Wiadomości

Pięciolatki w tym roku muszą iść do przedszkola

24.08.2011 08:22
Od pierwszego września każdy pięciolatek będzie musiał pójść do przedszkola. To pierwszy rok, kiedy dzieci mają taki obowiązek.
Pięciolatki w tym roku muszą iść do przedszkola
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
01'04 Relacja Kamila Szwarbuły: od 1 września wszystkie 5-latki będą musiały iść do przedszkola. To efekt reformy, która od 2012 roku obowiązkowo do szkoły posyła sześciolatków.
więcej

Rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Grzegorz Żurawski powiedział, że ma to związek z reformą, która posłała 6-latki do szkoły. Ta zmiana ostatecznie wchodzi od 1 września w związku z czym rok wcześniej dzieci muszą obowiązkowo odbyć przy najmniej roczne przygotowanie przedszkolne.

W zeszłym roku, kiedy nie było jeszcze tego obowiązku, do przedszkola chodziło już 80 procent 5-latków. W Warszawie ten odsetek był jeszcze większy. Zastępca dyrektora Biura Edukacji w warszawskim ratuszu Beata Murawska powiedziała, że w zeszłym roku wynosił ponad 97 procent. na wszelki wypadek zarezerwowano jeszcze 400 dodatkowych miejsc dla pięciolatków. Jeśli nie zgłoszą się one do placówek, to lista zostanie otwarta dla młodszych dzieci.

Miejsc dla pięciolatków nie mogło zabraknąć ponieważ prawo gwarantowało im pierwszeństwo jeśli chodzi o wychowanie przedszkolne przedszkolne.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR, wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przedszkole bez zabawek" - Ewelina Karpacz-Oboładze

Środa, 1 czerwiec, godzina 19.10, Program 1. W jednym ze stołecznych przedszkoli raz w roku, na trzy miesiące znikają wszystkie zabawki. Placówka, która bierze udział w programie " Przedszkole bez zabawek" chce w ten sposób nauczyć dzieci jak twórczo walczyć z nudą.
Posłuchaj
16'59 Przedszkole bez zabawek PR1
więcej

- Chodzi o to, żeby dzieci zaczęły się nudzić i zaczęły same tworzyć - mówi jedna z warszawskich przedszkolanek zaangażowanych w projekt.

Maluchy uczą się wykorzystać do zabawy to, co jest wokół nich: kartonowe pudła różnej wielkości, kapsle, wstążki, resztki materiałów, klamerki do bielizny, sznurki, taśmy, materiał przyrodniczy i to wszystko, co według dorosłych trzeba wyrzucić, a dzieciom się przyda.

To działa. Owocami dziecięcej wyobraźni są takie twory jak wąż z krawata i guzików, lornetka z butelek i plasteliny, czy piesek z gumowej rękawiczki. - Najlepsze do zabawy są pudła po sprzęcie AGD. Twarde, masywne, nie niszczą się tak szybko - ocenia jedna z warszawskim przedszkolanek.

Program "Przedszkole bez zabawek" ma również na celu odciągnąć dzieci od stereotypowych, bezsensownych zabawek (typu "Śmierdziele", zabawki militarne, Power Rengers, Bouoniqle itp.), od ciągłego oglądania telewizji czy korzystania z komputera.

Reportaż autorstwa Eweliny Karpacz-Oboładze "Przedszkole bez zabawek" na antenie Jedynki dziś o godz. 19.10

Czytaj także

Potrzebujesz babci? Dzwoń na pogotowie!

W Krobi niedaleko Gostynia powstało pierwsze w Polsce "Babcine pogotowie".
Posłuchaj
02'52 Potrzebujesz babci? Dzwoń na pogotowie! - relacja J. Marciniaka
więcej

Drogi rodzicu! Musisz dłużej pozostać w pracy, masz pilny wyjazd, wizytę u lekarza, czekają na ciebie prace polowe, a nie masz komu powierzyć opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym lub z klas I-III? Zadzwoń do nas! BABCINE POGOTOWIE Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobi dwa razy w tygodniu chętnie zajmie się Twoimi pociechami, zapewniając im nie tylko bezpieczną opiekę, lecz także możliwość miłego spędzenia czasu wśród rówieśników. Na twoje dziecko czekają gry edukacyjne, pomoc w odrabianiu zadania domowego, a co najważniejsze – rodzinna atmosfera. O Twoje dziecko (bezpłatnie) zadbają m.in. emerytowani pracownicy oświaty z UTW w Krobi – tak ogłaszają się babcie, które, jak twierdzą, są studentkami i emerytkami, i mają dużo czasu.

Czasu, który chcą dobrze spożytkować. I zamiast siedzieć na ławeczce w parku i plotkować w nieskończoność z sąsiadkami, postanowiły pomóc zapracowanym i zabieganym rodzicom w opiece nad ich dziećmi. Babciną pomocą służą zwłaszcza tym, którzy już własnych babć nie mają.

/

 

Choć są "ratunkowymi babciami", dzieci, którymi się opiekują, traktują jak własne wnuki. Jak trzeba, to im pośpiewają, opowiedzą bajeczkę, poczytają i utulą do snu. Starają się także zapewniać pociechom atrakcje, zabierając je na plac zabaw, do teatru i kina. Niemal wszystkie panie są byłymi pedagogami i przez lata pracowały z dziećmi. Dlatego służą także fachową pomocą przy odrabianiu lekcji. Jednym słowem - profesjonalne babcie! Z pewnością takich babć potrzeba nie tylko w Krobi.

(mb)

Czytaj także

MEN chce uczyć z e-podręczników

21.07.2011 06:20
Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza wprowadzić zmiany, które mają odciążyć tornistry. Ale eksperci mają wątpliwości, czy to się uda.
IV Salon Ciekawej Książki od piątku w Łodzi
IV Salon Ciekawej Książki od piątku w ŁodziFoto: Glow Images/East News

Podręczniki będą mogły być publikowane tylko w wersji elektronicznej, na przykład na płycie lub w internecie - czytamy w "Rzeczpospolitej". A te, które wydano na papierze, będą musiały mieć także postać elektroniczną - takie zmiany chce wprowadzić resort edukacji. W związku z tym skierował do konsultacji rozporządzenie w tej sprawie. Wyjątkiem byłyby książki dla najmłodszych, bo dzieci w klasach I - III muszą się uczyć odręcznego pisania.

Resort tłumaczy, że używanie e-książek upowszechni nowoczesne technologie w szkole i odciąży tornistry. Resort przekonuje, że e-podręczniki powinny być też tańsze, bo wydawcy nie będą ponosić kosztów druku i dystrybucji.

Wydawcy przekonują, że takie książki nie będą tańsze, bo tak samo trzeba zapłacić autorom. Obowiązek wydawania e-podręczników może nawet spowodować wzrost cen tych wydawanych tradycyjnie. Jeśli niewielu uczniów kupi e-podręcznik, bo szkoły nie są przygotowane do ich używania, to koszty przymusowej produkcji będą rekompensowane ceną papierowych książek.

IAR, aj