Wiadomości

Fryderyki 2011. Najwięksi zwycięzcy: Acid Drinkers i Monika Brodka

10.05.2011 00:30
Projekt "Męskie granie", wydawnictwo opublikowane przez Polskie Radio pod patronatem radiowej Trójki, wygrał w kategorii "Album Roku: Muzyka Alternatywna".
Posłuchaj
00'24 Marek Staszewski o Złotych Fryderykach
00'52 Fryderyki 2011 rozdane - relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
więcej

Statuetką Fryderyka 2011 w kategorii "Wokalista Roku" został wyróżniony Kuba Badach. Wokalistką Roku wybrano Monikę Brodkę. Statuetkę w Kategorii "Fonograficzny Debiut Roku" wręczono zespołowi Tres.B

Kompozytorem Roku okazał się Seweryn Krajewski, a Autorem Roku wybrano Wojciecha Młynarskiego.

Album Grzegorza Turnaua "Fabryka klamek" został wyróżniony w kategorii "Album Roku: Piosenka Poetycka", zaś Leszek Możdżer odebrał Fryderyka 2011 za płytę "Kaczmarek by Możdżer".

W kategorii "Album Roku: Rock" nagrodzono grupę Dezerter za płytę "Prawo do bycia idiotą". Irek Dudek odebrał wyróżnienie w kategorii "Album Roku: Blues" za płytę "Dudek Bluesy".

"Albumem Roku: Muzyka Klubowa i Elektroniczna" został krążek Noviki "Lovefinder". Abradab odebrał wyróżnienie za płytę "Abradabing" w kategorii Hip-Hop/R&B/Reggae.

Najlepszym krążkiem alternatywnym uznano zbiorowy projekt "Męskie granie". W kategorii "Album Roku: Folk/Muzyka Świata" wyróżniono formację DAGADANA i krążek "Maleńka".

Najlepszy wideoklip nakręcili Mateusz Rakowicz i Tymon Wyciszkiewicz (2DajRektors) do projektu Ani Dąbrowskiej "Bang Bang".

Podczas tegorocznej gali wręczono również wyróżnienia dla polskiej i zagranicznej Cyfrowej Piosenki Roku, które powędrowały do Ali Boratyn za "Nie pytaj mnie" i Shakiry za utwór "Waka Waka".

Radiowym Hitem Roku, czyli utworem najczęściej granym przez stacje radiowe w 2010 roku została piosenka De Mono "Póki na to czas".

Albumem zagranicznym, który zyskał największe uznanie, okazał się krążek Kings of Leon "Come Around Sundown".

Brodka i Acid Drinkers zgarnęli najwięcej statuetek

Zwycięzcą tegorocznych Fryderyków został zespół Acid Drinkers. Grupa muzyczna wykonująca thrash metal zdobyła aż cztery nagrody w kategorii: Grupa Roku, Album Roku Metal, Piosenka Roku oraz Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu.

Drugie miejsce pod względem zdobytych nagród zajęła Monika Brodka, która była nominowana aż w dziewięciu kategoriach. Piosenkarka zdobyła trzy Fryderyki w kategoriach: "Wokalistka Roku", "Album Roku: Pop" oraz "Produkcja Muzyczną Roku".

Największym przegranym tegorocznej gali okazał się Czesław Mozil, który nie zdobył żadnej statuetki, chociaż był nominowany aż w siedmiu kategoriach.

Zwycięzcy w kategorii muzyka jazzowa

Adam Pierończyk jest największym zwycięzcą tegorocznych Fryderyków w kategoriach związanych z muzyką jazzową. Podczas poniedziałkowej gali odebrał nagrodę dla Jazzowego Muzyka Roku oraz Jazzowy Album Roku za płytę nagraną przez Adam Pierończyk Quintet "Komeda - The Innocent Sorcerer".

Laureat miał problem ze wskazaniem, która statuetka jest dla niego ważniejsza. - Najbardziej przyjemne są chyba nominacje, bo było ich aż cztery. Szczególnie przyjemne sa nominacje do albumu roku, bo aż dwie moje płyty tam się dostały - powiedział Pierończyk.

Nagrodę dla jazzowego kompozytora roku otrzymał Michał Tokaj. Za fonograficzny debiut roku uznano Roberta Kubiszyna.

Zwycięzcy w kategorii muzyka klasyczna

Marian Borkowski Kompozytorem Roku, a Wydanie Narodowe Chopina w formacie Super Audio, uznano za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

Albumem Roku z muzyką chóralną i oratoryjną został Laudate Dominum, nagrany przez Chór Katedry Warszawsko-Praskiej "Musica Sacra". W kategorii Muzyka Dawna i Barokowa Najlepszym Albumem okazał się "Missa Brevis, Missa Pulcherrima, Motety" Bartłomieja Pękiela w wykonaniu zespołu Il Canto.

Sławomir TomasikRobert Morawski otrzymali nagrodę w kategorii Muzyka Kameralna za album "Karol Szymanowski - Complete Violin-Piano Works". "Witold Lutosławski Opera omnia - Symfonie nr 2 i 4" to najlepszy album w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. Najlepszym albumem z muzyką współczesną okazał się "Requiem Missa Pro Defunctis " Romana Maciejewskiego.

