Wiadomości

Gimnazjaliści poznali wyniki egzaminów

15.06.2011 14:52
Wyniki te są jednym z podstawowych mierników przy przyjęciu do szkół ponadgimnazjalnych i prezentują się trochę gorzej niż w roku ubiegłym.
Gimnazjaliści poznali wyniki egzaminów
Foto: fot. PAP/Darek Delmanowicz
Posłuchaj
00'22 Zofia Hryhorowicz dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu mówi o wynikach egzaminu w Wielkopolsce
00'16 Agnieszka Muzyk z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży informuje o wynikach uczniów z Warmii i Mazur
00'16 Agnieszka Muzyk z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży mówi o wiarygodności wyników egzaminów
więcej

30,34 punktów na 50 możliwych z części humanistycznej i 23,90 na 50 z części matematyczno-przyrodniczej - to średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów podczas tegorocznego egzaminu. W ubiegłym roku uczniowie testy napisali nieco lepiej - z części humanistycznej średnio uzyskali 31,67 punktów, a z części matematyczno-przyrodniczej - 26,03 punktów.

W woj. wielkopolskim wyniki nie powalają na kolana

W Wielkopolsce do egzaminu gimnazjalnego w tym roku przystąpiło ponad 38 tysięcy uczniów. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu podała, że nie są one zbyt dobre.

Z części humanistycznej wielkopolscy gimnazjaliści uzyskali średnio o 6 punktów mniej niż w ubiegłym roku. Z części matematyczno-przyrodniczej wynik jest podobny do zeszłorocznego, średnio 23,38 punktu. Najlepiej wypadł język angielski. Gimnazjaliści średnio uzyskali z tego egzaminu 28,08 punktu.

Zofia Hryhorowicz dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu przestrzega jednak przed wyciąganiem szybkich wniosków, ponieważ "trzeba poczekać na oficjalne wyniki w kraju".

Lubelskie zadowolone z wyników

26,38 punktu to średni wynik uczniów województwa lubelskiego osiągnięty na egzaminie gimnazjalnym z części humanistycznej testu. Nieco gorszy wynik, bo 23,75 punktu uzyskali gimnazjaliści z części matematyczno-przyrodniczej.

W zestawieniu wszystkich komisji egzaminacyjnych z prawie całego kraju lubelskie plasuje się w górnej połówce. Renata Janicka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej powiedziała, że wynik uzyskany przez uczniów trzecich klas gimnazjów nie jest najgorszy.

Kończący gimnazja młodzi mieszkańcy województwa lubelskiego lepiej poradzili sobie z częścią językową. Z języka angielskiego średnia wyniosła 27,36 punktu, z języka niemieckiego 28,36 punktu, a z rosyjskiego 28,28 co plasuje lubelskie w ścisłej czołówce krajowej.

Uczniowie z Warmii i Mazur mogli spisać się lepiej

Średnią uczniów z Warmii i Mazur przedstawia Agnieszka Muzyk z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. - Z części humanistycznej średni wynik to 23,8 punktu, natomiast z części matematyczno-przyrodniczej wynik wyniósł 22,8 punktu - poinformowała Agnieszka Mazur

- Tegoroczne wyniki są nieco słabsze niż w minionym roku, ale trudno je jednoznacznie porównywać, bo za każdym razem skala trudności egzaminów jest inna - dodała Agnieszka Muzyk.

Najlepiej w warmińsko-mazurskiem wypadli uczniowie z gimnazjów w Wilczętach w powiecie braniewskim.

 

Egzamin gimnazjalny odbył się w 1-szej połowie kwietnia. Jego wynik jest jednym z podstawowych mierników przy przyjęciu do szkół ponadgimnazjalnych.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katarzyna Hall: sytuacja w szkołach gimnazjalnych jest coraz lepsza

W Sygnałach Dnia w Polskim Radiu szefowa resortu edukacji Katarzyna Hall mówiła, że w ciągu ostatnich kilku lat gimnazja stały się bardziej przyjazne uczniom.
Posłuchaj
00'48 Katarzyna Hall (minister edukacji)
więcej
Obejrzyj
Rozmowa z minister Katarzyną Hall

W Warszawie odbywa się pierwszy Kongres Polskiej Edukacji, podczas którego ma zostać zaprezentowany "Raport o stanie polskiej edukacji". Katarzyna Hall powiedziała, że kongres jest okazją do zebrania opinii różnych środowisk na temat ostatnich reform w szkolnictwie.

W Sygnałach Dnia w Polskim Radiu szefowa resortu edukacji mówiła, że coraz lepsza jest sytuacja w gimnazjach. Katarzyna Hall nie zgodziła się z opinią, że nauczyciele mają problemy wychowawcze z uczniami gimnazjów. Zdaniem minister edukacji, nowa podstawa programowa dla tych szkół zawiera też dobry program wychowawczy dla gimnazjalistów.

Katarzyna Hall uważa, że wyniki egzaminów gimnazjalnych nie powinny być jedynym kryterium oceny szkoły. Jej zdaniem, należy brać pod uwagę także takie kwestie, jak programy wychowawcze, rolę szkoły w lokalnej społeczności i atmosferę w niej panującą.

