Wiadomości

Watykan: Jan Paweł II został pochowany w bazylice św. Piotra

02.05.2011 09:30
Trumna ze szczątkami Jana Pawła II została złożona w Kaplicy Świętego Sebastiana bazyliki świętego Piotra - ogłosił Watykan. W prywatnej ceremonii uczestniczyli kardynałowie i najbliżsi współpracownicy polskiego papieża.
Posłuchaj
00'18 Kardynał Stanisław Dziwisz o przeniesieniu trumny Jana Pawła II
01'09 Zakończyło się w Bazylice Watykańskiej wystawienie trumny ze szczątkami Jana Pawła II - relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
00'26 Ilu Polaków uczestniczyło w beatyfikacji?
więcej

Od siódmej rano we wtorek wierni będą mogli już tam oddawać hołd Janowi Pawłowi II.

Hołd błogosławionemu

Punktualnie o 18.30 zakończyło się w Bazylice Watykańskiej wystawienie trumny ze szczątkami Jana Pawła II w związku z jego niedzielną beatyfikacją. Jak się szacuje hołd nowemu błogosławionemu oddało około pół miliona wiernych.

Trumnę z ciałem Jana Pawła II wyjęto z grobu w Grotach Watykańskich w piątek 29 kwietnia. Do 1 maja stała przed grobem św. Piotra w podziemiach bazyliki, a po niedzielnej beatyfikacji wystawiona była - zamknięta, jak uprzedzono - przed ołtarzem konfesji. Tam jako pierwszy hołd oddał swemu poprzednikowi Benedykt XVI, potem oficjalne delegacje państwowe przybyłe na uroczystości w Watykanie - w tym prezydent Bronisław Komorowski - następnie pielgrzymi. Do godz. 3 nad ranem było ich ćwierć miliona. Przypuszcza się, że podobna liczba przeszła przed trumną papieża Polaka w poniedziałek.

Polacy na beatyfikacji

Około stu tysięcy Polaków było obecnych na uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Watykanie. Takie dane uzyskało Polskie Radio w centrum informacji dla pielgrzymów działającym przy polskim kościele świętego Stanisława w Rzymie.

Jeszcze na kilka dni przed uroczystościami polscy księża pracujący w Rzymie szacowali, że na mszy będzie obecnych około 80 tysięcy Polaków. Ksiądz Piotr Studnicki z kościoła świętego Stanisława powiedział wysłannikowi Polskiego Radia, że Polaków na beatyfikacji było jednak znacznie więcej.

Podczas niedzielnych uroczystości w Watykanie Plac Świętego Piotra był pełen polskich flag. Wielu Polaków zostało w Rzymie i uczestniczyło we mszy dziękczynnej odprawionej przez kardynała Tarcisio Bertone.

(fot.
(fot. Ewa Holubowicz/PR)
/

(fot. Ewa Holubowicz/PR)

/IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nielegalny handel przed beatyfikacją. Skonfiskowano 5 tysięcy pamiątek

Rzymska straż miejska skonfiskowała pamiątki związane z beatyfikacją Jana Pawła II i inne artykuły sprzedawane bez zezwolenia.

Podczas 145 kontroli zatrzymano ponad 60 nielegalnych handlarzy - poinformował burmistrz Wiecznego Miasta Gianni Alemanno.

Przedstawiając w sobotę pierwszy raport na temat zmasowanej walki z plagą nielegalnego obnośnego handlu pamiątkami i podrobionymi artykułami znanych firm w dniach masowego napływu pielgrzymów burmistrz podkreślił, że w operacji tej bierze udział 60 funkcjonariuszy straży miejskiej i policji.

Dokonali oni łącznie do tej pory 70 konfiskat. Jednocześnie Alemanno zapewnił, że zjawisko nielegalnego handlu na ulicach w tych szczególnych dniach jest jednak mniejsze niż przypuszczano.

W związku z przyjazdem setek tysięcy pielgrzymów z całego świata władze włoskiej stolicy wydały specjalne rozporządzenie o bezwzględnym zakazie jakiegokolwiek handlu na straganach oraz obnośnego bez wymaganych koncesji. Jest ono - zapewniono - surowo egzekwowane.

/sm

Czytaj także

Spisek na życie papieża Polaka

Kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu, wspomina dramatyczne dni maja 1981 roku.
Posłuchaj
01'11 Zamach na polskiego papieża - relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
więcej

W 2000 roku, gdy Jan Paweł II postanowił ujawnić tzw. trzecią tajemnicę fatimską, kardynał Tarcisio Bertone, który był wówczas sekretarzem Kongregacji nauki wiary, ustalił, że miała ona związek z zamachem na życie papieża. W rozmowie z włoskim radiem publicznym RAI obecny sekretarz stanu oświadczył, że ocalenie Jana Pawła II to "tajemnica świętych obcowania, zdolności wstawiania się za ludźmi sprawiedliwymi i za przyjaciółmi Boga". Nie wspomniał natomiast o kulisach spisku na życie papieża Polaka.
O zamachu jest także mowa w życiorysie nowego błogosławionego, zamieszczonym na początku książeczki mszy beatyfikacyjnej. Czytamy tam o "nieudanym zamachu na życie" Jana Pawła II i o tym, że został "uratowany macierzyńską opieką Matki Bożej". Wysuwana w czasie procesu beatyfikacyjnego propozycja, by w związku z zamachem Jan Paweł II został uznany za męczennika, została odrzucona.

