Wiadomości

Trzęsienie ziemi w Peru. Wstrząsy odczuwalne w Limie

28.10.2011 22:11
Trzęsienie ziemi o sile 6,9 stopni w skali Richtera zanotowano na wybrzeżu Peru. Na razie nie ma informacji o szkodach, jakie mógł wywołać żywioł.
Sejsmograf
SejsmografFoto: ema.gov.au

Wstrząsy odczuwalne były w stolicy kraju Limie i kilku innych miastach, gdzie wywołały panikę wśród ludności, pamiętającej tragiczny kataklizm z 2007 roku. Wtedy trzęsienie ziemi o sile 7,9 stopni doprowadziło do ogromnych zniszczeń w środkowym Peru i śmierci około 600 ludzi.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Wstrząsy w tym rejonie mogą powodować lokalne tsunami, jednak służby geologiczne nie widzą zagrożenia w dzisiejszym trzęsieniu ziemi.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znów trzęsienie. Tym razem 7 stopni Richtera

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości niespełna 10 kilometrów. Nie ma do tej pory żadnych informacji o ofiarach bądź zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi o sile 6,4 stopnia w skali Richtera nawiedziło indonezyjski archipelag Moluków - podał amerykański Instytut Geofizyczny. Według indonezyjskich sejsmologów, wstrząs miał siłę 7 stopni. Nie ogłoszono ostrzeżenia przed tsunami.

Indonezja znajduje sie w tak zwanym "pacyficznym pierścieniu ognia" - strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, która otacza Ocean Spokojny. Ocenia się, że zdarza się tam ponad 80 procent większych trzęsień ziemi.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

W Japonii znów zatrzęsła się ziemia

17.09.2011 09:35
Wstrząsy o sile 6,6 stopni w skali Richtera odczuli mieszkańcy wybrzeża wyspy Honsiu w Japonii.
W Japonii znów zatrzęsła się ziemia
Foto: Glow Images/East News

Według amerykańskich służb sejsmologicznych, sobotni wstrząs miał głębokość 36 kilometrów i nie wywołał zagrożenia tsunami. Nie ma informacji ewentualnych ofiarach lub zniszczeniach.

11 marca silne trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią Japonię. Wstrząsy oraz gigantyczne fale zabiły ponad 20 tysięcy ludzi. Spowodowały także ogromne zniszczenia oraz katastrofę nuklearną w elektrowni atomowej Fukushima.

gs

Czytaj także

Trzęsienie ziemi na Bali. Zniszczone szpitale, ranni

13.10.2011 07:25
Trzęsienie ziemi o sile 6 stopni w skali Richtera wywołało panikę na indonezyjskiej wyspie Bali. Rannych zostało 17 osób, a setki turystów w panice uciekało z hoteli.
Trzęsienie ziemi na Bali. Zniszczone szpitale, ranni
Foto: (fot. PAP/EPA/MADE NAGI)

Według indonezyjskiej agencji geologicznej, siła wstrząsów była większa i wynosiła 6,8 w skali Richtera. Zniszczeniu uległy niektóre budynki, w tym kilka szpitali, trzy szkoły i dwa budynki rządowe.

Zobacz galerię Dzień na zdjęciach >>>

Nie wydano ostrzeżenia o tsunami. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 60 km pod dnem oceanu, około stu kilometrów na południowy zachód od największego miasta wyspy - Denpasar.

Setki przestraszonych turystów i mieszkańców wybiegły na ulice. Według świadków, zawaliło się kilka dachów, a na ścianach budynków pojawiły się pęknięcia. Trzęsienie ziemi nawiedziło też wybrzeża amerykańskiego stanu Oregon. Tam wstrząsy miały siłę 5,9 stopnia w skali Richtera. Nie ma informacji o żadnych stratach. Tam także nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.

Indonezja leży na obszarze aktywnym sejsmicznie. Potężne trzęsienie ziemi z 24 grudnia 2004 roku spowodowało falę tsunami na Oceanie Indyjskim, która zabiła 230 tys. ludzi, z czego połowę w wysuniętej najbardziej na zachód indonezyjskiej prowincji Aceh.

sm