Warszawa: wielki portret Jana Pawła II ze zdjęć ludzi odsłonięty

IAR / PAP
Radosław Różycki 01.05.2011
Warszawa: wielki portret Jana Pawła II ze zdjęć ludzi odsłonięty
foto: fot. PAP/Jacek Turczyk

Na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie rozwinięty został w niedzielę wielki portret beatyfikacyjny Jana Pawła II, złożony ze 105 tys. zdjęć Polaków.

Mozaika odwzorowuje portret odsłonięty tego dnia w Watykanie. Portret o rozmiarach 55 na 26 metrów, waży 600 kg. To największy portret beatyfikacyjny na świecie. Został wykonany na specjalnym, perforowanym materiale przepuszczającym wiatr. Do wydruku zastosowano tusz lateksowy, który gwarantuje możliwość długotrwałej ekspozycji grafiki w każdych warunkach atmosferycznych. Rozwinięcie portretu zebrani przed świątynią powitali oklaskami.

W zbieraniu zdjęć do portretu udział miał także portal polskieradio.pl.

Portret odwzorowuje zdjęcie Jana Pawła II ubranego w czerwony płaszcz, wykonane przez fotografika Grzegorza Gałązkę w 1989 r. podczas wizyty papieża w jednej z rzymskich parafii. Mozaika ma pozostać na Świątyni Opatrzności Bożej do 16 października - dnia, w którym w 1978 r. ogłoszono decyzję o powołaniu Karola Wojtyły na stolicę piotrową. Jak poinformował dyrektor wilanowskiego Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, fotografie nadal są przyjmowane. Staną się one częścią multimedialnego portretu papieża, który znajdzie się na dużym elektronicznym ekranie w powstającym obecnie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

/

Szczegóły na temat procedury związanej z przesłaniem własnego zdjęcia można znaleźć na stronie www.portretjp2.pl. W niedzielę, w rozstawionym w Wilanowie namiocie, muzeum prowadzi zbiórkę eksponatów. Jak powiedział PAP dyrektor muzeum Paweł Skibiński, placówce szczególnie zależy na osobistych pamiątkach związanych z papieżem, z którymi wiązać będzie się osobista historia darczyńców. Jad dodał, dotychczas ludzie przynieśli m.in. gazety i wejściówki na msze papieskie odprawiane podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

W Wilanowie działa też przygotowane dla najmłodszych miasteczko papieskie. Jadąc "papieską ciuchcią" dzieci mogą "zwiedzić" miasta związane życiem Karola Wojtyły: Wadowice, Kraków, Rzym i Warszawę oraz poznać historię życia i świętości Jana Pawła II, a także rozwiązywać quizy i zagadki dotyczące życia papieża. Na placu przed świątynią można z kolei oglądać zrekonstruowany papamobile z 1979 r., który wcześniej stał na pl. Piłsudskiego. Zwiedzać można też panteon sławnych Polaków w podziemiach świątyni, gdzie pochowani są m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który zginął w katastrofie smoleńskiej oraz poeta ks. Jan Twardowski.

/

rr

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Czy na rynku pracy będzie już tylko lepiej?

Czy na rynku pracy będzie już tylko lepiej?

W grudniu 2014 bezrobocie było trochę wyższe niż miesiąc wcześniej, ale znacznie niższe niż w grudniu przed rokiem. Różnica to dwa punkty procentowe. Czy czeka nas dalszy spadek bezrobocia?

SLD: prezes JSW zerwał porozumienie społeczne

SLD: prezes JSW zerwał porozumienie społeczne

W czterech kopalniach JSW trwa strajk polegający na wstrzymaniu wydobycia węgla. Dołączyć ma także piąta spółka. Związkowcy domagają się m.in. odstąpienia od planu oszczędnościowego a także rezygnacji ze zwolnienia 9 liderów związków. Górników popiera SLD i domaga się od premier Ewy Kopacz odwołania zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Goście "Pulsu Trójki" spierali się, kto ma rację w tym konflikcie.

Prezes Fundacji Panoptykon: brak nowego GIODO niepokoi

Prezes Fundacji Panoptykon: brak nowego GIODO niepokoi

Stanowisko Generalnego Inspektora Danych Osobowych (GIODO) pozostaje nieobsadzone od grudnia, a wokół tego tematu robi się coraz większe zamieszanie. - Uważamy, że może to się negatywnie przełożyć na funkcjonowanie urzędu - powiedziała w Jedynce Katarzyna Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon.

Bądź z nami w kontakcie: