Wiadomości

Widowiskowe zaćmienie Księżyca - zobacz zdjęcia

16.06.2011 09:13
Najpierw Księżyc pociemniał, potem zrobił się czerwony, a następnie wrócił do swojego zwyczajnego wyglądu.
Widowiskowe zaćmienie Księżyca - zobacz zdjęcia
Foto: (fot. PAP/EPA/ALI ALI)
Posłuchaj
00'39 Najdłuższe zaćmienie Księżyca od 11 lat - relacja Rafała Motriuka (IAR)
więcej
Niezwykły spektakl na niebie
Niezwykły spektakl na niebie

Tak przebiegało całkowite zaćmienie Księżyca, które można było oglądać w środę wieczorem. Było ono widoczne w całej Polsce, poza miejscami, w których zostało przysłonięte przez chmury.

>>> ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZAĆMIENIA KSIĘŻYCA <<<

Zaćmienie trwało około stu minut. Profesor Marek Urbanik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w rozmowie z Polskim Radiem podkreslał, że jest to widowisko, które warto zobaczyć. Dodał również, że warunki tym razem nie były zbyt dogodne, ponieważ Księżyc przez cały czas zaćmienia znajdował się nisko nad horyzontem - maksymalnie do 15 stopni. Profesor Urbanik twierdzi, że najlepiej zaćmienie obserwować za miastem, gdzie jest otwarty widok w kierunku wschodu i południowego-wschodu.

Wzejście Księżyca miało miejsce o 20.42, zaś maksymalna faza zjawiska przypadła na godzinę 22.13. To najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca od 11 lat, trwało sto minut. Cień Ziemi zaczął częściowo przysłaniać Księżyc późnym popołudniem, koniec całkowitego zaćmienia nastąpił po 23.00, a finał całego spektaklu na niebie o pierwszej w nocy czasu polskiego.

/Najlepszy widok mieli mieszkańcy wschodniej Afryki, Bliskiego Wschodu, Środkowej Azji i zachodniej Australii. Nie wszyscy mieli jednak dobre warunki: nad północną, centralną i zachodnią Europą wisiały dość gęste chmury. Eksperci pocieszają - jeśli ktoś nie mógł zobaczyć całkowitego zaćmienia Księżyca, następna szansa już 10 grudnia.IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii

13.06.2011 14:02
W środę wieczorem dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Zjawisko będzie widoczne z dużej części naszego kraju.
Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii
Foto: Radoslaw Ziomber/Wikimedia Commons/CC

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie w nim się schować. Ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić.

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 19.25 fazą półcieniową, która objawia się osłabieniem blasku Księżyca. Zaćmienie częściowe rozpocznie się o 20.23. Niestety moment ten będzie w Polsce niewidoczny.

Mieszkańcy Polski obserwację mogą rozpocząć o godzinie 21 (najlepiej ustawić się tak, aby mieć dobry widok na południowo-wschodni horyzont). Wtedy, już częściowo zaćmiony, Księżyc zacznie się wyłaniać zza południowo-wschodniego horyzontu. Srebrny Glob całkowicie schowa się w cień Ziemi o 21.22.

Maksimum zaćmienia nastąpi o godzinie 22.13, a koniec fazy całkowitej o 23.03. Koniec fazy częściowej wydarzy się o 00.02. Zaćmienie półcieniowe potrwa jeszcze do 01.01.

W ciągu roku zdarzają się co najmniej dwa zaćmienia Słońca, a w sprzyjających warunkach cztery. Natomiast rocznie mogą wystąpić tylko trzy zaćmienia Księżyca, ale może być też tak, że w danym roku nie zdarzy się ani jedno (nawet częściowe).

Następne całkowite zaćmienie widoczne w całości będzie widoczne w Polsce 28 września 2015 roku.

A
A - Słońce, B - Ziemia, C, Księżyc na orbice wokół Ziemi, D - Strefa półcienia Ziemi, E - stożek cienia Ziemi. Rys. MesserWoland/Wikimedia Commons/CC

PAP,wikipedia.pl,kk

Czytaj także

Całkowite zaćmienie Księżyca

15.06.2011 01:00
Przy dobrej pogodzie będzie dobrze widoczne w Polsce. Początek spektaklu na niebie przed g. 19.30. Wtedy widoczny na niebie Księżyc lekko przygaśnie...
Księżyc
KsiężycFoto: Wikimedia Commons
Posłuchaj
00'24 Profesor Longin Gładyszewski z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie: zaćmienie Księżyca
więcej

Najciekawszym momentem będzie dziś po g. 21.00 częściowe, a później - o g. 21.22 - całkowite zaćmienie Księżyca.

Przysłoniętą cieniem Ziemi srebrną tarczę będzie można podziwiać przez ponad półtorej godziny. Wielbicielom zaćmienia przyda się sprzyjająca pogoda, ale także właściwy punkt obserwacyjny - taki, z którego będzie dobry widok na południowy wschód. Znacznie lepszy widok niż Europejczycy będą mieli ludzie w Afryce, na Bliskim Wschodzie czy środkowej Azji.

Ci, którzy nie zdołają zaobserwować zaćmienia, będą mieli niedługo kolejną szansę. Drugie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca - 10 grudnia. Zaćmienie Księżyca pojawia się, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii. Ziemia blokuje światło słoneczne, które nie dociera do Księżyca; widać to na Księżycu jako cień Ziemi. Zaćmienia Księżyca są łatwiejsze w obserwacji niż zaćmienia Słońca. Trwają bowiem dłużej - kilka godzin, i widać je z dużo większej części Ziemi.

A
A - Słońce, B - Ziemia, C, Księżyc na orbice wokół Ziemi, D - Strefa półcienia Ziemi, E - stożek cienia Ziemi. Fot. MesserWoland/Wikimedia Commons/CC


IAR, sm

Czytaj także

Zobacz zaćmienie w internecie

Całkowite zaćmienie Księżyca, do którego dojdzie o 21.22 będzie można zobaczyć w sieci.
Posłuchaj
00'24 Profesor Longin Gładyszewski z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie: zaćmienie Księżyca
więcej

Całkowite zaćmienie Księżyca, która ma nastąpić po podzinie 21, będzie można obserwować z terenu całej Polski o ile tylko pozwoli na to pogoda. W wielu miejscach kraju prognozy meteorologiczne nie są jednak optymistyczne i nie wszędzie będzie można zapewne obserwować to zjawisko. Między innymi dlatego warto zajrzeć na stronę internetową, na które będzie transmitowane zaćmienie.

Przekaz z obserwacji przygotowało izraelskie obserwatorium Bareket. Dostępną bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych transmisję będzie można obejrzeć pod adresem http://www.bareket-astro.com/live-astronomical-web-cast/rare-central-lunar-eclipse-june-2011-live-webcast.html. Transmisja rozpocznie się o godzinie 19.00, zaś zakończy o 1.00 w czwartek.

Podczas zaćmienia Srebrny Glob przejdzie prawie dokładnie przez środek cienia Ziemi. W związku z tym czeka nas długie zjawisko. Jego faza całkowita potrwa aż 100 minut. Będzie to najdłuższe zaćmienie od lipca 2000 roku.

PAP, IAR, sm