Wiadomości

Muzyka baroku w radiowej Dwójce

30.10.2011 11:45
Filharmonia Narodowa i Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego będą niebawem gościć kolejnych artystów festiwalu muzyki dawnej Mazovia Goes Baroque.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'25 Koordynator przedsięwzięcia, Aneta Nowak: wystąpią większe zespoły grające muzykę dawną
więcej

Organizatorem festiwalu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia. Koordynator przedsięwzięcia, Aneta Nowak zwraca uwagę, że choć wydarzenie jest z założenia festiwalem kameralnym, tym razem, na czterech koncertach, które zaplanowano w listopadzie, wystąpią większe zespoły grające muzykę dawną.

Na pierwszym koncercie, 12 listopada, wystąpi - założona przez japońskiego wiolonczelistę Hidemiego Suzuki - Orchestra Libera Classica, specjalizująca się w wykonywaniu muzyki klasycznej na instrumentach dawnych. 18 listopada - w Filharmonii Narodowej wystąpi European Union Baroque Orchestra, której dyrektorem artystycznym jest od kilku lat duński klawesynista i dyrygent - Lars Ulrik Mortensen.

20 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpi Eduardo López Banzo, który przyjedzie do Polski z zespołem Al Ayre Espanol. Artyści zaprezentują muzykę hiszpańskiego baroku. Ten koncert będzie transmitowany na antenie Programu II Polskiego Radia od 19.00. Na ostatnim z koncertów - 22 listopada - zabrzmi oratorium Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu zespołu Les Ambassadeurs, założonego przez francuskiego flecistę i dyrygenta - Alexisa Kossenko.

Koncerty festiwalu Mazovia Goes Baroque odbywają się we współpracy z miastem Poznań i są wpisane w kalendarz wydarzeń kulturalnych polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

IAR, aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francuski folk w Warszawie

Mazovia Goes Baroque oraz wystawa "Drachenland" w BWA Galerii Sanockiej.
Posłuchaj
09'41 Aneta Nowak nt. III Festiwalu Mazovia Goes Baroque 2011
04'06 Lena Hensel o sanockiej wystawie swoich prac DRACHENLAND
więcej

W piątkowym "Poranku Dwójki" gościliśmy w studiu  Anetę Nowak  z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, z którą rozmawialiśmy o  III Festiwalu Mazovia Goes Baroque 2011. Projekt ten opiera się na muzyce ludowej jako źródle europejskiej muzyki artystycznej. Dwa koncerty wprowadzą słuchaczy w atmosferę muzyki ludowej, zarówno  tej z głębi Francji, jak i tej, brzmiącej… na paryskich salonach.

Pierwsze dwa wieczory tegorocznej edycji imprezy już w najbliższy weekend w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Rozmawialiśmy również z artystką Leną Hensel, która zapraszała na wernisaż swoich prac  "DRACHENLAND" do BWA  Galeria Sanocka.

Lena Hensel, urodzona w 1980 r. w Berlinie, studiowała rzeźbę w Norymberdze i Krakowie, gdzie w 2007 roku uzyskała dyplom. Mieszka i pracuje w Krakowie i Berlinie.
Prace tworzone przez Lenę Hensel zawieszone są między jawą i snem, są zwierciadłem stanów psychicznych, wizji i lęków. Ten samoistny świat, z ożywionymi postaciami i ich wzajemnymi relacjami, uwodzi widza, zaprasza do snucia własnej opowieści.

"Poranek" prowadziła Izabela Żukowska.