Wiadomości

Nowy sondaż OBOP: Palikot na podium. Wyprzedza SLD

04.10.2011 09:20
PO wygrywa, PiS zostaje drugą siłą, a Ruch Palikota plasuje się na trzecim miejscu – tak zdaniem sondażowni wyglądałby Sejm, gdyby wybory odbyły się w miniony weekend.
Janusz Palikot
Janusz PalikotFoto: PR / Wojciech Kusiński
Tóskobus ruszył w trasę
Tóskobus ruszył w trasę

Wciąż znaczącą siłą pozostają niezdecydowani. Jest ich aż 26 proc. spośród tysiąca badanych przez TNS OBOP wyborców.

PO ma, podobnie jak przed weekendem, 31 proc., a PiS - 21 proc.(o punkt procentowy mniej). Sondaż potwierdził mocne poparcie dla Ruchu Palikota (8 proc.), który już drugi raz w badaniu "Gazety Wyborczej" przeskoczył zarówno SLD, jak i PSL (po 6 proc.).

Symulacja podziału mandatów pokazuje, że PO wraz z PSL miałyby bezpieczną większość w przyszłym Sejmie (241 mandatów). Trzecim co do wielkości klubem byłby natomiast Ruch Palikota z 43 posłami.

''

IAR, wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy Sondaż SMG/KRC: Palikot wygrywa z PSL

19.09.2011 05:00
Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, PO miałaby 6 punktów przewagi nad PiS. SLD dostałoby 13 proc. głosów, a czwartą siłą w parlamencie zostałby Ruch Palikota, który wyprzedził PSL.
Janusz Palikot
Janusz PalikotFoto: www.ruchpalikota.org.pl

Z sondażu Millward Brown SMG/KRC dla RMF FM wynika, że Platforma Obywatelska wygra wybory – głosowanie na nią deklaruje 35 proc. badanych. Drugie miejsce zajęłoby PiS z 29 proc. poparciem, a trzecie SLD, na które głosowałoby 13 proc. badanych.

Największym zaskoczeniem jest jednak 6% głosów dla Ruchu Palikota. Do tej pory tej partii nie dawano szans na wprowadzenie posłów do sejmu. To już jednak drugi sondaż w którym Ruch Poparcia uzyskuje taki wyniki. Ruch Palikota w sondażu SMG/KRC wyprzedził PSL, który gdyby wybory odbyły się w niedzielę, mógłby liczyć na 5 proc. poparcia.

Znacząco wzrosła deklarowana frekwencja wśród młodych Polaków w wieku 18-24 lata oraz 25-34 lata.

RMF FM, wit

Sondaż Millward Brown SMG/KRC dla RMF FM zrealizowany metodą CATI Express w dniach 17-18.09.2011 na próbie ogólnopolskiej telefonów stacjonarnych.

Czytaj także

Sondaż TNS OBOP: Palikot na trzecim miejscu

01.10.2011 08:02
Platforma wyraźnie przeważa nad PiS, a Ruch Palikota minimalnie przed SLD i PSL - to wynik pierwszego z cyklu przedwyborczych sondaży TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej".
Sondaż TNS OBOP: Palikot na trzecim miejscu
Foto: sxc.hu

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Na tydzień przed końcem kampanii Platforma (31 proc. i - to symulacja TNS OBOP - 209 mandatów) z PSL (6 proc., 22 mandaty) mają szansę na większość w przyszłym Sejmie. PiS ma 22 proc., czyli 150 mandatów. Ruch Palikota (7 proc.) niespodziewanie prześcignął zarówno SLD, jak i PSL (po 6 proc.).

Pod progiem wyborczym są PJN (2 proc.) i Polska Partia Pracy - Sierpień 80 (zerowe poparcie).

aj

/

Czytaj także

Sondaż: PO i PiS na remis, Palikot dogania SLD

02.10.2011 20:00
Poparcie dla Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości zrównało się - wynika z najnowszych badań dla Polskiego Radia przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Sondaż: PO i PiS na remis, Palikot dogania SLD
Foto: sejm.gov.pl
Posłuchaj
00'53 Sondaż Polskiego Radia - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
więcej

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Badanie preferencji wyborczych daje PO jedynie 1 procent przewagi nad PiS, ale prognoza wyborcza, opracowana na podstawie tych preferencji, pokazuje nieznaczną przewagę PiS.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w niedzielę na PO zechciałoby głosować 30,1 procent respondentów, czyli o 3 procent mniej niż przed tygodniem, na PiS - 29,1 procent (wzrost o 1 procent). Na trzecim miejscu uplasowałby się PSL z poparciem 10,4 procent. Do Sejmu weszłyby jeszcze SLD - 9,9 procent i Ruch Palikota - 9 procent.

Prezes Instytutu Badania Opinii Homo Homini Marcin Duma podkreśla, że największe zmiany na scenie politycznej przynosi wzrost poparcia dla ugrupowania Janusza Palikota. - Sondaż przynosi także dobre wyniki dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - dodaje Duma.

Jak zagłosują "niezdecydowani"?

Na podstawie tych wyników sondażu, Homo Homini opracował prognozę wyborczą. To próba oceny jak mogliby zagłosować "niezdecydowani". Wynika z niej, że 31,4 procent poparcia uzyskałby PiS, PO - 31,2 procent , PSL - 12,3, SLD - 11,5 i Ruch Palikota - 10,2. Poniżej progu wyborczego pozostawałby PJN, Nowa Prawica - Janusza Korwina - Mikke, PPP - Sierpień 80, Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera i Prawica.

Frekwencja wyborcza wyniosłaby 44,3 procent, niezdecydowanych wziąć udział w głosowaniu jest jeszcze 9,9 procent respondentów. Badanie przeprowadzone zostało telefonicznie, w sobotę (1 października) na próbie 1500 pełnoletnich Polaków, posiadających prawo wyborcze czynne. Błąd oszacowania wynosi 3 procent, a poziom ufności - 0,95.

IAR, aj

/