Eksplozja rurociągu. Płomienie sięgały 15 metrów

IAR / PAP
Sylwia Mróz 27.09.2011
Eksplozja rurociągu. Płomienie sięgały 15 metrów
foto: sxc.hu

Silny wybuch uszkodził egipski rurociąg na Półwyspie Synaj dostarczający gaz do Izraela i Jordanii.

Do eksplozji doszło na zachód od miasta Al-Arasz. Wybuchł pożar. Jedna osoba została ranna. Wybuch nastąpił na zachód od miasta al-Arisz (północne wybrzeże półwyspu Synaj). Według świadków płomienie, które go ogarnęły sięgały 15 metrów.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Przyczyna wybuchu nie jest znana; nie wiadomo też jak rozległe jest uszkodzenie ani czy ktoś ucierpiał na skutek eksplozji. Firma Gasco, która jest operatorem rurociągu jest filią państwowej spółki energetycznej Egaz.

Według relacji świadków krótko przed eksplozją trzej mężczyźni ostrzelali z broni maszynowej jedną z przepompowni gazu. Wojskowi eksperci znaleźli i rozbroili kilka innych ładunków wybuchowych, podłożonych w różnych miejscach rurociągu. Rurociąg, po obaleniu reżimu Hosniego Mubaraka, był kilkakrotnie obiektem ataków ekstremistów będących przeciwnikami sprzedaży przez Egipt gazu do Izraela.

Reuters przypomina, że gazociąg był już wielokrotnie atakowany przez rebeliantów po upadku obalonego w lutym prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Są oni prawdopodobnie przeciwni sprzedawaniu gazu Izraelowi. W lipcu grupa zamaskowanych mężczyzn przed świtem wysadziła w powietrze terminal tego samego gazociągu na Synaju. Po atakach z 5 lutego i 27 kwietnia gazociąg był nieczynny przez kilka tygodni.

Egipskie dostawy są dla Izraela i Jordanii podstawowym źródłem zaopatrzenia w gaz ziemny. Dla Jordanii stanowią 80 procent ogólnego zapotrzebowania, zaś dla Izraela - 40 procent.

sm

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Drugi obieg wydawniczy

Powiedzieli w Polskim Radiu

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Wysłanie 75 instruktorów wojskowych na Ukrainę zapowiedziała Wielka Brytania. Amerykanie mają wysłać do Kijowa kilkudziesięciu wojskowych specjalistów. Także Polska rozważa wysłanie instruktorów, którzy będą szkolili ukraińskich podoficerów.

Rewolucyjny wynalazek. Polacy stworzyli "zabójcę spalin"

Rewolucyjny wynalazek. Polacy stworzyli zabójcę spalin

Trójka wynalazców z Opola zbudowała prototyp urządzenia, które - zamontowane przy silniku spalinowym np. samochodu - zmniejsza emisję spalin i zużycie paliwa. Prof. Jarosław Mamala z Politechniki Opolskiej tłumaczył w radiowej Jedynce jak działa SmogKiller.

Rok 2014 nie zapisze się jako dobry dla rolnictwa

Rok 2014 nie zapisze się jako dobry dla rolnictwa

Niemal na całym świecie producenci żywności odnotowali straty, jednak tylko w Polsce rolnicy tak gwałtownie protestują - mówił w radiowej Jedynce dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa Andrzej Kowalski.

Bądź z nami w kontakcie: