papież przed laty sprawował nabożeństwo na schodach bazyliki w 1999 roku.

Wspólne oglądanie uroczystości

Kilkuset górali, a także turystów zebrało się w ogrodzie fatimskim przy sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach.To właśnie tam wspólnie mogli dzięki telebimom właczyć się duchowo w Mszę beatyfikacyjną w Watykanie. Pomimo padającego deszczu wierni w wielkim skupieniu przeżywali wyniesienie na ołtarze papieża Polaka, który - jak nie raz to podkreślał - z Tatrami i góralami był szczególnie związany. W sanktuarium na Krzeptówkach powstanie muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II. Znajdą się tam osobiste rzeczy polskiego papieża, jak narty czy ubrania.

Transmisję uroczystości beatyfikacyjnych wspólnie oglądali także wierni w innych miastach. W Krakowie w Bazylice Mariackiej oraz w trzech świątyniach w Gdańsku, w suwalskim Parku Konstytucji 3 Maja, na Placu Papieskim w Sosnowcu czy na rynkach w Bydgoszczy, Rzeszowie i Nowym Sączu. We wszystkich tych miastach wierni uczestniczą także w Maszach dziękczynnych. Podobnie jest na Jasnych Błoniach w Szczecinie, gdzie ponadto zaprezentowano wystawę poświęconą wizytom Jana Pawła II, a także zorganizowano koncerty, biegi, prezentacje multimedialne i festyn rodzinny.

Z kolei na Rynku Staromiejskim w Toruniu można oglądać wystawę poświęconą Ojcu Świętemu. Torunianie mogą się także wpisywać do księgi pamiątkowej. Wieczorem odbędzie się koncert z udziałem chóru akademickiego oraz przejście przed pomnik Jana Pawła II. Tam odbędzie się czuwanie modlitewne oraz odśpiewanie "Barki".
W diecezji drohiczyńskiej główne uroczystości dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II odbędą się 10 czerwca - w 12. rocznicę wizyty Ojca Świętego. W niedzielę wieczorem zorganizowano za to apel dziękczynny na 100 gitar i 200 głosów.

rk, rr

Czytaj także

Warszawa: papamobile przyjechał do Wilanowa przed Świątynię Opatrzności

Biało-żółty samochód, dokładna replika papamobile z 1979 roku, zajechał przed Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Posłuchaj
00'22 Z placu Piłsudskiego do Wilanowa wyruszył papamobile
więcej

Takim pojazdem poruszał się Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. Samochód zrekonstruowało Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Oryginalny papamobile zniszczyły komunistyczne władze.
|
Biało-żółty samochód jest prowadzony w policyjnej asyście, podobnie jak podczas papieskich wizyt w Polsce.

Czytaj więcej: Jan Paweł II błogosławionym - relacja na żywo>>>

Wśród wielu zebranych na placu Piłsudskiego w Warszawie taki widok przywołał wiele wspomnień. Podkreślali, że patrząc na ten pojazd mają w pamięci te chwile, kiedy Jan Paweł II był w Polsce, a tłumy pozdrawiały go na ulicach.

/

IAR,kk