Więcej w Jedynce >>>

IAR, aj

Czytaj także

Muszyna: trzy szkoły nie zostaną zlikwidowane

10.06.2011 15:11
Trzy szkoły podstawowe w gminie Muszyna będą prowadzić sami nauczyciele. Takie rozwiązanie pozwoliło uchronić placówki przed likwidacją.
Muszyna: trzy szkoły nie zostaną zlikwidowane
Foto: (fot.sxc.hu)
Posłuchaj
00'34 Burmistrz Muszyny Jan Golba mówi o tym na jakiej zasadzie mają działać placówki
więcej

Chodzi o placówki w Andrzejówce, Jastrzębiku i Miliku. Natomiast szkoła podstawowa numer 2 w Muszynie zostanie przekazana stowarzyszeniu, które utworzyli rodzice i nauczyciele.

Burmistrz Muszyny Jan Golba przekonywał, że było to jedyne wyjście, aby te szkoły przetrwały. -  Szkołę prowadzą nauczyciele na własny rachunek, co oznacza, że to oni otrzymują subwencję jaka przypada na jednego ucznia i mają z tego tytułu utrzymać szkołę. To rozwiązanie pomaga zaoszczędzić gminie spore środki – poinformował burmistrz Muszyny

Dla uczniów program pozostanie taki sam, a szkoły nadal będą publiczne. Zmieni się jedynie status nauczyciela.

Koszty remontów tych placówek, od 5 tysięcy złotych w górę, będzie ponosić gmina Muszyna.

IAR, mr

Czytaj także

Rozstrzygnięto konkurs na "Wychowawcę roku"

14.06.2011 15:44
Wyrozumiały, ale stanowczy - taki powinien być idealny pedagog. W Pałacu Prezydenckim wręczono nagrody dla najlepszych wychowawców w Polsce.
14 października obchodzimy Dzień Nauczyciela
14 października obchodzimy Dzień NauczycielaFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'15 Małgorzata Sandułow ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Koszalinie daje receptę jak być najlepszym wychowawcą
00'21 Sabina Poświatowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Puławach podkreśliła, że najważniejsza jest sprawiedliwość w ocenie ucznia
więcej

- Serdecznie gratuluję wspaniałym wychowawcom, którzy cieszą się niekwestionowanym autorytetem wśród swoich uczniów i są, jestem o tym przekonana, przez nich kochani. Aby jak najwięcej było w polskiej szkole ludzi z pasją, mądrych, docenionych, do których zawsze mogą przyjść uczniowie ze swoimi problemami, wiedząc, że znajdą zrozumienie i wsparcie - napisała pierwsza dama Anna Komorowska w liście do uczestników uroczystości

W konkursie wybrano 16 laureatów, po jednym z każdego województwa. Pani Małgorzata Sandułow ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Koszalinie już drugi raz zdobyła tytuł "Wychowawcy roku". - Lubię swoją pracę. Mój entuzjazm szerzy się dookoła, zarażam swoim optymizmem dzieci, rodziców i to procentuje w wychowaniu - podkreśliła zwyciężczyni konkursu

Sabina Poświatowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Puławach uczy matematyki, informatyki i wychowania fizycznego. Powiedziała, że dla niej najważniejsze jest, aby być sprawiedliwym nauczycielem. - Trzeba dogłębnie poznać środowisko ucznia i w razie potrzeby interweniować. Cały czas staram się być sprawiedliwa i jak muszę to „jedynkę” też postawię - zaznaczyła z uśmiechem Sabina Poświatowska

Lista laureatów konkursu

Wśród laureatów znaleźli się także Joanna Skrzycka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie, Joanna Jędrzejewska z Publicznego Gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą, Joanna Olszewska z Zespołu Szkół Publicznych w Ośnie Lubuskiem, Mirosława Wolska z Zespołu Szkół w Dąbrowicy, Sabina Wąsikiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku, Katarzyna Smułkowska z Przedszkola nr 411 w Warszawie, Marcin Gambiec z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu, Wiesław Luft ze Szkoły podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Radyminie, Beata Falkowska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Białymstoku, Sławomir Wiechowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie, Joanna Smaga z Gimnazjum nr 2 w Zawierciu, Anna Bogdalska ze Szkoły Podstawowej w Wiślicy, Magdalena Świętoń ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu oraz Katarzyna Gołowacz z Zespołu Szkół im Adama Wodziczki w Mosinie.

Laureaci konkursu oprócz dyplomów, które wręczył im szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Michałowski, otrzymali także granty w wysokości 1,5 tys. zł na realizację inicjatyw wychowawczych.

"Szkoła bez przemocy" patronem wydarzenia

Kandydaci do tytułu "Wychowawca roku" zgłaszani byli za pośrednictwem strony internetowej www.szkolabezprzemocy.pl. Do etapu finałowego zakwalifikowało się 10 wychowawców z każdego województwa, którzy otrzymali największą liczbę głosów. Na finalistów można było głosować za pośrednictwem sms-ów i kuponów publikowanych w dziennikach regionalnych.

Program społeczny "Szkoła bez przemocy" prowadzony jest od 2006 r. przez grupy wydawnicze Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundację Orange (wcześniej pod nazwą Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej). Program opiera się na zasadzie współpracy między uczniami, nauczycielami i rodzicami, jako najskuteczniejszej prewencji przed agresją i przemocą.

Patronat honorowy nad programem sprawuje prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej programowi patronował prezydent Lech Kaczyński.

Konkurs "Wychowawca roku organizowany jest od 2009 r.

mr