Wiadomości

Ujawniono zdjęcia luksusowej willi Janukowycza

07.10.2011 08:05
Kijowski tygodnik "Korrespondent" opublikował zdjęcia prywatnej rezydencji prezydenta Wiktora Janukowycza. Po raz pierwszy pokazano tak dokładnie rozmach inwestycji.
Ujawniono zdjęcia luksusowej willi Janukowycza
Foto: (fot. Korrespondent)
Posłuchaj
00'45 Opublikowano zdjęcia rezydencji Janukowycza - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
więcej

Dziennikarka tygodnika Iryna Sołomko pisze, że zwykli Ukraińcy mogą zobaczyć jedynie wysoki zielony płot, który otacza 140-hektarowy majątek. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, co jest za parkanem, to sfotografować terytorium z lotu ptaka. Tak też zrobili reporterzy „Korrespondenta”.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>

Na zdjęciach widać oczka wodne, saunę, klub sportowy, korty tenisowe, wodospad z grotą oraz tak zwany „domek klubowy”, jak określił sam Wiktor Janukowycz ogromną 5-kondygnacyjną willę, która ma jakoby służyć gościom rezydencji. Obok budowane są klub golfowy i jazdy konnej.

Prezydent, według własnych słów, ma jedynie dom o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych i prawie 2 hektary ziemi. Pozostałe 138 hektarów znajdujących się za zielonym płotem ma należeć do prywatnych właścicieli.

Iryna Sołomko stawia zatem pytanie na jakiej podstawie terytorium jest ochraniane przez państwowe służby. Dziennikarka „Korrespondenta” zwraca także uwagę, że teren oficjalnie należący do Wiktora Janukowycza jest ogrodzony jedynie niewielkim płotem od reszty terytorium. Nie wiadomo także, skąd człowiek pracujący całe życie na państwowych stanowiskach ma pieniądze na takie inwestycje.

Piotr Pogorzelski (IAR), to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziennikarze zatrzymani w okolicy rezydencji prezydenta

27.08.2011 14:58
Grupa dziennikarzy kijowskiej telewizji TVi została zatrzymana na kilka godzin w okolicy rezydencji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Według mediów, terytorium pobliskiego leśnictwa zostało ogrodzone płotem, aby prezydent mógł spokojnie polować.
Wiktor Janukowycz
Wiktor JanukowyczFoto: Igor Kruglenko a.k.a. Ingwar/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
00'57 Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
więcej

Podkijowska prywatna rezydencja prezydenta w Międzygórzu położona jest nad Dnieprem i właśnie z łodzi filmowali ją dziennikarze TVi. Reporter Dmytro Hnap powiedział, że chodziło o sprawdzenie informacji, czy rzeczywiście w jej okolicach ogrodzono kolejne terytorium, tym razem dla polowania szefa państwa. - Wielu mieszkańców mówiło nam, że rok temu po zwycięstwie Janukowycza w wyborach prezydenckich ogrodzono terytorium leśnictwa i szef państwa jeździ tam polować z przyjaciółmi - powiedział.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Dziennikarze zdążyli sfilmować jedynie kilka budynków, gdy do ich łódki podpłynęli motorówką funkcjonariusze oddziału specjalnego Berkut w maskach i zabrali na hol. Po przypłynięciu na brzeg milicja wodna stwierdziła, że w łódce nie ma kamizelek ratunkowych, reporterzy zapłacili mandat i zostali wypuszczeni.

W nieoficjalnych rozmowach funkcjonariusze Berkutu przyznawali, że codziennie patrolują okolice rezydencji Wiktora Janukowycza, a dziennikarze naruszyli granicę strefy, po której nie można pływać.

O ogrodzeniu lasu dla prezydenta informuje także portal „Lewy Brzeg”. Według informacji dziennikarki Tatiany Czornowił, płot 3-metrowej wysokości stawiany jest wokół lasu o powierzchni 16 kilometrów kwadratowych w pobliżu rezydencji Wiktora Janukowycza.

Wcześniej kijowski tygodnik „Korrespondent” uznał, że ukraiński prezydent należy do najdroższych w utrzymaniu na świecie. Wiktor Janukowycz znany jest z wystawnego stylu życia, do swojej dyspozycji ma podkijowską rezydencję w Międzygórzu, wynajmowane ekskluzywne helikopter i samolot, a nawet wagon do przewozu limuzyn.

Dzień pracy Wiktora Janukowycza kosztuje 170 tysięcy dolarów, z czego 1/3 jest przeznaczona na zapewnienie prezydentowi komfortu.

dp