Wiadomości

Kielce: podwyżki śmieszą listonoszy

25.07.2011 15:17
Zarząd Poczty Polskiej zdecydował o przyznaniu listonoszom podwyżek w wysokości 13,51 zł brutto. Sami zainteresowani twierdzą, że to kpina z ich zawodu.
Poczta Polska
Poczta PolskaFoto: Wikimedia Commons CC / burts
Posłuchaj
00'28 Praca listonosza jest bardzo odpowiedzialna, a płaca zdecydowanie nieadekwatna do wykonywanych obowiązków
00'22 Zarząd Poczty Polskiej zdecydował o przyznaniu listonoszom podwyżek w wysokości 13,51 zł brutto
więcej

- To kpina z naszego zawodu i poniżenie naszych pracowników. Z tego 3,51 zł idzie na pochodne, czyli na tzw. premie i dodatki. Zostaje 10zł brutto do podstawy, czyli jeśli odejmiemy składkę ZUS i podatek to zostaje około 4,20 zł na rękę. Jesteśmy zszokowani taką podwyżką. Brak mi słów -  skomentował taki stan rzeczy Czesław Dudek, przewodniczący zarządu Związku Zawodowego Listonoszy i Asystentów Poczty Polskiej w Kielcach

Związki zawodowe poszły wcześniej na ustępstwa i nie spodziewały się takiego obrotu sprawy.

- Praca listonosza jest bardzo odpowiedzialna, a płaca zdecydowanie nieadekwatna do wykonywanych obowiązków. W ubiegłym roku, żeby firma funkcjonowała, oddaliśmy kwotę rzędu pół miliona złotych, zgodzilismy się na likwidację stażowego poza resortem, zmniejszenie odpraw emerytalno-rentowych, zmniejszenie po części, np. dodatków kasowych. Gdzie te pieniądze poszły? Co się z tym stało? To jest kuriozalna sprawa – stwierdza wyraźnie rozżalony Czesław Dudek

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

5 tys. pracowników Poczty na bruk?

Premier zapowiedział, że likwidacja placówek Poczty Polskiej ograniczy się do tych miejsc, gdzie będzie konieczna dla restrukturyzacji spółki. Związkowcy protestują.
Posłuchaj
00'56 Związkowcy chcą uratować 5 tys. stanowisk pracy
00'35 Tusk o Poczcie
więcej

Donald Tusk podkreślił, że Poczta Polska wymaga zmian, a działania w niej podejmowane służą spółce.

Dziś w Warszawie manifestowali pracownicy Poczty Polskiej. Pocztowcy protestują przeciwko zwolnieniom i likwidacji placówek pocztowych. W petycji do premiera domagają się wstrzymania planów likwidacji ponad 1100 placówek pocztowych i co za tym idzie - grupowych zwolnień, które mają objąć 5 tysięcy pracowników.

 

 

IAR/ab

Czytaj także

Prokurator bada przetarg w Poczcie Polskiej

16.06.2011 11:30
W przetargu na kurtki i torby dla listonoszy były nieprawidłowości? Doniesienie w tej sprawie złożyło CBA.
Poczta Polska
Poczta PolskaFoto: Wikimedia Commons CC / burts
Posłuchaj
00'18 Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński: agenci zbadali zamówienia spółki w latach 2007 - 2010.
00'14 Monika Lewandowska rzeczniczka stołecznej prokuratury: prokuratorzy dopiero sprawdzają materiały dostarczone przez Biuro.
więcej

Prokuratura okręgowa w Warszawie bada, czy dochodziło do nieprawidłowości w przetargu na zakup odzieży roboczej dla pracowników Poczty Polskiej. - Wdrożone zostało postępowanie sprawdzające. W tej chwili prokurator zapoznaje się z tymi materiałami - poinformowała rzeczniczka prokuratury Monika Lewandowska.

Doniesienie w tej sprawie na początku czerwca złożyło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Decyzja, czy zostanie wszczęte śledztwo w tej sprawie, może zapaść jeszcze w tym miesiącu.

Kontrolę w tej sprawie CBA prowadziło już od lutego. Śledztwo dotyczyło przetargów, które poczta prowadziła od 2007 do 2010 roku. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że nieprawidłowości dotyczą zakupu kurtek i toreb dla listonoszy. Jak podała telewizja TVN24, sprawa dotyczy dyrektorów Poczty Polskiej.

PAP, TVN24, wit

Zobacz więcej na temat: CBA Poczta Polska Warszawa

Czytaj także

Poczta Polska straciła miliony na mundurach?

20.07.2011 09:55
Na zakupie nowych mundurów dla listonoszy Poczta Polska mogła stracić 12 milionów złotych - wynika z dokumentów CBA i prokuratury, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".
Poczta Polska
Poczta PolskaFoto: Wikimedia Commons CC / burts

Gazeta podaje, że śledztw dotyczących zakupu odzieży jest więcej.

Służby prześwietlają teraz warte dziesiątki milionów złotych przetargi dla policji, armii i Biura Ochrony Rządu. W badanie zaangażowane są Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także służby wojskowe.

Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy kupnie elementów umundurowania dla policji. Doniesienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przy zakupach Poczty Polskiej jest analizowane. Według agentów CBA w tym drugim przypadku wystarczyło dwóch nieuczciwych menedżerów poczty, aby jedna firma zarobiła 12 milionów złotych.

Z dokumentów, co których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że doniesienie dotyczy dyrektora centrum infrastruktury poczty i jego zastępczyni w latach 2008-2010 oraz przetargu o wartości 38 milionów złotych na nowe kurtki i spodnie dla listonoszy.

Więcej w  "Dzienniku Gazecie Prawnej"/mr