Czytaj także

Wieczorne czuwanie modlitewne na stadionie Circo Massimo

Na antycznym stadionie Circo Massimo w Rzymie rozpoczyna się właśnie czuwanie przed jutrzejszą beatyfikacją Jana Pawła II.
Posłuchaj
00'57 Papież nas zawsze bardzo wspierał - relacja Ewy Hołubowicz z Rzymu (IAR)
00'56 Wieczorne czuwanie - relacja Doroty Piotrowskiej z Rzymu (IAR)
więcej

Czuwanie potrwa od godziny 20.00 do ok. 23.00. Obecni wysłuchają świadectw bliskich współpracowników Jana Pawła II, kardynała Stanisława Dziwisza i byłego watykańskiego rzecznika Joaquína Navarro-Vallsa oraz uzdrowionej za wstawiennictwem sługi Bożego siostry Marie Simon-Pierre. W czuwaniu licznie biorą udział Polacy, którzy przyjechali na beatyfikację.

Wieczorne czuwanie modlitewne będzie się składało z dwóch części. Pierwsza rozpocznie się procesyjną intronizacją czczonego w bazylice Matki Bożej Większej obrazu maryjnego Salus Populi Romani, z udziałem delegacji wszystkich rzymskich parafii. W części drugiej czuwania, zostaną odmówią różańcowe tajemnice światła. 
/

IAR, sm

Czytaj także

Beatyfikacja Jana Pawła II: dla katolików to było gigantyczne wydarzenie

Wydarzenie historyczne, bezprecedensowe o światowym zasięgu - tak o uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II mówią polscy publicyści.
Posłuchaj
00'10 Stanisław Tasiemski: próżno szukać w historii Kościoła beatyfikacji podobnej do wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II
00'23 Tomasz Terlikowski: dla katolików na całym świecie to było gigantyczne wydarzenie
więcej

Publicyści podkreślają, że trudno jeszcze oceniać wpływ tego wydarzenia na polskie społeczeństwo.

Dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski uważa, że próżno szukać w historii Kościoła beatyfikacji podobnej do wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II. Podkreśla, że po raz pierwszy papież ogłosił błogosławionym swojego bezpośredniego poprzednika. - Takich rzeczy przez ponad tysiąc lat nie było - stwierdził ojciec Tasiemski.

Redaktor naczelny portalu fronda.pl Tomasz Terlikowski zaznacza, że beatyfikacja papieża - Polaka nie była tylko wydarzeniem nie tylko dla Polaków i Włochów. Znaczenie beatyfikacji pokazuje zgromadzonych w Rzymie półtora miliona wiernych. Według Terlikowskiego chociaż pontyfikat Jana Pawła II zakończył się sześć lat temu to cały czas oddziałuje na Kościół.

Na uroczystości na Placu Świętego Piotra pojawiła się rekordowa jak na uroczystość beatyfikacyjną liczba głów państw. Krzysztof Gołębiowski z Katolickiej Agencji Informacyjnej podkreśla, że była to niezwykła okoliczność, której nie można porównywać nawet z pogrzebem Jana Pawła II. Wprawdzie w uroczystościach pogrzebowych papieża brało udział więcej przywódców państw, to należy pamiętać, że beatyfikacja nie była pożegnaniem głowy państwa Watykańskiego, a wydarzeniem religijnym. Mimo to w Rzymie pojawiły się liczne delegacje polityków z wielu krajów.

Zjednoczenie Polaków

Tomasz Terlikowski podkreśla, że niedzielna uroczystość była dla Polaków bardzo ważna. Na jeden dzień zamilkły spory i udało się godnie reprezentować nasz kraj w Rzymie. Podkreślił, że w Rzymie byli wszyscy którzy powinni się tam znaleźć. Wskazał, że premier Donald Tusk również uczestniczył w tych wydarzeniach za pośrednictwem relacji telewizyjnych w Wadowicach. - To wydarzenie jednoczyło Polaków ponad podziałami politycznymi i w tym sensie było niezwykle ważne - podkreślił Terlikowski.

Według szacunków do Rzymu pojechało około 80 tysięcy Polaków, co stawia naszą nację wśród najliczniejszych na uroczystościach beatyfikacyjnych.

/

(fot. Ewa Holubowicz/PR)

(fot.
(fot. Ewa Holubowicz/PR)
/IAR, sm