Wiadomości

Satelita spadnie na Ziemię. Uderzy we Włochy?

23.09.2011 09:40
Naukowcy nie wiedzą dokładnie gdzie spadnie, ale uspokajają, że ryzyko ofiar wśród ludzi albo znaczących zniszczeń jest minimalne.
Satelita
SatelitaFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'46 Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR): około 26 elementów satelity spadnie na Ziemię
więcej

Według przewidywań naukowców NASA, ważący 6 ton nieczynny satelita, który został wystrzelony na orbitę w 1991 roku, spadnie na ziemię wieczorem lub nocą polskiego czasu. Przechodząc przez atmosferę rozpadnie się na ponad 100 części, z których większość spłonie.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Według symulacji, około 26 metalowych elementów spadnie jednak na ziemię. Najcięższy z nich może ważyć nawet 150 kilogramów. Prawdopodobieństwo, że pozostałość satelity trafi w jakiegokolwiek człowieka wynosi 1 do 3200. Prawdopodobieństwo, że uderzony zostanie konkretna osoba jest dużo, dużo mniejsze i wynosi zaledwie 1 do 20 bilionów.

Włochy zagrożone?

Włosi uważają jednak, że szczątki satelity mogą spaść właśnie na ich terytorium. W stan pogotowia postawiona została obrona cywilna, która będzie informować mieszkańców o ewentualnym zagrożeniu. Według włoskich specjalistów, fragmenty satelity, ważące od 158 kilogramów do sześciu dekagramów, mogą spaść w północnych regionach Włoch.

Znana jest też w dużym przybliżeniu pora, w której może to nastąpić: w piątek pomiędzy 21.25 a 22.03 i sobotę od 3.34 do 4.12 rano.NASA ostrzega, że w przypadku znalezienia fragmentu satelity nie należy go dotykać. Choć nie będzie on zawierać toksycznych substancji, jego ostre krawędzie mogą pokaleczyć. Poza tym, resztki satelity są własnością rządów Stanów Zjednoczonych.

IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Satelita zbliża się do Ziemi. Nie wiadomo gdzie spadnie

22.09.2011 10:25
Do naszej planety zbliża się ważący 6 ton, stary amerykański satelita badawczy. NASA spodziewa się, że spadnie on w piątek po południu czasu wschodnioamerykańskiego.
Satelita
SatelitaFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'46 Relacja Rafała Motriuka (IAR): satelita zbliża się do Ziemi
więcej

Na Ziemię mają w piątek spaść szczątki amerykańskiego satelity badawczego UARS. Prawdopodobieństwo, że zagrożą one ludziom, jest nieskończenie małe. Nie wiadomo, gdzie dokładnie spadną elementy satelity, ale prawdopodobnie runą do morza.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

20-letni satelita wielkości autobusu, zszedł z wyznaczonej orbity. Przed uderzeniem w Ziemię rozpadnie się na kilkadziesiąt części, które w większości spłoną w atmosferze.

Zdaniem specjalistów, jest bardzo mało prawdopodobne, aby ktokolwiek je zobaczył, a tym bardziej, aby uderzyły w budynek czy w ludzi. Zapowiedzianym upadkiem satelity ekscytują się jednak miłośnicy kosmosu i astronomii. Trajektorię jego lotu można śledzić na stronie internetowej FoxNews.com. W jednej z irlandzkich firm bookmacherskich można natomiast typować miejsce upadku UARS-a.

Francuski astronom-amator sfotografował amerykańskiego satelitę. Theirry Legault, zrobił krótki film wideo, gdy satelita przelatywał nad północną Francją kilka dni temu. Na zdjęciach widać obracające się wokół własnej osi urządzenie. Sześciotonowy UARS jest na orbicie od 20 lat, od kilku lat jest nieczynny. W piątek wieczorem wejdzie w ziemską atmosferę i spłonie; jego większe części przetrwają jednak i uderzą w powierzchnię Ziemi.

NASA na razie nie wie gdzie - prawdopodobnie jednak nie na terenie Ameryki Północnej. Ryzyko, że ktokolwiek zginie podczas uderzenia wynosi 1 do 3200 - podaje NASA. Te statystyki obejmują wszystkich mieszkańców Ziemi - ryzyko dla konkretnego człowieka jest więc znacznie niższe około 1 do 21 bilionów. Dużo bardziej prawdopodobna jest śmierć od pioruna czy główna wygrana w Lotto.sm

Zobacz więcej na temat: firma Francja kosmos NASA

Czytaj także

I ty możesz śledzić stan ziemskiej atmosfery

22.09.2011 12:10
Dane w internecie aktualizowane są co 15 minut. Jakie strony odwiedzać? Zobacz na filmie (wideo)
sxc.hu
sxc.hu

Nauka nie jest hermetyczna. Zdjęcia z kosmosu są dostąpne dla zwykłych śmiertelników. Każdy z nas może codziennie sprawdzać stan ziemskiej atmosfery. Dane w internecie aktualizowane są co 15 minut. Jakie strony odwiedzać? Czym się różnią? Zobacz na filmie:

Zobacz więcej na temat: internet kosmos NASA

Czytaj także

Satelita uderzy w Ziemię. "Trzeba by ewakuować 20 mln ludzi"

22.09.2011 19:12
Fragmenty nieczynnego amerykańskiego satelity, dryfującego obecnie na orbicie, mogą spaść na teren północnych Włoch - poinformowała włoska Obrona Cywilna.
Satelita uderzy w Ziemię. Trzeba by ewakuować 20 mln ludzi
Foto: fot. NASA
Posłuchaj
01'12 Marek Lehnert z Rzymu (IAR): fragmenty satelity mogą spaść na północne Włochy
więcej

Eksperci z NASA podali, że ok. 30 fragmentów satelity znanego jako UARS (Upper Atmosphere Research Satellite) o łącznej wadze ponad 500 kg nie ulegnie całkowitemu spaleniu w atmosferze i dotrze do powierzchni Ziemi. Największy fragment może ważyć nawet 150 kg.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Według włoskiej Obrony Cywilnej elementy satelity NASA mogą spaść na teren północnych Włoch. Zdaniem specjalistów z centrum operacyjnego OC, możliwe są dwie fazy upadku fragmentów satelity: między godziną 21.25 a 22.03 w piątek i między 3.34 a 4.12 w sobotę.

- Stajemy w obliczu wydarzenia, które nie miało wcześniej miejsca, ponieważ zdecydowana większość takich elementów wpada do morza albo na pustkowie. Dlatego staramy się uruchomić po raz pierwszy system obrony - powiedział szef OC Franco Gabrielli.

OC poinformowała, że nie zostanie ogłoszona ewakuacja ludności, bo jak powiedział Gabrielli "trzeba by ewakuować 20 milionów ludzi". Na razie radzi się ludności, by unikała w podanych godzinach otwartej przestrzeni.


IAR,PAP,kk