"Schumann - Piano Works" to płyta Piotra Anderszewskiego, która zdobyła statuetkę dla Najlepszego Recitalu Solowego. Fonograficznym Debiutem Roku okazała się Wrocławska Orkiestra Barokowa za album: "Koželuh, Rejcha, Vořišek - Symphonies".

Złote Fryderyki dla Młynarskiego, Maksymiuka i Nahornego

Nagrodą Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych uhonorowano trzech wybitnych postaci polskiej kultury muzycznej: Wojciecha Młynarskiego (muzyka rozrywkowa), Jerzego Maksymiuka (muzyka poważna) i Włodzimierza Nahornego (muzyka jazzowa).

Czytaj więcej w specjalnym serwisie: Wojciech Młynarski>>>

To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest od momentu powstania Akademii Fonograficznej, począwszy od edycji Fryderyk '99 artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej.

IAR,PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fryderyki: 9 nominacji dla Moniki Brodki, 3 dla płyt wydanych przez Polskie Radio

W środę poznaliśmy nominowanych do tegorocznych nagród Fryderyk 2011. Na dziewięć statuetek szanse ma Monika Brodka. Trzy nominacje otrzymały płyty wydane przez Polskie Radio.
Posłuchaj
00'25 Piotr Metz o nominacjach dla Moniki Brodki
00'25 Piotr Metz o Acid Drinkers
00'24 Marek Staszewski o Złotych Fryderykach
więcej

Monika Brodka została nominowana w takich kategoriach, jak m.in. autor roku, kompozytor roku, wokalistka roku, album roku pop, produkcja muzyczna roku.

- Spodziewałem się, że Monika otrzyma kilka nominacji, ale nie myślałem, że aż dziewięć – powiedział Piotr Metz, członek Rady Akademii Fonograficznej. Jego zdaniem artystka wyjątkowo cieszyć się będzie z nominacji nie dotyczących aspektów artystycznych jej ostatniej płyty.

Niespodzianką jest aż sześć nominacji dla heavy metalowego zespółu Acid Drinkers. Według Piotra Metza może to oznaczać powrót na salony „tradycyjnej, energetycznej szkoły grania”.

Jerzy Maksymiuk, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski – to artyści, którzy w tym roku otrzymają Złotego Fryderyka. - To postaci szczególne, wybitne i chyba nie trzeba ich specjalnie przedstawiać – powiedział Marek Staszewski ze Związku Producentów Audio Video.

Trzy nominacje do Fryderyków otrzymały płyty wydane przez Polskie Radio. Najlepszym albumem z muzyką kameralną może okazać się "Aqua e Vinho" z utworami w wykonaniu Łukasza Kuropaczewskiego, Agaty Szymczewskiej, Anny Marii Staśkiewicz, Katarzyny Budnik-Gałązki i Marcina Zdunika. Nominację w kategorii "Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa" otrzymał Michał Lorenc za muzykę do filmu "Różyczka". Fryderyka za album roku z muzyką alternatywną mogą otrzymać twórcy płyty "Męskie granie".

W tym roku statuetki wręczone zostaną w 34 kategoriach. O nominację do nagrody ubiegało się 101 albumów muzyki poważnej, 29 jazzowych, 201 albumów z polską muzyką rozrywkową. Zgłoszono tez 147 singli do kategorii "Piosenka Roku". O tytuł najlepszego wideoklipu walczyło 97 teledysków.

Gala Fryderyk 2011 odbędzie się 9 maja w Fabryce Trzciny.

IAR, aj

Czytaj także

Dziś poznamy zdobywców tegorocznych Fryderyków

Największą szansę na nagrodę ma Monika Brodka, która otrzymała dziewięć nominacji. Siedem statuetek może trafić w ręce Czesława Mozila.
Posłuchaj
00'24 Marek Staszewski o Złotych Fryderykach
więcej

Piotr Metz z Rady Akademii Fonograficznej przyznał po ogłoszeniu kandydatów do nagrody, że spodziewał się nominacji dla Moniki Brodki. Artystka została nominowana w kategoriach: autor roku, kompozytor roku, wokalistka roku, album roku pop, produkcja muzyczna roku, wideoklip roku, najlepsza oprawa graficzna albumu, oraz dwie nominacje w kategorii piosenka roku za utwory "Granda" i "W pięciu smakach".

Podczas gali wręczone zostaną też trzy Złote Fryderyki. Marek Staszewski ze Związku Producentów Audio Video powiedział, że laureatów wybrano jednogłośnie. W tym roku będą to Jerzy Maksymiuk, Włodzimierz Nahorny oraz Wojciech Młynarski.

Trzy nominacje do Fryderyków otrzymały płyty wydane przez Polskie Radio. Najlepszym albumem z muzyką kameralną może okazać się "Aqua e Vinho" z utworami wykonaniu Łukasza Kuropaczewskiego, Agaty Szymczewskiej, Anny Marii Staśkiewicz, Katarzyny Budnik-Gałązki i Marcina Zdunika. Nominację w kategorii "Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa" otrzymał Michał Lorenc na muzykę do filmu "Różyczka". Fryderyka za album roku z muzyką alternatywną mogą otrzymać twórcy płyty "Męskie granie".

Część gali Fryderyk 2011 poświęcona muzyce rozrywkowej rozpocznie się o 19:00 w warszawskiej Fabryce Trzciny. O 21:00 zostaną wręczone nagrody w kategoriach muzyki jazzowej i poważnej.

IAR, aj