Watykan: Jan Paweł II został pochowany w bazylice św. Piotra

IAR
Sylwia Mróz 02.05.2011
Watykan: Jan Paweł II został pochowany w bazylice św. Piotra
foto: (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Trumna ze szczątkami Jana Pawła II została złożona w Kaplicy Świętego Sebastiana bazyliki świętego Piotra - ogłosił Watykan. W prywatnej ceremonii uczestniczyli kardynałowie i najbliżsi współpracownicy polskiego papieża.

Od siódmej rano we wtorek wierni będą mogli już tam oddawać hołd Janowi Pawłowi II.

Hołd błogosławionemu

Punktualnie o 18.30 zakończyło się w Bazylice Watykańskiej wystawienie trumny ze szczątkami Jana Pawła II w związku z jego niedzielną beatyfikacją. Jak się szacuje hołd nowemu błogosławionemu oddało około pół miliona wiernych.

Trumnę z ciałem Jana Pawła II wyjęto z grobu w Grotach Watykańskich w piątek 29 kwietnia. Do 1 maja stała przed grobem św. Piotra w podziemiach bazyliki, a po niedzielnej beatyfikacji wystawiona była - zamknięta, jak uprzedzono - przed ołtarzem konfesji. Tam jako pierwszy hołd oddał swemu poprzednikowi Benedykt XVI, potem oficjalne delegacje państwowe przybyłe na uroczystości w Watykanie - w tym prezydent Bronisław Komorowski - następnie pielgrzymi. Do godz. 3 nad ranem było ich ćwierć miliona. Przypuszcza się, że podobna liczba przeszła przed trumną papieża Polaka w poniedziałek.

Polacy na beatyfikacji

Około stu tysięcy Polaków było obecnych na uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Watykanie. Takie dane uzyskało Polskie Radio w centrum informacji dla pielgrzymów działającym przy polskim kościele świętego Stanisława w Rzymie.

Jeszcze na kilka dni przed uroczystościami polscy księża pracujący w Rzymie szacowali, że na mszy będzie obecnych około 80 tysięcy Polaków. Ksiądz Piotr Studnicki z kościoła świętego Stanisława powiedział wysłannikowi Polskiego Radia, że Polaków na beatyfikacji było jednak znacznie więcej.

Podczas niedzielnych uroczystości w Watykanie Plac Świętego Piotra był pełen polskich flag. Wielu Polaków zostało w Rzymie i uczestniczyło we mszy dziękczynnej odprawionej przez kardynała Tarcisio Bertone.

(fot.
(fot. Ewa Holubowicz/PR)
/

(fot. Ewa Holubowicz/PR)

/IAR, sm

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: